Kinų vizitas – svarbus žingsnis eksporto link

Kinų delegacija lankėsi „Marijampolės pieno konservuose“, kur stebėjo visą gamybos procesą.

Šią savaitę Lietuvoje viešėjusi Kinijos Prekybos ministerijos ir Generalinės kokybės priežiūros, inspekcijos ir karantino administracijos (AQSIQ) atstovų delegacija ne tik susitiko su mūsų šalies vadovais, bet ir aplankė pieno perdirbimo įmones. Tarp jų ir UAB „Marijampolės pieno konservai“.

Stebėjo gamybos procesą
Delegacija, lydima Lietuvos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjo Deivido Kliučinsko bei UAB „Marijampolės pieno konservai“ komercijos direktoriaus Nerijaus Rumino, antradienį lankėsi UAB „Marijampolės pieno konservai“ Kalvarijos ceche, kur gaminami pieno milteliai, ir Marijampolėje esančioje įmonėje, gaminančioje pieno konservus. Svečiai ne tik apžiūrėjo įmones, bet ir turėjo galimybę stebėti visą gamybos procesą. Nemažą įspūdį jiems paliko įdiegtos inovacijos, automatizuotos gamybos linijos, darbo etika, labai griežta kokybės kontrolė nuo žaliavos surinkimo iki galutinio produkto. Vizito metu nemažai kalbėta apie pirkimo ir pardavimo ypatumus abiejose rinkose, eksporto galimybes į Kiniją bei tam keliamus reikalavimus, apie gaminamos produkcijos asortimentą, produktų skonius.

Išragavo ir sūrius, ir sūrelius
Svečiai turėjo galimybę paragauti UAB „Marijampolės pieno konservai“ priklausančių įmonių gaminamų produktų. Nemažo susidomėjimo sulaukė unikalus rankų darbo sūris „Liliputas“, gerų atsiliepimų pelnė rūkyti ir kepti varškės sūriai bei glaistyti varškės sūreliai.
Žinoma, daugiausia buvo kalbama apie pagrindinį eksportuojamą produktą – pieno miltus, taip pat sviestą ir pieno konservus.
Pasak UAB „Marijampolės pieno konservai“ generalinio direktoriaus Aristido Kulvinsko, kinų vizitui buvo ruoštasi jau ne vienus metus. Idėją apie tokią galimybę senokai brandino įmonės savininkas Raimondas Karpavičius.
„Lietuviškų pieno produktų eksportas į Kiniją ne tik mūsų įmonei atvertų nemažas perspektyvas. Šiuo metu į įvairias užsienio šalis iškeliauja apie 98 proc. mūsų įmonės produktų. Prieš porą metų pradėjome eksportą į Honkongą. Kad galėtume eksportuoti savo maisto produktus į Kiniją, būtini tarpvalstybiniai susitarimai, atliktos veterinarinių institucijų atitinkamos derinimo procedūros. Kitaip bet kokie individualūs verslo kontaktai neturi prasmės. Yra pastatyti tarpvalstybiniai barjerai ir, jei jie bus nuimti, per porą ar tris mėnesius, tikiuosi, galėsime pradėti eksportą į šią šalį. Pakaktų vos vieną Kinijos regioną aprūpinti pieno produktais ir turbūt būtų išnaudoti visi Lietuvos gamybos pajėgumai. Tačiau galiu daryti prielaidą, kad pripratinti kinus valgyti baltą varškės sūrį ar glaistytus šokoladinius sūrelius nebus paprasta, tad rengiant šį vizitą ir eksporto planus pirmiausia orientuotasi į universalius rinkos produktus – pieno miltus, pieno konservus, kuriuos ir šiuo metu kinai vartoja. Paskui galbūt pavyks pasiūlyti ir didesnę produktų įvairovę. Juk mes taip pat ne visi pamėgome kinų maistą, tad tikėtis, kad jie iš karto susižavės lietuviškais pieno produktais, turbūt taip pat nereikia“, – svarstė humoro jausmo nestokojantis „Marijampolės pieno konservų“ vadovas.

Laukiama dar vieno vizito
„Tai buvo pirmasis tokio rango kinų delegacijos vizitas įmonėje ir tai vadiname nedideliu, bet svarbiu žingsneliu ne tik mūsų įmonei, bet ir visiems pieno perdirbėjams. Susitikimo metu aptarėme nemažai svarbių dalykų, kurie turės įtakos mezgant tolesnius verslo kontaktus. Vizitas buvo trumpas, bet labai intensyvus, ir tikimės, jog produktyvus“, – teigė komercijos direktorius N. Ruminas.
Kaip teigia Lietuvos ambasados Kinijoje žemės ūkio atašė Mindaugas Kuklierius, kinų delegacijos apsilankymo Lietuvoje metu buvo patvirtinta, kad rugsėjo mėnesį iš Kinijos į Lietuvą turėtų atvykti specialistų komanda, vertinanti mūsų šalies valstybinę pieno kontrolės sistemą. Po dar vieno Kinijos pieno ekspertų vizito į Lietuvą tikimasi, jog bus parengta audito ataskaita, vėliau pasirašytas protokolas ir patvirtinti veterinarijos sertifikatai. Tad galbūt jau ateinantį pusmetį atsiras galimybė eksportuoti Lietuvos pieno produktus į Kiniją.

Autorės nuotraukos

Milda JONKIENĖ
„ŪP“ korespondentė

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.