Močiutės palikimas tapo stilingu būstu

bustasNet ir senos statybos prastai suplanuotą butą galima paversti jaukiu ir moderniu. Mažas jo plotas – taip pat ne kliūtis. Vos 34 kvadratinių metrų būste gali tilpti svetainė, miegamasis, virtuvė, vonia ir netgi drabužinė. Žinoma, reikės skaičiuoti kiekvieną centimetrą, projektuoti ir gaminti pagal užsakymą baldus, tačiau rezultatas vertas pastangų.

Stengėsi išplėsti erdvę
Dizainerei Audronei Ambrazienei teko sunki užduotis: užsakovės iš močiutės paveldėtą standartinį, ankštą, senokai remonto nemačiusį vieno kambario butą, padalytą į keturias mažytes patalpas, paversti į šiuolaikišką, stilingą būstą. Naujoji šių namų šeimininkė pageidavo, kad būtų atskirtas miegamasis ir numatyta kuo daugiau vietos daiktams susidėti.
Pasisekė, kad beveik visas buto sienas buvo galima išgriauti, tik viena iš jų – atraminė. Nelikus pertvarų, atsivėrė nemaža erdvė. Ji suskirstyta į kelias funkcines zonas: poilsio, virtuvės ir valgomojo, miegamojo, įrengto už stumdomųjų durų. Tai labai praktiškas sprendimas: naktį jos būna atitrauktos, užstumiamos tik dieną, jei nesinori kloti lovos ar ateina svečių. Liko vietos ir nedideliam vonios kambariui, spintai koridoriuje, o už miegamojo tilpo drabužinė.
„Kadangi norėjosi kuo daugiau skaidrumo ir lengvumo, atsirado veidrodinių sienų. Jos dekoruotos medžių siluetais (lipdukais). Tos sienos tarsi įrėmina miegamąjį. Veidrodis yra ir už valgomojo stalo. Dar keli veidrodžiai įtvirtinti visą svetainės sieną dengiančioje lentynoje“, – komentuoja dizainerė. Sofa taip pat atrodo lengvutė, nes pakylėta ant grakščių kojelių.

bustas2Skaidrumui – veidrodžiai
Prie veidrodžių dera lentyna ir virtuvės baldai, pagaminti iš blizgiais dažais dažytos baldų plokštės, paįvairinti faneruotomis detalėmis. Lengvumo suteikia skaidrios valgomojo stalo kojos, kėdės su skaidraus plastiko atkaltėmis. Baltinto ąžuolo grindys ir šviesios plytelės, išklotos virtuvės zonoje ir koridoriuje, tarsi susijungia ir kuria vientisumo įspūdį.
Visi baldai A. Ambrazienės suprojektuoti specialiai šiam butui ir pagaminti pagal užsakymą. Išskyrus sofutė ir pufai, kurie naudojami ir kaip staliukai, uždėjus ant jų specialius padėklus, ir kaip daiktų dėtuvės, nes yra tuščiaviduriai. Kai mažai vietos, labai svarbus funkcionalumas. Jei susirenka svečių, atitraukus miegamojo pertvaras jie gali patogiai susėsti ant lovos galo.
Jaukumą spinduliuoja originalus rusvos spalvos fototapetas, primenantis mezginį. Jis tapo vienu iš interjero akcentų. „Tai išties puikus radinys, netikėtai pamačiau jį ką tik atvežtoje tapetų kolekcijoje, buto šeimininkei jis irgi patiko“, – prisimena interjero kūrėja. Tapetu išklijuota siena tarp virtuvės spintelių (ji uždengta stiklu, kad prireikus būtų nesunku nuvalyti).

bustas 4Dominuoja žemės spalvos
Toks pat tapetas puošia ir miegamojo sieną lovos galvūgalyje. Mezginio raštas gražiai išryškėja uždegus šviestuvėlius abipus lovos. Kita miegamojo siena uždengta šiltos smėlio spalvos gobelenu aptrauktomis ir porolonu paminkštintomis plokštėmis. Jos atlieka ir dekoratyvinę, ir garso izoliacijos funkciją. Tai svarbu, nes už šios sienos yra laiptinė, iš kurios sklinda lifto keliamas triukšmas.
Interjere dominuoja natūralios žemės, gamtos spalvos. Pastelinę jų gamą pagyvina vienas kitas gaivios žalios spalvos elementas. Tokios spalvos yra vienas iš pufų, kelios pagalvėlės, pledas, vaisių lėkštė, paveikslas. „Šios ryškios spalvos nereikia daug, pakanka tik keleto aksesuarų, kad interjeras atgytų ir sušvytėtų“, – pataria dizainerė.
A. Ambrazienė daug dėmesio skyrė buto apšvietimui. Poilsio zoną apšviečia santūrus lubų šviestuvas, yra šviestuvų ir lentynos nišose. Koridoriuje šviesą skleidžia nedideli prožektoriai. Virtuvėje sumontuotas lubų apšvietimas ir apšvietimas po spintelėmis. Du originalūs ažūriniai šviestuvai, primenantys mezginį, kabo virš valgomojo stalo. Sieninės lempos su gaubtais švelnią šviesą lieja miegamajame.

Dažni gamtos motyvai
Tokie patys tonai, medžiagos vyrauja ir vonios kambaryje. Dalis spintelių pagamintos iš blizgios plokštės, dalis – iš faneruotos. Kai kurios uždengtos veidrodžiais, jos vizualiai praplečia nedidelę patalpą. Kompoziciją papildo ryškiai žalias kilimėlis. Šmaikštumo suteikia rankos pavidalo muilinė, rankšluosčio ir tualetinio popieriaus laikikliai.
Vonios spintelėms pavyko atkovoti papildomo ploto net iš vamzdynų, tad jų yra tikrai nemažai. „Išnaudojome kiekvieną nišelę“, – džiaugiasi interjero autorė. Sieninė koridoriaus spinta taip pat gana talpi, be to, yra drabužinė, tad užsakovės pageidavimas, kad būtų kur susidėti daiktus, sėkmingai įgyvendintas.
Gamtos motyvai ir žalia spalva – dažni A. Ambrazienės kuriamuose interjeruose. „Lietuvoje žiemos ilgos, labai pasigendame žalumos, ypač mieste, kur daug mūro ir asfalto. Todėl projektuodama būstus didmiesčių miegamuosiuose rajonuose stengiuosi sukurti nuotaiką, kuri užpildytų gamtos vakuumą“, – sako dizainerė. Jai pavyko tai padaryti ir šiuose namuose: čia jautiesi lyg sėdėtum po medžiu, susisupęs į megztą paltą.

Giedrė Budvytienė

seimininkePeržiūrėti visą numerį galite ČIA.