Kas blokuoja dujų gamybą ES?

Vokietijos dienraštis „Die Welt“ rašo, jog karas Ukrainoje aiškiai parodė, kiek Europa yra priklausoma nuo Rusijos naftos ir dujų. Bandymai išgauti gamtines dujas patiems baigėsi nesėkmingai dėl klimato organizacijų, remiamų Maskvos pinigais. Vakarų klimato gynėjų ir Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino interesai sutapo, nors jų motyvai buvo skirtingi, vertina Vokietijos dienraštis.

Dujų gamyba Europoje

Gali būti, kad prieš dešimtmetį kompanija „Chevron“ iš Lietuvos pasitraukė ne be Rusijos įtakos.

Jau daugelį metų buvo ženklų, kad Maskva, pati trokštanti parduoti daugiau dujų ir naftos, remia JAV ir Europos aktyvistus kovoje su iškastiniu kuru, rašo „Die Welt“. Dienraštyje teigiama, jog įvairiuose šaltiniuose yra informacijos apie Rusijos finansavimą įvairioms nevyriausybinėms organizacijoms.

„Rusijos Vyriausybė paaukojo 82 mln. Eur Europos klimato apsaugos asociacijoms, kurios siekia užkirsti kelią gamtinių dujų gamybai Europoje“, – rašo laikraštis. Jis pabrėžia, kad buvęs NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas 2014 m. pranešė, jog Rusija remia aplinkosaugos organizacijas, „siekdama išlaikyti Europos priklausomybę nuo rusiškų dujų“. Tuomet šiuos kaltinimus paneigė, be kita ko, „Greenpeace“.

Europa, kaip ir JAV, turi milžiniškus skalūnų dujų išteklius. XXI a. pirmojo dešimtmečio pradžioje didelės energetikos įmonės Europoje buvo pasirengusios plėtoti šių telkinių eksploataciją. „Tačiau ištekliai liko žemėje, klimato aktyvistų spaudimas įmonėms ir vyriausybėms atstūmė investuotojus“, – sako „Die Welt“, remdamasi „Financial Times“ ir „New York Times“. Tuomet žlugo naujų dujų telkinių paieškos Europoje.

Ekspertai stebėjosi, kad Rytų Europoje, kur Rusija parduoda savo energiją, „staiga“ pasirodė gerai organizuotos grupuotės, kovojančios su skalūnų dujų paieška (prisiminkime Žygaičius Tauragės r., kur aktyviai veikė Ramūnas Karbauskis – akcija „Ševron – von!“ – aut. pastaba).

Didelis pasipriešinimas gamtinių dujų gavybai Europoje padarė Rusijos dujas patrauklias. Europa radikaliai apribojo gamtinių dujų gavybą įprastiniais metodais – prieš 15 metų buvo pagaminta daugiau dujų, nei Rusija eksportavo. Europos žemynas šiuo metu iš Rusijos perka apie 40 proc. savo gamtinių dujų poreikio, nurodo „Die Welt“.

Pastaraisiais metais ypač Vokietija tapo priklausoma nuo energijos iš Rusijos. Pasitraukdami iš atominės energetikos, vokiečiai planavo dešimtis naujų dujinių elektrinių, kuriose Rusija turėjo būti pagrindinė žaliavos tiekėja, pabrėžia laikraštis.

„Kai buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas 2018 m. pareiškė, kad Vokietija tapo priklausoma nuo Rusijos dėl energijos tiekimo, Vokietijos diplomatai iš to pasijuokė. Tačiau Rusijos invazija į Ukrainą negailestingai atskleidė Vokietijos priklausomybę. Kancleris Olafas Scholzas aiškiai pripažino, kad Vokietija yra priklausoma nuo Rusijos dujų“, – pabrėžia „Die Welt“.

Kaip rašo laikraštis, kova su gamtinių dujų gavyba Europoje ir JAV galiausiai nepadėjo apsaugoti klimato. Gamtinės dujos vis dar deginamos, tik jos atkeliauja iš Rusijos. Atominės elektrinės buvo uždarytos, kad būtų galima naudoti rusiškomis dujomis pagrįstą energiją. Karas Ukrainoje padidino gamtinių dujų kainą bei anglies paklausą – dėl to didėja CO2 emisija. „Die Welt“ pažymi, jog dėl alternatyvos rusiškoms dujoms stokos Vokietija svarsto pratęsti anglimi kūrenamų elektrinių veiklą.

 

Redakcijos nuotrauka

2022.03.31

ŪP korespondentas – Justinas ADOMAITIS

Susijusios temos – skaitykite: Ukraina; Kyjivas; karas;