Ir akims paganyti, ir kišenes idėjų prisikrauti (nuotraukų galerija)

Dvi dienas Lazdijų hipodrome vyko tarptautinė veislinių galvijų paroda, kurią surengė Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacija (LMGAGA) ir Žemės ūkio rūmai. Tai jau antroji tokia specializuota kasmetinė paroda.

Penktadienį ir šeštadienį netilo šurmulys Lazdijų hipodrome. Iš visos šalies suvažiavo mėsinių galvijų augintojai ir ketinantieji imtis šio verslo, nes čia buvo puiki galimybė susipažinti su šiandienos mėsinių galvijų auginimo tendencijomis.
LMGAGA direktorė Vilma Živatkauskienė pasidžiaugė, kad renginys pavyko, visi numatyti tikslai pasiekti.
„Buvo daug rimtų pranešimų, kuriuos perskaitė ekspertai iš mūsų šalies ir užsienio, surengėm nemažai parodomųjų akcijų“, – teigė V. Živatkausienė.
Apie mėsinių galvijų produktyvumo kontrolės įtaką mėsinių galvijų populiacijos gerinimui pranešimą perskaitė profesorius emeritas Česlovas Jukna.
Apie embrionų persodinimo patirtis Danijoje, siekiant užtikrinti aukštos genetinės kokybės mėsinių galvijų bandų formavimą, papasakojo mėsinės gyvulininkystės ekspertas ir eksterjero vertintojas Soren Riis Vester. Aubrakų veislės galvijų auginimo patirtimi dalijosi Prancūzijos įmonės GEI prezidentas Catays Hervé, apie produktyvumo kontrolės sistemą Čekijoje kalbėjo šios šalies mėsinių galvijų asocia­cijos vadovas Kamil Malat, apie šarolė veislės galvijų auginimo Prancūzijoje patirtis papasakojo šios veislės ekspertas Yves Jehanno. Apie limuzinų veislės galvijų genominį vertinimą ir gautų rezultatų analizę informavo Prancūzijos įmonės „Ingenomix“ atstovė Solange Faurisson, kaip gerinama limuzinų veislė, panaudojant buliukų penėjimo stotį, papasakojo įmonės „Interlim“ Genetikos departamento vadovas Olivier Rambert.
Puikius pranešimus parengė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Veterinarijos akademijos Stambiųjų gyvūnų klinikos vadovas A. Rutkauskas ir Reprodukcijos laboratorijos jaunesnioji mokslo darbuotoja A. Rakešiūtė, dr. R. Antanaitis, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) gyvulininkystės ekspertas Vytas Gudaitis.
Parodos įspūdžiais dalijosi dalyviai ir svečiai.
„Lietuva yra itin palankus kraštas galvijams auginti. Upių slėniai, pamiškės, durpynai, krūmynai, visa, kas yra menkos kokybės ir yra neariama, – puikios ganyklos mėsiniams galvijams ganyti. Belieka tik atsakingai apsitverti ir laukti, kol gyvuliai pasunkės. Pavyzdžiui, angusai nebijo šalčio, ištveria iki 30 laipsnių žvarbumą. Apskritai Pietryčių Lietuvos rajonuose, kur prasčiausiai auga grūdinės kultūros, mėsiniai galvijai turi puikių perspektyvų“, – mintimis dalijosi limuzinų augintojas Osvaldas Dirsė iš Panevėžio rajono.
Grupė LSMU Veterinarijos akademijos Gyvulininkystės technologijos fakulteto studentų su dekanu priešakyje noriai ir atidžiai apžiūrinėjo garduose laikomus galvijus.
„Mūsų fakultete jaunieji specialistai mokosi visos įmanomos išminties, kad galvijai būtų gražūs, sotūs ir sveiki. Antrą kartą lankomės tokio lygio parodoje. Fakultetas yra sudaręs daugiau kaip 70 sutarčių su ūkininkais, pas kuriuos atliekama studentų praktika. Jie noriai dirba pas ūkininkus. Gyvulininkystės technologas nuo pašaro gamybos iki produkcijos atidavimo valdo visas mėsinių galvijų auginimo grandis. Po ketverių metų studijų ir magistrantūros išleidžiame puikius specialistus, kurie yra labai paklausūs“, – mintimis dalijosi dekanas dr. Rolandas Stankevičius.
LŽŪKT gyvulininkystės ekspertas V. Gudaitis į parodą atvažiavo su mobiliąja laboratorija.
„Šia laboratorija galime ištirti pašarų kokybę, gyvulių sveikatą, atliekame kraujo veršingumo tyrimus, – pasakojo V. Gudaitis. – Laboratorija puiki pagalbininkė ūkininkams, nes sutaupoma daug brangaus laiko, sužinoma galvijų bandos bendra būklė.“
LMGAGA viceprezidentė Laura Mišeikienė ir LMGAGA tarybos narys Vygantas Šližys Lazdijų rajono savivaldybės merui Artūrui Margeliui įteikė simbolinį parodos varpą.
Saviveiklininkai iš Veisiejų, Seirijų, Teizų, Lazdijų meno mokyklos linksmino susirinkusiuosius šokių ir skambiomis kapelų melodijomis.
Autoriaus nuotraukos

Vladas KASPERAVIČIUS
„ŪP“ korespondentas

Autoriaus nuotraukos

Žemės ūkio rūmų laikinasis direktorius Sigitas Dimatis (dešinėje) dėkojo parodos partneriui Lazdijų savivaldybės merui Artūrui Margeliui.

Užsienio ekspertų pranešimus vertė LMGAGA tarybos narys Darius Dzekčiorius.

LMGAGA direktorė Vilma Živatkauskienė džiaugėsi pavykusia paroda.

Lazdijų rajono Babrų kaimo ūkininkė Alma Rutkauskienė į parodą atvežė ne tik savo galvijų – ji gavo sertifikatą, kad pagilino žinias.

82 metų gyvulių augintojas Tomas Dabašauskas iš Trakų rajono noriai sėmėsi žinių.

LSMU antro kurso studentai Vytenis Makaitis, Goda Murauskaitė, Arvydas Pilipauskas, Miglė Palivonaitė, Rasita Visockaitė, Kotryna Vilimaitė, Donata Banelytė ir dekanas dr. Rolandas Stankevičius prie parodos gyvųjų eksponatų.

Angusas.

Hailendai.

Kianas.

Limuzinai.

Šarolė.

Žinomas keliautojas ir žurnalistas Vytaras Radzevičius su sūnumi Vincentu iš puikios jautienos pagamino ir visus parodos dalyvius bei svečius pavaišino puikia gruziniška chašlama.

Lazdijų kultūros centro darbuotojos Eglė Kubilienė, Erika Petrauskienė (su karvutės kauke) ir Dalia Uzdzilienė jaunimui sukūrė atrakcioną „Galovėjaus pilis“.

Simentalas.

Vatusiai.

Herefordas.

Angusai.

Angusai.

Populiariausiu parodos gyvuliu pripažintas hailendų veislės bulius, kurio nepakartojami ragai žavėjo ir didelius, ir mažus.