Ashburn +2,9 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +2,9 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Vas 2023

Kauno rajono žemdirbiams – apie naująją ūkininkavimo tvarką

2023/01/17


Konferencijų centre „Siesta“ susirinkę Kauno rajono ūkininkų sąjungos nariai išklausė žemės ūkio viceministro Egidijaus Giedraičio naujausių Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) išaiškinimų. Apie žemdirbiams svarbias deklaravimo problemas ir būsimas patikras kalbėjo Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Kontrolės departamento Tiesioginės paramos kontrolės skyriaus vedėjas Aušrius Kučinskas ir Žemės ūkio paramos departamento direktorė Enrika Raibytė. Naujų pasiūlymų, kokiomis lėšomis būtų galima atnaujinti nusidėvėjusias melioracijos sistemas, atvežė Lietuvos melioracijos įmonių asociacijos (LMĮA) vicepirmininkas Andrius Marinas. Kalbėta daug, tik ar nuo to pasidarė aiškiau?

Deklaruoti ir žemę, ir „galvas“

Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius pažymėjo, kad su naujojo SP dokumentais ūkininkams teks gyventi penkerius metus. Tai be galo svarbu, nes yra daug naujovių. Jis pasidžiaugė, kad į posėdį atvyko būrys Kauno rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus specialisčių, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Kauno konsultavimo biuro vadovė ir kitų svečių.

Viceministras E. Giedraitis savo kalbą pradėjo juokaudamas – esą ministras jam pavedęs keistą darbą – pasirūpinti, jog SP taisyklės būtų paaiškintos taip, kad kiekvienas žemdirbys suprastų, kas ten parašyta. Mat dažnai būna, kad teisės aktų kalba sunkiai suprantama ūkininkams. „Aišku, ministerijos darbuotojai už galvų susiėmė, sakė, kad neįmanoma šito padaryti. Visgi pažadėjo pasistengti“, – tikino viceministras.

Pasak E. Giedraičio, Europos Sąjunga (ES) pinigų neduoda, kad jie būtų paimti ir šiaip sau išdalyti ūkininkams, o kelia visokiausius reikalavimus. Tai – jokia naujiena. Per 5 metų laikotarpį bus skirta 4,3 mlrd. Eur iš ES ir šalies biudžeto lėšų.

„Aprašinėjant priemones, kurioms bus skirti pinigai, Europos Komisijai reikia įrodyti, kad daugiau nei 30 proc. atiteks klimato kaitos mažinimui, neariamosios žemdirbystės technologijoms ir pan. Taip susidėlioja ramsčiai, taip pat numatomos lėšos ir Žemės ūkio garantijų fondui, ir kaimo plėtrai. Tiesa, Kauno rajone vyraujančiai augalininkystei nieko gero gal ir nėra. Anksčiau deklaruodavote pasėlių plotus ir pagal tai gaudavote tiesiogines išmokas, dabar atsirado dar vienas kriterijus – gyvūnų gerovė. Jau bus galima ne tik plotus, bet ir „galvas“ deklaruoti. Laikantys pieninių karvių, mėsinių bulių, vištų ar kalakutų, gaus truputėlį pinigų“, – aiškino E. Giedraitis.

Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius, žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis, NMA Žemės ūkio paramos departamento direktorė Enrika Raibytė ir Kontrolės departamento Tiesioginės paramos kontrolės skyriaus vedėjas Aušrius Kučinskas.

Griežta jaunojo ūkininko sąvoka

Viceministras nemažą laiko dalį skyrė išaiškinti „jaunojo ūkininko“ sąvokai. Teigė, kad jaunasis ūkininkas, ne vyresnis kaip 40 metų, turi būti valdos valdytoju. Tokiu laikomas ūkio savininkas, t. y. fizinis asmuo, kurio vardu registruotas ūkininko ūkis ir (arba) žemės ūkio valda, kuris priima sprendimus dėl ūkio valdymo, vykdo ilgalaikę ūkio kontrolę, yra finansiškai atsakingas ir prisiima su ūkio veikla susijusias rizikas.

Juridinio asmens atveju valdos valdytoju laikomi juridinio asmens dalyviai, vienasmenis valdymo organas, kolegialaus valdymo organo nariai.

