Juodasis sodas: už ar prieš?

Nedažnai įgyvendinama juodojo sodo koncepcija nepraranda aktualumo. Paslaptingumas ir elegancija, pro niūroką želdyną smingantys saulės spinduliai sukuria nuo tikrovės nutolusio, tarsi iš pasakos kilusio vaizdo atmosferą. Tai gėlynas ypatingo skonio sodininkui, diktuojantis ir savo sąlygas. „Tokio želdyno po langais nori nedaugelis, tačiau daug kam įdomi pati jo koncepcija, kaip jis atrodo, kur tinka“, – idėją aktualizuoja kraštovaizdžio dizainerė, „Viržių medelyno“ savininkė Eglė Sūnilaitienė.

Giedrė RYMEIKYTĖ

Juoda tulpė – nuo viduramžių neišsipildžiusi selekcininkų svajonė. Beveik juoda (o iš tiesų labai tamsi raudonai violetinė) ‘Queen of night‘ laikoma juodžiausia iš tulpių veislių.

Gundantis, bet retas

Juodojo želdyno idėja atgimė visai neseniai kaip priešprieša baltajam. „Tokie gėlynai  išpopuliarėjo prieš kelerius metus. Baltai žydintys arba šviesiais lapais augalai nuostabiai atrodo pavėsyje. Jo priešingybė – juodasis sodas – tokio populiarumo nesulaukė, nors apie jį daug kalbama. Priežastys dvi“, – tvirtina pašnekovė ir pastebi, kad tokį želdyną įkurti daug sunkiau negu baltą.

Baltame iš esmės dera dvi spalvos – žalia ir balta. Juodame reikia suderinti daug tamsių spalvų, kadangi grynos juodos gamtoje nėra. „Tai, ką mes vadiname juoda, yra tamsiai raudona, tamsiai mėlyna, tamsiai violetinė – taigi vienas augalas prie kito gali nederėti“, – pastebi specialistė ir įvardija antrąją priežastį, kodėl juodo gėlyno koncepcija domimasi, bet retai ji įgyvendinama.

Daugelis sodo kūrėjų idėjų ieško vartydami žurnalus arba naršydami internete, o juodas sodas – nefotogeniškas. Paslapties ir pasakos atmosferą, kuri jaučiama tokiame sode, nepaprastai sunku perteikti fotoaparatu. Todėl internete tiek daug pavienių juodų gėlių nuotraukų ir tiek mažai juodo sodo vaizdų iš toliau.

Paslapties gėlynui suteiks ne tik tamsūs žiedai ar lapai, bet ir uogos.

Bene tamsiausiais iš jurginų žiedais žydintis ‘Black Jack’ sodui įkvėps prabangos ir taurios romantikos.

 

 

 

 

 

 

 

Paslapties estetika

„Juodojo sodo idėja pasaulyje atsirado Anglijoje karalienės Viktorijos epochoje, XIX a. antroje pusėje. Tuo metu buvo madingas mirties kultas – pradžią tam davė pati karalienė, kuri, mirus vyrui, gedėjo 40 metų. Rengėsi juodai, neišeidavo į viešumą. Ji buvo pavyzdys visai aukštuomenei, todėl mirties ir gedulo tema tapo labai populiari visuomenėje. Juodi drabužiai, pasivaikščiojimai ne parkuose, o kapinėse, spiritizmo seansai, didžiulis susidomėjimas laidojimo ir gedulo apeigomis. Tai paveikė ir apželdinimo tendencijas“, – pasakoja E. Sūnilaitienė.

Pasak jos, tada išpopuliarėjo gotikinis sodas – specialiai niūrus, lyg apleistas, su bauginančiomis skulptūromis: rupūžėmis ir šikšnosparniais. Su vešliais šviesą užstojančiais augalais, iš kurių dalis galėjo būti specialiai nepatrauklūs – nenukarpytais nužydėjusiais žiedais, vabzdžiaėdžiais, blogo kvapo, labai nuodingais, keistais pavadinimais (pavyzdžiui, eleboras (angl. hellebore) asocijuojasi su anglišku žodžiu hell – pragaras). Vienas tokio stiliaus išpildymo variantų ir buvo juodas sodas – augalai tamsiais lapais arba kas tada buvo itin madinga – tamsiais, kuo juodesniais žiedais.

Spalvų derinimas itin svarbus

Šiandien juodo sodo variacijų gali būti nemažai, ir ne visos jos tokios niūrios kaip XIX a. Tačiau paslaptingos ir elegantiškos. „Juoda sode – tai tamsi spalva, ji tik iš dalies juoda, kaip ir mėlynu vadinamas katinas iš tiesų yra pilkas“, – teigia E. Sūnilaitienė. Tamsos į sodą įneša trys dalykai:

Tamsialapiai augalai. Tokių daugybė: nuo klevų, riešutmedžių, pūslenių iki tamsialapių alūnių, astilbių, bazilikų. Vieni įdomesnių: pūkenis ‘Royal Purple‘, sedula ‘Kesselringii‘, japoninis klevas ‘Bloodgood‘, šilokas ‘Sedum‘, šeivamedis ‘Black Lace‘.

Juodai žydintys ir tamsialapiai augalai derinyje su rožiniu bijūnu: labai tamsus paprastasis sinavadas ‘Black Barlow‘, paprastoji rusmenė, tamsialapė blakėžudė ‘Brunete‘, didžioji astrancija ‘Rubra‘, alūnė ‘Timeless Glow‘.

Augalai juodais arba beveik juodais žiedais: tamsios tulpės ‘Queen of Night‘, ‘Black Parrot‘, tamsiai violetiniai hiacintai ‘Midnight Mystic‘, kardeliai ‘Black Jack‘, beveik juodos spalvos kalijos, petunijos, našlaitės, vilkdalgiai, lelijos, jurginai, piliarožės ir daugybė kitų mums gerai žinomų daugiamečių ir vienmečių gėlių.

Juodos arba tamsios spalvos pastatų sienos, durys, langų rėmai ir mažosios architektūros elementai: takai, borteliai, skulptūros, suoliukai, tvoros, pergolės.

Daugelis žmonių, pamatę juodai žydintį augalą, nustemba ir jį pasisodina, o paskui pastebi, kad naujokas nepritampa. Taigi tamsių elementų sodui rasti nesudėtinga, sunkiau juos derinti.

„Tamsiame sode tikrai yra spalvų, ir jos ne vien niūrios – pirmiausia, niekaip neapsieisite be žalios. Tai bus ir veja, ir daugelio juodai žydinčių augalų lapai. Be to, kartais atsiras ir kokia nors linksma rožinė, raudona, oranžinė – dauguma augalų tamsiai raudonais lapais žydi rausvai ar raudonai. Tad jei nenorite vietoje santūraus juodo sodo turėti spalvų fontano, apgalvotai (tiek lapų, tiek žiedų, tiek proporcijų) suderinti augalus bus labai svarbu“, – perspėja dizainerė.

Ji primena, kad šiandien juodo želdyno elementai naudojami ne tik kuriant kažką panašaus į gotikinį sodą, tačiau ir modernistinio dizaino apželdinime.

Tamsialapiai augalai, naudojami tinkama proporcija, puikiai atrodys labai šviesioje erdvėje. Vizualizacijoje suprojektuoti tamsialapiai snapučiai, nendrinė melvenė ‘Windspiel‘, blakėžudė, katžolė ‘Walkers low‘, juodasis šeivamedis ‘Black lace‘, viksva ‘Amazon mix‘, lubinas ‘Masterpiece‘, paprastoji pušis.

Patarimai derinant

Jei nesiekiate sukurti Viktorijos laikų kapinių atmosferos, juodas sodas šiandien labiausiai tinka itin šviesioje vietoje, ten, kur šviesos netrūksta, – gal dėl to Lietuvoje jie nepopuliarūs.

Siekiant gero efekto, sunkiausia parinkti tamsialapių augalų skaičių. „Sakoma, kad gerame sode tamsialapių turi būti tiek, kiek druskos barščiuose. Tačiau druska barščiuose priklauso nuo kitų produktų saldumo, rūgštumo, nuo vandens kiekio, taigi tai kaskart individualu“, – sako medelyno savininkė.

Minimalistinis, ramus ir paslaptingas juodas sodas atrodys tada, kai rinksitės juodai žydinčius augalus, juos saikingai derindami su tamsialapiais ir galbūt nedaug baltų žiedų, kurie pabrėš juodų žiedų eleganciją.

Jei nepageidaujate griežtai modernistinio arba niūraus gotikinio želdyno, o tiesiog esate numatę tamsių žiedų kampelį, atsiminkite, kad tokie augalai gražiausiai atrodo šviesiame fone. Todėl dažnai siekiant efekto, teks įsileisti ir ką nors šviesaus, pastelinio arba viską sodinti prie šviesios tvoros.

Nepamirškite, kad juoda spalva sugeria šviesą, todėl tamsius augalus karštą vasarą reikia atidžiau laistyti, kad nenukentėtų nuo saulės.

Eglės Sūnilaitienės vizualizacija, Vaidos Vaitkutės-Eidimtienės nuotrauka

juodasis sodas, tamsių spalvų augalai, baltasis sodas