Ashburn +17,8 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +17,8 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Šviežių lietuviškų daržovių ateitis – ŽŪM rankose

2023/03/30


ŪP korespondentas Dainius ŠEPETYS. – Jungtinėje karalystėje (JK) nuo vasario pabaigos jaučiamas ryškus šviežių daržovių deficitas. Mažmenininkai parduotuvėse apribojo vienam pirkėjui leidžiamus įsigyti pomidorų, paprikų, agurkų, salotų, brokolių ir žiedinių kopūstų kiekius. Taip atsitiko todėl, kad JK ūkininkai neužaugina pakankamai daržovių, o jų importas dėl įvairių priežasčių užstrigo. Lietuvoje šviežių daržovių stygiaus nėra. Bet – tik kol kas.

Jautri rinka

Mūsų šalies šiltnamių ūkiai vietinėje rinkoje agurkų, pomidorų, paprikų ir kitų po priedanga auginamų daržovių paklausą patenkina maždaug 45 proc., likusi dalis yra importuojama iš kitų šalių. Tad, mūsų rinka yra labai jautri ir didele dalimi priklausoma nuo importo.

Pernai Lietuvoje deklaruotas šiltnamių plotas siekė apie 63 ha, o 2019 m. jis buvo 52 ha. Šioks toks augimas yra, bet aiškiai matyti, kad jis – nepakankamas, jog jau artimiausiu metu galėtume šviežiomis daržovėmis apsirūpinti bent 70–80 proc.

„Skatinant sektoriaus plėtrą, daržininkystė, neišskiriant šiltnamių sektoriaus, Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programoje (KPP) buvo pripažinta prioritetine veikla ir investicijų į žemės ūkio valdas projektams buvo skiriami papildomi balai“, –„Ūkininko patarėjui“ teigė Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) specialistai, akcentuodami, kad parama buvo suteikta 870 daržininkų, kuriems buvo išmokėta 59,6 mln. Eur.

ŽŪM komentare redakcijai taip pat tvirtinama, kad pereinamuoju laikotarpiu, pereinant nuo KPP prie Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP), buvo suformuoti atskiri paramos lėšų krepšeliai, o atrankos vykdytos pagal sektoriams nustatytus atrankos kriterijus, t. y. daržininkams nebereikėjo konkuruoti su kitų sektorių, ypač grūdų, gyvulininkystės, atstovais. Iš ES gaivinimo priemonės buvo finansuojami didesnės apimties projektai, kurių vieno projekto paramos dydis daržininkystės sektoriuje galėjo siekti iki 4 mln. Eur, o šiltnamių sektoriui – net iki 8 mln. Eur.

ŽŪM akcentavo, kad papildomai buvo teikiama susietoji parama. „Ją už uždarojo ir atvirojo lauko daržovių plotus 2021 m. gavo 1 659 pareiškėjai, o 2022 metais – 1 797 pareiškėjai, iš jų 2021 m. paramą gavo 10, o 2022 m. – 9 šiltnamių ūkiai“, – teigiama ŽŪM komentare.

Gausybė paramos priemonių

ŽŪM tikino, kad daržovių sektoriui SP numatyta teikti paramą ūkių ekonominio stabilumo ir konkurencingumo palaikymui. Tam bus taikomas intervencinių priemonių komplektas: ekoschemos, susietoji pajamų parama, sektorinės intervencinės priemonės, rizikos valdymo ir kitos kaimo plėtros priemonės. „Siekiant didinti vaisių ir daržovių sektoriaus aplinkosauginį tvarumą, suplanuotos atitinkamos ekoschemos. Į šias kompensacines išmokas galės pretenduoti ūkiai, viršijantys geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės bei valdymo reikalavimus“, – sakoma ŽŪM pateiktame atsakyme ŪP.

Jame teigiama, kad bus tęsiamas ir susietosios paramos mokėjimas. Paramos galės kreiptis asmenys, atitinkantys visus reikalavimus, reikalingus bazinėms tiesioginėms išmokoms gauti. Visoms ekoschemoms bus skirta 1,3 proc. viso tiesioginių išmokų voko, arba 8,6 proc. visos susietosios paramos. Planuojama, kad parama turėtų pasiekti apie 1 300 daržovių augintojų.

Be to, ūkio subjektai, taip pat ir šiltnamininkai, susiduriantys su likvidumo problemomis dėl krizės, kurią sukėlė Rusijos agresija prieš Ukrainą, gali pasinaudoti įgyvendinamomis paskolų ir garantijų priemonėmis.

Klausimų – begalė, atsakymų – nėra

ŽŪM pristatytos priemonės atrodo lyg ir suteiksiančios ramesnį gyvenimą daržovių augintojams, šiltnamių laikytojams, tačiau ŪP pasigedo konkrečių atsakymų į visai daržininkų bendruomenei rūpimus klausimus – ar yra sukurta Lietuvos šiltnaminių daržovių auginimo plėtros strategija, ar keliamas tikslas Lietuvos šiltnamiuose auginamomis daržovėmis patenkinti bent 70–80 proc. rinkos poreikių. Taip pat liko neaišku, kokie yra numatyti kompensaciniai mechanizmai šiltnamininkams ryškiai išaugus dujų, elektros energijos kainoms, ar dėl to kam nors buvo išmokėtos kokios nors kompensacijos, ar nesibaiminama, kad daržininkystės ūkiai trauksis ir rinkoje dar labiau daugės importinių daržovių.

Jaučiasi palikti likimo valiai

Išgirdęs apie ŽŪM specialistų paaiškinimus apie paramą daržovių augintojams UAB „Agrošiltnamiai“ vadovas Paulius Andriejavas pastebėjo „nedidelį“ netikslumą. „Susietoji parama šiltnamių turėtojams nuo šių metų buvo sumažinta 3,5 karto. Patekę į išaugusių energijos kainų mėsmalę, jaučiamės palikti likimo valiai“, – ŪP teigė kėdainietis. Jam atrodo, kad ŽŪM Lietuvos šiltnamiai nerūpi, nes nežino, kaip paaiškinti faktą, kad prieš 5 metus buvo skirta 3 mln. Eur ES parama šiltnamio statybai, tokią pat sumą investavo vietos verslininkai, o dabar šių investicijų nesiekiama išsaugoti. „Viskas palikta ant verslo pečių, bet jau dabar pastebima, kad jis tokio svorio vienas ilgai neatlaikys“, – tikino P. Andriejavas.

Paulius Andriejavas pasigenda valdžios noro saugoti jau padarytas investicijas.

Prieš metus drąsūs kėdainiečiai be valstybės paramos pasistatė dar vieną didžiulį modernų šiltnamį, į jį investuodami apie 4 mln. Eur nuosavų lėšų, dabar šalies rinkai tiekia daugiau nei 10 tonų agurkų per dieną ir taip patenkina pirkėjų poreikius. „To mums nebūtų pavykę padaryti, jei nebūtume priėmę sprendimo įsirengti savas suskystintųjų dujų saugyklas“, – kalbėjo įmonės vadovas, akcentuodamas, kad viskas buvo padaryta „Agrošiltnamių“ akcininkų lėšomis. „Sunku pasakyti, ar mūsų valdžia tikrai prisideda prie Lietuvos šviežių daržovių rinkos išsaugojimo, nes nei jos dėmesio, nei paramos mes kol kas nesulaukėme“, – mintis dėstė bendrovės direktorius, primindamas senas Lietuvos tiesas: sugriauti daug lengviau ir patraukliau, nei sukurti ar pastatyti.

Viskas – tik iš dalies

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Indrė Lukoševičienė kol kas rimtų prielaidų šviežių daržovių deficitui Lietuvoje nemato, tačiau sutinka, kad pavasarį šalies gyventojai mažiau domisi pernykščiais kopūstais, burokėliais ar prieš Naujuosius užraugtais agurkais. „Tai natūralu, žmonės išsiilgę šviežių, dažnai įvežtinių, žalumynų, juolab kad mūsų augintojai neturi pakankamai šiuolaikiškų saugyklų išlaikyti patrauklų ir kokybišką prekinių daržovių asortimentą iki naujo derliaus“, – redakcijai kalbėjo I. Lukoševičienė.

Indrė Lukoševičienė kviečia daržininkus kooperuotis.

