Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024
Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024

Lazdynas vėduoklė gražiausias numetęs lapus

2023/02/12


Romas VRUBLEVSKIS savo medelyne skiepydamas kuria originalius augalus. Vienas tokių kūrinių yra lazdynas-vėduoklė, išaugęs iš paprastojo ir įdomaus suktašakio ‘Contorta’ lazdynų.

Pirkstas lazdynas nederėjo

Prieš kelis dešimtmečius R. Vrublevskis mugėje nusipirko iš sėklų padaugintą raudonlapį lazdyną. Pasodinęs jį kieme gėrėjosi spalvinga, ryškia lapija. Bet augalas nederėjo. Derliaus nesulaukęs ir penkioliktais metais, sodininkas sugalvojo jį papuošti – sukurti originalią vėduoklės formos kompoziciją, įskiepydamas dekoratyvų suktašakį lazdyną ‘Contorta’.

R. Vrublevskis nupjovė paprastojo lazdyno stiebus ir per metus krūmas išaugino daug vienmečių šakų, pasižyminčių elastinga žieve.

Iš raudonlapio lazdyno skiepijimui paliko devynis stiebus, kitus pašalino. Anksti pavasarį paprasto sudūrimo būdu į juos įskiepijo ‘Contorta’ įskiepius skirtingame 1,2–2 m aukštyje. Skiepijimo vietas apgaubė polietileniniais maišeliais, kad neišgaruotų drėgmė ir nepakenktų šalnos.

Prie skiepytų ūglių pagrindo pritvirtino bambukinę lazdelę, kad suformuotų vėduoklės formos kompoziciją.

Visi skiepai prigijo. Tuomet stiebus dviejose vietose skersai (skirtingame aukštyje) sutvirtino dviem lazdelėmis ir vienoje plokštumoje buvo sukomponuota vėduoklė.

Po kelerių metų vienas raudonlapio lazdyno stiebas nudžiūvo, tad pašalino dar vieną, kad liktų nelyginis stiebų skaičius.

Šakų grafika geriausiai išryškėja žiemą.

Ir gražu, ir skanu

Kiekvieną kovą suktašakis lazdynas žydi geltonais svyrančiais žirginėliais, vasarą džiugina žaliuojančiais lapais, o rudenėjant, rugpjūtį–rugsėjį, sunokina riešutų derlių. Žiemą ištvermingas. Riešutėliai kiek mažesni už įprastus lazdynų vaisius, bet taip pat skanūs. Tiesa, dera ne taip gausiai.

‘Contorta’ lajos forma netaisyklinga, visos šakos ir šakutės susisukusios. Lazdynų vėduoklės kompozicija itin žavingai atrodo vėlyvą rudenį, žiemą ir ankstį pavasarį, nes šakų grafika geriausiai išryškėja, kai visi lapai nukritę.

Originalų krūmą R. Vrublevskis kartkartėmis apgeni, o nupjautas garbanotas šakas naudoja floristikoje. Jis teigia, kad nereikia bijoti šio augalo genėti, ypač tų šakų, kurios neduoda prieaugio. Apgenėjus išauga nusvirusios ilgos, dar gražesnės šakos.

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Mano ūkis