Kai aruodai pilni, ateina švenčių metas

Kai derlius saugiai išgabentas iš laukų ir supiltas į aruodus, o būsimojo derliaus daigai iš po šlapokų patalų jau bando kišti nosį į saulutę, kai didesnės ar mažesnės galvijų bandos jau šiltai vaikštinėja po fermas ir ragauja gardų pašarą, Plungės rajono ūkininkai apsisprendė – atėjo laikas susitikti, pasišnekėti, gražiausių sodybų ar ūkių šeimininkus apdovanoti, jaunųjų ūkininkų pasiekimais pasidžiaugti.

Nesvarbu, kad kaimyninių rajonų ūkininkai savo šventes gal ir primiršti spėjo, plungiškiai – patys tikriausi žemaičiai, tad pirmiau darbus nudirba, o tik tada prie vaišių stalo sėda. Ir duonos riekės jie nerieks tol, kol kepalas nebus pašventintas. Taigi praėjusį penktadienį Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Plungės skyriaus šventė prasidėjo iškart, kai tik Plungės parapijos klebonas Vytautas Gedvainis pašventino ūkininkių iškeptą duoną.

Prieš pradedant dovanas dalinti, ūkininkams gražių sveikinimų žodžių nepagailėjo valdžios žmonės (o kaip be jų!): Plungės rajono meras Audrius Klišonis, jo pavaduotoja Asta Beierle-Eigirdienė ir administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas. Tiesą sakant, du konkursus – „Gražiausios Plungės rajono sodybos“ bei „Gražiausios Plungės rajono ūkininkų sodybos“ – savivaldybė ir organizuoja. LŪS Plungės skyrius – kitus du konkursus: „Metų ūkis 2021“ ir „Jaunasis ūkininkas“.

Ūkininkus sveikina Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys

Su kuo tik „Ūkininko patarėjui“ teko kalbėti, visi tvirtino, jog ūkininkams pats svarbiausias konkursas – „Metų ūkis 2021“, nes čia ne vien sodyba turi būti išskirtinė. Juk neparodysi komisijai apgriuvusių sandėlių, netvarkingų fermų ar technikos kiemų. Be to, jei laikai melžiamas karves, mėsinius galvijus, avis, ožkas ar kitus gyvulius, jie taip pat turi būti dailūs ir prižiūrėti, o įranga – ne praėjusio amžiaus reliktas. Šiuolaikinis, modernus ūkis reikalauja didelių investicijų. Tačiau, kaip sakė „Metų ūkis 2021“ pirmosios vietos laimėtojai Daina ir Julius Martišiai, net ir pati moderniausia technika ar įranga dabar – joks stebuklas. Jų įsitikinimu, netrukus visuose didesniuose ūkiuose darbuosis robotai ir kompiuteriai.

Juodu žino, ką kalba, nes tik praėjusį pavasarį savo melžiamas karves suginė į naujutėlaitę fermą, kur beveik visus darbus nudirba kompiuteriai ir robotai. „Ne paslaptis, jog mūsų gyvenimas pasikeitė ir nenorėtumėme grįžti atgal, bet kad nereikėtų niekuo rūpintis – taip tikrai nėra“, – kalbėjo D. Martišienė. Šalia stovintis J. Martišius, nutaisęs rimtą miną, pridūrė: „O aš sutikčiau vėl į kibirą melžti, jei tik kas man jaunystę grąžintų…“

Nugalėtojai teisūs, sakydami, kad nemažai jų kolegų stengiasi ir į savo ūkius investuoja didžiules lėšas, kartais net patys save nuskriausdami. Tarp tokių – ant­rosios vietos laimėtojai Nijolė ir Arvydas Prišmontai iš Šateikių seniūnijos bei Evaldas Bružas, ūkininkaujantis Alsėdžių seniūnijoje – jam atiteko trečioji vieta. Nemažai darbo, pinigų ir vilčių į savo ūkį deda mėsinius galvijus auginantys Aušra ir Juozas Jurčiai iš Platelių seniūnijos. Jie – šių metų konkurso „Jaunasis ūkininkas“ nugalėtojai.

Ankstesniais metais, kol dar joks karantinas nebuvo mūsų į trobas suginęs, į tokias šventes suvažiuodavo beveik pusantro šimto ūkininkų. Per vieną tokį susitikimą LŪS Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys pusiau juokais, pusiau rimtai paklausė: „Kažin, ar ateis toks metas, kai ūkininkai kunigaikščių Oginskių rūmuose susirinks?“ Šiemet tai išsipildė. Po didingus rūmus puošnūs, šiek tiek pasitempę ir

Bendrai nuotraukai sustojo visi konkurso „Metų ūkis 2021“ trijų prizinių vietų laimėtojai

susijaudinę vaikštinėjo ne kunigaikščiai ar grafai, o duoną auginantys žmonės. Tarp jų – ir šių metų gražiausių sodybų šeimininkai: Giedrė Daukšaitė iš Platelių seniūnijos, kurios naujam gyvenimui prikelta sodyba džiaugiasi visi, kas joje apsilanko. Ne vienas aikteli iš nuostabos, užsukęs į Paukštakių seniūnijoje gyvenančių Jurgitos ir Virginijaus Gramauskų ar kuliškės Danutės Onos Abrutienės sodybas. Patikėkite, yra kuo stebėtis! D. O. Abrutienės sodyba užima 28 arus, ir visi jie… apsodinti gėlėmis bei dekoratyviniais krūmais. Gėlių tiek daug, jog užtektų net visą Kulių miestelį papuošti.

Šmaikštuolis, išgirdęs, kad kalbamės apie sodybų grožį, nusijuokė ir garsiai ištarė, jog prizininkų sodyboms iki Oginskių rūmų grožio dar oi, kaip toli! Netoliese stovintis vienas komisijos narių jam rimtai atrėžė: „Taigi ne kunigaikščius, o kaimo žmones apdovanojame. Ir nereikėtų jiems kuklintis, nes komisijai net galvos įkaito, kol tas gražiausias iš gražiausiųjų sodybų išrinko.“ Tas pats nutiko ir renkant gražiausias ūkininkų sodybas. Šiame konkurse – taip pat trys laureatai: Ingrida ir Vidmantas Rusiai iš Stalgėnų seniūnijos, Žemaičių Kalvarijos seniūnijoje gyvenantys Silva ir Vytautas Lučinskai bei Nijolė ir Steponas Dovidavičiai iš Platelių seniūnijos. Taigi komisija, pasitarusi pati su savimi, ir viename, ir kitame konkurse vietų neskirstė ir apdovanojo visų šešių sodybų šeimininkus.

Šventėje buvo visko: skambėjo muzika, gera nuotaika liejosi per kraštus, o nugalėtojams Plungės rajono meras A. Klišonis įteikinėjo padėkos raštus, Žemės ūkio skyriaus vedėja Airida Montvydienė – rožių puokštes, o LŪS pirmininko pavaduotojas, Plungės skyriaus pirmininkas M. Kaktys bei savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas M. Česnauskas – vokus, kuriuose – dovanų kuponai. Už juos nugalėtojai galės pailsėti prabangiame Palangos viešbutyje „Gradiali“.

Po oficialiosios dalies ūkininkai neskubėjo skirstytis. Su vyno taure, kavos ar arbatos puodeliu dar valandėlę šnekučiavosi apie pačius įvairiausius ūkiškus reikalus. Juk jau labai pasiilgome žmogiškai betarpiško bendravimo.

2021-11-16

ŪP korespondentė Roma MĖČIENĖ

Autorės ir Rūtos LAURINAITIENĖS nuotraukos

Metų ūkis, Marijus Kaktys, LŪS, Roma Mėčienė, Ūkininko patarėjas