Ashburn +4,3 °C Dulksna
Trečiadienis, 6 Grd 2023
Ashburn +4,3 °C Dulksna
Trečiadienis, 6 Grd 2023


BNS

 

Legioneliozės protrūkis siejamas su Garliavos siurblinės plovimo darbais

2023/05/08


Vilnius, gegužės 8 d. (BNS). Legioneliozės protrūkis Kauno mieste ir rajone siejamas su Garliavos vandens siurblinės rezervuarų plovimo darbais, sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

„Naujausia penktadienio versija yra, kad Garliavos siurblinėje pagal planą buvo atliekami profilaktikos darbai. Tiriama versija, kad būtent tai galėjo būti priežastimi, tai yra, kad sutapę darbai ir nukritusi temperatūra tiekime, galėjo tas sutapimas duoti tokį rezultatą“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė A. Dulkys, po susitikimo su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) naujuoju vadovu Vaidotu Gruodžiu.

Pasak jo, susirgusiųjų gyvenamosiose būstuose NVSC specialistų paimtuose mėginiuose aptikta legionelių.

Ministras taip pat tvirtino, kad Kaune užfiksuotas legioneliozės atvejų skaičius yra didžiausias per pastaruosius dešimt metų, nes kelių dešimčių ligos atvejų vienu metu dar nebuvo nustatyta.

Anot jo, per dešimtmetį buvo fiksuota apie 100 atvejų ir 17 mirčių.

„Dabar per vieną situaciją turime, jei neklystu, šiandien mane informavo, 22 atvejus, turime keturias mirtis. Viena mirtis yra tiksli diagnozė nuo legioneliozės, kiti – gretutinės ligos arba dar, kaip sako, gali būti patikslinta“, – sakė A. Dulkys.

Pasak ministro, šiuo metu laukiama geriamojo vandens tyrimų rezultatų iš mėginių, kurie buvo paimti daugiabučių namų vandens įvaduose.

Taip pat daugiabučių administratoriams ir individualių namų savininkams nurodyta atlikti vandens sistemų termošoką, pakeliant temperatūrą iki lygio, kuomet ligą sukeliančios bakterijos žūsta.

„Tikėkimės, priemonės duos rezultatų. Daugiau atsakymų bus galima pateikti atlikus tyrimą visa apimtimi“, – sakė A. Dulkys, cituojamas ir ministerijos pranešime.

Anot jo, šiuo metu pagrindinė užduotis yra nustatyti pirminį taršos šaltinį, kad būtų apsaugoti gyventojai ir tam dedamos visos pastangos.

Apie legioneliozės protrūkį Kauno rajone pranešta balandžio pabaigoje, nuo to laiko jau mirė keturi užsikrėtę asmenys. Kauno ligoninės pirmadienio duomenimis, šiuo metu čia gydoma 10 pacientų, du jų – intensyvios terapijos ir reanimacijos skyriuje.

Ligoninė nurodo, kad vieno iš mirusių mirties priežastis yra legioneliozė, dviejų – kitos gretutinės ligos, dar vieno paciento, taip pat turėjusio gretutinių ligų, mirtiespriežastis tikslinama.

Mirusiųjų amžiaus grupės – 50-60, 60-70 ir 80-90 metų.

Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia bakterijos. Maždaug vienas iš dešimties susirgusiųjų šia liga miršta. Šios bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos.

Legioneliozę sukeliančios bakterijos dauginasi 20–50 laipsnių Celsijaus temperatūros vandenyje, o aukštesnėje nei 50 laipsnių temperatūroje bakterijos gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš 65 laipsnių.

Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus bakterijomis užteršto vandens dulksnos. Liga nėra perduodama vienam žmogui nuo kito ar geriant vandenį. Šios ligos galima išvengti, jei nuolat būtų palaikoma ne žemesnė 50 laipsnių temperatūra visuose vartotojų vandens čiaupuose.

 

Greta Zulonaitė/BNS

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/06

Šiaudinių sodų rišimo tradicijai – UNESCO pripažinimas

UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą papildė ketvirtoji Lietuvos vertybė – šiaudinių sodų tradicija. Toks sprendimas priimtas Botsvanoje vykstančioje Nematerialaus kultūros paveldo išsau...
2023/12/05

Milijonai įsisavinti. O kur meldinės nendrinukės populiacijos šuolis? (I)

Turbūt daugelis Lietuvoje žino, kad brangiausias pas mus paukštukas – visaip išgarsinta meldinė nendrinukė. Brangus jis ne tik todėl, kad yra itin retas ir saugomas, bet ir pinigine išraiška. Tam skiriami milijona...
2023/12/05

Nord Pool biržoje – didžiausia šiemet savaitės vidutinė kaina

Lapkričio mėnesio vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje siekė 0,105 Eur/kWh be PVM ir buvo apie 21 proc. didesnė už spalio vidutinę kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą nulėmė tai, kad pastarųjų keturių savaičių viduti...
2023/12/05

Seime kelią skinasi siekis įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje

Seimas antradienį žengė dar vieną žingsnį, siekiant įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje. Po svarstymo už tokią pataisą balsavo 66 parlamentarai, 37 buvo prieš, devyni – susilaikė.
2023/12/05

Pasaulinė dirvožemio diena

Gruodžio 5-oji – Pasaulinė dirvožemio diena. Pasaulinės maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, nuo jo tiesiogiai ar netiesiogiai priklauso net 98 proc. maisto gamybos.
2023/12/05

Iššūkių amplitudė – nuo logistikos ir prekybos iki tramplinų motokroso trasose

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakulteto antrakursė Raminta Eklerytė Tarptautinę studentų dieną laikinai užėmė VDU ŽŪA kanclerės darbo vietą, o motociklų sporto Lietuvos čempionate „Cross ...
2023/12/05

Parama tvarioms ūkių investicijoms

Šiais metais pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) yra nauja intervencinė priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“, pagal kurią pirmasis kvietimas tei...
2023/12/05

Dar vienas valdžios smūgis: mokestis už žemę – padvigubėjo

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Maža to, kad šiais metais Lietuvos ūkininkų nelepino gamtos sąlygos, kurios turėjo įtakos derliaus kokybei ir kiekybei, tai rudeniui besibaigiant juos dar šokiravo ir šiųmetės že...
2023/12/05

Epideminį sergamumo lygį siekia vis daugiau savivaldybių

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius kas savaitę didėja. 48-ąją šių metų savaitę (la...