Ashburn +22,0 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 10 Bir 2023
Ashburn +22,0 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 10 Bir 2023

Socialinio būsto nori ne kaime, o Pasvalyje

2023/02/25


Pasvalio rajono savivaldybės būsto fonde iš viso yra 213 butų, iš jų 117 – socialiniai. Likusią dalį sudaro tarnybiniai butai. Kasmet minėti skaičiai kinta, nes butai ne tik perkami, bet kai kurie laisvi, dažniausiai prastos būklės, parduodami per skelbiamus viešuosius aukcionus.

Didžiausia rajono būsto fondo dalis – 99 butai, iš jų 59 socialiniai, yra Pasvalio mieste. Antroje vietoje pagal šį kriterijų – Joniškėlis, kuriame priskaičiuojama 20 socialinių butų. Šios paskirties būstų Krinčino seniūnijoje yra 14, iš jų devyni Pajiešmenių bendrabutyje; Pušaloto – 7; Joniškėlio apylinkių – 6; Vaškų – 4; Saločių – 3; Pumpėnų – 2; Daujėnų ir Pasvalio apylinkių seniūnijose – po 1.

Savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus specialistė Živilė Kripaitienė pakartojo tai, kas jau buvo ne kartą girdėta – beveik visi pageidaujantieji socialinio buto nori įsikurti Pasvalyje ir su visais patogumais. Socialinio būsto nuomos eilė gana nemaža, tačiau beveik neatsiranda norinčiųjų apsigyventi atokių kaimų sodybose, kur „tupykla“ lauke stovi.

Ž. Kripaitienė priminė prieš dvejus metus baigtą projektą „Pasvalio rajono Savivaldybės socialinio būsto fondo plėtra“. Už Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Savivaldybės biudžeto lėšas Pasvalyje nupirkta 13 butų: šeši – vieno kambario, penki – dviejų ir du – trijų kambarių. Visi šie butai jau užimti. Tiesa, norai buvo didesni – galvota apie 15 butų, tačiau dviem nebeužteko pagal projektą skirtų pinigų.

„Negalime pirkti buto už pardavėjo pasiūlytą kainą bei parduoti už norimą sumą. Privalome samdyti turto vertintojus ir būstus galime įsigyti bei parduoti aukcionuose tik už jų nustatytą kainą“, – valdiškus būsto pirkimo ir pardavimo niuansus aiškino specialistė. Ji minėjo, kad kartkartėmis sulaukiama gyventojų siūlymų pirkti butą ar namą. Dažniausiai – be patogumų nuošaliame kaime ar vienkiemyje, kur neatsiranda norinčiųjų apsigyventi.

Savivaldybės biudžeto lėšomis kasmet socialinio būsto fondas modernėja, nors ne taip sparčiai, kaip norėtųsi.

Praėjusiais, 2022 metais, Pasvalyje, Nepriklausomybės gatvėje, aštuonis socialinius butus pavyko prijungti prie miesto vandentiekio ir nuotekų šalinimo tinklų (žr. pastatą Aidos Garastaitės nuotraukoje).

Pernai taip pat suremontuoti trys socialiniai butai – du Pasvalyje ir vienas Pajiešmeniuose. Juose pakeistos grindys, elektros instaliacija, perdažytos sienos, sudėti nauji langai.

„Per praėjusius metus už daugiau kaip 22 tūkst. eurų 18 socialinių butų įdėti 49 plastikiniai langai, 3 butuose įstatytos naujos lauko durys“, – Ž. Kripaitienė vardijo skaičius.

Deja dalis nuomininkų, gavę valdišką butą, visiškai juo nesirūpina. Nors sutartis įpareigoja bent kartą per penkerius metus savo lėšomis pasidaryti, kaip sakoma, kosmetinį patalpų remontą.

Socialinius būstus administruoja ir prižiūri „Pasvalio butų ūkis“. Kasmet organizuojamos dvi jų apžiūros – paprastai prieš šildymo sezoną ir jam pasibaigus.

Būsto laukia vienoje eilėje

Praėjusiais metais 27 asmenys ir šeimos pateikė prašymus socialiniam būstui gauti, o įkurtuvių džiaugsmą patyrė aštuoni pareiškėjai, trimis mažiau nei 2021 m.

