Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Asta RAICEVIČIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Aistra paprikoms: šiltnamis ne guminis, bet norai dideli

2024/03/04


Pakruojiškė Nijolė Markuckaitė jau seniai, kaip pati sako, serga „pipirlige“ ir net negalvoja nuo jos pasveikti. Priešingai – ji kasmet augina kažką naujo ir myli viską, kas gražu. Nijolė žada šik tiek sumažinti savo ūkį – sausio pabaigoje pasėjo tik 60 šiltnaminių, 5 augančius atvirame grunte ir 35 vazoninius pipirus bei dar 28 saldžiąsias paprikas. Mūsų pokalbis – prisimenant praėjusių metų šiltnamyje derėjusį pipirų bei paprikų derlių, nestokojant naudingų patarimų.

Kaip seniai susižavėjote aitriųjų paprikų auginimu, kuo jos patraukė: skoniu, spalva ar formomis?

Paprikomis susidomėjau jau seniai. Kažkada beskaitydama straipsnelius internete pamačiau paprikų nuotraukas. Susižavėjau jų spalvingumu, įmantriomis formomis. Tokia įvairovė ir grožis! Na, ir susirgau „pipirlige“...

Aitriųjų pipirų bei saldžiųjų paprikų augintoją Nijolę Markuckaitę ypač žavi jų spalvingumas ir įmantrios formos.

Šiandien jų turite visą kolekciją. Nuo kokių pradėjote?

Pačios pirmosios paprikytės buvo varpelio formos aštrūs pipiriukai: ‘Chili Dulce Sol‘, ‘Bishop's Crown‘, ‘Chili Dulce Luna‘, ‘Brazilian Starfish‘. Mano aitriųjų pipiriukų kolekcija kasmet plečiasi. Dabar varpelio formos pipirų turiu ir daugiau rūšių.

Norėčiau paprikų auginti žymiai daugiau, tačiau dėl vietos trūkumo to daryti negaliu. Mat aitriosios paprikytės labiau mėgsta augti šiltnamyje, o jis, deja, ne guminis. Nors ten joms geresnės sąlygos, daug įvairaus dydžio paprikų auginau vazonuose, keletą veislių lauke ir atvirame grunte.

Saldžiųjų paprikų turėjau nedaug, tik 20 skirtingų rūšių. Jos taip pat puikios, tikros gražuolės. Labiausiai patiko ‘Purple Smudge Gold‘. Tai labai graži saldžioji paprika. Spalvos varijuoja nuo violetinės iki auksinės. Krūmelis neaukštas, 50–60 cm. Vaisiai gana stambūs, 100–200 g, sienelės 5–6 mm storio.

Dar reiktų paminėti ir ‘Lesia‘. Labai graži širdelės formos saldžioji paprika. Jų būna geltonų, oranžinių, aš auginau raudoną. Ji skani farširuota, tinka konservuoti – nesubliūkšta. Vaisiai nėra stambūs, tik 100–150 g, tačiau storasieniai. Pats augalas užaugo apie 60 cm aukščio.

Dar auginau tikrą gražuolę ‘Criolla de Cocina‘, kilusią iš Nikaragvos. Ji viena iš ankstyvesnių. Vaisiai nestambūs, gražiai raukšlėti, sveria apie 80 g.

paprikos
‘Purple Smudge Gold‘

Kokios paprikos yra Jūsų favoritės?

Mano favoritės – aitriosios paprikos. Jos užima visą didįjį šiltnamį. Auginau 70 skirtingų rūšių šiltnamyje, 15 augo lauke atvirame grunte prieš saulutę ir 45 – vazonuose. Beje, vazoniniai pipirai tinka ir maistui, ir puošmena ne eilinė.

Suprantu, kad paprikas užauginate iš sėklų pati, o kur jų įsigyjate?

Auginu nuo pat sėklytės. Jos mane pasiekia įvairiais būdais – dauguma pirkta, tačiau gaunu ir dovanų. O ir draugė parveža lauktuvių iš kelionių. Nemažai gavau mainais į kitokias sėklytes. Perku iš užsienietiškų parduotuvių, pas mus labai menka pasiūla.

