KRONE – aukščiausios kokybės pašarams ruošti

Pastaraisiais metais Lietuvos ūkininkai didino žemės plotus skirtus kukurūzams auginti. Didžioji dalis atitenka pašarų gamybai – silosui, grūdainiui ir džiovintiems grūdams. Matant šių dienų perspektyvas turėtų augti poreikis ir bioenergijos gamybai, tad kukurūzų plotai ženkliai didės. Lietuvoje jų auginimui sąlygos yra palankios, galima gauti didelį kiekį siloso, kuris turi didelę energetinę vertę ir yra labai maistingas. Maistingumas yra didžiausias ir siloso fermentacija geriausia, kuomet kukurūzo grūdo pieno linija yra ¼ grūdo, todėl dauguma atvejų yra labai svarbu laiku ir kokybiškai nuimti derlių ir jeigu kalbame apie smulkintą žaliąją masę, tada nepamainomas yra KRONE savaeigis pašarų smulkintuvas.

Didelis našumas, aukščiausio lygio pašaro kokybė ir neįtikėtinai komfortiška darbo aplinka, daugiau nei 20 metų yra KRONE aukščiausias prioritetas gaminant savaeigius smulkintuvus. Būtent iš šių trijų aspektų KRONE sukūrė ,,OptiMaize” koncepciją, kurios tikslas – gaminti aukščiausios kokybės pašarus. Šiai dienai skirtingos ūkių siloso gaminimo filosofijos reikalauja ir skirtingo ilgio kukurūzo pjausnių, ar tai būtų siloso gaminimas biokurui ar kaip pašaras galvijams. Natūraliai kyla klausimas, koks yra tinkamas pjausnio ilgis? KRONE atlikusi daugybė skirtingų tyrimų ir konsultavusi su įvairiais specialistais sudarė lentelę, kuria galima vadovauti gaminant aukščiausios kokybės kukurūzo silosą. Šią lentelę sudaro keturios ,,OptiMaize“ koncepcijos.

Pirmoji ,,OptiMaize S“ koncepcija kuri yra skirta biokuro gamybai. Ši koncepcija rekomenduoja biokuro gamintojams kukurūzo pjausnio ilgį, priklausomai nuo kukurūzo drėgnumo, nuo 4–7 mm. Tyrimais nustatyta, kad smulkinant kukurūzą trumpesniais pjausniais pagerina energijos prieinamumą metaną gaminančioms bakterijoms fermentatoriuje ir taip yra padidinama dujų išeiga. ,,OptiMaze S“ koncepcija rekomenduoja smulkintuve naudoti biokurui skirtą smulkinimo veleną su 40 peilių arba ,,MaxFlow“ smulkinimo veleną su 36 peiliais.

Antroji ,,OpriMaize M“ koncepcija rekomenduoja kukurūzo pjausnio ilgi nuo 8–10 mm. Šis pjausnio ilgis ypač tinka mėsinių galvijų ir pieninių karvių augintojams, kada kukurūzo silosas sudaro 40 % raciono. Su KRONE ,,OptiMaxx“ traiškytuvu ir ,,MaxFlow“ 28 ar 36 peilių smulkinimo velenu susmulkinta masė yra tinkamai struktūrizuota, kadangi kukurūzo grūdas ne tik yra pažeistas, bet ir sutrupintas į mažesnius grudelius, o smulkios frakcijos grudeliai geriau susimaišo su žaliąją mase.

Trečioji KRONE ,,OptiMaze L“ kukurūzo siloso ruošimo koncepcija rekomenduojama pieniniams galvijams, kada kukurūzo silosas sudaro 60% raciono. Pjausnio ilgis nuo 11–19 mm. Smulkinant kukurūzą šiais ilgiais yra užtikrinama, kad galvijo prieskrandyje virškinamas kukurūzų silosas yra turtingas sveikosios ląstelienos ir maistinių medžiagų. Taip pat nedidelis pjausnio ilgis palengvina siloso minimą, iš siloso lengviau pasišalina oras, suminta masė yra geriau sutankinama, pagerinama siloso fermentacija. Šiai koncepcijai KRONE rekomenduoja ,,MaxFlow“ smulkinimo veleną su 20 arba 28 peiliais  ir taip pat ,,OptiMaxx“ traiškytuvą su 105/123 dantimis. Tik tinkamai sutraiškius grūdus iš jo išsiskirs krakmolas ir pagerės energinė siloso vertė.

Paskutinioji ketvirtoji ,,OptiMaze XL“ koncepcija, rekomenduojama, kada kukurūzų silosas užima 80 % raciono. Kad išvengti pašarų struktūros trūkumo yra rekomenduojami pjausnio ilgiai nuo 2–30 mm. Idealus smulkinimo velenas ilgiems pjausniams yra ,,MaxFlow“ su 20 peilių, o kad silosas būtų tinkamai struktūrizuotas rekomenduojama naudoti ,,OptiMaxx“ traiškytuvą su didesniu sukimosi greičių skirtumu.

,,OptiMaze“ koncepcija yra tik viena iš priemonių kuriomis, pažangiausių ir našiausių smulkintuvų gamintoją KRONE,  pašaro kokybę iškelia kaip aukščiausią prioritetą. Smulkinant kukurūzą taip pat yra labai svarbu atsižvelgti į jo brandos laipsnį ir pagal jį parinkti tinkamą pjausnio ilgį. Jei kukurūzą smulkiai susmulkinsime, kada jis yra dar nepasiekęs tinkamo brandos laipsnio, iš smulkintos masės išsiskirs daug sulčių ir mes prarasime nemažą kiekį maistinių medžiagų. KRONE kukurūzų pjaunamosiose montuoja ,,AutoScan“ daviklį kuris būtent ir stebi kukurūzo brandos laipsnį ir priklausomai nuo jo smulkintuvas automatiškai keičia pjausnio ilgį, kad būtų išsaugotos visos maistinės medžiagos.

KRONE taip pat yra pagalvojusi ir apie žemės paruošimą sėjai. KRONE „EasyCollect“ pjaunamosios pjaunant kukurūzą pažeidžia likusio stiebo galą, kad jis greičiau sunyktų ir taptų trąša žemei.

Visos šios inovacijos yra taikomos tiek kompaktiškuose KRONE Big X 480, 530, 580, 630 modeliuose, tiek ir savo galia ir našumu išsiskiriančiuose Big X 680, 780, 880, 1180 modeliuose. Turint tokią plačią gamą smulkintuvų esame tikri, kad pritaikysime KRONE smulkintuvą prie bet kokios ūkyje taikomos pašarų gamybos filosofijos ir įtiksime net patiems įnoringiausiems. KRONE smulkintuvas yra numeris vienas pasirinkimas siekiant pašarų kokybės, didelio našumo ir operatoriaus komforto.

Parengė KRONE  produktų vadybininkas Domantas JARUŠAUSKAS

2021-09-19

 

 

 

 

 

 

Krone, pašarų smulkintuvas, Lytagra