Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024
Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024

Kauno rajono žemdirbiams – apie naująją ūkininkavimo tvarką

2023/01/17


Konferencijų centre „Siesta“ susirinkę Kauno rajono ūkininkų sąjungos nariai išklausė žemės ūkio viceministro Egidijaus Giedraičio naujausių Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) išaiškinimų. Apie žemdirbiams svarbias deklaravimo problemas ir būsimas patikras kalbėjo Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Kontrolės departamento Tiesioginės paramos kontrolės skyriaus vedėjas Aušrius Kučinskas ir Žemės ūkio paramos departamento direktorė Enrika Raibytė. Naujų pasiūlymų, kokiomis lėšomis būtų galima atnaujinti nusidėvėjusias melioracijos sistemas, atvežė Lietuvos melioracijos įmonių asociacijos (LMĮA) vicepirmininkas Andrius Marinas. Kalbėta daug, tik ar nuo to pasidarė aiškiau?

Deklaruoti ir žemę, ir „galvas“

Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius pažymėjo, kad su naujojo SP dokumentais ūkininkams teks gyventi penkerius metus. Tai be galo svarbu, nes yra daug naujovių. Jis pasidžiaugė, kad į posėdį atvyko būrys Kauno rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus specialisčių, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Kauno konsultavimo biuro vadovė ir kitų svečių.

Viceministras E. Giedraitis savo kalbą pradėjo juokaudamas – esą ministras jam pavedęs keistą darbą – pasirūpinti, jog SP taisyklės būtų paaiškintos taip, kad kiekvienas žemdirbys suprastų, kas ten parašyta. Mat dažnai būna, kad teisės aktų kalba sunkiai suprantama ūkininkams. „Aišku, ministerijos darbuotojai už galvų susiėmė, sakė, kad neįmanoma šito padaryti. Visgi pažadėjo pasistengti“, – tikino viceministras.

Pasak E. Giedraičio, Europos Sąjunga (ES) pinigų neduoda, kad jie būtų paimti ir šiaip sau išdalyti ūkininkams, o kelia visokiausius reikalavimus. Tai – jokia naujiena. Per 5 metų laikotarpį bus skirta 4,3 mlrd. Eur iš ES ir šalies biudžeto lėšų.

„Aprašinėjant priemones, kurioms bus skirti pinigai, Europos Komisijai reikia įrodyti, kad daugiau nei 30 proc. atiteks klimato kaitos mažinimui, neariamosios žemdirbystės technologijoms ir pan. Taip susidėlioja ramsčiai, taip pat numatomos lėšos ir Žemės ūkio garantijų fondui, ir kaimo plėtrai. Tiesa, Kauno rajone vyraujančiai augalininkystei nieko gero gal ir nėra. Anksčiau deklaruodavote pasėlių plotus ir pagal tai gaudavote tiesiogines išmokas, dabar atsirado dar vienas kriterijus – gyvūnų gerovė. Jau bus galima ne tik plotus, bet ir „galvas“ deklaruoti. Laikantys pieninių karvių, mėsinių bulių, vištų ar kalakutų, gaus truputėlį pinigų“, – aiškino E. Giedraitis.

Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius, žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis, NMA Žemės ūkio paramos departamento direktorė Enrika Raibytė ir Kontrolės departamento Tiesioginės paramos kontrolės skyriaus vedėjas Aušrius Kučinskas.

Griežta jaunojo ūkininko sąvoka

Viceministras nemažą laiko dalį skyrė išaiškinti „jaunojo ūkininko“ sąvokai. Teigė, kad jaunasis ūkininkas, ne vyresnis kaip 40 metų, turi būti valdos valdytoju. Tokiu laikomas ūkio savininkas, t. y. fizinis asmuo, kurio vardu registruotas ūkininko ūkis ir (arba) žemės ūkio valda, kuris priima sprendimus dėl ūkio valdymo, vykdo ilgalaikę ūkio kontrolę, yra finansiškai atsakingas ir prisiima su ūkio veikla susijusias rizikas.

Juridinio asmens atveju valdos valdytoju laikomi juridinio asmens dalyviai, vienasmenis valdymo organas, kolegialaus valdymo organo nariai.

Jaunasis ūkininkas turi būti pasirengęs ūkininkauti ir (arba) turėti įgūdžių. Tai yra privalomas reikalavimas. Jaunojo ūkininko kompetenciją, įrodančią pasirengimą ūkininkauti, pagrindžia įgytas žemės ūkio ir (arba) veterinarijos srities išsilavinimas ar kvalifikacija. Šį kriterijų atitiks ir ne žemesnio kaip 3 kurso žemės ūkio arba veterinarijos sričių studentai. Kompetencija gali būti įgyta ir išklausius su žemės ūkio veikla susijusius mokymus, kursus. Taip pat galima praktinė ūkininkavimo patirtis, ne trumpesnė nei 1 metų darbo patirtis žemės ūkio ar veterinarijos srityje, kuri turi būti pagrindžiama dokumentais.

Tuo atveju, kai jaunasis ūkininkas – juridinis asmuo, žemės ūkio srities žinių ar patirties turi turėti vienasmenis valdymo organas, taip pat ne mažiau kaip 50 proc. kolegialaus valdymo organo narių ir ne mažiau kaip 50 proc. juridinio asmens dalyvių (akcizininkų, pajininkų ir kt.).Šiuos reikalavimus atitinkantys jaunieji ūkininkai galės teikti paraišką paramai gauti.

E. Giedraitis taip pat išsamiai pasistengė išaiškinti Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) ir ekoschemų reikalavimus, atsakinėjo į ūkininkų klausimus.

Patikros niekur nedings

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 7, 2023 m. sausio 17 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/27

Traktorių manifestacijos prablaivė politikus: EK žemės ūkyje siūlo permainas

Vakar, pirmadienį, vykusiam Europos Sąjungos (ES) Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos svarstymui Europos Komisija (EK) pateikė visą pluoštą siūlymų, kaip nuraminti piktus žemės ūkio sektoriaus protestus – pasiūlė sušvelninti ka...
2024/02/27

NŽT kreipėsi į prokuratūrą dėl nuosavybės teisių atkūrimo dokumentų klastojimo

Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) struktūrinė pertvarka ir sustiprinta vidaus procesų kontrolė leido atskleisti įžūlų nusikaltimą klastojant nuosavybės teisių atkūrimo dokumentus. Pirminiais duomenimis nustatyta, kad dalyvaujant buvusiems NŽT darb...
2024/02/27

Žiemą žydėjusios svogūninės gėlės pražys ir kitais metais: kaip tai padaryti?

Žiemą aplink mus žiedų negausu, todėl smagu anksčiau laiko pražydinti tulpių, hiacintų ar narcizų. Bet jiems nužydėjus, gaila išmesti dar gyvybingus svogūnėlius. Pasilikime juos ir, jeigu viską teisingai padarysime, žiemą jie vėl padovanos ...
2024/02/27

Ar smulkiesiems Europos pieno gamintojams pavyks įveikti besitęsiančią pieno krizę?

Didžiausia pasaulyje pieno gamintoja yra Europos Sąjunga (ES). Tik ar pavyks išlaikyti lyderės pozicijas? Naujausioje USDA Pasaulio rinkų ir prekybos ataskaitoje nedviprasmiškai teigiama, kad 2024 m. ES perspektyvos prastos – p...
2024/02/27

Išsaugota vertinga pelkė

Sunaikinimo vos išvengusi Juodymų pelkė nuo 2023 m. tapo 371,9 ha ploto valstybės saugomu telmologiniu draustiniu, o daliai pelkės suteiktas „Natura 2000“ saugomų teritorijų tinklo buveinių apsaugai svarbios teritorijos (BAST) s...
2024/02/26

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/26

Ūkio vystymo strategijų daug. Kur link sukti?

(VDU ŽŪA langas) Žemės ūkis yra sudėtingesnis nei daugelis kitų verslų, su kuriais paprastai lyginamas. Tai sąlygoja betarpiškas žemės ūkio sąryšis su gamta. Moksliniuose darbuose ir politiniuose dokumentuose bei sprendimuose pažymim...
2024/02/26

Protestuojantys Lenkijos ūkininkai tikrins, kas vežama per Lietuvos-Lenkijos sieną (papildyta ŽŪM komentaru; KRK reakcija)

Protestuojantiems Lenkijos ūkininkams ketinant nuo kovo 1 dienos savaitę blokuoti kelią Lietuvos-Lenkijos pasienyje, protesto organizatorius Karolis Pieczynskis (Karolis Piečynskis) sako, kad Lenkijos protestuotojai tikrins, kas vilkikais vežama p...
2024/02/26

V. Janulevičius: Vienintelis kelias nugalėti rusiją

Vakar Ukrainos prezidentas V. Zelenskis paskelbė, kiek ukrainiečių gyvybių nusinešė jau dvejus metus trunkantis plataus masto karas su rusija. 31 tūkstantis žmonių aukų.