Kiek rūšių aitriųjų paprikų jau pasėjote?

Šįmet žadu savo ūkį truputį sumažinti. Sausio pabaigoj pasėjau tik 60 šiltnaminių, 5 augančius atvirame grunte ir 35 vazoninius pipirus. Na, dar 28 saldžiąsias paprikas. Tik jas sėjau vasario pabaigoje. „Saldukės“ dygsta ir auga greičiau nei aštriosios paprikos.

paprikos
‘Sugar Rush Stripey‘

Papasakokite, kuo ypatingas šių paprikų auginimas. Ar lengva jas auginti?

Auginti aitriąsias paprikas nėra sunku, didžiausias iššūkis jas sudaiginti, mat dygsta labai ilgai, kartais reikia ir 3 savaičių. Sėju į daigyklas, naudoju PROFI 1 durpes, jos purios, laidžios orui.

Kai daigeliai išaugina tikruosius lapelius, paprikytes atsargiai, neišdraskant šaknų, reikia išpikuoti į didesnius vazonėlius. Vazonėliai turi būti 400–500 ml dydžio. Tada naudoju PROFI 2 linijos durpes.

Trąšų, kol daigeliai dar maži, nenaudoju iki išsodinimo į nuolatinę vietą. Tada į duobutes dedu saują žuvų miltų, truputį biohumuso. Šiltnamyje stengiuosi išlaikyti mažiausiai 45–50 cm atstumus tarp augalų, kad bent minimaliai sumažėtų kryžminimosi pavojus.

Aitriųjų paprikų užsiauginti galėtų kiekvienas – tai nėra sunku. Tik pradėti siūlyčiau nuo mažiausiai lepių – tai ‘Python‘, ‘Red Cherry‘, ‘De Cayenne‘, ‘Jalapeno‘, ‘Poseidon‘, ‘Fresno‘. Šios aitriosios paprikos puikiai auga ir lauke. Tik joms reikia saulutės ir užuovėjos.

O kokios spalvos ir formos Jums gražiausios?

Man pačios gražiausios paprikos buvo aitrioji ‘Sugar Rush Stripey‘. Gana aukšta, užauga iki 80 cm, itin derlinga, aštrumas 50,000-100,000 SHU pagal Skovilio skalę. Vaisiai persikinės spalvos su ryškiai raudonais dryželiais – labai puošnūs.

Panašios buvo ir ‘Sugar Rush Peach‘, jų spalva kaip gerai sunokusio persiko. Aštrumas iki 100,000 SHU. Vaisiai garbanoti, krūmas aukštokas, 80–90 cm.

paprikos
 ‘Elephant Rezha’

Nuolatinė šiltnamio puošmena – ‘Elephant Rezha‘. Tai aštrioji paprika, kilusi iš Meksikos. Gana stambūs, truputėlį lenktos formos, 15 cm vaisiai ypatingi – atrodo tarsi supjaustyti smulkiais dryželiais. Bet nėra labai aštrūs – 8,000–10,000 SHU. Kas beužeina į šiltnamį, šią papriką pastebi pirmiausia.

Dar reikėtų paminėt ‘Habanero‘ rūšies pipirus. Jų turėjau bent kelis skirtingus, tai ‘Chocholate‘, ‘Neon‘, ‘Red‘, ‘Peach‘. Aštrumu ir ūgiu panašūs, tik vaisių forma, spalva ir kvapas skirtingi. Visi labai derlingi.

Norint doroti aštriųjų pipirų derlių, tikriausiai be pirštinių neapsieiti neįmanoma, būtina saugoti ir akis?

Tikrai taip, saugotis reikia. Pavyzdžiui, tarp aitriausių yra ‘Scorpion‘ rūšies pipirai. Džiaugiausi augindama kelias skirtingas veisles, aštrumas siekia iki 1,000,000 SHU. Aštriausias iš visų ,,skorpionų“ buvo ‘Trinidad Scorpion Moruga‘ – 1,500,000 SHU. Augalo aukštis apie 90 cm.