Jaunasis ūkininkas turi būti pasirengęs ūkininkauti ir (arba) turėti įgūdžių. Tai yra privalomas reikalavimas. Jaunojo ūkininko kompetenciją, įrodančią pasirengimą ūkininkauti, pagrindžia įgytas žemės ūkio ir (arba) veterinarijos srities išsilavinimas ar kvalifikacija. Šį kriterijų atitiks ir ne žemesnio kaip 3 kurso žemės ūkio arba veterinarijos sričių studentai. Kompetencija gali būti įgyta ir išklausius su žemės ūkio veikla susijusius mokymus, kursus. Taip pat galima praktinė ūkininkavimo patirtis, ne trumpesnė nei 1 metų darbo patirtis žemės ūkio ar veterinarijos srityje, kuri turi būti pagrindžiama dokumentais.

Tuo atveju, kai jaunasis ūkininkas – juridinis asmuo, žemės ūkio srities žinių ar patirties turi turėti vienasmenis valdymo organas, taip pat ne mažiau kaip 50 proc. kolegialaus valdymo organo narių ir ne mažiau kaip 50 proc. juridinio asmens dalyvių (akcizininkų, pajininkų ir kt.).Šiuos reikalavimus atitinkantys jaunieji ūkininkai galės teikti paraišką paramai gauti.

E. Giedraitis taip pat išsamiai pasistengė išaiškinti Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) ir ekoschemų reikalavimus, atsakinėjo į ūkininkų klausimus.

Patikros niekur nedings

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 7, 2023 m. sausio 17 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Ūkininkas Jurijus Michalkevičius renkasi ilgalaikį bendradarbiavimą su konsultantais

Šalčininkų r. ūkininkaujančio Jurijaus Michalkevičiaus augalininkystės ūkio veiklos pradžia skaičiuojama nuo 2007 m. ir 15 hektarų. Dabar žemės plotas išplėstas iki 80. Sėjami rugiai, avižos, grikiai. Šalčininkų krašte ...
2023/02/03

Darbdaviai apie VIKO Veterinarijos studijų programos absolventus

Vilniaus kolegijoje (VIKO) baigusių veterinarijos studijas absolventų įsidarbinimas siekia beveik 93 proc. Taigi, darytina išvada, kad absolventai yra paklausūs darbo rinkoje, nes studijos glaudžiai susijusios su realiomis profesinėmis situ...
2023/02/03

Žemės ūkiui skirto roboto bandymai nustebino: valdyti paprasta kaip žaislinę mašinėlę

Lietuvoje pradėtas pirmojo Lietuvoje tokio tipo žemės ūkio darbams skirto roboto testavimas ir darbuotojų mokymai. Pernai rudenį pasirašyta atstovavimo sutartis su šias autonomines mašinas gaminančia Olandijos bendrove „...
2023/02/03

Novatorė pasidalino patarimais, kaip sutaupyti: derėtų planuoti išlaidas

Ekonominė situacija padarė didžiulę įtaką kiekvieno namų ūkio finansinei būklei. Augančios maisto produktų, paslaugų, žaliavų, energetikos, degalų kainos lėmė, kad kasdieniams ir įprastiems pirkiniams gyventojai išleido ženkliai mažiau, neg...
2023/02/03

Prieš 90 metų Žemaitkiemio dangų nušvietė svečias iš kosmoso

Prieš 90 metų, 1933 m. vasario 2 d. 20 val. 30 min. Aukštaitijoje, virš Žemaitkiemio miestelio, Ukmergės apskr. (dabar Ukmergės r.), dangų nušvietė svečias iš kosmoso – krentantis meteoritas.
2023/02/03

Buvęs Anykščių rajono meras pripažintas kaltu dėl prekybos poveikiu

Panevėžio apygardos teismas, išnagrinėjęs Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus (ONKTS) prokurorės apeliacinį skundą, iš dalies jį patenkino ir buvusį Anykščių rajono savivaldyb...
2023/02/03

Sodininko vasaris

Darbai, darbai... Ir kada gi bus galima stabtelėti pailsėti, ramiai pagurkšnoti arbatos, pasvajoti, pasnūduriuoti... Jei dalį darbų nudirbote iš rudens ar žiemos pradžioje tai dabar jų turėsite žymiai mažiau, o laisvo laiko žymi...
2023/02/03

LSMU Gyvulininkystės instituto vadovas: „Siekis – pritraukti kuo daugiau jaunų mokslininkų“

LSMU Gyvulininkystės institute dr. Artūras Šiukščius dirba jau bemaž tris dešimtmečius, administracinį darbą – 15 metų, Instituto direktoriumi – pastaruosius metus. Vienu pagrindinių savo tikslų vadovas laiko paska...