Ji teigė, kad ŽŪM dėmesio daržininkystės sektoriui niekada nebuvo per daug, o paramos pinigų užtenka tik iš dalies. Anot asociacijos vadovės, Lietuvoje, norint, jog vartotojams nepritrūktų šviežių daržovių, reikėtų nebijoti sumažinti PVM daržovėms, taip pat teikti visapusišką pagalbą prekinę daržininkystę vystantiems ūkiams, eliminuojant tuos, kurie tik prisidengia daržininkyste, kad gautų didesnes išmokas, neaugindami prekinės daržovių produkcijos ir pasisavindami dalį jiems realiai nepriklausančios paramos. „Be to, daržininkams būtina burtis į kooperatyvus, taip sustiprintų savo pozicijas rinkoje, racionaliau naudotų gamybos išteklius. Tuomet Lietuvos rinka būtų apsaugota nuo krizių, panašių kaip JK“, – aiškią poziciją išdėstė LDAA vadovė.

 

Indrės LUKOŠEVIČIENĖS ir Pauliaus ANDRIEJAVO nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/02

Agrarinės aplinkosaugos subsidijomis mažinkime klimato kaitą – dalyvauti ar palaukti?

(VDU ŽŪA langas) Mokslininkai prognozuoja, kad žmonijos populiacija toliau augs iki amžiaus pabaigos. Didėjant žmonių skaičiui kyla įtampa dėl tinkamo aprūpinimo maistu, aplinkos kokybės užtikrinimo, žaliavų teikimo ar galimybių pažinti nesuniokot...
2023/10/02

Istorija iš gyvenimo: miokardo infarktas smogė iš pasalų

Greitosios medicinos pagalbos tarnyboje dirbantis 61 metų Henrikas Simuntis, vykdamas pas infarkto ištiktus pacientus, niekada negalvojo, kad ir jo laukia tokia lemtis. 2020-ųjų rugsėjo 1-oji galėjo ir neišaušti. Tačiau &scaro...
2023/10/02

Žirgų ristūnų lenktynės džiugino ir dalyvius, ir žiūrovus

Rugsėjo 30 dieną visi žirgų ir žirgų lenktynių mylėtojai traukė į Ukmergės miesto hipodromą. Čia vyko tradicinės Žirgų ristūnų lenktynės. Jose dalyvavo vadeliotojai iš Ukmergės, Utenos, Vilniaus, Panevėžio, Širvintų, Zarasų, Lazdijų ...
2023/10/02

Artėja „Žalioji savaitė 2024”

Žemės ūkio ministerija primena, kad sausio 19–28 d. Berlyne vyks tarptautinė maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės paroda „Žalioji savaitė 2024“ (,,Grüne Woche 2024"), ir kviečia įmones bei ūkininkus pristatyti j...
2023/10/02

Suduotas smūgis karfentanilio platinimo tinklui

Po kelis mėnesius trukusio kruopštaus tyrimo ir parodyto pareigūnų sumanumo ir profesionalumo, pavyko sulaikyti asmenį, kuris galimai aprūpindavo narkotikais didelę dalį Lietuvos apskričių. Taip pat sulaikyti narkotinių medžiagų žemesni pla...
2023/10/02

Teisingai pasodinta trešnė duos daugiau derliaus

Žemdirbiai turi du gražius mėnesius – rugpjūtį ir rugsėjį. Jeigu būtų sodininkų valia, spalį jie tikriausiai pavadintų, pavyzdžiui, vaisiasodžiu, medžiasodžiu ar kaip nors panašiai. Kad šis sodams svarbus mėnuo neatneštų...
2023/10/02

Vyžulionių dvarą už 0,5 mln. eurų įsigijo „Danhaus LT“

Vyžulionių dvaro sodybos rūmus Vilniaus rajone už 515 tūkst. eurų įsigijo verslininko Dariaus Nedzinsko valdoma bendrovė „Danhaus LT“, rodo Registrų centro duomenys.
2023/10/02

Eksperto komentaras: kaip agresyvus kaimynas bando stabdyti Lietuvos pastangas būti energetiškai nepriklausoma

Energetika yra viena iš kertinių Lietuvos nepriklausomybę palaikančių sienų: jei galime patys save aprūpinti energetiniais ištekliais, galime savarankiškai priimti visus sprendimus ir nebūti stumdomi agresyvaus kaimyno. Vieną ...
2023/10/02

Angelai sargai su šaulio uniforma

Tiek tarpukariu, tiek atgavus nepriklausomybę Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) šauliai talkino įvairioms valstybės institucijoms, tarp jų – ir policijai. Vis dėlto tai, kas vyksta Vilniuje – unikalu: jau bene de&scar...