Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Lazdynas vėduoklė gražiausias numetęs lapus

2023/02/12


Romas VRUBLEVSKIS savo medelyne skiepydamas kuria originalius augalus. Vienas tokių kūrinių yra lazdynas-vėduoklė, išaugęs iš paprastojo ir įdomaus suktašakio ‘Contorta’ lazdynų.

Pirkstas lazdynas nederėjo

Prieš kelis dešimtmečius R. Vrublevskis mugėje nusipirko iš sėklų padaugintą raudonlapį lazdyną. Pasodinęs jį kieme gėrėjosi spalvinga, ryškia lapija. Bet augalas nederėjo. Derliaus nesulaukęs ir penkioliktais metais, sodininkas sugalvojo jį papuošti – sukurti originalią vėduoklės formos kompoziciją, įskiepydamas dekoratyvų suktašakį lazdyną ‘Contorta’.

R. Vrublevskis nupjovė paprastojo lazdyno stiebus ir per metus krūmas išaugino daug vienmečių šakų, pasižyminčių elastinga žieve.

Iš raudonlapio lazdyno skiepijimui paliko devynis stiebus, kitus pašalino. Anksti pavasarį paprasto sudūrimo būdu į juos įskiepijo ‘Contorta’ įskiepius skirtingame 1,2–2 m aukštyje. Skiepijimo vietas apgaubė polietileniniais maišeliais, kad neišgaruotų drėgmė ir nepakenktų šalnos.

Prie skiepytų ūglių pagrindo pritvirtino bambukinę lazdelę, kad suformuotų vėduoklės formos kompoziciją.

Visi skiepai prigijo. Tuomet stiebus dviejose vietose skersai (skirtingame aukštyje) sutvirtino dviem lazdelėmis ir vienoje plokštumoje buvo sukomponuota vėduoklė.

Po kelerių metų vienas raudonlapio lazdyno stiebas nudžiūvo, tad pašalino dar vieną, kad liktų nelyginis stiebų skaičius.

Šakų grafika geriausiai išryškėja žiemą.

Ir gražu, ir skanu

Kiekvieną kovą suktašakis lazdynas žydi geltonais svyrančiais žirginėliais, vasarą džiugina žaliuojančiais lapais, o rudenėjant, rugpjūtį–rugsėjį, sunokina riešutų derlių. Žiemą ištvermingas. Riešutėliai kiek mažesni už įprastus lazdynų vaisius, bet taip pat skanūs. Tiesa, dera ne taip gausiai.

‘Contorta’ lajos forma netaisyklinga, visos šakos ir šakutės susisukusios. Lazdynų vėduoklės kompozicija itin žavingai atrodo vėlyvą rudenį, žiemą ir ankstį pavasarį, nes šakų grafika geriausiai išryškėja, kai visi lapai nukritę.

Originalų krūmą R. Vrublevskis kartkartėmis apgeni, o nupjautas garbanotas šakas naudoja floristikoje. Jis teigia, kad nereikia bijoti šio augalo genėti, ypač tų šakų, kurios neduoda prieaugio. Apgenėjus išauga nusvirusios ilgos, dar gražesnės šakos.

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/04/01

Paroda „Ką pasėsi... 2023“ – žvilgsnis į agroverslo ateitį (galerija)

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU...
2023/04/01

Modernizuojant laivybos kelią Nemunu pradedamas finišo etapas

Modernizuojant laivybos kelią didžiausia Lietuvos upe – Nemunu pradedamas baigiamasis darbų etapas, kurio metu upės vagoje Pagėgių ir Šilutės rajonuose bus įrengtos upės tėkmę reguliuojančios bunos, leisiančios užtikrinti reikiamą lai...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...
2023/04/01

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augal...
2023/04/01

Lietuvos vynuogių augintojams – ES parama vyno gamybai

Jau birželio mėnesį Lietuvos vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno iš jų gamintojai galės teikti paraiškas ir pasinaudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemo...
2023/04/01

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

Balandžio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimai. Nuo šiol asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.
2023/03/31

Prezidentas pristatė Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį visuomenei pristatė šių metų liepos mėnesį Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą.
2023/03/31

Priėmė sprendimą byloje dėl nealkoholinio alaus reklamos teisėtumo

Administracinėje byloje ginčas kilo dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimo „Taikyti ekonomines sankcijas UAB „Kalnapilio-Taurė grupė“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus“, kuriuo nutarta s...
2023/03/31

Žemės ūkio parodos tendencijos: technologijos, dirbtinis intelektas ir dėmesys aplinkosaugai

Vytauto Didžiojo Universiteto žemės ūkio akademijoje net tris dienas vyksta tarptautinė paroda „Ką pasėsi... 2023“. Tai yra vienas didžiausių žemės ūkio sektoriaus renginių, kuriame agroverslo atstovai pristato savo veiklas ir svarbiau...