Labai derlingi, tik pikti – ,,kandžiojasi“, be storų guminių pirštinių neįmanoma doroti vaisių. Buitinių pirštinių nepakanka, reikia gerokai storesnių. Ne kartą naktį teko pabusti nuo rankų deginimo. Labai reikia saugotis, kad nė lašelis sulčių nepatektų ant veido – degina kaip ugnis, net prausimas pienu nepadeda.

Pipirus, paprikas dažniausiai vartojate šviežias, kaip priedą prie patiekalų, ar konservuojate, džiovinate, kitaip apdorojate?

Aitriąsias paprikas džiovinu prieskoniams. Labai gražios sumaltos, ypač jei spalvos įvairios. Geriau ir greičiau išdžiūsta plonasienės. Švelnesnius konservuoju. Labai skanu sudėtos su marinuojamais agurkėliais. Agurkėliai įgauna daugiau traškumo ir pikantišką skonį.

paprikos
‘Biquinho Red‘ 

Pipirų panaudojimas gana platus, internete mačiau ne vieną receptą su aitriaisiais. Pati esu virusi čili uogienę. Šeimai patiko, neišpeikė. Puikiai tinka ir padažams, adžikoms. Dažniausiai vartojamos ‘Georgia Flame‘, ‘Gruzinskij Nos‘, ‘Fresno‘, ‘Jalapeno‘ ir dar nemažai kitų.

O štai ‘Biquinho Red‘ labai tinka patiekalų puošybai, atrodo kaip uogytė su uodegėle. Jis nėra labai aštrus, be to, ‘Biquinho‘ būna įvairių spalvų. Aš auginau ‘Caramel‘ ir ‘Red‘. Labai gražūs marinuoti stiklainyje, nesubliūkšta.

‘Red Cherry‘, ‘Perets Olga‘, ‘Gogoshary‘, ‘Hasmet‘ – puikios įdarytos sūriu ar faršu.

O štai paprika ‘Python‘ nors ir nėra aštri – skani pakepta grilyje.

Gal esate girdėjusi apie paprikų gydomąsias savybes?

Teko skaityti, kad paprikos įtrauktos į Pasaulio sveikatos organizacijos gyvybiškai svarbių produktų dešimtuką. Paprikas žmonės augina jau labai seniai, net 6 000 metų. Jų tėvynė Centrinė ir Pietų Amerika. Ten jos augo natūraliai gamtoje. Visos paprikos naudingos sveikatai. Turi medžiagų apsaugančių nuo diabeto, vėžio ir kitų ligų. Naudojamas net ir svorio kontrolei palaikyti.

paprikos
Vazoniniai pipirai išrikiuoti lauke.

...

N. Markuckaitė mielai sutiko pasidalyti išbandytu čili uogienės receptu. Jai daržininkė renkasi mažiau aštrius jelapenus, o kai išima sėklas, šios paprikos tampa dar švelnesnės. „Aštriųjų paprikų jėga – sėklose“, – Nijolė.

Čili uogienė

(Buvo skanu, bet mažoka – uogienės gavosi tik 2 stiklainiukai.)

Reikės:

  • 1 kg saldžiųjų paprikų
  • 0,5 kg aitriųjų paprikų
  • 1 kg cukraus (galime dėti ir mažiau, apie 800 g)
  • 0.5 l obuolių acto
  • 20 g pektino
  • žiupsnelio druskos
  1. Nuplaukite paprikas, išimkite sėklas ir sumalkite mėsmale. Suberkite cukrų ir druską. Virkite 40 min.
  2. Baigiant virti, supilkite pektiną ir actą, primažinkite liepsną ir pavirkite, kol masė sutirštės. Nepamirškite maišyti.
  3. Uogienei išvirus, acto kvapo nelieka.

 

Nijolės MARKUCKAITĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis