Ashburn +20,3 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 23 Rgs 2023
Ashburn +20,3 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 23 Rgs 2023

Sunkiausia bulvių liga – maras

2023/03/26


Bulvių maras – baisi pasėlius ir derlių niokojanti liga. Ji pažeidžia visas augalo dalis: lapus, lapkočius, stiebus, ūglius ir gumbus. Kaip ją atpažinti ir kas gi padėtų jos išvengti?

Kaip atpažinti?

Atpažinti marą galima iš ant lapų susidarančių mažų, netaisyklingos formos, vandeningų, žalsvų dėmių. Šios dėmės greitai plečiasi ir virsta tamsiai pilkomis arba rudomis išplaukiančiomis dėmėmis. Esant didelei drėgmei, apatinėje lapų pusėje, susidariusių dėmių pakraščiuose, atsiranda baltas pūkuotas pelėsis. Tai yra pagrindinis bulvių maro požymis.

Susidarius palankioms sąlygoms, liga sparčiai plinta, apimdama vis naujus lapus ir stiebus, dėmės plečiasi, lapai ir stiebai ima pūti, galų gale augalas miršta. Po užsikrėtimo, priklausomai nuo oro sąlygų, ligos požymiai pradeda matytis po 4–10 dienų, o palankiu oru, ypač neatsparių marui veislėse, – net po 3 dienų.

Ant stiebų ir lapkočių išryškėja rudos ištęstos juostos, kurios pažeidžia šias augalo dalis, todėl maisto medžiagos nepatenka į gumbus. Užkrėstuose gumbuose susidaro netaisyklingos, rusvos ar rausvai violetinės vandeningos dėmės, yra pažeidžiamas gumbo minkštimas. Perpjovus gumbus matosi grūdėtas puvinys.

Bulvių maras daugiausia plinta vešliuose, neprižiūrimuose pasėliuose. Plitimo spartumas priklauso nuo santykinio oro drėgnumo ir temperatūros. Tobuliausios sąlygos plisti marui yra didelis oro drėgnumas (90–100 proc.) ir prasidėję vasariški karščiai (20 °C ir daugiau).

Apsaugos priemonės

Apsaugoti pasėlius galima taikant profilaktines apsaugos priemones, t. y. fungicidus, arba rinktis naujos kartos atsparias bulvių marui veisles  – ‘Acoustic’ (https://seklinesbulves.lt/acoustic) , ‘Alouette’ (https://seklinesbulves.lt/alouette), iš dalies atsparią ‘Camelia’  (https://seklinesbulves.lt/camelia) bei ‘Colomba’ (https://seklinesbulves.lt/colomba).

Derlių apsaugoti patariama ir prieš nuimant derlių. Likus mažiausiai 2–3 savaitėms iki bulviakasio reikia nupjauti bulvienojus ir išvežti iš lauko. Nukasus derlių ligotus bulvių gumbus reikia surinkti iš lauko ir sunaikinti, taip pat saugoti, kad apkrėstieji nepatektų su derliumi į sandėliavimo patalpas.

Svarbiausia ligos prevencija – ligoms atsparių, kokybiškų, sertifikuotų sėklų įsigijimas ir sodinimas. Sertifikuojant bulvės yra tikrinamos nuo pagrindinių ir stipriausiai derlių pažeidžiančių bei labiausiai plintančių ligų.

Fungicidus reikia naudoti pagal specifikacijas – ūkininkams yra skirtos profesionalios, o mėgėjams – mėgėjiškos apsaugos priemonės. Jas įsigyti galima specializuotose parduotuvėse, kur konsultantai pataria ir parenka atitinkamas apsaugos priemones.

Prof. habil. dr. Zenonas Dabkevičius rekomenduoja pirmus purškimus atlikti taip:

  • ankstyvose bulvių vystymosi stadijose, kai lapija nėra vešli, naudoti kontaktinius fungicidus kas 5–10 dienų;
  • sparčiausio bulvių augimo metu purkšti sisteminius fungicidus ne daugiau 2–3 kartus kas 10–14 dienų;
  • po žydėjimo, esant palankioms oro sąlygoms marui plisti, reikėtų naudoti translaminarinius fungicidų mišinius arba kontaktinius fungicidus – kas 5 dienas.

