Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Inžinerijos studijos VDU Žemės ūkio akademijoje: aktualu, perspektyvu ir su valstybės parama

2023/04/02


Stulbinantys technologijų pokyčiai žemės ūkyje didina ne tik derlių, bet ir aukštos kvalifikacijos specialistų, ypač įgijusių inžinerinį išsilavinimą, poreikį. Todėl neabejotinai laimės jauni žmonės, kurie artimiausiu metu ryšis studijoms tokius specialistus rengiančiame Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Inžinerijos fakultete.

Absolventų žinių bagaže – ir mechatronika, ir agronomija

„Apie tokias sąlygas bei galimybes savo studijų laikais galėjome tik pasvajoti“, – teigia VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto profesorius, studijų programos Žemės ūkio mechanikos inžinerija komiteto pirmininkas prof. dr. Vytenis Jankauskas.

VDUA ŽŪA prof. dr. Vytenis Jankauskas.

Pasak jo, motyvuoti šios programos studentai taip pat gauna ir solidžias VDU ŽŪA socialinių partnerių – agroverslo įmonių – įsteigtas stipendijas, o nuo trečiojo kurso dauguma jų, jei tik jie patys nėra jaunieji ūkininkai ar rimti pagalbininkai savo tėvų ūkiuose, sėkmingai įsidarbina pagal būsimą specialybę. Todėl daugelis studijas baigusių jaunųjų inžinierių jau būna spėję tapti visateisiais solidžių agroverslo įmonių komandų nariais.

„Inžinierius mechanikus rengia kelios šalies aukštosios mokyklos, tačiau esame vieninteliai, išlaikantys glaudų ryšį su žeme. Ir tai yra didelis mūsų pranašumas. VDU ŽŪA absolventai gerai išmano ir bendruosius mechanikos dalykus (įgyja medžiagotyros ir medžiagų technologijų, mechanikos ir mašinų elementų, projektavimo ir hidraulikos, elektrotechnikos ir mechatronikos, variklių bei transporto mašinų, žemės ūkio mašinų, trinties bei dilimo procesų valdymo žinių), žino specifinius žemės ūkio mašinų funkcionavimo ypatumus, o taip pat būna įgiję agronomijos, ekologijos žinių. Taip susiformuojamas kompetencijų bagažas, kurį galima pritaikyti itin plačiai“, – programos išskirtinumą komentuoja prof. dr. V. Jankauskas.

Pašnekovo teigimu, studijų procese studentai labai anksti įtraukiami į diskusijas bei mokslinius tyrimus, kurių metu siekiama atsakyti į klausimus, kaip pasiekti, kad žemės ūkio mašina dirbtų našiau, efektyviau bei kaip užtikrinti mašinų ilgalaikį ir patikimą darbą. Tai motyvuoja jaunimą imtis mokslo tiriamojo darbo, be kurio agrosektoriaus pažanga nebūtų įmanoma.

Programos absolventai tampa įmonių vadovais, mokslininkais, kūrėjais konstruktoriais

„Inžinerijos progresas padidino žemės ūkio mašinų galią bei iškėlė naujų reikalavimų jų kokybei ir eksploatacijai. Mašinos tampa vis kompaktiškesnės, todėl apkrovos jų darbo paviršiams auga, technika tampa jautresnė darbo režimams, priežiūrai. Todėl šiuolaikinis specialistas turi gerai išmanyti ir gebėti vertinti žemės ūkio technologinius procesus, mašinų medžiagas, jų projektavimo ir gamybos technologijas, žemės ūkio bei transporto mašinų ir jų sistemų veikimo principus, surasti racionalius efektyvaus mašinų naudojimo ir techninio serviso sprendimus“, – studijų turinį komentuoja VDU ŽŪA programos Žemės ūkio mechanikos inžinerija komiteto pirmininkas.

Šios programos absolventai, darbo karjerą pradedantys agroverslo įmonėse mechanikų pareigose, vėliau sėkmingai tampa prestižinių prekinių ženklų atstovais bei įmonių vadovais, o neretai pasirenka ir mokslininko karjerą.

Žemės ūkio technikos konstravimo bei gamybos įmonę prieš trejetą dešimtmečių įkūrė VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto absolventai, UAB „Laumetris“ vadovai Jonas Putna ir Kazimieras Čiurila.

UAB „Laumetris“ vadovai Jonas Putna ir Kazimieras Čiurila.

Abu pašnekovai šiandien teigia, jog ši įmonė buvo ir yra atvira žemės ūkio mechanikos inžinerijos absolventams, nes „Laumetis“ kuria bei gamina techniką, kuria prekiaujama keliolikoje Šiaurės ir Vakarų Europos šalių.

„Vadovo užduotis yra padėti žmogui atsiskleisti toje srityje, kurioje jo gebėjimai geriausi. Ir tenka tik apgailestauti, kad dabartinė mūsų moksleivių karta nerodo didelio aktyvumo studijuoti inžineriją. Iš tiesų tai bene didžiausias savirealizacijos galimybes atverianti sritis“, – įsitikinęs K. Čiurila.

Hidortechnika – universali nišinė specialybė, specialistų poreikis didžiulis

Tuo, kad VDU ŽŪA Inžinerijos fakultete baigtos studijos atveria platų veiklų spektrą, neabejoja ir hidrotechnikos inžinieriaus diplomą čia prieš keliolika metų įgijęs Lietuvos melioracijos įmonių asociacijos pirmininkas, UAB „Infrastruktūra“ vadovas bei UAB „Ekodrena“ bendrasavininkis Andrius Marinas. Jis neseniai tapo ir Lietuvos melioracijos įmonių asociacijos vadovu.

„UAB „Ekodrena“ yra komercializavusi VDU ŽŪA mokslininkų atliktų tyrimų rezultatus. Įmonė vienintelė Baltijos šalyse gamina bei diegia pažangią reguliuojamo drenažo sistemą. Pastaruoju metu mūsų produktu ypač aktyviai domisi ir Vokietijos ūkininkai.

Įmonė yra išsikėlusi du tikslus – padėti ūkininkams užauginti gausesnius derlius bei sumažinti taršą Baltijos jūros regione, nes reguliuojamas drenažas stabdo trąšų išplovimą iš dirvožemio bei jo patekimą į paviršinius vandenis.

UAB „Infrastruktūra“ specializuojasi visuomeninės paskirties objektų valdymo ir infrastruktūros projektų vystymo srityse“, – hidrotechnikos inžinieriaus diplomo „įdarbinimo“ galimybes atskleidžia A. Marinas.

Andrius Marinas
Lietuvos melioracijos įmonių asociacijos pirmininkas Andrius Marinas.

Pašnekovo teigimu, artimiausiais metais neišvengiamai bus pradėti didelio masto šalies melioracijos sistemos rekonstrukcijos darbai. Todėl valstybė tam turi būti tam pasirengusi ne tik finansiškai, bet ir užsitikrinusi reikiamą skaičių hidrotechninės statybos inžinierių.

„Hidrotechnikos profesionalų ne tik ateityje reikės įgyvendinant Lietuvos melioracijos sistemos rekonstrukciją.

Mūsų specialybė yra tokia universali, o kartu ir nišinė, kad jos specialistų reikia visur, kur tik yra atliekami lauko inžinerijos darbai – statybų sektoriuje, vandentvarkos, kelių, geležinkelių tiesimo įmonėse, investicinių ir techninių projektų biuruose“, – VDU ŽŪA rengiamų hidrotechninės inžinerijos specialistų poreikio lauką komentuoja pašnekovas.

Švarus vanduo ir tvari aplinka – svarbiausi ateities visuomenės prioritetai

VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto Vandens inžinerijos katedros lektorė, studijų programos Vandens ir žemės inžinerija (su akvakultūros inžinerijos, hidrotechnikos, žemėtvarkos specializacijomis) komiteto pirmininkė lektorė Otilija Miseckaitė teigia, jog ši programa plačias galimybes atveria ne tik hidrotechnikos inžinieriams.

VDU ŽŪA lektorė Otilija Miseckaitė.

„Mūsų programa unikali tuo, kad joje rengiami aplinkos inžinerijos, statybos inžinerijos ir žemės ūkio krypčių sandūros specialistai. Tai – mūsų išskirtinumas ir stiprybė. Švarus vanduo ir tvari aplinka yra svarbiausi ateities visuomenės prioritetai.

Programos tikslas – parengti plačios erudicijos ir aukštos kvalifikacijos aplinkos inžinerijos specialistus, išmanančius šiuolaikines aplinkos inžinerijos mokslo teorijas, metodus ir pažangiausias technologijas, gebančius analizuoti gyvojoje gamtoje vykstančius reiškinius, vertinti supančios aplinkos kokybės būklę, spręsti darnaus žemės ir vandens išteklių naudojimo bei aplinkosaugos problemas“, – pasakoja pašnekovė.

Ji atkreipia dėmesį, kad akvakultūros inžinerija yra ganėtinai nauja palyginti su hidrotechnikos, žemėtvarkos studijų programomis. Tačiau ši studijų kryptis taip pat neabejotinai perspektyvi.

„Pasaulyje ir Europoje jūrų žvejyba vis labiau griežtinama, o senkantys žuvies ištekliai vis labiau tausojami. Todėl žuvies, kaip vieno sveikiausių ir žmogaus organizmui naudingiausių produktų gamyba uždarosiose recirkuliacinėse sistemose neabejotinai augs. Atitinkamai augs ir akvakultūros inžinerijos specialistų poreikis. O žemėtvarkos specialistai yra būtini žemės administravimo bei tvarkymo darbams įgyvendinti, šių specialistų visada reikės ir viešajam sektoriui, ir žemėtvarkos ar statybos projektų rengimu užsiimančioms įmonėms“, – prognozuoja VDU ŽŪA lektorė O. Miseckaitė.

Ministerija skiria stipendijas visam studijų laikotarpiui

„Jausdami žemės ūkio inžinerijos specialistų trūkumą, ieškome būdų, kaip paskatinti jaunus žmones rinktis iš pirmo žvilgsnio sunkesnes, sudėtingesnes, bet ateityje daugiau galimybių atveriančias studijas. Žemės ūkio ministerija, siekdama paskatinti jaunimą rinktis su žemės ūkio sektoriumi susijusias studijas, skiria tikslines skatinamąsias stipendijas.

Jau šiais metais įstojusiems ir pasirinkusiems su žemės ūkio veikla susijusias studijų programas, bus mokamos tikslinės skatinamosios stipendijos visą studijų laikotarpį. Pirmaisiais ir antraisiais studijų metais bus mokamos 150 Eur, trečiaisiais – 200 Eur, paskutiniaisiais – 250 Eur dydžio per mėnesį stipendijos“, – pažymi Žemės ūkio ministerijos kancleris Valdas Aleknavičius.

 

VDU ŽŪA informacija

 

Asociatyvi envy.com ir VDU ŽŪA nuotraukos

Dalintis