Ashburn -7,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -7,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Akla sėkmė – reta viešnia

2017/01/13

Tik pasakoje apie auksinę žuvelę pakanka panorėti ir visi norai pildosi. Tikrovėje neįdėję pastangų galime taip ir prasėdėti prie suskilusios geldos... „Metų pradžia – geras laikas apgalvoti, ko norėjau ir ką pasiekiau per praėjusius metus. Jei kas nepavyko, nubraukti nesėkmes ir išsikelti naujus tikslus, lūkesčius“, – sako Mokymų ir psichologinio konsultavimo centro psichologė psichoterapeutė Vitalija Mikutaitienė.

Vien noro nepakanka Dalis žmonių mažai ką daro, kad jų norai ir siekiai išsipildytų, stokoja tikėjimo. „Jei turime norų, reikia išsikelti tikslus, kaip juos įgyvendinti, susiplanuoti, kaip to siekti, kokius vidinius ir išorinius resursus pasitelkti, įvertinti, ką patys galime padaryti“, – pataria psichologė psichoterapeutė V. Mikutaitienė.. Reikia suprasti savo norus, pajausti, kokia kryptimi norėtųsi gyvenime toliau keliauti, kokią prasmę jam suteikti. Atsakius į klausimus, kas man svarbu, ko noriu, derėtų konkretizuoti savo lūkesčius: noriu įgyti išsilavinimą, pakeisti darbą, sukurti šeimą, keliauti po pasaulį, susirasti bendraminčių klubą, parašyti knygą, išmokti fotografuoti ar pan. Suformuluotus norus galima užrašyti: taip lyg ir patvirtiname sau, kad žinome, ko iš tikrųjų norime, ir jau pradedame veikti. Kryptingai siekti savo norų kai kuriems žmonėms padeda ir dienoraščio rašymas – tai tarsi minčių analizė, netgi tam tikra savęs kontrolė, ką padariau siekdamas norų išsipildymo. Svarbiausia žinoti, ko nori, to labai norėti ir imtis atitinkamų veiksmų. Nereikia laukti, kol kas nors ką nors duos ar padarys už jus. Jei nenorite stengtis, teisinatės, kad neturite laiko, rezultato nebus. Siekiant įgyvendinti norus, reikia energingai veikti.

Tarp realybės ir troškimų „Norus ir tikslus kelkite kuo realistiškesnius, kad patirtume sėkmę. Kai ji aplanko, atsiranda daugiau pasitikėjimo savimi ir gyvenimu, tai padeda judėti pirmyn, įgyvendinti kitus siekius“, – teigia V. Mikutaitienė. Kad norai nebūtų atitrūkę nuo realybės, reikia įsigilinti į savo poreikius, galimybes, blaiviai įvertinti tai, ką turiu dabar, ir tai, ko noriu pasiekti ateityje. „Jei norai maksimalistiniai, akivaizdžiai nepasiekiami, patyrus nesėkmę apima nusivylimas, – tvirtina psichologė. – Žmogus neretai pamano: jei nesugebėjau, geriau nieko nedarysiu. Arba nusivylęs viskuo net nebando ką nors daryti – vis tiek nepavyks. Patirta nesėkmė stabdo.“ Kita vertus, kai kurie žmonės nedrįsta norėti daugiau, negu turi dabar. Yra ir tokių, kurie nenori nieko arba jų norai labai menki, tenkinasi tuo, ką turi. „Niekada neperplauksite jūros, jeigu tik sėdėsite ir žiūrėsite į vandenį“, – rašė indų rašytojas Rabindranatas Tagorė. Norėdami įgyvendinti didžiuosius norus, svajones, turime nuosekliai stengtis, veikti kryptingai. Svarbu įvertinti savo situaciją, kad susiorientuotumėte, iš kur išjudėsite ir kokius lūkesčius galite kelti ateičiai. Derėtų nuoširdžiai įvardyti ne tik stipriąsias, bet ir silpnąsias savo vietas, norus. Kartais atrodo, kad kitam viskas gyvenime sekasi, jis tiesiog gimęs po laiminga žvaigžde, jo visi norai ir troškimai išsipildo. Tačiau akla sėkmė – reta viešnia. Dažniausiai sėkmės priežastis – pastangos, kryptingas darbas įgyvendinant savo siekius, tad prisijaukinti sėkmę gali kiekvienas. „Tyliai norėti ar tik kalbėti apie savo norus nepakanka. Kad pasikeistume ir ko nors pasiektume, reikia veikti: lankyti kursus, keisti darbą, pradėti sportuoti ar ką kita daryti, kas priartintų jūsų norus“, – tvirtina V. Mikutaitienė.

