Columbus +21,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 18 Bal 2024
Columbus +21,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 18 Bal 2024

Permainingų orų pasekmės išryškės pavasarį

2023/01/25


Šylant klimatui, gausėjant ekstremalių atvejų ūkininkai nebežino, kas jų laukia rytoj. „Šiandien reikia susikaupti, galvoti, skaičiuoti ir laukti pavasario, kada bus galima įvažiuoti į laukus ir žiūrėti, kas ten darosi“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja dr. Roma Semaškienė.

Žieminiai pasėliai – gražūs

Ukmergės r. ūkininko Valentino Genio laukuose per daug drėgmės, tad nedidelė dalis žieminių kultūrų dėl melioracijos problemų yra po vandeniu. „Dabar lyja, bet, kai nėra įšalo, azotas išsiplaus į gilesnius dirvožemio sluoksnius. Bet augalai – žali, nors jų vegetacija dar neprasidėjusi. Tad gali būti, jog jau „vaikšto“ cukrūs. Todėl dabar dar sudėtinga ką nors prognozuoti. Reikia laukti pavasario, tuomet viskas išryškės“, – teigė agronomas.

Drėgmės kiekiu dirvose nesiskundžia ir Marijampolės savivaldybės ūkininkai. Anot šio krašto ūkininkų lyderio Sigučio Jundulo, jų krašte drėgmės kiekis dirvose pasiekė normalų lygį. „Šią savaitę su kolegomis kalbėjomės apie orus ir pasėlius. Marijampolės regione kol kas viskas yra gerai. Teko girdėti, kad prasti reikalai gretimuose rajonuose, tuose ūkiuose, kuriuose auginami žieminiai žirniai. Juos jau pažeidė pelėsis“, – ŪP akcentavo ūkininkas.

LAMMC Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja dr. R. Semaškienė sakė, kad, įsigaliojus žalinimo programai, ūkininkai bando auginti žieminių žirnių, bet šie, praktiškai, žiemomis neišgyvena. „Šiemečiai orai sudarė idealias sąlygas žieminių žirnių pasėliuose plisti pelėsiams, nes pirmasis sniegas iškrito ant neįšalusios žemės. Jei mūsų gamtos sąlygos būtų palankesnės žieminiams žirniams, ūkininkai tikriausiai juos augintų“, – kalbėjo dr. R. Semaškienė.

Pasak mokslininkės, dabar, kai nutirpo sniegas, žiemkenčių ir žieminių rapsų laukai atrodo gražiai. „Reikia susikaupti, galvoti, skaičiuoti ir laukti pavasario, kada bus galima važiuoti į laukus ir žiūrėti, kas ten darosi. Juk būna ir tokių situacijų, kai viskas gražiai peržiemoja, o prasidėjus vegetacijai užeina stiprios pavasarinės šalnos ir pakenkia augalams. Tuomet augalai gali nunykti, ypač jautresnių veislių“, – teigė LAMMC Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja.

Kalbėti per anksti

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Technologinių paslaugų skyriaus vadovas Rimas Magyla ŪP sakė, jog, kaip ir kasmet, tikroji situacija paaiškės pavasarį. „Dabar orai primena rudenį. Dar laukiame, kokie bus orai vasarį–kovą. Kol kas nepranašaujama didesnių šalčių ir gausesnio sniego. Svarbiausia – kaip pavasarį atrodys augalai. Jau pastebimi grįžtantys paukščiai. Reiškia, kad pavasaris bus ankstyvas, todėl gali būti, jog ir augaluose jau vyksta pokyčiai“, – sakė LŽŪKT Technologinių paslaugų skyriaus vadovas.

Pasak R. Magylos, dabar kalbėti apie žiemkenčių būklę yra per anksti ir per drąsu. Rudeniui baigiantis LŽŪKT augalininkystės konsultantai ūkininkų laukuose vertino žieminių augalų būklę, jų pasiruošimą žiemoti. „Žieminių javų sėjos darbai labai nusitęsė iki pat spalio vidurio ir dėl to augalai nespėjo įsikrūmyti, pasėliai nėra tankūs, todėl rudenį nebuvo palanku plisti miltligei ir kitoms ligoms. Augalai žiemą pasitiko ganėtinai sveiki“, – teigė specialistas, akcentuodamas, kad jau sausio pradžioje staigios orų permainos kėlė nerimą. Ypač tuose rajonuose, kuriuose sniego danga nebuvo pakankamai stora.

Sausio antroje pusėje kai kur jau buvo pastebimas drėgmės perteklius dirvoje. „Žieminiams augalams užmirkimai yra labai nepalankūs. Tuomet jiems ima trūkti deguonies, sutrinka kvėpavimas, dirvožemyje telkiasi anglies dioksidas, o augaluose kaupiasi žalingos medžiagos. Dėl tokios situacijos yra didelė tikimybė, kad pavasarį augalai sirgs pašaknio ir šaknų puviniais“, – aiškino R. Magyla.

