Ashburn +14,0 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 26 Kov 2023
Ashburn +14,0 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 26 Kov 2023

Pieno kainų krizė Lietuvoje ir ateities tendencijos

2023/01/30


VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkų tribūnoje profesorė Astrida MICEIKIENĖ dalijasi įžvalgomis apie pieno kainų krizę: kiek ji susijusi su globalia rinka ir ką turėtume daryti?

Lietuvos žemės ūkio įmonės ir ūkininkai neviltyje dėl mažėjančių pieno kainų, kitaip sakant, Lietuvoje dar viena krizė, šį kartą – pieno kainų. Pieno perdirbėjai šią krizę sieja su pasaulinėje pieno produktų rinkoje vykstančiais pokyčiais. Nors pieno sektorius po pandemijos buvo gana stabilus, šiuo metu dėl vykstančių globalių pokyčių po COVID-19 pandemijos, karo Ukrainoje, vartojimo pasikeitimų pieno rinkoje vyksta struktūriniai pokyčiai, kurie turės ilgalaikį poveikį. Europos Sąjungos (ES) šalių pieno produktų eksportas mažėja. Kaip matyti paveiksle, pieno produktų eksporto apimčių mažėjimas stebimas beveik visus 2022 metus (Cial.it informacija). Tai lemia ir žaliavinio pieno kainų pokyčius.

Atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad pieno produktų paklausa pasaulyje kinta dėl keleto priežasčių. Viena jų – pandemijos ir popandeminiu laikotarpiu žmonės pradėjo daugiau maisto gaminti namuose, todėl tai turi įtakos pieno produktams, pvz., sūriui, kurie dažnai vartojami ne namuose (pvz., įeina į mėsainių ir picų sudėtį).

Taip pat daugiau dėmesio skiriama maisto produktams, kuriuos vartotojai laiko sveikais, didėja negyvūninės kilmės alternatyvių pienui produktų paklausa. Augalinių pieno produktų pakaitalų (pvz., sojų, migdolų, ryžių ir avižų gėrimų) vaidmuo pieno sektoriuje išaugo daugelyje regionų, ypač Šiaurės Amerikoje, Europoje ir Rytų Azijoje.

Pandemija taip pat sumažino prognozuojamą bendrą BVP lygį daugelyje šalių. Tai turi įtakos pieno sektoriui, nes pieno produktų vartojimas daugelyje regionų yra susijęs su pajamų vienam gyventojui augimu. Laipsniško pasaulinio atsigavimo padariniai taip pat neaiškūs, nes tai gali turėti ilgalaikių pasekmių tiekimo grandinėms, apimančioms įvairius regionus.

Prekybos susitarimų pakeitimai ar jų sukūrimas paveiktų pieno produktų paklausą ir prekybos srautus. Pavyzdžiui, prognozuojama, kad JAV, Kanados ir Meksikos susitarimas (USMCA) turės įtakos pieno prekybos srautams Šiaurės Amerikoje, o šio susitarimo nariams bus suteikta daugiau galimybių patekti į susitarimo šalių vidaus pieno rinkas. Nauji prekybos santykiai tarp Jungtinės Karalystės ir ES taip pat yra pradiniame etape. Istoriškai tarp dviejų regionų buvo prekiaujama dideliais sūrio ir kitų pieno produktų kiekiais, tačiau, importuotojams ir eksportuotojams pereinant prie naujos ir kintančios prekybos aplinkos, padidėjo prekybos trintis.

Prekybos pieno produktais srautus iš esmės gali pakeisti prekybos aplinkos pokyčiai. Iki šiol Indija ir Pakistanas, didžiosios pieno produktus vartojančios šalys, nėra integravusios tarptautinės pieno rinkos, nes prognozuojama, kad reaguojant į augančią vidaus paklausą sparčiai plėsis vidaus gamyba. Būsimos investicijos į pieno gamybos infrastruktūrą šiuose regionuose padidins jų savarankiškumą šiame sektoriuje. Tokios šalys kaip Lenkija, Ukraina taip pat galėtų tapti pasaulinės rinkos žaidėjomis, nes jos turi palankių žemės ūkio žaliavų (gyvuliams auginti tinkamos klimato ir geografinės sąlygos, konkurencingos darbo jėgos ir pašarų sąnaudos) ir yra arti tradicinių pieno rinkų. Tačiau karas Ukrainoje keičia tendencijas ir galimybes.

