Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023
Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023

Permainingų orų pasekmės išryškės pavasarį

2023/01/25


Šylant klimatui, gausėjant ekstremalių atvejų ūkininkai nebežino, kas jų laukia rytoj. „Šiandien reikia susikaupti, galvoti, skaičiuoti ir laukti pavasario, kada bus galima įvažiuoti į laukus ir žiūrėti, kas ten darosi“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja dr. Roma Semaškienė.

Žieminiai pasėliai – gražūs

Ukmergės r. ūkininko Valentino Genio laukuose per daug drėgmės, tad nedidelė dalis žieminių kultūrų dėl melioracijos problemų yra po vandeniu. „Dabar lyja, bet, kai nėra įšalo, azotas išsiplaus į gilesnius dirvožemio sluoksnius. Bet augalai – žali, nors jų vegetacija dar neprasidėjusi. Tad gali būti, jog jau „vaikšto“ cukrūs. Todėl dabar dar sudėtinga ką nors prognozuoti. Reikia laukti pavasario, tuomet viskas išryškės“, – teigė agronomas.

Drėgmės kiekiu dirvose nesiskundžia ir Marijampolės savivaldybės ūkininkai. Anot šio krašto ūkininkų lyderio Sigučio Jundulo, jų krašte drėgmės kiekis dirvose pasiekė normalų lygį. „Šią savaitę su kolegomis kalbėjomės apie orus ir pasėlius. Marijampolės regione kol kas viskas yra gerai. Teko girdėti, kad prasti reikalai gretimuose rajonuose, tuose ūkiuose, kuriuose auginami žieminiai žirniai. Juos jau pažeidė pelėsis“, – ŪP akcentavo ūkininkas.

LAMMC Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja dr. R. Semaškienė sakė, kad, įsigaliojus žalinimo programai, ūkininkai bando auginti žieminių žirnių, bet šie, praktiškai, žiemomis neišgyvena. „Šiemečiai orai sudarė idealias sąlygas žieminių žirnių pasėliuose plisti pelėsiams, nes pirmasis sniegas iškrito ant neįšalusios žemės. Jei mūsų gamtos sąlygos būtų palankesnės žieminiams žirniams, ūkininkai tikriausiai juos augintų“, – kalbėjo dr. R. Semaškienė.

Pasak mokslininkės, dabar, kai nutirpo sniegas, žiemkenčių ir žieminių rapsų laukai atrodo gražiai. „Reikia susikaupti, galvoti, skaičiuoti ir laukti pavasario, kada bus galima važiuoti į laukus ir žiūrėti, kas ten darosi. Juk būna ir tokių situacijų, kai viskas gražiai peržiemoja, o prasidėjus vegetacijai užeina stiprios pavasarinės šalnos ir pakenkia augalams. Tuomet augalai gali nunykti, ypač jautresnių veislių“, – teigė LAMMC Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja.

Kalbėti per anksti

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Technologinių paslaugų skyriaus vadovas Rimas Magyla ŪP sakė, jog, kaip ir kasmet, tikroji situacija paaiškės pavasarį. „Dabar orai primena rudenį. Dar laukiame, kokie bus orai vasarį–kovą. Kol kas nepranašaujama didesnių šalčių ir gausesnio sniego. Svarbiausia – kaip pavasarį atrodys augalai. Jau pastebimi grįžtantys paukščiai. Reiškia, kad pavasaris bus ankstyvas, todėl gali būti, jog ir augaluose jau vyksta pokyčiai“, – sakė LŽŪKT Technologinių paslaugų skyriaus vadovas.

Pasak R. Magylos, dabar kalbėti apie žiemkenčių būklę yra per anksti ir per drąsu. Rudeniui baigiantis LŽŪKT augalininkystės konsultantai ūkininkų laukuose vertino žieminių augalų būklę, jų pasiruošimą žiemoti. „Žieminių javų sėjos darbai labai nusitęsė iki pat spalio vidurio ir dėl to augalai nespėjo įsikrūmyti, pasėliai nėra tankūs, todėl rudenį nebuvo palanku plisti miltligei ir kitoms ligoms. Augalai žiemą pasitiko ganėtinai sveiki“, – teigė specialistas, akcentuodamas, kad jau sausio pradžioje staigios orų permainos kėlė nerimą. Ypač tuose rajonuose, kuriuose sniego danga nebuvo pakankamai stora.

Sausio antroje pusėje kai kur jau buvo pastebimas drėgmės perteklius dirvoje. „Žieminiams augalams užmirkimai yra labai nepalankūs. Tuomet jiems ima trūkti deguonies, sutrinka kvėpavimas, dirvožemyje telkiasi anglies dioksidas, o augaluose kaupiasi žalingos medžiagos. Dėl tokios situacijos yra didelė tikimybė, kad pavasarį augalai sirgs pašaknio ir šaknų puviniais“, – aiškino R. Magyla.

Reali situacija paaiškės pavasarį.

Išsiplaus daugiau azoto

LŽŪKT Technologinių paslaugų skyriaus vadovas pastebėjo, kad esant įprastai žiemai, kai įšalęs dirvožemis ir augalus dengia sniego danga, didžiausi maisto medžiagų išsiplovimai būna anksti pavasarį, vasario–kovo mėnesiais. Tuomet su tirpstančiu sniegu ir įšalu išsiplauna maisto medžiagos, nitratų koncentracija vandenyje būna didžiausia. Praeitą žiemą didžiausia nitratų koncentracija drenaže buvo pastebėta gruodžio–sausio mėnesiais. „Dabar, kai vyrauja rudeniški, o ne žiemiški orai, drenažo sistemos pilnai veikia. Taigi, vyksta intensyvus išsiplovimo procesas, o drenažo vandenyje nitratinio azoto koncentracija, tikėtina, yra didelė. Kadangi numatomi drėgni ir šilti, žiemai nebūdingi orai, maisto medžiagų išsiplovimo laikotarpis bus ilgesnis. Yra didelė tikimybė, kad į gilesnius dirvožemio sluoksnius išsiplaus daugiau azoto. Taigi, gali būti, kad pavasarį dirvožemio viršutiniame sluoksnyje gali likti mažiau mineralinio azoto, ypač laukuose, kurie nepadengti augaline danga“, – teigė R. Magyla.

Vegetacija neprasidėjo

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 10, 2023 m. sausio 24 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

ŪP korespondentė Jolita ŽURAUSKIENĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/27

Nepamirškite deklaruoti NT ir žemės nuomos pajamų bei sumokėti mokesčius

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida MICEIKIENĖ pataria, kaip tinkamai deklaruoti pajamas, gautas iš nekilnojamojo turto (NT) ir žemės nuomos, bei sumokėti gyventojų pajamų mok...
2023/03/27

Gripas guldo į ligos patalą

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad kovo 20–26 d. bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekc...
2023/03/27

Mekių inkilai – dovana krašto paukšteliams

ŪP korespondentė Aldona SIREIKIENĖ. – Joniškio rajono Mekių kaimo bendruomenės pirmininkas Gediminas Jančauskas džiaugėsi, kad  inkilai tapo draugiškumo ir gerumo simboliu. Pirmoji Inkilų gaminimo šventė buvo sureng...
2023/03/27

Savaitgalį Kauno rajone gaisre žuvo žmogus, Utenos rajone išgelbėtas įlūžęs vyras ir jo šuo

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 56 gaisrų ir atliko 86 gelbėjimo darbus. Viename iš gaisrų žuvo žmogus.
2023/03/27

Parengti siūlymai akvakultūros pramonės plėtrai skatinti

Aplinkos ministerija (AM) parengė ir teikia derinti Nekilnojamojo turto kadastro ir statybos techninio reglamento „Statinių klasifikavimas“ pakeitimus, kurie paskatintų akvakultūros pramonės plėtrą Lietuvoje. Taip pat sudarytų galimybe...
2023/03/27

Estijoje pieno supirkimo kainos per metus išaugo 22 proc., per mėnesį sumenko 6 proc.

Talinas, kovo 27 d. (BNS). Vidutinė pieno supirkimo kaina Estijoje praėjusį mėnesį buvo 22,1 proc. didesnė nei pernai vasarį – 491,8 euro už toną, pranešė nacionalinė statistikos tarnyba.
2023/03/27

Lietuviškų azoto trąšų gamintoja įspėja dėl galimai nelegalių trąšų

Pastaruoju metu mūsų šalyje padaugėjo atvejų, kai parduodamos neva lietuviškos azoto trąšos, neturint jų kilmę įrodančių dokumentų. Tokių siūlymų galima rasti skelbimų portaluose, įvairiuose ūkininkų forumuose, „lietuvi&...
2023/03/27

Meškinio česnako stebuklai

Jau nekantriai laukiame, kada po žiemos ramybės pasirodys pirmieji meškinio česnako ūgliai. Nuo seno sakoma, kad jų ieško meškos, o dabar šie mišku kvepiantys česnakai vis labiau domina ir žmones, tad n...
2023/03/27

E.parduotuvė nedeklaravo daugiau nei 300 tūkst. eurų pajamų

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja: atlikus e.parduotuvės, kurioje prekiaujama vinilinėmis ir kompaktinėmis plokštelėmis, audio kasetėmis bei įvairia atributika, kontrolę, nustatyta daugiau nei 300 tūkst. eurų nedeklaruotų paja...