Legioneliozė nustatyta panevėžietei

Panevėžio visuomenės sveikatos centras (toliau – Centras) informuoja, kad š. m. rugsėjo 8 d. iš VšĮ Panevėžio Respublikinės ligoninės Infekcinių ligų skyriaus gavo pranešimą apie nustatytą legioneliozės atvejį. Epidemiologinio tyrimo metu išsiaiškinta, kad vasaros pabaigoje susirgo Panevėžio miesto gyventoja. Įtariama, kad moteris legionelioze užsikrėtė Lietuvoje, atostogų metu. Epidemiologinis tyrimas tęsiamas toliau.

Centro duomenimis, legioneliozė Panevėžio apskrityje neregistruota beveik du dešimtmečius, o šiemet – jau antras šios pavojingos ligos atvejis.

Primename, kad legioneliozė yra ūminė užkrečiamoji liga, pasireiškianti karščiavimu, plaučių uždegimu, rečiau – kvėpavimo sistemos, virškinimo sistemos, insktų bei nervų sistemos pakenkimu. Šia liga užsikrečiama įkvepiant aerozolio su legionelėmis, kurie patenka į smulkiuosius kvėpavimo takus, vėliau išplinta į plaučių audinį.

Žmogaus imlumas ligai priklauso nuo jo imuninės sistemos. Vyresni nei 50 m. žmonės yra jautresni infekcijai nei jauni, ypač kelionės metu, kai pasikeičia gyvenimo stilius, gyvenant patalpose su kondicionavimo sistema ar užteršta vandentiekio sistema. Taip pat reikšmingi rizikos susirgti legionelioze veiksniai yra rūkymas, lėtinės plaučių ligos ir kt.

Legioneliozė pasireiškia dviem klinikinėmis formomis: legionierių liga (legioneline pneumonija) ir Pontiako karštlige – savaime praeinančia į gripą panašia liga.

Legioneliozės profilaktikai labai svarbu nesudaryti palankių sąlygų legionelių dauginimuisi. Legionelės dauginasi 20-45 ºC temperatūroje, žemesnėje nei 20 ºC ir aukštesnėje nei 60 ºC temperatūroje legionelės nesidaugina. Negalima leisti vandeniui užsistovėti sistemose, reikia valyti dušų galvutes, aušinimo bokštus ir vamzdžius oro kondicionavimo sistemose, valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus, karšto vandens sistemas dezinfekuoti po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną.

Daugiau informacijos Jums pateiks Panevėžio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Dovilė Brajinskienė, tel. (8 45) 596 170, el. paštas: dovile.brajinskiene@paneveziovsc.sam.lt

Panevėžio visuomenės sveikatos centro Darbo organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene) Vilda Bajoriūnienė, tel. (8 45) 596 173, el. paštas: vilda.bajoriuniene@paneveziovsc.sam.lt