Ashburn +36,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024
Ashburn +36,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024

Paulovnija – elegantiška ir didžialapė puošmena

2023/02/06


Vilma ir Jonas ŽUKAI iš Panevėžio rajono, Bartkūnų kaimo, pradėjo auginti įdomius medžius – paulovnijas  – ‘Pao Tong Z07’. Šie sparčiai augantys medžiai jau dabar stebina intensyviai stiebdamiesi aukštyn ir dabindamiesi stambiais lapais, o kažkada vėliau tikimasi ir medingų švelnaus kvapo žiedų.

Nuo atsitiktinumo iki eksperimento

Visai atsitiktinai radę šio medžio aprašymą, Žukai nutarė įsigyti ir savo sodybai. Kuo sudomino šis retas lapuotis, pasiteiravome V. Rakauskaitės-Žukienės: „Mums patiko, kad greitai auga, didžiuliai lapai, gražūs balkšvi žiedai, o medus iš žiedų – brangus. Paulownia hybrid ‘PAO TONG ZO7’ pasirinkome todėl, kad ji atspari stipriems šalčiams (iki –30 °C), dar vadinama „super hibridu“.

Įdomu tai, kad naujoves ir eksperimentus pamėgusi Žukų šeima nusprendė ir daiginti šiuos retus medžius. Tai jie daro iš labai mažų sėklyčių: „Jas pasėjame anksti pavasarį. Kadangi šiems augalams reikia daug šviesos, šilumos ir vandens, papildomai dieną įjungiame apšvietimą. Tiesa, sudaiginti įmanoma tik iš šviežių, pernai metais subrendusių sėklyčių.“

Paulovnijos daigai.

Liekna ir sparčiai auganti

Sodinti šiam grakščiam medžiui reikia parinkti saulėtą ir nevėjuotą vietą. Pirmais augimo metais reikėtų vis palaistyti. Vilmos pastebėjimu, per sezoną kiekvienas augalas šoktelėjo 1–2 m į viršų. Iš viso jų sodyboje šiandien puikuojasi 60 didesnių ir mažesnių reto grožio medelių.

Lapo skersmuo siekia apie pusmetrį, o gali užaugti ir iki metro. Kamienas tiesus kaip styga ir nestoras, užauga iki pusės metro skersmens. Galima ne tik vienu stiebu auginti, bet ir leisti šakotis. Literatūroje randame, kad medis gali išstybti iki 12–20 m.

Štai koks didelis lapas.

Šaknis ilga, greitai užauganti iki metro ir daugiau, tad medelį iškasti nelengva. Paulovnijos ‘PAO TONG ZO7’ šviesiai violetinių žiedų galima tikėtis ketvirtą ar penktą auginimo pavasarį.

Šis medis kolkas Lietuvoje mažai žinomas, bet jį prie namų pasisodinusių žmonių pamažu daugėja. Mūsų krašte jis auginamas kaip dekoratyvinis, o svetur, Kinijoje ir Japonijoje, iš kur paplitęs po pasaulį, auga ir dauginasi natūraliose augimvietėse. „Lapai ten naudojami galvijams maitinti, mediena – biokurui, baldams, smuikams gaminti“, – pavyko sužinoti V. Rakauskaitei-Žukienei.

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Vilmos Rakauskaitės-Žukienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis