Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Augintojai džiaugiasi, perdirbėjai – nerimauja

2023/02/23


Pernai nuogąstavę dėl išlikimo šiemet kiaulių augintojai gali kiek atsikvėpti – padidėjusios supirkimo kainos suteikia noro dirbti ir stiprinti šį svarbų žemės ūkio sektorių. Tačiau perdirbėjų nuotaikos ne tokios džiugios – kiauliena brango ir brangs, nes taip vyksta visoje Europoje, o Lietuva iš ten įsiveža pusę suvartojamos kiaulienos.

Parduoda jau pelningai

„Šiandien situacija pakenčiama, kiek tai truks, sunku prognozuoti. Pajamos jau dengia išlaidas, ko nebuvo beveik trejus metus. Dabar už kiaulės kilogramą gyvo svorio mokama apie 1,6 Eur be PVM, o išauginti kainuoja maždaug 1,54–1,56 Eur. Džiaugiamės, kad pardavę kiaulę uždirbame 5–6 Eur, – „Ūkininko patarėjui“ sakė Lietuvos veislinių kiaulių augintojų ir gerintojų asociacijos (LVKAGA) pirmininkas, ŽŪB „Gražionių bekonas“ direktorius Edmundas Adomavičius. – Labai pavargome nuo situacijos, kai teko po 15 ir daugiau eurų iš savo kišenės pridėti, o apie pelną net minčių nebuvo. Mūsų bendrovei buvo šiek tiek lengviau ištverti sunkmetį, nes turime žemės ir dalį reikalingų grūdų galėjome užsiauginti patys, tačiau 2–3 metus nulinių ir minusinių balansų išvengti nepavyko. Už elektrą vietoje 4–6 tūkst. Eur teko mokėti po 16 tūkst. Eur. Kitiems ūkiams susiklostė mažiau palanki situacija.“

Anot pašnekovo, norėtųsi, kad tokia situacija tęstųsi kiek ilgiau, o kiaulių augintojai galėtų nors šiek tiek padengti prarastas pajamas ir pasakyti, jog auginti kiaules – verta. „Iki šiol niekam neišdrįsdavau to sakyt“, – apmaudo neslėpė E. Adomavičius. LVKAGA pirmininko nuomone, dabar, kai kiaulės yra pabrangusios ir jei neaugtų kitos išlaidos, jau būtų galima teigti, jog, nors džiaugtis nelabai yra dėl ko, verkti jau būtų gėda. Dabar skausmingiausios vietos kiaulininkystės sektoriuje – energetika ir baltyminės žaliavos. Kiaulių augintojams nerimą kelia vis į viršų kopianti baltymų kaina. „Tikėjomės, kad pasiekusi 600 Eur ribą sustotos, tačiau jau dabar už toną reikia mokėti 650 Eur“, – konstatavo E. Adomavičius.

Tenka įsivežti

Jo teigimu, šių metų sausio 1 d. duomenimis, Lietuvoje buvo laikoma apie 500 tūkst. kiaulių. Kad būtų patekinti šalies gyventojų poreikiai, iš užsienio tenka įsivežti apie 52 proc. kiaulienos. „Per pastaruosius metus kai kurie ūkiai, neištvėrę sudėtingos situacijos, nutraukė veiklą, kiti likviduojasi dabar. Jei atsiranda nauji ūkiai, jie labai smulkūs, juos steigia žmonės, įkvėpti geros vilties. Būtų daug smagiau, jei galėtume sakyti, kad kiaulių skaičius per metus padidėjo 10–20 proc., bet taip nėra“, – tvirtino E. Adomavičius.

Lietuvai tenka įsivežti ne tik kiaulienos – nuo pernai lapkričio 1 d. iš kaimyninės Lenkijos įsivežama ir kuilių sperma. „Lietuva, ko gero, vienintelė Europos Sąjungos (ES) šalis, kuri neturi savo kuilių spermos banko. Spermą teikusi danų įmonė „Norsvinas“ ir lietuvių-vokiečių bendrovė „Litgenas“ likvidavosi, nes dėl per mažos Lietuvos rinkos jiems neapsimokėjo vykdyti veiklos. Dabar grįžtama atgal, kaip buvo anksčiau, kai „kavalierių“ sodindavo į vežimą ir veždavo pas „paneles“. Tai labai didelis žingsnis atgal. Pasiekėme ribą, kurios geriau būtume nepasiekę“, – apgailestavo E. Adomavičius.

Anot LVKAGA pirmininko, įvairiais lygiais buvo kalbama, kad šią veiklą reikia perimti ir įkurti valstybinį veislinį kuilyną, kuiliai jau buvo pradėti komplektuoti, bet valdžia ėmė ir uždarė. Dabar, kai Lietuva neturi savos kuilių spermos, už atvežamą pramoninių mišrūnų spermą tenka mokėti tiek, kiek paprašo. Be to, tai nėra patogu – spermos galiojimo laikas – 7 dienos, vežti 2 kartus per savaitę brangu, todėl būna dienų, kai apsėklinimui reikalingos spermos Lietuvoje paprasčiausiai nebūna.

Kiaulienos kainos

Ar padidėjusios kiaulių supirkimo kainos turės įtakos ir mėsos kainai? E. Adomavičius tikino negalintis atsakyti, esą kai už gyvo svorio kiaulienos kilogramą buvo mokama iki 1 Eur, sprandinė, karbonadas, vidinė filė pirkėjams kainavo apie 5,5–5,8 Eur. Dabar, pakilus supirkimo kainai, prekybos tinkle aukštesnės kokybės kiauliena kainuoja 6,29 Eur.

„Anuomet mes, kiaulių augintojai, buvome labai „nučiulpti“, todėl metu po akmenį į prekybininkų ir valstybės daržus, nes valstybė pasiima labai daug, penktadalį kainos, prekybininkai tikriausiai nesivaržo pasiimti 30 proc. Šios dvi pozicijos ir sudaro per 50 proc. kainos. Likusi dalis atitenka tiems, kurie braido po mėšlą ir uosto nemalonų kvapą, ir tiems, kurie skerdžia ir veža mėsą į parduotuves. Dabar neteisybė šiek tiek sumažėjusi – padidėjus kiaulių supirkimo kainai parduotuvėse kiaulienos kaina nedaug išaugo. Be to, vienintelė kiauliena, kylant infliacijai, vartotojams brango saikingai“, – pabrėžė E. Adomavičius.

Jaučia spaudimą

 

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 22, 2023 m. vasario 23 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

 

ŪP korespondentė Rita KRUŠINSKAITĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis