Ketvirtis milijono. Nukentėjusiesiems – vagystė, gynėjui – paskola

Ir teismui pasibaigus mažo miesto gatvėse netilo kalbos.

Kone prieš dešimtmetį Salantuose prasidėjusią aferą daugelis vietos gyventojų baigia pamiršti, kai kurie nukentėjusieji jau iškeliavo Anapilin. Vis dėlto buvusiai Kretingos kredito unijos Salantų kasos kasininkei Renatai Neverauskienei praėjusios savaitės viduryje teko akis į akį susidurti su jos kažkada apkvailintais indėlininkais. Susitikimas vyko ne bet kur – tuose pačiuose Salantuose, kur ketverius metus metodiškai, dažną dieną iš kredito unijos indėlininkų buvo vagiami pinigai. Klaipėdos apygardos teismas, nagrinėjantis šią baudžiamąją bylą, nusprendė surengti išvažiuojamąjį teismo posėdį ten, kur gyvena nukentėjusieji. Salantų kultūros centre įvyko neeilinis šiam miestui renginys ir reginys.

Pasitikėjo kaip šeimos nare
Valstybės kaltintojos kalba truko valandą, iš to laiko 20 minučių ji skaitė padarytos žalos nukentėjusiesiems sąrašą. Jau ne kartą buvo skelbta viešai, kad R. Neverauskienė kaltinama pasisavinusi per 770 tūkst. Lt (223,4 tūkst. Eur) svetimų pinigų. Tačiau šis vienas skaičius menkai atspindi tuos užmojus, kurių buvusi kasininkė ėmėsi 2008–2012 metais ir kuriuos jos gynėjas teisme pavadino pasiskolinimu.
Nukentėjusiųjų būta 43, iš kai kurių pasisavintos sumos įspūdingos galbūt ne absoliučiais dydžiais, o sistemingumu, metodiškumu tuštinant svetimas sąskaitas. Antai iš indėlininkės Birutės Šleinienės sąskaitos pinigai buvo nurašomi per 34 kartus – daugiausia po 500 Lt, tačiau buvo ir po 3, ir po 5 tūkstančius, o iš viso – apie 35 tūkst. Lt. Vienuolika kartų tirpo salantiškio Aloyzo Mickaus sąskaita, po aštuonetą kartų – Adomo Juciaus ir Aloyzo Lubio. Nuo kai kurių kitų indėlininkų buvo nurašyta po kartą du, tačiau gana įspūdingos 10–27 tūkst. Lt sumos.
Teismo posėdyje kalbėję nukentėjusieji įvairiai vertino R. Neverauskienės poelgį. Vieni tik pageidavo atlyginti padarytą žalą, tačiau kaltininkę palikti nenubaustą, kiti siūlė bausti taip, kaip ir numato Lietuvos įstatymai. Nukentėjusiosios Onos Gikarienės pasisakymas iš dalies atskleidė, kaip teisiamoji buvo įgijusi indėlininkų pasitikėjimą ir tuo manipuliavo.
„Pasitikėjau ja kaip savo seserimi. Ji žinojo, kad šeimoje yra sunkus ligonis, vis teiraudavosi, ar nereikia pinigų. Labai greitai sutvarkė dokumentus, kad į kredito uniją pervedinėtų mano pensiją. O visą tą laiką ji, pasirodo, sistemingai vogė mano pinigus. Pirmosios abejonės kilo tik tada, kai paprašytų pinigų neišdavė. Kiek raminamųjų po to man teko išgerti, o ji dabar bijo mums į akis pažiūrėti“, – kalbėjo O. Gikarienė.

Salantiškiai vienai dienai pateko į žiniasklaidos dėmesio centrą.

Įmantrus modelis
Teisme buvo apibūdintas mechanizmas, pagal kurį R. Neverauskienė ėmė iš sąskaitų svetimus pinigus ir naudojo juos savo reikmėms. Turėdama tikslą pasisavinti svetimas, Kretingos kredito unijai priklausančias pinigines lėšas bei pagamindama netikrus kasos operacijų kvitus, juos pateikdavo kredito unijai įtraukti į finansinę apskaitą. Taip buvo siekiama parodyti, kad Kretingos kredito unijos Salantų kasoje atliktos tariamai teisėtos finansinės operacijos, išmokant lėšas unijos klientams bei indėlininkams. Tačiau pinigai nukeliaudavo R. Neverauskienei. Pagamindama netikrą terminuoto indėlio sutartį ir ją įteikdama indėlininkui, kasininkė siekė sudaryti įvaizdį, kad terminuoto indėlio sutartis yra sudaryta ir pinigai į sąskaitą įnešti. Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad teisiamoji pagamino ir panaudojo 362 netikrus dokumentus.
Dėl visų padarytų nusikaltimų R. Neverauskienė savo kaltę pripažino. Tiesa, jos gynėjas sakė nesuprantantis, kodėl jo ginamoji po pirmųjų mėginimų ir toliau ėmė svetimus pinigus. Ji esą buvo įsitikinusi, kad tik pasiskolina, ateityje būtų grąžinusi, nes turėjo vertingą žemės sklypą, kurį žadėjo parduoti. Dabar tas sklypas areštuotas. Advokato manymu, buvo kalta ir netvarka kredito unijoje, neaišku, kodėl buvę jos vadovai netikrino padėties Salantų kasoje, leisdami taip įsibėgėti nusikaltimui.
Šiandien Kretingos kredito unijai vadovauja kitas žmogus, daugeliui indėlininkų praradimai kompensuoti, iš viso 180 tūkst. Eur. Salantų kasos indėlininkai po tokio skandalo, atrodo, neišsilakstė. Antai kalbintas nukentėjusysis A. Mickus sakė, kad tebėra unijos indėlininkas. Viena iš priežasčių – kito pasirinkimo Salantuose nėra.
Dėl sudėtingo ikiteisminio tyrimo proceso dalis indėlininkų patys tapo ieškovais, nežinia kada, teismui priteisus, iš R. Neverauskienės jie atgaus pavogtus pinigus.

Kasininkė Renata Neverauskienė iš kredito unijos indėlininkų pasipelnė kone ketvirčiu milijono eurų.

Prarado įtaigos gebėjimus
Teisiamoji, sugebėjusi apmulkinti keturias dešimtis salantiškių ir aplinkinių kaimų gyventojų, teisme įstengė suregzti vos tris sakinius: kad kaltę pripažįsta, kad negerai padarė ir kad atsiprašo pagyvenusių nukentėjusiųjų. Deja, kai kurie senoliai šito jos atsiprašymo jau neišgirdo.
R. Neverauskienė kaltinama pagal Baudžiamojo kodekso 183 str. 2 d. (didelės vertės turto pasisavinimas, baudžiama laisvės atėmimu iki 10 metų) ir 300 str. 1 d. (dokumentų klastojimas ir panaudojimas). Prokurorė paprašė teismą skirti teisiamajai 6 metų laisvės atėmimo bausmę, ją sumažinant vienu trečdaliu.
Klaipėdos apygardos teismo atstovas spaudai Kęstutis Butvydas sakė, kad išvažiuojamasis posėdis Salantuose surengtas atsižvelgiant į gausų būrį vyresniojo amžiaus nukentėjusiųjų.
„Nukentėjusiųjų daug, daugelis – garbaus amžiaus, važiuoti iš Salantų ar aplinkinių kaimų į Klaipėdą jiems būtų sudėtinga. O teismas gali nagrinėti bylą ir Salantuose, tam reikia, kad būtų tinkama patalpa, joje būtų vietų sėdėti, keli stalai proceso dalyviams. Jei teisiamoji būtų suimta, tada sudėtingiau, nes reikėtų užtikrinti jos konvojavimą ir apsaugą teismo salėje. Šįkart to nereikėjo“, – sakė K. Butvydas.
Vis dėlto, be nukentėjusiesiems suteikto patogumo, Salantų kultūros centre vykęs teismo posėdis buvo ir tam tikra viešinimo akcija. Nors paprastai posėdžiai vieši, juos gali stebėti kas nori, tačiau kai vietos gyventojams aktuali byla nagrinėjama jų gyvenamojoje vietoje, žiūrovų susidomėjimas nepalyginamai didesnis. Tiesa, tokia praktika teismuose taikoma itin retai.
Nuosprendį šioje byloje teisėjas Remigijus Preikšaitis skelbs po mėnesio.

Juozas SKRIPKAUSKAS
Autoriaus nuotraukos

kaimo_laikrastis Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.