Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Dovana mamai – žydintis levandos medelis

2023/05/07


Jeigu norite nustebinti mamą artėjančios šventės proga, tikrai nesuklysite dovanodami levandą ant vieno stiebo. Medelio formos augalas ne tik bus nestandartinė puošmena namams ar kiemui, bet ir ilgai žydės, kvepės. Kuo ypatingi tokie augalai ir kaip juos prižiūrėti, teiravomės Kristinos Balnytės, Vilniaus universiteto Botanikos sodo vyresniosios botaninių kolekcijų kuratorės.

Formuojama italinė levanda

K. Balnytės duomenimis, šalies gėlių parduotuvėse galima pastebėti neįprastos formos italines levandas (Lavandula stoechas): vienu stiebu paliekama augti stipresnė šakelė, vėliau ji nugenima nuo apačios, o viršuje besišakojančios šakelės sudaro kupolą.

Svarbus perspėjimas: levandų lapų purkšti ir laistyti negalima.

Specializuotose gėlių parduotuvėse balandį galima buvo matyti ne tik įprastų levandų, bet ir vazonėlių su 30 ar 50 cm aukščio genėtomis italinėmis levandomis ant kotelio.

Ne tik tradiciškai, bet ir vienu stiebu galima auginti visas italinių levandų veisles. Populiaresnės veislės yra šios: ‘Ballerina’ (balta), ‘Anouk’ (didokais mėlynais žiedais), ‘Fathead’ (sodriai rausvos), ‘Kew Red’ (mėlynai raudonos), ‘Pretty Polly’ (žalsvai balsvos).

Kvepės namuose ir lauke

Išskirtina tai, kad italinės levandos gali džiuginti žiedais ir kvapais ištisą vasarą, tik reikia nužydėjusius žiedelius vis nukirpti, kad geriau augtų kiti. Nuskintus galima panaudoti floristikoje, stalui dekoruoti ar kitokiai puošybai.

Negenėta baltoji italinė levanda.

K. Balnytės žiniomis, italinė levanda – tik viena iš 51 šio augalo rūšių, augančių visžaliu puskrūmiu, dažnai sutinkama Viduržemio jūros pakrančių šalyse, Graikijoje, Italijoje, Turkijoje, Šiaurės Afrikoje, Portugalijoje, Prancūzijoje ir kitur.

„Tai dekoratyvus, vaistinis, prieskoninis ir medingas augalas, kurį lanko bitės, kamanės ir drugeliai, tad kieme bus dar jaukiau“, – pastebi pašnekovė.

Atsiradus namuose levandai, pradžioje reikėtų statyti atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių, tinka balkonas ir terasa ar kambario palangė, o vėliau pernešti į saulėtą ir šiltą vietą. Po šalnų galima sodinti ir į lysvaitę ar konteinerį lauke, puikiai dera prie varpinių, vienmečių ir kitų augalų, kuriems reikalingos identiškos aplinkos ir dirvos sąlygos.

Kaip prižiūrėti?

Italinės levandos ant stiebo prižiūrimos kaip ir įprastos šios rūšies levandos.

„Nusipirkę ar kitaip įsigiję levandų vazonėlį, pirmiausia turėtume persodinti, prieš tai nukirpę per skylutes išlindusias šakneles, – pataria K. Balnytė. – Ir didesniame vazone skylučių turėtų būti maždaug tiek pat. Reikėtų persodinti į dviem–keturiais centimetrais platesnį ir aukštesnį vazoną. Drenažo turėtume dėti 1–2 cm sluoksnį – keramzito ar ne visai smulkių akmenukų. Substratas turi būti laidus, neužmirkęs. Tinka mišinys iš daržo žemės, nerūgščių durpių, rupaus smėlio, juos sumaišant. Lauke dirva turi būti laidi, neužmirkusi, geriausia – priesmėlis.“

Italinių levandų arbata.

Levandų nereikėtų perlaistyti, ypač įstatant į kitą vazoną, kad nenupūtų šaknys. Laistykite kelis kartus per savaitę, rytais, o jeigu labai karšta, rytais ir vakarais, irgi keliskart per savaitę. Vos ne kas savaitę turėtume tręšti trąšomis, skirtomis žydintiems augalams: tai labai svarbu dažnai laistant. Jeigu nėra karšta ir laistoma mažiau, tada ir tręšti galima mažiau ir rečiau. Tręšimo periodas trunka vasarą, o rugsėjį to daryti jau nereikia.

Levandas įnešus į namus žiemoti, teks laikyti vėsokai, apie 10–15 °C temperatūroje, bet šviesiai, gali tikti tokios vietos, kaip stiklintas balkonas, šildoma laiptinė. Kai patalpoje ar lauke temperatūra žemesnė nei –10 °C, levandos nušąla.

Šiuos augalus galima dauginti sėklomis pavasarį arba auginiais vasarą.

 

„Gėlės ir manufaktūra“ nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja

Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) neteisėtai panaudojo daugiau nei 635 tūkst. eurų, rodo Valstybinės ligonių kasos prie Svei...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...