Reali situacija paaiškės pavasarį.

Išsiplaus daugiau azoto

LŽŪKT Technologinių paslaugų skyriaus vadovas pastebėjo, kad esant įprastai žiemai, kai įšalęs dirvožemis ir augalus dengia sniego danga, didžiausi maisto medžiagų išsiplovimai būna anksti pavasarį, vasario–kovo mėnesiais. Tuomet su tirpstančiu sniegu ir įšalu išsiplauna maisto medžiagos, nitratų koncentracija vandenyje būna didžiausia. Praeitą žiemą didžiausia nitratų koncentracija drenaže buvo pastebėta gruodžio–sausio mėnesiais. „Dabar, kai vyrauja rudeniški, o ne žiemiški orai, drenažo sistemos pilnai veikia. Taigi, vyksta intensyvus išsiplovimo procesas, o drenažo vandenyje nitratinio azoto koncentracija, tikėtina, yra didelė. Kadangi numatomi drėgni ir šilti, žiemai nebūdingi orai, maisto medžiagų išsiplovimo laikotarpis bus ilgesnis. Yra didelė tikimybė, kad į gilesnius dirvožemio sluoksnius išsiplaus daugiau azoto. Taigi, gali būti, kad pavasarį dirvožemio viršutiniame sluoksnyje gali likti mažiau mineralinio azoto, ypač laukuose, kurie nepadengti augaline danga“, – teigė R. Magyla.

Vegetacija neprasidėjo

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 10, 2023 m. sausio 24 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

ŪP korespondentė Jolita ŽURAUSKIENĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/04/18

Naujosios Zelandijos „Fonterra“ traukiasi iš „Rokiškio sūrio“

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ traukiasi strateginė investuotoja, didžiausia pasaulyje pieno eksportuotoja – Naujosios Zelandijos kompanija „Fonterra“, turėjusi 10 proc. ak...
2024/04/18

Administracinė našta ūkininkams – kaip akmuo po kaklu

Europos Komisija (EK) baigė ūkininkų apklausą apie administracinę naštą, su kuria jie susiduria kasdieniame darbe. Už žemės ūkį atsakingas EK narys Januszas Wojciechowskis tikisi, kad, apžvelgus Europos Sąjungos (ES) ūkininkų problemas, bus...
2024/04/18

Penktadienį protestą rengiantis maitinimo verslas prašo grąžinti 9 proc. PVM lengvatą

Maitinimo sektoriaus atstovai penktadienį prie Vyriausybės rengia protesto akciją reikalaudami grąžinti iki šių metų galiojusį lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą. 
2024/04/18

Lietuvoje degalų kainos padidėjo, tačiau išlieka mažiausios tarp kaimynų

Praėjusią savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje padidėjo: benzinas pabrango 0,4 proc., o dyzelinas – 0,2 procento. Benzinas brangsta jau ketvirtą savaitę, dyzelinas – trečią savaitę iš eilės. Tačiau mūsų šalyje degala...
2024/04/18

Skiriamos dotacijos privačių miškų kokybei gerinti

Miškų savininkams, norintiems pagerinti jiems priklausančių išretėjusių ir ekonomiškai menkaverčių medynų ar krūmynų kokybę, pertvarkant juos į produktyvius ir atsparius klimato kaitai medynus, bus skiriamos dotacijos. Aplinko...
2024/04/18

Bankų sektorius 2023 m.: mažino paskolų maržas, didino palūkanas už indėlius, dalį pelno pervedė gynybai

„Bankai buvo aktyvūs ir skatino buksuojančią ekonomiką, tačiau kartu nenuleisdami kokybės kartelės – vadinamųjų blogų paskolų lygis yra vienas mažiausių euro zonoje. Gyventojus kviečiame pasinaudoti pakilusių palūkanų normų aplinkos te...
2024/04/18

Nors dalyje Lietuvos taikomos lengvesnės AKM valdymo priemonės – virusas nesitraukia

Šiuo metu Lietuvoje afrikinio kaulių maro (AKM) virusas jau patvirtintas beveik 400 šernų, kai 2023 m. per visus metus atvejų skaičius siekė 600. Taigi laukinėje gamtoje virusas plinta augančia tendencija, todėl ūkininkai ir medžioto...
2024/04/18

Priminė pacientų teises ir atsakomybę už savo sveikatą

Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyriausybinių organizacijų, visuomenės narių dėmesį į pacientų teisių svarbą. Ligonių kasos primena pagrindines Europos Sąjungos pa...
2024/04/18

Seimas priėmė pataisas dėl laikinos laisvos valstybinės žemės nuomos

Seimas pritarė Žemės įstatymo pataisomis, leisdamas laisvą valstybinę žemę (ne tik kaime, bet ir miestuose) laikinai naudoti tik ūkininkams arba įmonėms, kurie naudojo ją iki 2023 metų pabaigos.