Ashburn +15,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +15,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Pieno kainų krizė Lietuvoje ir ateities tendencijos

2023/01/30


VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkų tribūnoje profesorė Astrida MICEIKIENĖ dalijasi įžvalgomis apie pieno kainų krizę: kiek ji susijusi su globalia rinka ir ką turėtume daryti?

Lietuvos žemės ūkio įmonės ir ūkininkai neviltyje dėl mažėjančių pieno kainų, kitaip sakant, Lietuvoje dar viena krizė, šį kartą – pieno kainų. Pieno perdirbėjai šią krizę sieja su pasaulinėje pieno produktų rinkoje vykstančiais pokyčiais. Nors pieno sektorius po pandemijos buvo gana stabilus, šiuo metu dėl vykstančių globalių pokyčių po COVID-19 pandemijos, karo Ukrainoje, vartojimo pasikeitimų pieno rinkoje vyksta struktūriniai pokyčiai, kurie turės ilgalaikį poveikį. Europos Sąjungos (ES) šalių pieno produktų eksportas mažėja. Kaip matyti paveiksle, pieno produktų eksporto apimčių mažėjimas stebimas beveik visus 2022 metus (Cial.it informacija). Tai lemia ir žaliavinio pieno kainų pokyčius.

Atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad pieno produktų paklausa pasaulyje kinta dėl keleto priežasčių. Viena jų – pandemijos ir popandeminiu laikotarpiu žmonės pradėjo daugiau maisto gaminti namuose, todėl tai turi įtakos pieno produktams, pvz., sūriui, kurie dažnai vartojami ne namuose (pvz., įeina į mėsainių ir picų sudėtį).

Taip pat daugiau dėmesio skiriama maisto produktams, kuriuos vartotojai laiko sveikais, didėja negyvūninės kilmės alternatyvių pienui produktų paklausa. Augalinių pieno produktų pakaitalų (pvz., sojų, migdolų, ryžių ir avižų gėrimų) vaidmuo pieno sektoriuje išaugo daugelyje regionų, ypač Šiaurės Amerikoje, Europoje ir Rytų Azijoje.

Pandemija taip pat sumažino prognozuojamą bendrą BVP lygį daugelyje šalių. Tai turi įtakos pieno sektoriui, nes pieno produktų vartojimas daugelyje regionų yra susijęs su pajamų vienam gyventojui augimu. Laipsniško pasaulinio atsigavimo padariniai taip pat neaiškūs, nes tai gali turėti ilgalaikių pasekmių tiekimo grandinėms, apimančioms įvairius regionus.

Prekybos susitarimų pakeitimai ar jų sukūrimas paveiktų pieno produktų paklausą ir prekybos srautus. Pavyzdžiui, prognozuojama, kad JAV, Kanados ir Meksikos susitarimas (USMCA) turės įtakos pieno prekybos srautams Šiaurės Amerikoje, o šio susitarimo nariams bus suteikta daugiau galimybių patekti į susitarimo šalių vidaus pieno rinkas. Nauji prekybos santykiai tarp Jungtinės Karalystės ir ES taip pat yra pradiniame etape. Istoriškai tarp dviejų regionų buvo prekiaujama dideliais sūrio ir kitų pieno produktų kiekiais, tačiau, importuotojams ir eksportuotojams pereinant prie naujos ir kintančios prekybos aplinkos, padidėjo prekybos trintis.

Prekybos pieno produktais srautus iš esmės gali pakeisti prekybos aplinkos pokyčiai. Iki šiol Indija ir Pakistanas, didžiosios pieno produktus vartojančios šalys, nėra integravusios tarptautinės pieno rinkos, nes prognozuojama, kad reaguojant į augančią vidaus paklausą sparčiai plėsis vidaus gamyba. Būsimos investicijos į pieno gamybos infrastruktūrą šiuose regionuose padidins jų savarankiškumą šiame sektoriuje. Tokios šalys kaip Lenkija, Ukraina taip pat galėtų tapti pasaulinės rinkos žaidėjomis, nes jos turi palankių žemės ūkio žaliavų (gyvuliams auginti tinkamos klimato ir geografinės sąlygos, konkurencingos darbo jėgos ir pašarų sąnaudos) ir yra arti tradicinių pieno rinkų. Tačiau karas Ukrainoje keičia tendencijas ir galimybes.

Lietuvoje reikia skubių ir integruotų sprendimų, kad kuo greičiau baigtųsi pieno kainų krizė, nes, kaip rodo statistiniai duomenys, pieno kainų pokyčiai šalyse, kuriose pieno gamyba yra svarbi verslo šaka, vystosi priešingomis kryptimis. Žemiau matyti Lenkijos žaliavinio pieno kainų pokyčiai. 2022 m. pastebimas šios žaliavos kainų didėjimas (Cial.it informacija).

Lietuvoje jau 2022 m. pabaigoje stebimas žaliavinio pieno kainų mažėjimas (Cial.it informacija). Tokios pačios tendencijos tęsiasi ir šiemet.

Taigi, neapibrėžtumo faktorių pieno gamyboje ir prekyboje netrūksta: energijos ir kt. sąnaudos, kartų atsinaujinimas pienininkystėje, infliacija, geopolitiniai pokyčiai, paklausos perspektyvos pagrindinėse ES eksporto rinkose, griežtėjantys aplinkosaugos teisės aktai ir besikeičiantys vartotojų poreikiai. Tik nuo greitų sprendimų priklausys, ar Lietuvoje stabilizuosis žaliavinio pieno gamyba ir pieninės gyvulininkystės ateitis.

 

Prof. Astrida MICEIKIENĖ, VDU ŽŪA kanclerė

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/04/22

Jurginių išvakarėse – žiemos sugrįžimas

Jurginių išvakarėse į Lietuvą sugrįžo žiema. Pirmadienį sniegas, šlapdriba ir lietus maišėsi tarpusavyje, lydimi smarkoko ir šalto vėjo. Mišrūs krituliai nesiliovė iki vakaro. Ūkininkams vėl nemalonus gamtos pok&...
2024/04/22

Mėsa ir paukštiena prekiaujantiems gyventojams supaprastinta pajamų apskaita – tik e. būdu

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad individualią veiklą su pažyma ar verslu liudijimu vykdantys gyventojai, kurie turgavietėse ir viešose prekybos vietose prekiauja mėsa, paukštiena ir jų gaminiais, nuo gegužės 1 d. ...
2024/04/22

D. Trumpa: pasitraukus „Fonterrai“ naujo investuotojo „Rokiškio sūris“ neieškos

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ pasitraukus 10 proc. jos akcijų turėjusiai strateginei investuotojai – didžiausiai pasaulyje pieno eksportuotojai – Naujosios Zelandijos „Fon...
2024/04/22

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...
2024/04/22

Per savaitę pigo nafta ir šoktelėjo elektros energijos kainos

Praėjusią savaitę didmeninės elektros kainos Lietuvoje pakilo net 186,8 proc. – iki 78,6 Eur/MWh, po ankstesnę savaitę fiksuotų rekordiškai žemų kainų – 27,4 Eur/MWh. Elektra brango visame Baltijos jūros regione. Kainų kilimui į...
2024/04/22

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų lai...
2024/04/22

VRK parengė informaciją apie rinkimus ir referendumą lengvai suprantama kalba

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), siekdama užtikrinti informacijos apie rinkimus sklaidą kiekvienai rinkėjų grupei, parengė ir išleido specialų leidinį supaprastinta kalba (ang. Easy to Read).
2024/04/22

Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui

Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksniais, aplinkos poveikiu, mityba. Šiuo metu daug dėmesio teikiama žarnyno mikroflorai ir vitaminui D. „Vitamin...
2024/04/22

„Galinta“ įmonių grupei – 14,8 mln. eurų injekcija

„Citadele“ bankas ir viena didžiausių grikių kruopų, dribsnių, ryžių bei kitų kruopų gamintojų ir prekybininkių Baltijos šalyse, įmonių grupė „Galinta“, susitarė dėl 14,8 mln. eurų finansavimo. Lėšos  bus...