Ashburn +26,3 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +26,3 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Lazdynas vėduoklė gražiausias numetęs lapus

2023/02/12


Romas VRUBLEVSKIS savo medelyne skiepydamas kuria originalius augalus. Vienas tokių kūrinių yra lazdynas-vėduoklė, išaugęs iš paprastojo ir įdomaus suktašakio ‘Contorta’ lazdynų.

Pirkstas lazdynas nederėjo

Prieš kelis dešimtmečius R. Vrublevskis mugėje nusipirko iš sėklų padaugintą raudonlapį lazdyną. Pasodinęs jį kieme gėrėjosi spalvinga, ryškia lapija. Bet augalas nederėjo. Derliaus nesulaukęs ir penkioliktais metais, sodininkas sugalvojo jį papuošti – sukurti originalią vėduoklės formos kompoziciją, įskiepydamas dekoratyvų suktašakį lazdyną ‘Contorta’.

R. Vrublevskis nupjovė paprastojo lazdyno stiebus ir per metus krūmas išaugino daug vienmečių šakų, pasižyminčių elastinga žieve.

Iš raudonlapio lazdyno skiepijimui paliko devynis stiebus, kitus pašalino. Anksti pavasarį paprasto sudūrimo būdu į juos įskiepijo ‘Contorta’ įskiepius skirtingame 1,2–2 m aukštyje. Skiepijimo vietas apgaubė polietileniniais maišeliais, kad neišgaruotų drėgmė ir nepakenktų šalnos.

Prie skiepytų ūglių pagrindo pritvirtino bambukinę lazdelę, kad suformuotų vėduoklės formos kompoziciją.

Visi skiepai prigijo. Tuomet stiebus dviejose vietose skersai (skirtingame aukštyje) sutvirtino dviem lazdelėmis ir vienoje plokštumoje buvo sukomponuota vėduoklė.

Po kelerių metų vienas raudonlapio lazdyno stiebas nudžiūvo, tad pašalino dar vieną, kad liktų nelyginis stiebų skaičius.

Šakų grafika geriausiai išryškėja žiemą.

Ir gražu, ir skanu

Kiekvieną kovą suktašakis lazdynas žydi geltonais svyrančiais žirginėliais, vasarą džiugina žaliuojančiais lapais, o rudenėjant, rugpjūtį–rugsėjį, sunokina riešutų derlių. Žiemą ištvermingas. Riešutėliai kiek mažesni už įprastus lazdynų vaisius, bet taip pat skanūs. Tiesa, dera ne taip gausiai.

‘Contorta’ lajos forma netaisyklinga, visos šakos ir šakutės susisukusios. Lazdynų vėduoklės kompozicija itin žavingai atrodo vėlyvą rudenį, žiemą ir ankstį pavasarį, nes šakų grafika geriausiai išryškėja, kai visi lapai nukritę.

Originalų krūmą R. Vrublevskis kartkartėmis apgeni, o nupjautas garbanotas šakas naudoja floristikoje. Jis teigia, kad nereikia bijoti šio augalo genėti, ypač tų šakų, kurios neduoda prieaugio. Apgenėjus išauga nusvirusios ilgos, dar gražesnės šakos.

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...