Pagal galimybes patartina naudoti fungicidus su skirtingomis veikliosiomis medžiagomis, kad neišsivystytų atsparumas šioms apsaugos priemonėms.

Auginkime sveikas, ligų nepažeistas bulves, taip apsaugodami savo ir kaimyno derlių. Gausaus Jums derliaus!

Atminkite, kad mažiau yra daugiau! Tad visada rinkitės kokybiškas ir sertifikuotas sėklines bulvių veisles. Sertifikuotos sėklinės bulvės garantuoja, kad gumbai bus neužkrėsti ligomis bei duos sveiką ir kokybišką derlių. Sertifikuotų sėklinių bulvių galite įsigyti internetu https://seklinesbulves.lt/, tiesiog išsirenkate mėgstamą veislę, įsidedate norimą kiekį į krepšelį, pasirenkate pristatymą kurjeriu ar atsiėmimą VFARM ūkyje ir, apmokėję, ramiai laukiate pavasario!

www.seklinesbulves.lt – su meile viskas apie bulves

 

Rugilė GIKARĖ, Petro VASILIAUSKO bulvių sėklininkystės ūkio VFARM atstovė

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/22

Po darbo su pacientais – į gėlių plantaciją

Pasvalys („Darbas“). Dar besimokant Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijoje, joniškėlietį Remigijų Laurinčiką traukė biologija ir sodininkystė. Nors gyvenimo keliai ir klystkeliai vaikiną nuvedė į medicinos pasaulį, jaunystės ...
2023/09/22

Prancūzijos mokslininkai vertino Lietuvos eglynų genetinius rodiklius

Tarptautinio projekto FORGENIUS mokslininkai Nicolas Mariotte ir Florence Jean iš Prancūzijos rugsėjo pradžioje lankėsi Lietuvoje ir atliko miško medžių matavimus, rinko mėginius genetiniams tyrimams atlikti. Valstybinė miškų ...
2023/09/22

Ūkininkams – lengvatinės paskolos

Ūkininkai vis dažniau ieško sprendimų, kaip dirbti efektyviau ir tvariau. Tokias tendencijas pastebi Medicinos bankas, kuris bendradarbiauja su INVEGA teikiant lengvatines paskolas žemesnėmis nei rinkos kainomis ūkio subjektams, įskaitant j...
2023/09/22

Gyvensenos medicinos specialistai padės mažinti lėtinių ligų tikimybę

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) skatinant gydymo įstaigas burti šeimos gydytojo komandas, prie jų jungiasi gyvensenos medicinos specialistai. Jie padeda pacientams formuoti sveiko gyvenimo būdo įpročius ir mažinti tikimybę susirgti lė...
2023/09/22

Dėl savavališkų bendruomenės veiksmų Turto bankas kreipiasi į teismą

Gindamas valstybės interesus Turto bankas (TB) kreipėsi į teismą, prašydamas sustabdyti savavališkus Skaistgirių bendruomenės atstovų veiksmus ir grąžinti valstybei priklausantį turtą.
2023/09/22

Latviją vėl gręžiasi į cukrinių runkelių verslą

Sovietmečiu tvirtas pozicijas cukrinių runkelių auginimo srityje užėmusi Latvija, pastaraisiais dešimtmečiais buvo beveik atsisakę šios žemės ūkio kultūros. Vis tik daugiau nei prieš penkerius metus ryšius su didžiausia...
2023/09/22

Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo atranką laimėjo A. Mikalauskienė – šaltiniai

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo atranką, BNS žiniomis, laimėjo laikinai įstaigai vadovaujanti direktoriaus pavaduotoja Audronė Mikalauskienė.
2023/09/22

Gydomosios augalų vonios

Pastarosios savaitės mūsų kūnams nebuvo lengvos – veiklos darže, sode ir gėlynuose rudenėjant tikrai daugiau nei vasarą. Palepinkime odą, raumenis ir sielą atpalaiduojančiomis, gydančiomis augalų voniomis, pasinerkime į aromatų terapiją.
2023/09/22

Pradėti tvirtinti natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapiai

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymu, šiandien išleido įsakymą „Dėl natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltin...