LITGAS nuskynė apdovanojimą už energetinės nepriklausomybės stiprinimą

Apdovanojimas CEE Energy AwardsGamtinių dujų prekybos bendrovės LITGAS, priklausančios „Lietuvos energijos“ grupei, indėlis į Lietuvos energetinį saugumą ir teigiamus pokyčius rinkoje buvo įvertintas Rytų ir Centrinės Europos energetikos apdovanojimu. Nuo praėjusių metų vidurio, kai LITGAS baigė derybas su „Statoil“ dėl suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) tiekimo, Lietuvos ir Baltijos šalių gamtinių dujų rinkose įvyko esminiai lūžiai: atsiradus alternatyviam tiekėjui, smarkiai sumažėjo gamtinių dujų kaina, kuri priartėjo prie konkurencingų Europos rinkų kainų lygio, pirmą kartą gamtinės dujos buvo pradėtos pardavinėti iš Lietuvos į Estiją.

LITGAS sudaryta penkerių metų sutartis su „Statoil“ užtikrino SGD terminalo veikimui būtiną dujų srautą. Šis srautas leidžia palaikyti alternatyvaus importo šaltinio gyvybingumą, sudarydamas sąlygas bet kuriuo metu įsigyti SGD pasaulinėje rinkoje ir skatina konkurenciją rinkoje.

Už šį indėlį LITGAS buvo įteiktas Metų energetinės nepriklausomybės sandorio apdovanojimas. Šioje kategorijoje buvo nominuoti 7 projektai ir iniciatyvos. Apdovanojimus surengė BiznesPolska.pl portalas ir „BizPoland“ žurnalas.

„Šis apdovanojimas yra LITGAS žmonių darbo rezultatų įvertinimas. Kartu tai proga pažvelgti į įvykusius pokyčius. Energijos gamintojams tiekiamų dujų kaina šįmet yra 12 proc. mažesnė, nei buvo vidutinė importo pernai pirmąjį ketvirtį, – sakė LITGAS generalinis direktorius Dominykas Tučkus. – Gamtinių dujų kaina Lietuvos biržoje yra jau panašiame lygyje kaip konkurencingose rinkose, tokiose kaip Vokietija, nors pernai pirmąjį pusmetį mūsų kaina buvo apie 30 proc. didesnė“.

Anot jo, veikiantis SGD terminalas, LITGAS sudarytos sutartys su daugiau nei 15 SGD tiekėjų iš viso pasaulio Lietuvoje įvedė nuo objektyvių veiksnių laisvoje rinkoje priklausančias kainų ribas, kurių kitų importuotojų kainos nebegali viršyti, nes jų dujos taps nekonkurencingos.

Atsiradus konkurencijai Lietuvos rinkoje ir sumažėjus dujų kainoms, pirmą kartą prasidėjo prekyba gamtinėmis dujomis tarp Baltijos valstybių – Lietuvos ir Estijos, kur LITGAS užima pirmaujančias pozicijas.

„Greta energetinio saugumo, konkurencijos užtikrinimo, turime ir naujas verslo galimybes. Šiuo metu baigiame tartis su „Statoil“, kuri yra didžiausia gamtinių dujų tiekėja Europoje, dėl bendros veiklos tiekiant SGD mažomis apimtimis Baltijos jūroje – užpildant laivus ir mažesniuosius terminalus. Bendros „Statoil“ ir LITGAS galimybės leidžia mums pagrįstai tikėtis užimti pirmaujančias pozicijas šioje rinkoje“, – pabrėžė D. Tučkus.