Ashburn +14,2 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024
Ashburn +14,2 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024

Lazdynas vėduoklė gražiausias numetęs lapus

2023/02/12


Romas VRUBLEVSKIS savo medelyne skiepydamas kuria originalius augalus. Vienas tokių kūrinių yra lazdynas-vėduoklė, išaugęs iš paprastojo ir įdomaus suktašakio ‘Contorta’ lazdynų.

Pirkstas lazdynas nederėjo

Prieš kelis dešimtmečius R. Vrublevskis mugėje nusipirko iš sėklų padaugintą raudonlapį lazdyną. Pasodinęs jį kieme gėrėjosi spalvinga, ryškia lapija. Bet augalas nederėjo. Derliaus nesulaukęs ir penkioliktais metais, sodininkas sugalvojo jį papuošti – sukurti originalią vėduoklės formos kompoziciją, įskiepydamas dekoratyvų suktašakį lazdyną ‘Contorta’.

R. Vrublevskis nupjovė paprastojo lazdyno stiebus ir per metus krūmas išaugino daug vienmečių šakų, pasižyminčių elastinga žieve.

Iš raudonlapio lazdyno skiepijimui paliko devynis stiebus, kitus pašalino. Anksti pavasarį paprasto sudūrimo būdu į juos įskiepijo ‘Contorta’ įskiepius skirtingame 1,2–2 m aukštyje. Skiepijimo vietas apgaubė polietileniniais maišeliais, kad neišgaruotų drėgmė ir nepakenktų šalnos.

Prie skiepytų ūglių pagrindo pritvirtino bambukinę lazdelę, kad suformuotų vėduoklės formos kompoziciją.

Visi skiepai prigijo. Tuomet stiebus dviejose vietose skersai (skirtingame aukštyje) sutvirtino dviem lazdelėmis ir vienoje plokštumoje buvo sukomponuota vėduoklė.

Po kelerių metų vienas raudonlapio lazdyno stiebas nudžiūvo, tad pašalino dar vieną, kad liktų nelyginis stiebų skaičius.

Šakų grafika geriausiai išryškėja žiemą.

Ir gražu, ir skanu

Kiekvieną kovą suktašakis lazdynas žydi geltonais svyrančiais žirginėliais, vasarą džiugina žaliuojančiais lapais, o rudenėjant, rugpjūtį–rugsėjį, sunokina riešutų derlių. Žiemą ištvermingas. Riešutėliai kiek mažesni už įprastus lazdynų vaisius, bet taip pat skanūs. Tiesa, dera ne taip gausiai.

‘Contorta’ lajos forma netaisyklinga, visos šakos ir šakutės susisukusios. Lazdynų vėduoklės kompozicija itin žavingai atrodo vėlyvą rudenį, žiemą ir ankstį pavasarį, nes šakų grafika geriausiai išryškėja, kai visi lapai nukritę.

Originalų krūmą R. Vrublevskis kartkartėmis apgeni, o nupjautas garbanotas šakas naudoja floristikoje. Jis teigia, kad nereikia bijoti šio augalo genėti, ypač tų šakų, kurios neduoda prieaugio. Apgenėjus išauga nusvirusios ilgos, dar gražesnės šakos.

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/28

Pavojingas kokteilis gali susprogdinti ekonomiką

Suskystintų naftos dujų (SND) akcizo viražai, kai nuo nulinio tarifo jis buvo pakeltas iki beprotiškų aukštumų, o paskui labai nenoriai nuleistas ant žemės, pakurstė įvairių minčių ir svarstymų, kodėl į tokius kraštutinumus pu...
2024/02/28

Profesionalus fotografas iš Ramygalos R. Dūda: „Mano tikslas parodyti žmonėms, kad jie – gražūs“

Panevėžys (JP.lt). „Pagal pavardę turėjau tapti muzikantu“, – šmaikščiai savo internetinėje svetainėje rašo Rokas Dūda. Tačiau šio fotografo požiūris į savo amatą ne tiek šmaikštus, kiek ...
2024/02/28

Sutelktos pajėgos Baltijos jūroje nuskandintai karo amunicijai surinkti

Po Antrojo pasaulinio karo Baltijos jūroje, pavyzdžiui, netoli Bornholmo baseino, Gotlando gilumos, Gdansko gilumos, Flensburgo fiordo ir Mažojo Belto buvo išmesta apie 40 000 tonų cheminės amunicijos. Nežinomas kiekis į jūrą taip pat buvo ...
2024/02/28

Dirvinis asiūklis – piktžolė ar vaistažolė?

Net neabejoju, kad daugeliui daržininkų dirvinis asiūklis visuomet išliks piktžole, kovojant su ja daržovių lysvėje ar gėlyne, nusvyra rankos. Asiūklio stiebas nariuotas, iš kiekvieno narelio kyšo aplink išsidėsčiusios ...
2024/02/28

Ūkininkai patiria pavojingą psichologinę įtampą – bet kam tai rūpi?

Pratrūkus ūkininkų protestams, politikai mėgina suvaldyti situaciją švelnindami žemės ūkio veiklai keliamus reikalavimus. Visuomenėje netrūksta ir neigiamo protestuojančių žemdirbių vertinimo, nesupratimo. Tuo tarpu užsienio mokslininkai ka...
2024/02/28

NŽT vykdo naujų valstybinės žemės patikėtinių priežiūrą

Nuo šių metų valstybinė žemė miestuose ir miesteliuose patikėjimo teise perduota valdyti savivaldybėms. Joms patikėta teisė sudaryti valstybinės žemės nuomos, panaudos sandorius, priimti administracinius sprendimus, susijusius su patikėjimo...
2024/02/27

Iki Prezidento rinkimų 75 dienos: ne visų būsimųjų kandidatų sąskaitos pilnėja

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kad iki gegužę vyksiančių Respublikos Prezidento rinkimų likus 75 dienoms visi juose kandidatuojantys asmenys bendrai jau yra gavę daugiau kaip 560 tūkstančių eurų.
2024/02/27

EP pritarė planui atkurti 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų

Antradienį, vasario 27 d., Europos Parlamento (EP) nariai patvirtino gamtos atkūrimo įstatymą, kuriuo siekiama iki 2030 m. atkurti bent 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų, o iki 2050 m. – visas nualintas ekosistemas.
2024/02/27

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...