Lietaus tik kai kam, karščio – visiems

Permaininga vasara nevienodai dovanų atseikėja šalies regionams ir net atskiriems kaimams. To paties rajono, o gal ir tos pačios seniūnijos vienus kaimus liūtis tiesiog užpila, o kaimyniniame – saulė toliau degina kaip deginusi. Tuo teko įsitikinti pamačius liūties išguldytus laukus, o vos už kilomet­ro ar dviejų – tvarkingus tos pačios kultūros plotus.

Liūtis išlaužė javus

Keletą išguldytų žieminių kviečių laukų teko matyti Kretingos r. Žalgirio seniūnijoje. Pirmadienį čia praošė smarki liūtis, neatsparesnius javų plotus išguldžiusi taip, kad patenkinamo derliaus iš jų kažin ar galima tikėtis.

Kreipėmės į Žalgirio seniūną Bronių Talmontą, kad įvertintų, kas čia dėjosi. „Palijo nevienodai. Baubliuose, Raguviškiuose lietaus liūtimi net nepavadinčiau. O štai Jokūbave, Rubuliuose žliaugė labai stipriai, teko matyti šiuose kaimuose išguldytų javų. Nemanau, kad ūkininkai netinkamai panaudojo augimo stimuliatorius – tiesiog liūtis praėjo gūsiais, vienus kliudydama, kitų – ne“, – aiškino seniūnas.

Paklaustas, ar po tokio išgulimo javai dar galėtų atsitiesti, B. Talmontas sakė abejojantis: „Jie jau bus palūžę, bet tai tik mano nuomonė.“

Javapjūtė prasidės anksčiau

Nepavykus išsiaiškinti, kas yra itin nukentėjusių laukų savininkai, kreipėmės į kaimyninės seniūnijos Rūdaičių kaime gyvenantį ūkininką Stasį Sandarą – gal ir čia būta liūties?

„Liūtis buvo nebloga, mano matavimais, į kiekvieną kvadratinį metrą per pusvalandį išpylė po du kibirus vandens. Po dviejų mėnesių sausros tai buvo išties įspūdinga. Tačiau man labai didelių nuostolių nepadarė – šiek tiek nukentėjo tik vienas žieminių kviečių laukas, kitų praktiškai nepaveikė. Galbūt pagelbėjo tinkamai panaudoti augimo stabilizatoriai“, – svarstė S. Sandaras.

Pasak jo, gali būti, kad šiais metais būsimam derliui daugiau nuostolių padarė ne liūtis, o sausra. „Du mėnesiai be lietaus labai neigiamai paveikė augalų vegetaciją. Pavasaris pas mus buvo šaltas, vegetacija prasidėjo vėlai. O dabar nuolatinė saulė, kuri paankstino grūdų brandą. Tikėjomės, kad ankstyvąsias veisles reikės kulti rugpjūčio pradžioje, bet dabar jau aišku, kad javapjūtė prasidės apie liepos 25 dieną. Žemės pas mus nenašios, pernai iš hektaro prikūliau per 7 t žieminių kviečių, tačiau šiemet gausiu gal net tona ar dviem mažiau“, – prognozavo Rūdaičių ūkininkas S. Sandaras.

Pragaištinga saulė

Apie derliaus prognozes pakalbintas kaimyninio – Klaipėdos – rajono ūkininkas Petras Montvydas prisiminė pavasarinę sausrą, kuri, jo nuomone, tapo lemiamu veiksniu, galinčiu sumažinti šiųmetį derlių 30 proc.

„Pas mus šią savaitę liūties nebuvo. Tačiau prieš keletą dienų praėjęs škvalas išlaužė 20 ha pupų lauką. Jis ir taip buvo nukentėjęs nuo pavasarinės sausros – nudegė viršutiniai žiedai, išliko tik apatinės ankštys. Auginau pupas pabandymui, galvojau, jei seksis – padidinsiu jų plotą. Tačiau dėl ekstremalios vasaros kažkokių išvadų daryti negalėsiu“, – kalbėjo „Ūkininko patarėjo“ pašnekovas.

Didžiausių nuostolių sausra pridarė ūkininko auginamoms grūdinėms kultūroms. Pasak jo, pavasario pabaigoje–vasaros pradžioje vos ne per savaitę situacija aukštyn kojomis apsivertė. „Iš pradžių buvo užliję, žydintiems rapsams buvo labai gerai ir didelių problemų nematėme. Tačiau paskui plūstelėjo karščio banga, vieną dieną buvo net 36 laipsniai karščio. Per savaitę ta kaitra labai pakenkė pasėliams. Žieminiai rapsai geriau išsilaikė, o vasariniai kviečiai, žirniai ir pupos nukentėjo. Pernai žieminių kviečių prikūliau po 6 t/ha, o šiemet daugiau nei keturių nesitikiu. Darbas tas pats, išlaidos tos pačios, o pajamų gausiu 30 proc. mažiau“, – šiandienę padėtį apibūdino Klaipėdos r. ūkininkas P. Montvydas.

Šios savaitės liūtis, išguldžiusi javus Žalgirio seniūnijoje, kitur, matyt, pridarė mažiau žalos. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Skuodo biuro augalininkystės konsultantas Marius Jakumas ŪP teigė, kad vietomis rajone lijo, tačiau stipresni lietūs pasėliams žalos nepadarė, greičiau atvirkščiai – po sausros vanduo augalams labai pravertė. Permainingus orus meteorologai prognozuoja ir artimiausiomis dienomis – vienur kepins saulė, o kitur, daugiausia Lietuvos vakaruose, lis.

Juozas SKRIPKAUSKAS

ŪP korespondentas

Autoriaus nuotrauka

2021-07-10

 

 

 

 

 

 

pasėliai