Ashburn +10,6 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 21 Bal 2024
Ashburn +10,6 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 21 Bal 2024

Sodininkų gegužė

2023/05/09


Pagaliau tikrasis pavasaris! Jau išgenėti, išretinti vaismedžiai ir vaiskrūmiai, dekoratyviniai augalai su lapais, daugelis ir su žied­pumpuriais, veja žaliuoja, tulpės ir narcizai kvepia, darbai sode verda! Visi augalai, ilgai bandę pražysti, bet baiminęsi vėsaus balandžio, ryžosi! Sodininkai į žiedus žiūri ne tik su pasigėrėjimu... Vienus saugo nuo šalnų (gegužę tokių dar pasitaiko), kitus rauna lauk. Tik pastebėję bet kokią žydinčią piktžolę, nepatingėkite ir išraukite – neleidę nepageidautiniems augalams daugintis, vėliau mažiau ravėsite. Energijos jums ir geros pavasarinės nuotaikos!

Sodas

Sodinimas. Mėnesio pradžioje baikite sodinti ir persodinti vaismedžius, vaiskrū­mius atviromis šaknimis (augintus kontei­neriuose galite sodinti bet kada). Naujai pasodintus augalus globokite visą sezoną, žiūrėkite, kad nepritrūktų drėgmės.

Atlankos. Dabar pats metas atlankomis pasidauginti vaiskrūmių: serbentų, agrastų, gervuogių, lazdynų. Reikia prilenkti laibesnę šaką prie žemės, šiek tiek prikasti, prispausti ir palikti sezonui. Šaka išleidžia šaknis ir tampa individualiu augalu. Kitą pavasarį galėsite iškasti ir pernešti į naują vietą.

Tręšimas. Kai vidutinė oro temperatūra bus didesnė negu 10 °C, vaismedžius ir vaiskrūmius patręškite kompleksinėmis trąšomis (geriausia skirtomis pavasariui). Trąšų paberkite maždaug lajos spinduliu ir gerai paliekite vandeniu arba perkaskite dirvą įterpdami trąšų.

Purškimas. Nuo kenkėjų ir ligų sėkla­vaisiai (obelys, kriaušės ir kt.) purškiami prieš išsiskleidžiant žiedams, o kaulavaisiai (slyvos, vyšnios, trešnės, persikai ir kt.) – iškart po žydėjimo. Purkšti geriausia ne­vėjuotą vakarą, kai orų prognozė nežada lietaus bent kelias valandas. Saugokite save, naudokite apsaugines priemones.

Šalnos. Jei žydint vaismedžiams ir vaiskrūmiams praneša šalnas, būkite pa­sirengę pridengti žiedus agroplėvele. Galima prieš ir po šalnos vaismedžius gausiai nupurkšti vandeniu su stimuliato­riais – galbūt išsaugosite bent dalį žiedų.

Daržas

Sodinimas. Per Šv. Stanislovą mūsų senoliai sodindavo svogū­nus. Tačiau stebėkite orus: jei šalta, nieko nenutiks ir pasodinus keliomis dienomis vėliau. Panašiu metu arba vėliau – priklausomai nuo orų – sodinamos braškės, žemuogės, bulvės. Netikėtai atša­lus reikėtų apkaupti jas žemėmis.

Sėja. Mūsų protėviai vyšnioms pražydus sėdavo burokėlius, mor­kas, kurias laikysite per žiemą, melisas. Sužydėjus erškėčiams (taip dažniausiai nutinka mėne­sio pabaigoje) sėjamos pupelės, cukinijos, moliūgai.

Daigai nuo palangės. Svarbu nepaskubėti, sulaukite, kol ne­grės šalnos. Tada jau sodinkite sudygusius moliūgus, agurkus, pomidorus, paprikas. Negalima sodinti tiesiai į gruntą, verčiau kelias dienas išnešti į lauką, o vakare parnešti. Nepatyrusios šoko dėl temperatūrų skirtumo daržovės lengviau prigis.

Želdinių dizainerės Joanos Bakūnės nuotr.

Gėlynas

Sodinimas. Jei dar turite jurginų, kar­delių šakniagumbių, skubėkite sodinti, nes jų sodinimo terminas – Jurginės, balandžio 23 d., – jau praėjo! Kai šalnų pavojaus nebėra, sodinkite raganių, rožių. Neso­dinkite rožės į neišgyvenusios vietą – ten gali būti likusių ligų sukėlėjų.

Sėja. Sėkite į žemę vienmetes gėles, kurių nedaiginote ant palangės: medetkas, nasturtas, žydrūnius, žioveinius, kvapniuo­sius žirnelius.

Tręšimas. Patręškite nužydėjusias svo­gūnines gėles – jų vegetacija baigiasi, o stipresni svogūnėliai duos daugiau žiedų kitąmet. Antrą kartą tręškite rožes, geriausia joms skirtomis trąšomis.

Kambariniai augalai. Mėnesio pabai­goje juos taip pat galite išnešti į lauką – pamažu pratinkite prie pasikeitusių są­lygų palikdami po kelias valandas ir vis ilgindami jų buvimo lauke laiką. Daugelis kambarinių augalų po tokių vasaros atos­togų atsigauna.

Daigai. Šiltnamyje ar ant palangės išauginti gėlių daigai tegul dar pabūna šiltai – į lauką perkelkite birželį.

Bitynas

Siekiant užkirsti kelią spietimui, būtina neužmiršti praplėsti lizdų, uždėti meduves, o jei naudojate daugiaaukščius avilius – papildo­mus aukštukus. Plečiant lizdus, šonines kamšas palikti, kad per daug neatšaltų perai. Bitės augina perus, todėl būtina pasirūpinti, kad girdyklose prie bitynų netrūktų vandens.

Įvertinkite, ar nereikia keisti motinėlių. Jei reikia, užsisakykite naujų, o jas pakeisite, kai pasibaigs medunešis. Stebėkite, ar bičių nepuola skruzdėlės (jos tai dažnai daro pavasarį).

 

Parengė Giedrė RYMEIKĖ

Konsultavo Tautvydas GURSKAS

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/21

Pirmakursiams – agroverslo stipendijos (2)

Skirdamos stipendijas pirmo kurso studentams, žemės ūkio įmonės rodo savo socialinę atsakomybę bei norą prisidėti prie gabių ir motyvuotų jaunų žmonių paskatinimo domėtis, studijuoti ir dirbti agrosektoriuje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūk...
2024/04/21

Briuselis įpareigojimus švelnina – Lietuva apkrauna naujais

Po pernykščio nervingo pasėlių deklaravimo šiemet žadama daugiau aiškumo ir tam tikrų palengvinimų. O svarbiausia – po per Europą nuvilnijusių žemdirbių protestų Briuselis jau padarė jiems tam tikrų nuolaidų, tačiau mūsų...
2024/04/21

Vieno eksponato istorija. XX a. Konradas Valenrodas

Prieš keletą metų, tvarkant kraštotyrininko ir muziejininko Juozo Mickevičiaus archyvą, saugomą Žemaičių muziejuje „Alka“, muziejininkė-rinkinio saugotoja Irma Kontautienė rado gimnazisto, o gal studento, pasirašiu...
2024/04/21

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavi...
2024/04/21

Elektromobilių dalis šalies transporto parke nuo metų pradžios išaugo beveik dešimt procentų

Nuosekliai auga elektromobilių dalis kelių transporto priemonių parke. Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, per šių metų kovo mėnesį elektromobilių užimama viso šalies kelių transporto priemonių parko dalis išaugo 3,17 p...
2024/04/21

Tikrojo nikotino veido paieškų link

„Žmo­nės rū­ko dėl ni­ko­ti­no, bet mirš­ta dėl ta­ba­ko de­gi­mo me­tu be­si­for­muo­jan­čių dū­mų ir pe­le­nų, ku­riuo­se yra tok­siš­...
2024/04/21

Kovos su buksmediniais ugniukais priemonės

Mūsų šalyje buksmediniai ugniukai pirmą kartą buvo aptikti 2018 m. Vilniaus rajone. Šie kenkėjai žalą daro buksmedinių (Buxaceae) šeimos augalams, tarp jų – mahonijoms, bugieniams ir kt. Yra duomenų, kad tėvynėje jie įsi...
2024/04/21

Ūkininkui neliko kitos išeities, kaip nugalabyti daugiau nei 3 tūkst. avių

Praėjusią savaitę širdį veriantį sprendimą ryžosi priimti Vakarų Australijos avių augintojas Wayne'as Smithas. Apie tai jis pranešė socialiniame tinkle, ir šis jo postas buvo tikra bomba, sulaukusi milžiniško atgars...
2024/04/21

Tyrimas parodė: akcijų prekėms neatsispiria absoliuti dauguma gyventojų

Vidutiniškai 80 proc. gyventojų prioritetą teikia toms reikiamos kategorijos prekėms, kurioms taikomos nuolaidos ar akcijos. Tokius duomenis atskleidžia „Swedbank“ užsakymu atlikta reprezentatyvi šalies gyventojų apklausa...