Kaunas -3,2 °C Debesuota
Penktadienis, 6 Grd 2024
Kaunas -3,2 °C Debesuota
Penktadienis, 6 Grd 2024

„Agrovizija 2024“ – ant slenksčio

2024/05/16


Birželio 19–21 d. Dotnuvos seniūnijoje (Kėdainių r.) šurmuliuos žemės ūkio technologijų ir inovacijų paroda „Agrovizija 2024“. Joje bus pristatytos inovatyvios agronomijos technologijos, žemės ūkio technika, naujausios augalų veislės ir žemės ūkio mokslo žinios.

Parodos tema – daugiau su mažiau

Žemės ūkio profesionalus ir visus, besidominčius inovacijomis, tomis dienomis suburs draugėn jau keturioliktą kartą organizuojama žemės ūkio technologijų ir inovacijų paroda „Agrovizija 2024“, turinti gilias tradicijas. Mintis susiburti ir pristatyti augalų apsaugos naujienas, auginimo technologijas, veisles, žemės ūkio techniką ir skleisti mokslo žinias kilo Lietuvos augalų apsaugos asociacijos nariams ir Lietuvos žemdirbystės instituto, dabar – Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC), mokslininkams.

Pirmoji paroda buvo suorganizuota dar 2005 m. Po jubiliejinės dešimtosios parodos buvo priimtas sprendimas ją organizuoti kas antrus metus, nes inovacijoms ir naujovėms atsirasti reikia laiko. Taigi, šiemetė paroda organizuojama jau keturioliktą kartą.

Parodos dalyviai, įgyvendindami lūkesčius maistą gaminti tausojant išteklius, pristatys technologijas ir produktus, leidžiančius pasiekti daugiau su mažiau. Maisto gamintojai yra tarsi tarp girnų. Vienoje pusėje yra didėjantis planetos gyventojų skaičius, kuriems reikia daugiau nebrangaus ir sveiko maisto. Kitoje pusėje – griežtėjantys tvarumo reikalavimai, siekis naudoti mažiau trąšų, augalų apsaugos produktų, t. y. tų priemonių, kurios leidžia užtikrinti didelį derlių ir efektyviai ūkininkauti. Vienintelė reali išeitis patenkinti didėjantį maisto poreikį neplečiant žemės ūkio plotų – kliautis mokslo pasiekimais, tiksliąja žemdirbyste, modernia selekcija ir naujomis veislėmis, kad gautume daugiau su mažiau.

„Parodos tema „daugiau su mažiau“ tarsi aidu atspindi žemdirbiams vis garsiau išsakomus lūkesčius – produkciją gaminti taupant išteklius. Tačiau ilgas reikalavimų sąrašas sunkiai įgyvendinamas dirbant tik tradiciniais metodais. Judėti keliamų tikslų link įmanoma tik einant pažangios žemdirbystės keliu ir taikant inovatyvius sprendimus. „Daugiau su mažiau“ koncepcija, kuria nubrėžiama pagrindinė žemės ūkio plėtros kryptis, yra orientuota į racionalų išteklių naudojimą“, – sako asociacijos „CropLife Lietuva“ vadovė Zita Varanavičienė.

varanaviciene
Asociacijos „CropLife Lietuva“ vadovė Zita Varanavičienė.

Žemės ūkio mokslo indėlis

LAMMC mokslininkai ir mokslo darbuotojai kvies į ekspoziciją, lankytojams pristatys daugiau nei 15 seminarų aktualiomis žemės ūkio temomis.

Gamtoje viskas yra susiję – didesnė biologinė įvairovė skatina visų gyvybės formų žemėje sąveiką. Bakterijos ir kiti organizmai organines medžiagas skaido į maistines ir taip augalams sukuria sveiką dirvožemį. Dirvožemio būklę taip pat padeda gerinti tinkamai parinkti augalai. Biologinės įvairovės strategijoje įvardijamus sunkumus, su kuriais susiduria žmonija – įvairių rūšių nykimas, maisto trūkumas, miškų gaisrai, ligų protrūkiai ir kt., bandoma spręsti teisiniu reguliavimu, atkreipiant dėmesį į dirvožemio kokybę ir miškų stebėseną.

Kokie yra mokslininkų siūlomi šių problemų sprendimo būdai? Auginant augalus, prisitaikiusius prie vietinio klimato sąlygų, tarpinius pasėlius, gali būti gerinama dirvožemio būklė. Ligų ir kenkėjų prevencijai ir kontrolei turėtų būti taikoma integruota augalų apsauga, o stebėsenai – inovatyvios technologijos, pavyzdžiui, bepilotės skraidyklės, palydovų duomenys. „Įvairius jutiklius turinčios bepilotės skraidyklės užfiksuoja daugiau nei žmogaus akis ir leidžia įvertinti pasėlių, miškų ir pievų lapijos būklę, sudėtį ir kitimo dinamiką. Tai yra įrankis, galintis padėti mokslininkui, ūkininkui ar miškininkui priimti tikslesnius sprendimus“, – teigia LAMMC Žemdirbystės instituto Genetikos ir fiziologijos laboratorijos vedėja dr. Rita Armonienė. Bepilotės skraidyklės yra naudingos ne tik žemės ūkio augalams stebėti, tiksliajai patogenų ir kenkėjų kontrolei, bet ir atkuriant miško plotus.

Parodoje bus kalbama ne tik apie aplinkos tausojimą ar biologinės įvairovės išsaugojimą, bet ir apie tvaraus ūkininkavimo galimybes bei iššūkius. Šiuo atveju selekcininkų užduotis – sukurti adaptyvių ir produktyvių veislių augalus, kuriems nereikėtų didelio kiekio cheminių trąšų. Tuomet būtų nauda ir ūkininkui, ir gamtai. „Džiugu, kad Europos Parlamentas tiesia pagalbos ranką ir atveria kelią naujų genominių technologijų kūrimui ir taikymui augalininkystėje Europos Sąjungoje. Šie inovatyvūs metodai leis mokslininkams tiksliau ir greičiau kurti naujas augalų veisles, kurių taip reikia siekiant ūkininkauti tvariau“, – teigia LAMMC direktorius dr. Gintaras Brazauskas.

Parodą remia bankas

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Organizatorių informacija

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis