Ashburn +20,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +20,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Lazdynas vėduoklė gražiausias numetęs lapus

2023/02/12


Romas VRUBLEVSKIS savo medelyne skiepydamas kuria originalius augalus. Vienas tokių kūrinių yra lazdynas-vėduoklė, išaugęs iš paprastojo ir įdomaus suktašakio ‘Contorta’ lazdynų.

Pirkstas lazdynas nederėjo

Prieš kelis dešimtmečius R. Vrublevskis mugėje nusipirko iš sėklų padaugintą raudonlapį lazdyną. Pasodinęs jį kieme gėrėjosi spalvinga, ryškia lapija. Bet augalas nederėjo. Derliaus nesulaukęs ir penkioliktais metais, sodininkas sugalvojo jį papuošti – sukurti originalią vėduoklės formos kompoziciją, įskiepydamas dekoratyvų suktašakį lazdyną ‘Contorta’.

R. Vrublevskis nupjovė paprastojo lazdyno stiebus ir per metus krūmas išaugino daug vienmečių šakų, pasižyminčių elastinga žieve.

Iš raudonlapio lazdyno skiepijimui paliko devynis stiebus, kitus pašalino. Anksti pavasarį paprasto sudūrimo būdu į juos įskiepijo ‘Contorta’ įskiepius skirtingame 1,2–2 m aukštyje. Skiepijimo vietas apgaubė polietileniniais maišeliais, kad neišgaruotų drėgmė ir nepakenktų šalnos.

Prie skiepytų ūglių pagrindo pritvirtino bambukinę lazdelę, kad suformuotų vėduoklės formos kompoziciją.

Visi skiepai prigijo. Tuomet stiebus dviejose vietose skersai (skirtingame aukštyje) sutvirtino dviem lazdelėmis ir vienoje plokštumoje buvo sukomponuota vėduoklė.

Po kelerių metų vienas raudonlapio lazdyno stiebas nudžiūvo, tad pašalino dar vieną, kad liktų nelyginis stiebų skaičius.

Šakų grafika geriausiai išryškėja žiemą.

Ir gražu, ir skanu

Kiekvieną kovą suktašakis lazdynas žydi geltonais svyrančiais žirginėliais, vasarą džiugina žaliuojančiais lapais, o rudenėjant, rugpjūtį–rugsėjį, sunokina riešutų derlių. Žiemą ištvermingas. Riešutėliai kiek mažesni už įprastus lazdynų vaisius, bet taip pat skanūs. Tiesa, dera ne taip gausiai.

‘Contorta’ lajos forma netaisyklinga, visos šakos ir šakutės susisukusios. Lazdynų vėduoklės kompozicija itin žavingai atrodo vėlyvą rudenį, žiemą ir ankstį pavasarį, nes šakų grafika geriausiai išryškėja, kai visi lapai nukritę.

Originalų krūmą R. Vrublevskis kartkartėmis apgeni, o nupjautas garbanotas šakas naudoja floristikoje. Jis teigia, kad nereikia bijoti šio augalo genėti, ypač tų šakų, kurios neduoda prieaugio. Apgenėjus išauga nusvirusios ilgos, dar gražesnės šakos.

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Šaulių priesaika toli nuo Tėvynės: nori stiprinti Lietuvos gynybinę galią

Gegužės 24-ąją Lietuvos šaulių sąjungos gretas papildys nauji broliai ir sesės Suomijoje – Helsinkyje, LR ambasadoje, šaulio priesaiką duos mūsų tautiečiai, gyvenantys ir dirbantys šioje šalyje. Šiemet pris...
2024/05/23

Augalams vien šilumos ir drėgmės neužtenka

Pastaruoju metu daug kalbama apie labai gerą žiemkenčių būklę, ypač žieminiai rapsai alsuoja produktyvumu. Tačiau daugybė tarpusavyje susipynusių pokyčių ir veiksnių kelia naujas rizikas ir tam tikrą netikrumą. Šiuolaikinis žemės ūkis susid...
2024/05/23

171 Lietuvos įmonė gaus į 11,3 mln. eurų ES finansavimo savo eksporto galimybių gerinimui

Produkcijos pristatymui užsienio parodose ir eksportui skirtų produktų bei paslaugų sertifikavimui labai mažos, mažos ir vidutinės Vidurio bei vakarų Lietuvos įmonės siekė gauti daugiau nei 20,2 mln. eurų finansavimą. Pagal Inovacijų agentūros pas...
2024/05/23

Įprasmintas devynių kaimų atminimas

Kupiškis („Kupiškėnų mintys“). Gegužės 18 dieną neeilinis susitikimas surengtas Antašavos parapijoje. Čia rinkosi Daršiškių ir dar aštuonių aplinkinių gyvybingų ir išnykusių kaimų gyvent...
2024/05/23

Paviršinio vandens telkinių pakrančių, melioracijos griovių apsaugos juostų deklaravimas pagal 4 GAAB standartą

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) atkreipia dėmesį, kad 2024 m. gegužės 7 d. įsigaliojo Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo pakeitimas.
2024/05/23

Daržovės kibiruose: kompaktiška ir patogu

Kai kurie daržininkai bent dalį daržovių augina ne lysvėse, bet kibiruose. Juose be vargo auga pomidorai, agurkai, paprikos, braškės. Ar tikrai toks sprendimas turi pranašumų? Kokių?
2024/05/23

Šerbeto upės ir visiškai sunaikinti sodai Lenkijoje. Ar sulauksime to ir Lietuvoje?

Praėjusį sekmadienį vos per 15 minučių kruša soduose sunaikino absoliučiai visą šių metų derlių, tačiau jos pasekmės vaismedžiams bus juntamos dar kokius dvejus metus. Tai – tikras Armagedonas, sako už galvų susiėmę Lenkijos so...
2024/05/23

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąja knyga.