Lietuvoje reikia skubių ir integruotų sprendimų, kad kuo greičiau baigtųsi pieno kainų krizė, nes, kaip rodo statistiniai duomenys, pieno kainų pokyčiai šalyse, kuriose pieno gamyba yra svarbi verslo šaka, vystosi priešingomis kryptimis. Žemiau matyti Lenkijos žaliavinio pieno kainų pokyčiai. 2022 m. pastebimas šios žaliavos kainų didėjimas (Cial.it informacija).

Lietuvoje jau 2022 m. pabaigoje stebimas žaliavinio pieno kainų mažėjimas (Cial.it informacija). Tokios pačios tendencijos tęsiasi ir šiemet.

Taigi, neapibrėžtumo faktorių pieno gamyboje ir prekyboje netrūksta: energijos ir kt. sąnaudos, kartų atsinaujinimas pienininkystėje, infliacija, geopolitiniai pokyčiai, paklausos perspektyvos pagrindinėse ES eksporto rinkose, griežtėjantys aplinkosaugos teisės aktai ir besikeičiantys vartotojų poreikiai. Tik nuo greitų sprendimų priklausys, ar Lietuvoje stabilizuosis žaliavinio pieno gamyba ir pieninės gyvulininkystės ateitis.

 

Prof. Astrida MICEIKIENĖ, VDU ŽŪA kanclerė

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/26

ŽŪM praretino vyriausiųjų patarėjų gretas

Šią savaitę darbą Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) paliko ne vienerius metus joje vyriausiuoju specialistu, viceministru, o pastaruoju metu – žemės ūkio atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje (ES), vyriausiuoju ...
2023/03/26

Žemaičių Kalvarijos kalnų giedojimo tradicijos

1639 m. buvo įkurtas Žemaičių Kalvarijos Kristaus kančios kelias. Maldininkai apeidami Žemaičių Kalvarijas (Kristaus kančios kelio koplyčias) gieda giesmes, vadinamuosius „Žemaičių Kalvarijos kalnus“.
2023/03/26

Žvalgomieji archeologiniai tyrimai visuomenei gali suteikti naujų žinių

Kultūros paveldo departamento (KPD) Alytaus–Marijampolės teritorinis skyrius atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu padažnėjo ydingos praktikos atvejų, kai vykdant žemės judinimo darbus nesilaikoma teisės aktų, reglamentuojančių archeologinių...
2023/03/26

Analizė: kaip žiniasklaida atspindi „vyriškas“ ir „moteriškas“ profesijas ir kodėl tai žalinga

Žiniasklaidos analizės bendrovė „Mediaskopas“ ištyrė, kaip Lietuvos žiniasklaidoje atrodo profesinis orientavimas ir profesijų bei užimamų pareigų pasiskirstymas pagal lytis. Spaudos bei interneto straipsniuose, radijo ir televi...
2023/03/26

Stiprinama prevencija dėl žolės gaisrų: pareigūnai į reidus vyks ir po darbo, ir savaitgaliais

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD), kaip ir kasmet, kovo–gegužės mėnesiais rengia gaisrų prevencijos akciją „Nedegink žolės!“. Nuo kovo 27 dienos iki balandžio 10 d. prevencijos vykdymas bus dar labi...
2023/03/26

Sodybos – tai gyvenimo būdas

Žvilgsnis į žemės sklypą gali būti skirtingas. Vieni matys daug sunkaus, nesibaigiančio fizinio darbo, kiti įžvelgs naudos, treti mėgausis, klausydamiesi paukščių čiulbėjimo, bičių dūzgimo, atgaivindami pėdas žydinčioje pievelėje, grožėdami...
2023/03/26

Išrinktojo Panevėžio rajono mero A. Pociaus laukia sudėtingas laikotarpis

Panevėžys (JP.lt). Praėjusį sekmadienį vykusiuose Panevėžio rajono mero rinkimuose išrinktas naujas Panevėžio rajono meras. Juo tapo dabartinis rajono vicemeras, socialdemokratas Antanas Pocius. Panevėžio rajone baigėsi Lietuvos valstiečių ...
2023/03/26

Rusija Baltarusijoje dislokuos taktinius branduolinius ginklus

Maskva, kovo 25 d. (AFP-BNS). Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pareiškė, kad kaimyninėje Baltarusijoje, kuri taip pat yra Maskvos sąjungininkė, dislokuos taktinius branduolinius ginklus.
2023/03/26

Draudimo įmokų kompensacijos skatina ūkininkus draustis

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) primena, kad iki birželio 30 d. priimamos paraiškos gauti paramą dėl augalų ir pasėlių draudimo nuo stichinės sausros įmokų dalinio kompensavimo. Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. p...