Ashburn +22,0 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 10 Bir 2023
Ashburn +22,0 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 10 Bir 2023

Kai hobis ir darbas žingsniuoja kartu, džiaugiasi visi

2023/02/12


Bibliotekos šiandien – ne tik knygų, bet ir kultūros, laisvalaikio centrai. o daugybę įdomių hobių turintis Dainius Vareika juos kūrybiškai panaudoja darbe ir veda vaikams bei suaugusiems kūrybiškas pamokas. Kai susitikome, Dainius kaip tik ruošėsi būsimai kelionei į Vilniaus knygų mugę, kur pristatys vieną iš edukacijų – „Po žvaigždėtą dangų“.

Kitokios pamokos – su žvaigždėmis ir šviesos gaudynėmis

– Kai dirbi su meile, užsidegimu, tada kiekvienas darbas turėtų ir kitiems patikti. Visa tai perduodi, – sako Dainius, prakalbus, kaip pasuko į edukacijų sritį.

Pašnekovas studijavo taikomąją ekologiją, jau seniai domisi gamtos mokslais, astronomija. Prieš porą metų, kai kūrėsi naujos Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos erdvės, pamanė – kodėl neįrengus jaukaus kampelio ir nesudominus tuo vaikų?

Įsigijo teleskopą, papuošė sieną Andromedos galaktikos vaizdu. Greitai kolegos pasiūlė: „Kodėl nebandai sukurti savo edukacijos?“ Šiandien veda bei nuolat tobulina dvi edukacines programas. Abu užsiėmimai tinka įvairaus amžiaus žmonėms – mėgaujasi ir vaikai, ir suaugusieji.

Naktinė edukacija „Po žvaigždėtą dangų“ suteikia ne tik žinių apie dangaus kūnus, bet ir nepamirštamų įspūdžių. Asmeninio albumo nuotr.

Dirbti tai, kas prie širdies

Dainiaus kelias į biblioteką vedė iš visai kitos srities. Dešimt metų dirbo policijoje! Jo istorija liudija, kad gyvenimą, juolab darbus tikrai galima keisti – kai to nori ir žengi pirmą žingsnį. „Galbūt iš pat pradžių pasukau ne ten… – atvirai užsimena pašnekovas. – Mačiau, kad tikrai neužsidirbsiu, išlėkiau padirbėti pas seserį (gyvenančią Airijoje – aut. past.) O mano mokslai – gamtos srities, potraukis buvo nuo pat vaikystės. Kai atėjau į biblioteką, pamačiau, kad čia – kultūra. Kažkas panašaus į tą sritį, kurioje ir norėčiau dirbti…“

Prisimena, kad ir policijos pareigūnų darbas buvo kitoks. Kiekvieną minutę – sudėtingi iškvietimai. Šiandien daug kas pasikeitę ir džiugu, kad į gera. Pavyzdžiui, saugumas, „atmosfera“ rajono miesteliuose. Štai Pumpėnai, pro kuriuos dažnai važiuodavo pas močiutę, nūdien daug jaukesni.

Pasvalio bibliotekoje Dainius dirba jau šeštus metus, yra pavaduotojas ūkio ir bendriesiems reikalams. Eina jau antri – kai pasinėrė į edukacijų pasaulį.

– Hobis ir darbas žingsniuoja kartu. Jei tai nebūtų hobis, kažin, ar aš dirbčiau (šypsosi). Turi tai patikti. Kartais aukoji daug, bet… Vėl nauja idėja ir vėl reikia ką nors sukurti, – pasakoja.

Dainius Vareika – edukatorius Pasvalio bibliotekoje, pritaikantis savo pomėgius (gamtos mokslus, fotografiją), rengdamas kūrybiškas pamokas jaunimui. Aidos GARASTAITĖS nuotr.

Aistrą gamtai pajuto ir sūnus

Dainius užaugo Panevėžyje, į Pasvalį atvyko su žmona Aurelija, pasvaliete. „O turėjau babą ir miško babą“, – su šypsena leidžiasi į vaikystę. Ten viskas ir prasidėjo… Per atostogas visada vykdavo pas miško babą, miške praleisdavo visą vasarą. Žaliojoje girioje, prie Klimbalės durpyno, netoli Kriklinių. Ten ir prasidėjo gamtos tyrinėjimai: „Eidavau basom per tą Klimbalę, visur žiūrėdavau, pamatydavau angį, šokinėdavau per kupstus ir įklimpdavau, ir vėl išlįsdavau…“ – vaikystės pelkinėjimus prisiminęs juokiasi Dainius. Tiesa, šiandien durpynas atrodo kitaip – išvagotas keturračių vėžių: „Važiuodamas pas dėdę, vis juos išgirstu. Šiurpas praeina. Atrodo, kiek ten galima draskytis?“

Beje, Dainius su savo sūnumi puoselėja dar vieną neįprastą hobį – domisi entomologija. Yra surinkę vabzdžių kolekcijų. Keliauja į gamtą, ieško įvairių vabalėlių, atpažįsta gamtos kūrinius… Ir sūnus pasuko į tą pusę! Dvyliktokas Domantas domisi molekuline biologija, dalyvauja olimpiadose. Matyt, įkvėpė ir tėčio užsidegimas. „Tik aš žiniomis jau atsilieku“, – juokiasi Dainius.

Parodyti vaikams, kad pramogauti galima įdomiai ir prasmingai

Edukacijų šiandien galime rasti ant kiekvieno kampo – gyvename edukacijų populiarumo laikais. O kaip šį reiškinį supranta pats Dainius? Besikalbėdami radome ir lietuvišką, tikslesnį pavadinimą – kūrybiškos pamokos.

– Pamokose yra griežta linija, pagal kurią mokykloje mokomasi. Bet vaikams reikia išeiti… Pamatyti ir kitokį suvokimą apie kitas sritis. Pakeisti aplinką, susipažinti iš kitos pusės, suvokti kitus aplinkos elementus. Kartu ir atsipalaiduoti, ir šį tą išmokti. Kad atėję, vaikai galvotų visai kitaip – suprastų, kad vienu metu gali ir pramogauti, ir ką nors išmokti, – pasakoja edukatorius.

O kas edukacijai suteikia daugiausia džiaugsmo, prasmės? „Kai vaikai spygauja, džiūgauja – man pats maloniausias dalykas. Iš tos staigmenos, iš noro pažinti sušunka: „Va! Taip! Pavyko!“ Visas būrys prilekia, stebisi (šypsosi)“, – edukacijos prasmingumą labiausiai patvirtina nuoširdi vaikų nuostaba ir atradimo džiaugsmas.

 

Kotryna KRAPTAVIČIŪTĖ

Darbs.lt

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/09

Ministrės Pirmininkės komentaras dėl tolimesnio Vyriausybės darbo

Vyriausybės kanceliarija pateikė Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės komentarą dėl tolimesnio XVIII-osios Vyriausybės darbo.
2023/06/09

Ruošiamasi rekonstruoti kelio Vilnius–Utena ruožą Utenoje

Ruošiantis skelbti beveik dviejų kilometrų ilgio kelio Vilnius–Utena atkarpos Utenoje rekonstrukcijos rangovo konkursą, Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) pradeda parengiamuosius darbus.
2023/06/09

Kėdainių verslininkas po naktinių sprogimų ir patirto terorizavimo: grįžta laukiniai 90-ieji?

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Po šiąnakt Kėdainių rajone nugriaudėjusių sprogimų nusprendė netylėti verslininkas Donatas Birgeris (40). Vyras teigia, kad dabar įbauginta ne tik jų šeima, kurioje auga mažamečiai, bet...
2023/06/09

Treneris Jonas Kazlauskas: kai studijavau, visi jautėme pasididžiavimą universitetu

Legendinis krepšinio treneris Jonas Kazlauskas, su savo vadovaujamomis komandomis skynęs aukščiausius Europos ir pasaulio krepšinio apdovanojimus, dar studijuodamas Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos fakult...
2023/06/09

Teismas: Lukšių pieninės bankrotas – neteisėtas, jis nutraukiamas

Bendrovės „Marijampolės pieno konservai“ valdomos sūrio „Liliputas“ ir „Senolių“ produkcijos gamintojos Lukšių pieninės bankrotas ne teismo tvarka pradėtas neinformavus visų kreditorių, todėl jis nutrauki...
2023/06/09

Regioniniai parkai atveria archeologinį paveldą

Jau šį šeštadienį mėgstantieji keliauti pėsčiomis kviečiami į žygį trasa „Briedžių takais“ Gražutės regioniniame parke. Tai vienas iš Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos regioninių parkų rengin...
2023/06/09

Į pagalbą ūkininkui, miškininkui

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras (LAMMC) šią savaitę paskelbė apie naują LAMMC mokslininkų parengtą leidinį.
2023/06/09

Kultūros paveldo festivalis “Heritas” kviečia praktiškai patirti seno pritaikymą naujam

Intensyvių renovacijų, statybų, viešų erdvių pertvarkymo akivaizdoje žodis „paveldas“ kai kam reiškia stagnaciją, progreso stabdymą, o paveldo apsaugos specialistai tarsi įgauna grūmojančio prievaizdo vaidmenį. Tačiau san...
2023/06/09

Bubių dvaro sodybos apsaugos zonoje – užfiksuotas statybos pažeidimas

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), gavusi pranešimą apie galimai neteisėtai valstybinėje žemėje pastatytą statinį, atliko patikrinimą Bubių kaime, Šiaulių rajone. ...