2023 m. sausio 1 d. eilėje buvo įrašytos 70 pareiškėjų pavardės, 5 daugiau nei prieš metus. Suskaičiavus šeimos narius paaiškėjo, kad socialinio būsto laukia 142 asmenys. Iš Savivaldybei priklausančių 117-os socialinių butų išnuomoti 112.

Tokius statistinius duomenis pateikė Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė N. Grincevičienė. Pašnekovė priminė, kad jau senokai nebėra atskirų eilių jaunoms šeimoms, neįgaliesiems. Eiliškumas priklauso nuo prašymo pateikimo datos. Per sausį, iki praėjusios savaitės vidurio, jau gauti keturi prašymai. Vidutiniškai eilėje tenka laukti apie penkerius metus. Nes, kaip buvo minėta, absoliuti dauguma pareiškėjų nori įsikurti Pasvalyje.

Valdiško būsto gali tikėtis neturintieji savo buto ar namo. Tačiau reikia pristatyti ir daugiau dokumentų. Pavyzdžiui, pernai 14 pareiškėjų teko išbraukti iš eilės. Dauguma iš jų iki nustatytos datos nepateikė turto deklaracijos, kiti įsigijo būstą, išvyko gyventi į kitą miestą ar rajoną.

 

Darbas

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/09

Ministrės Pirmininkės komentaras dėl tolimesnio Vyriausybės darbo

Vyriausybės kanceliarija pateikė Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės komentarą dėl tolimesnio XVIII-osios Vyriausybės darbo.
2023/06/09

Ruošiamasi rekonstruoti kelio Vilnius–Utena ruožą Utenoje

Ruošiantis skelbti beveik dviejų kilometrų ilgio kelio Vilnius–Utena atkarpos Utenoje rekonstrukcijos rangovo konkursą, Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) pradeda parengiamuosius darbus.
2023/06/09

Kėdainių verslininkas po naktinių sprogimų ir patirto terorizavimo: grįžta laukiniai 90-ieji?

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Po šiąnakt Kėdainių rajone nugriaudėjusių sprogimų nusprendė netylėti verslininkas Donatas Birgeris (40). Vyras teigia, kad dabar įbauginta ne tik jų šeima, kurioje auga mažamečiai, bet...
2023/06/09

Treneris Jonas Kazlauskas: kai studijavau, visi jautėme pasididžiavimą universitetu

Legendinis krepšinio treneris Jonas Kazlauskas, su savo vadovaujamomis komandomis skynęs aukščiausius Europos ir pasaulio krepšinio apdovanojimus, dar studijuodamas Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos fakult...
2023/06/09

Teismas: Lukšių pieninės bankrotas – neteisėtas, jis nutraukiamas

Bendrovės „Marijampolės pieno konservai“ valdomos sūrio „Liliputas“ ir „Senolių“ produkcijos gamintojos Lukšių pieninės bankrotas ne teismo tvarka pradėtas neinformavus visų kreditorių, todėl jis nutrauki...
2023/06/09

Regioniniai parkai atveria archeologinį paveldą

Jau šį šeštadienį mėgstantieji keliauti pėsčiomis kviečiami į žygį trasa „Briedžių takais“ Gražutės regioniniame parke. Tai vienas iš Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos regioninių parkų rengin...
2023/06/09

Į pagalbą ūkininkui, miškininkui

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras (LAMMC) šią savaitę paskelbė apie naują LAMMC mokslininkų parengtą leidinį.
2023/06/09

Kultūros paveldo festivalis “Heritas” kviečia praktiškai patirti seno pritaikymą naujam

Intensyvių renovacijų, statybų, viešų erdvių pertvarkymo akivaizdoje žodis „paveldas“ kai kam reiškia stagnaciją, progreso stabdymą, o paveldo apsaugos specialistai tarsi įgauna grūmojančio prievaizdo vaidmenį. Tačiau san...
2023/06/09

Bubių dvaro sodybos apsaugos zonoje – užfiksuotas statybos pažeidimas

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), gavusi pranešimą apie galimai neteisėtai valstybinėje žemėje pastatytą statinį, atliko patikrinimą Bubių kaime, Šiaulių rajone. ...