Ashburn +9,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +9,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024

Akla sėkmė – reta viešnia

2017/01/13

Tik pasakoje apie auksinę žuvelę pakanka panorėti ir visi norai pildosi. Tikrovėje neįdėję pastangų galime taip ir prasėdėti prie suskilusios geldos... „Metų pradžia – geras laikas apgalvoti, ko norėjau ir ką pasiekiau per praėjusius metus. Jei kas nepavyko, nubraukti nesėkmes ir išsikelti naujus tikslus, lūkesčius“, – sako Mokymų ir psichologinio konsultavimo centro psichologė psichoterapeutė Vitalija Mikutaitienė.

Vien noro nepakanka Dalis žmonių mažai ką daro, kad jų norai ir siekiai išsipildytų, stokoja tikėjimo. „Jei turime norų, reikia išsikelti tikslus, kaip juos įgyvendinti, susiplanuoti, kaip to siekti, kokius vidinius ir išorinius resursus pasitelkti, įvertinti, ką patys galime padaryti“, – pataria psichologė psichoterapeutė V. Mikutaitienė.. Reikia suprasti savo norus, pajausti, kokia kryptimi norėtųsi gyvenime toliau keliauti, kokią prasmę jam suteikti. Atsakius į klausimus, kas man svarbu, ko noriu, derėtų konkretizuoti savo lūkesčius: noriu įgyti išsilavinimą, pakeisti darbą, sukurti šeimą, keliauti po pasaulį, susirasti bendraminčių klubą, parašyti knygą, išmokti fotografuoti ar pan. Suformuluotus norus galima užrašyti: taip lyg ir patvirtiname sau, kad žinome, ko iš tikrųjų norime, ir jau pradedame veikti. Kryptingai siekti savo norų kai kuriems žmonėms padeda ir dienoraščio rašymas – tai tarsi minčių analizė, netgi tam tikra savęs kontrolė, ką padariau siekdamas norų išsipildymo. Svarbiausia žinoti, ko nori, to labai norėti ir imtis atitinkamų veiksmų. Nereikia laukti, kol kas nors ką nors duos ar padarys už jus. Jei nenorite stengtis, teisinatės, kad neturite laiko, rezultato nebus. Siekiant įgyvendinti norus, reikia energingai veikti.

Tarp realybės ir troškimų „Norus ir tikslus kelkite kuo realistiškesnius, kad patirtume sėkmę. Kai ji aplanko, atsiranda daugiau pasitikėjimo savimi ir gyvenimu, tai padeda judėti pirmyn, įgyvendinti kitus siekius“, – teigia V. Mikutaitienė. Kad norai nebūtų atitrūkę nuo realybės, reikia įsigilinti į savo poreikius, galimybes, blaiviai įvertinti tai, ką turiu dabar, ir tai, ko noriu pasiekti ateityje. „Jei norai maksimalistiniai, akivaizdžiai nepasiekiami, patyrus nesėkmę apima nusivylimas, – tvirtina psichologė. – Žmogus neretai pamano: jei nesugebėjau, geriau nieko nedarysiu. Arba nusivylęs viskuo net nebando ką nors daryti – vis tiek nepavyks. Patirta nesėkmė stabdo.“ Kita vertus, kai kurie žmonės nedrįsta norėti daugiau, negu turi dabar. Yra ir tokių, kurie nenori nieko arba jų norai labai menki, tenkinasi tuo, ką turi. „Niekada neperplauksite jūros, jeigu tik sėdėsite ir žiūrėsite į vandenį“, – rašė indų rašytojas Rabindranatas Tagorė. Norėdami įgyvendinti didžiuosius norus, svajones, turime nuosekliai stengtis, veikti kryptingai. Svarbu įvertinti savo situaciją, kad susiorientuotumėte, iš kur išjudėsite ir kokius lūkesčius galite kelti ateičiai. Derėtų nuoširdžiai įvardyti ne tik stipriąsias, bet ir silpnąsias savo vietas, norus. Kartais atrodo, kad kitam viskas gyvenime sekasi, jis tiesiog gimęs po laiminga žvaigžde, jo visi norai ir troškimai išsipildo. Tačiau akla sėkmė – reta viešnia. Dažniausiai sėkmės priežastis – pastangos, kryptingas darbas įgyvendinant savo siekius, tad prisijaukinti sėkmę gali kiekvienas. „Tyliai norėti ar tik kalbėti apie savo norus nepakanka. Kad pasikeistume ir ko nors pasiektume, reikia veikti: lankyti kursus, keisti darbą, pradėti sportuoti ar ką kita daryti, kas priartintų jūsų norus“, – tvirtina V. Mikutaitienė.

Padeda pozityvus nusiteikimas Siekti savo svajonių neretai stabdo baimė, kad lūkesčiai liks apvilti. „Kai žmogus bijo, vengia net galvoti apie kokius nors didesnius norus ir tikslus. Arba išsigąsta juos išsikėlęs, visas mintis apie svajonę veja šalin. Tarkim, žmogus nori darbe aukštesnių pareigų. Apie tai reikia pasikalbėti su viršininku, bet ima baimė, kad vadovas pažemins, apšauks ir nepavyks gauti, ko nori. Tokiu atveju reikėtų apgalvoti, kiek ta baimė pagrįsta, kokie būtų pliusai ir minusai abiem atvejais: jei pabandysiu gauti aukštesnes pareigas arba jei nebandysiu“, – pataria V. Mikutaitienė. Psichologė pastebi, kad tai, ko labai bijome, bet norime, dažnai ateina į mūsų mintis, net sapnus. Jei nuolat sugrįžta ta pati mintis, reikia sau įvardyti, kodėl bijau tai daryti. „Visada kelkite klausimą: kas gali blogiausia nutikti, jei pamėginsiu? Dažnai vaizduotėje susikuriame daug baisesnį scenarijų, nei realiai būna gyvenime, – tvirtina psichologė. – Kita vertus, jei nepavyktų pasiekti, ko norite, reikėtų turėti atsarginį planą. Gal tai bus ne pati didžiausia sėkmė, kurios troškote, bet yra noras, dėl kurio verta stengtis.“ Nepasiekus greito rezultato nederėtų pasiduoti nusivylimui, kad norams nelemta išsipildyti. Neigiamos emocijos: neviltis, pyktis, baimė, liūdesys – nepadeda judėti pirmyn. O štai pozityvus nusiteikimas priartina prie norų išsipildymo. „Optimizmas, tikėjimas savimi, savo jėgomis, galimybėmis, žmonių geranoriškumu įkvepia didesniems norams, – pastebi V. Mikutaitienė. – Todėl svarbiausia nenusiminti, jei nepavyksta iš pirmo karto, bandyti dar kartą. Sėkmė lydi tuos, kurie, nors ir klysdami, nepasiduoda, daug kartų daro tą patį.“

Tai įdomu

  • Mokslininkai tvirtina, kad svajonės, norai, skatina kūrybiškumą, veda žmones didelių atradimų keliu.
  • Psichoterapeutas Danas Jonesas tyrinėjo Ludwigo van Beethoveno, Leonardo da Vincio, Alberto Einsteino, Walto Disney‘aus ir kitų žymių žmonių polinkį svajoti, fantazuoti ir nustatė, kad menininkų, rašytojų, verslininkų, kitų profesijų atstovų idėjos, sumanymai gimsta būtent svajonėse.
  • Britų Kolumbijos universiteto mokslininkai įrodė, kad, nugrimzdus į fantazijų pasaulį, smegenys aktyviai dirba – apdoroja anksčiau surinktą informaciją. Nustatyta, kad svajojant suaktyvėja smegenų sritis, atsakinga už problemų sprendimą.
  • Į mintis reaguoja mūsų kūnas ir protas. Pasak anglų psichoterapeuto Johno Collinso, ilgai galvodamas, kad tuoj pargriūsi, būtinai parvirsi: „Teigiamų lūkesčių energija kur kas naudingesnė už neigiamą nenaudingo jaudulio užtaisą.“

Kaip tapti laimėtoju

  • Didžiosios Britanijos psichologas Richardas Wisemanas nagrinėdamas daugybės sėkmingų žmonių gyvenimus nustatė, kad egzistuoja du sėkmės tipai: pasyvioji (pavyzdžiui, laimėjimas loterijoje) ir psichologinė, kuri pasiekiama valingai, sąmoningai formuojant asmeninę poziciją. Psichologas teigė, kad antrojo tipo sėkmė yra ilgalaikė.
  • Tyrimai rodo, kad net apie 90 proc. žmonių turi neįgyvendintų norų ir svajonių. Pagrindinė priežastis – nežinojimas, kaip juos pasiekti.
  • Kai kurie psichologai pataria perskaityti užrašytus norus, tikslus kas rytą, kad neprarastumėte krypties ir susitelkę jų siektumėte.
  • Tikslai turi būti kuo konkretesni. Kuo aiškiau suformuluotas tikslas, tuo lengviau jį pasiekti. Pagrindinį tikslą rekomenduotina išskaidyti į mažus uždavinius, reikalingus jam pasiekti. Pavyzdžiui, norint išmokti kokią nors kalbą, verta susiplanuoti kas mėnesį išmokti po 200 naujų žodžių ir dvi gramatikos taisykles. Tokie etapai motyvuoja ir padeda siekti norų išsipildymo.
  • Psichologė dr. Cate Brown teigia: reikia išmokti mėgautis mokymosi procesu, netgi savo nesėkmėmis. Jos nuomone, laimėtojus ir pralaimėtojus skiria vienas dalykas – nemokėjimas prisipažinti, kad kelias ne visada yra tiesus.

Violeta Gustaitytė

seimininkePeržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...