Columbus +24,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 27 Bal 2024
Columbus +24,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 27 Bal 2024

Pieno kainų krizė Lietuvoje ir ateities tendencijos

2023/01/30


VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkų tribūnoje profesorė Astrida MICEIKIENĖ dalijasi įžvalgomis apie pieno kainų krizę: kiek ji susijusi su globalia rinka ir ką turėtume daryti?

Lietuvos žemės ūkio įmonės ir ūkininkai neviltyje dėl mažėjančių pieno kainų, kitaip sakant, Lietuvoje dar viena krizė, šį kartą – pieno kainų. Pieno perdirbėjai šią krizę sieja su pasaulinėje pieno produktų rinkoje vykstančiais pokyčiais. Nors pieno sektorius po pandemijos buvo gana stabilus, šiuo metu dėl vykstančių globalių pokyčių po COVID-19 pandemijos, karo Ukrainoje, vartojimo pasikeitimų pieno rinkoje vyksta struktūriniai pokyčiai, kurie turės ilgalaikį poveikį. Europos Sąjungos (ES) šalių pieno produktų eksportas mažėja. Kaip matyti paveiksle, pieno produktų eksporto apimčių mažėjimas stebimas beveik visus 2022 metus (Cial.it informacija). Tai lemia ir žaliavinio pieno kainų pokyčius.

Atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad pieno produktų paklausa pasaulyje kinta dėl keleto priežasčių. Viena jų – pandemijos ir popandeminiu laikotarpiu žmonės pradėjo daugiau maisto gaminti namuose, todėl tai turi įtakos pieno produktams, pvz., sūriui, kurie dažnai vartojami ne namuose (pvz., įeina į mėsainių ir picų sudėtį).

Taip pat daugiau dėmesio skiriama maisto produktams, kuriuos vartotojai laiko sveikais, didėja negyvūninės kilmės alternatyvių pienui produktų paklausa. Augalinių pieno produktų pakaitalų (pvz., sojų, migdolų, ryžių ir avižų gėrimų) vaidmuo pieno sektoriuje išaugo daugelyje regionų, ypač Šiaurės Amerikoje, Europoje ir Rytų Azijoje.

Pandemija taip pat sumažino prognozuojamą bendrą BVP lygį daugelyje šalių. Tai turi įtakos pieno sektoriui, nes pieno produktų vartojimas daugelyje regionų yra susijęs su pajamų vienam gyventojui augimu. Laipsniško pasaulinio atsigavimo padariniai taip pat neaiškūs, nes tai gali turėti ilgalaikių pasekmių tiekimo grandinėms, apimančioms įvairius regionus.

Prekybos susitarimų pakeitimai ar jų sukūrimas paveiktų pieno produktų paklausą ir prekybos srautus. Pavyzdžiui, prognozuojama, kad JAV, Kanados ir Meksikos susitarimas (USMCA) turės įtakos pieno prekybos srautams Šiaurės Amerikoje, o šio susitarimo nariams bus suteikta daugiau galimybių patekti į susitarimo šalių vidaus pieno rinkas. Nauji prekybos santykiai tarp Jungtinės Karalystės ir ES taip pat yra pradiniame etape. Istoriškai tarp dviejų regionų buvo prekiaujama dideliais sūrio ir kitų pieno produktų kiekiais, tačiau, importuotojams ir eksportuotojams pereinant prie naujos ir kintančios prekybos aplinkos, padidėjo prekybos trintis.

Prekybos pieno produktais srautus iš esmės gali pakeisti prekybos aplinkos pokyčiai. Iki šiol Indija ir Pakistanas, didžiosios pieno produktus vartojančios šalys, nėra integravusios tarptautinės pieno rinkos, nes prognozuojama, kad reaguojant į augančią vidaus paklausą sparčiai plėsis vidaus gamyba. Būsimos investicijos į pieno gamybos infrastruktūrą šiuose regionuose padidins jų savarankiškumą šiame sektoriuje. Tokios šalys kaip Lenkija, Ukraina taip pat galėtų tapti pasaulinės rinkos žaidėjomis, nes jos turi palankių žemės ūkio žaliavų (gyvuliams auginti tinkamos klimato ir geografinės sąlygos, konkurencingos darbo jėgos ir pašarų sąnaudos) ir yra arti tradicinių pieno rinkų. Tačiau karas Ukrainoje keičia tendencijas ir galimybes.

Lietuvoje reikia skubių ir integruotų sprendimų, kad kuo greičiau baigtųsi pieno kainų krizė, nes, kaip rodo statistiniai duomenys, pieno kainų pokyčiai šalyse, kuriose pieno gamyba yra svarbi verslo šaka, vystosi priešingomis kryptimis. Žemiau matyti Lenkijos žaliavinio pieno kainų pokyčiai. 2022 m. pastebimas šios žaliavos kainų didėjimas (Cial.it informacija).

Lietuvoje jau 2022 m. pabaigoje stebimas žaliavinio pieno kainų mažėjimas (Cial.it informacija). Tokios pačios tendencijos tęsiasi ir šiemet.

Taigi, neapibrėžtumo faktorių pieno gamyboje ir prekyboje netrūksta: energijos ir kt. sąnaudos, kartų atsinaujinimas pienininkystėje, infliacija, geopolitiniai pokyčiai, paklausos perspektyvos pagrindinėse ES eksporto rinkose, griežtėjantys aplinkosaugos teisės aktai ir besikeičiantys vartotojų poreikiai. Tik nuo greitų sprendimų priklausys, ar Lietuvoje stabilizuosis žaliavinio pieno gamyba ir pieninės gyvulininkystės ateitis.

 

Prof. Astrida MICEIKIENĖ, VDU ŽŪA kanclerė

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/26

Žmonės, norėdami išgelbėti laukinius gyvūnus, kartais jiems pakenkia

Pavasarį bundant gamtai miškuose, laukuose ar parkuose sutinkame laukinių gyvūnų jauniklių. Kartais tenka pamatyti ir iš lizdų iškritusių paukščių jauniklių, gandriukų, be mamos lakstančių kiškiukų ar stirniukų. ...
2024/04/26

Vilkyškių pieninė išmokės 3,7 mln. eurų dividendų

Viena didžiausių šalyje pieno perdirbimo bendrovių Vilkyškių pieninė, praėjusiais metais uždirbusi 2,527 mln. eurų grynojo audituoto pelno, išmokės 3,7 mln. eurų dividendų, arba po 31 centą akcijai.
2024/04/26

Lenkijos Prezidentas A. Duda: „Rusijos pasaulis“ mums nereikalingas

„Mes nenorime „Rusijos pasaulio“ daugiau niekada, mums jis nereikalingas. Mes turime savo kultūrą, savo tradicijas. Šiandienos iššūkis ES – iš tiesų atverti duris Ukrainai ir Moldovai, nepaisant ...
2024/04/26

Paaiškėjo politinių partijų numeriai rinkimų į Europos Parlamentą biuleteniuose

Balandžio 26 d. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) organizuotame politinių partijų rinkimų numerių traukime burtų keliu buvo ištraukti politinių partijų rinkimų numeriai rinkimų į Europos Parlamentą biuleteniuose.
2024/04/26

Stilingos ir praktiškos plytelės terasai: kaip nepasimesti pasiūloje?

Terasa yra viena jaukiausių namų erdvių, kurioje galima mėgautis lauko erdvės teikiamais malonumais, drauge su šeima leisti laiką ir pasikviesti svečius puodeliui kavos. Tinkamai parinktos plytelės terasai gali ne tik pagerinti šios ...
2024/04/26

„Agrifac“ savaeigiai purkštuvai: alternatyva dyzelinui – HVO

Siekdami tvariai ir veiksmingai prisidėti prie maisto produktų gamybos pasaulyje savaeigių purkštuvų gamintojas „Agrifac“ skelbia apie naujausią inovaciją, kuri prisidės prie pasaulinio judėjimo už tvarų žemės ūkį ir anglies pėd...
2024/04/26

Kauno savivaldybei – perspėjimas dėl netinkamo žemėtvarkos funkcijų vykdymo

Siekdama sklandžiai įgyvendinti nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigaliojusius teisinio reguliavimo pokyčius, susijusius su Žemės įstatymo ir kitų susijusių įstatymų pakeitimais, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) primena savivaldybėms jų pareigą pažymėti la...
2024/04/26

Kas išgelbės Agrocheminių tyrimų laboratoriją?

Beveik 60 metų veikiančią, daug duomenų per tą laiką sukaupusią, vienintelę Lietuvoje akredituotą Agrocheminių tyrimų laboratoriją, kurios patikimi dirvožemio, vandens, trąšų, mėšlo, pesticidų likučių, pašarų, nuotekų ir kiti ...
2024/04/26

Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms

Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms gydymo įstaigoms centralizuotai apmokės dvi naujas medicinos pagalbos priemones. Jos gydytojams padės atlikti itin sudėtingas &s...