Padeda pozityvus nusiteikimas Siekti savo svajonių neretai stabdo baimė, kad lūkesčiai liks apvilti. „Kai žmogus bijo, vengia net galvoti apie kokius nors didesnius norus ir tikslus. Arba išsigąsta juos išsikėlęs, visas mintis apie svajonę veja šalin. Tarkim, žmogus nori darbe aukštesnių pareigų. Apie tai reikia pasikalbėti su viršininku, bet ima baimė, kad vadovas pažemins, apšauks ir nepavyks gauti, ko nori. Tokiu atveju reikėtų apgalvoti, kiek ta baimė pagrįsta, kokie būtų pliusai ir minusai abiem atvejais: jei pabandysiu gauti aukštesnes pareigas arba jei nebandysiu“, – pataria V. Mikutaitienė. Psichologė pastebi, kad tai, ko labai bijome, bet norime, dažnai ateina į mūsų mintis, net sapnus. Jei nuolat sugrįžta ta pati mintis, reikia sau įvardyti, kodėl bijau tai daryti. „Visada kelkite klausimą: kas gali blogiausia nutikti, jei pamėginsiu? Dažnai vaizduotėje susikuriame daug baisesnį scenarijų, nei realiai būna gyvenime, – tvirtina psichologė. – Kita vertus, jei nepavyktų pasiekti, ko norite, reikėtų turėti atsarginį planą. Gal tai bus ne pati didžiausia sėkmė, kurios troškote, bet yra noras, dėl kurio verta stengtis.“ Nepasiekus greito rezultato nederėtų pasiduoti nusivylimui, kad norams nelemta išsipildyti. Neigiamos emocijos: neviltis, pyktis, baimė, liūdesys – nepadeda judėti pirmyn. O štai pozityvus nusiteikimas priartina prie norų išsipildymo. „Optimizmas, tikėjimas savimi, savo jėgomis, galimybėmis, žmonių geranoriškumu įkvepia didesniems norams, – pastebi V. Mikutaitienė. – Todėl svarbiausia nenusiminti, jei nepavyksta iš pirmo karto, bandyti dar kartą. Sėkmė lydi tuos, kurie, nors ir klysdami, nepasiduoda, daug kartų daro tą patį.“

Tai įdomu

  • Mokslininkai tvirtina, kad svajonės, norai, skatina kūrybiškumą, veda žmones didelių atradimų keliu.
  • Psichoterapeutas Danas Jonesas tyrinėjo Ludwigo van Beethoveno, Leonardo da Vincio, Alberto Einsteino, Walto Disney‘aus ir kitų žymių žmonių polinkį svajoti, fantazuoti ir nustatė, kad menininkų, rašytojų, verslininkų, kitų profesijų atstovų idėjos, sumanymai gimsta būtent svajonėse.
  • Britų Kolumbijos universiteto mokslininkai įrodė, kad, nugrimzdus į fantazijų pasaulį, smegenys aktyviai dirba – apdoroja anksčiau surinktą informaciją. Nustatyta, kad svajojant suaktyvėja smegenų sritis, atsakinga už problemų sprendimą.
  • Į mintis reaguoja mūsų kūnas ir protas. Pasak anglų psichoterapeuto Johno Collinso, ilgai galvodamas, kad tuoj pargriūsi, būtinai parvirsi: „Teigiamų lūkesčių energija kur kas naudingesnė už neigiamą nenaudingo jaudulio užtaisą.“

Kaip tapti laimėtoju

  • Didžiosios Britanijos psichologas Richardas Wisemanas nagrinėdamas daugybės sėkmingų žmonių gyvenimus nustatė, kad egzistuoja du sėkmės tipai: pasyvioji (pavyzdžiui, laimėjimas loterijoje) ir psichologinė, kuri pasiekiama valingai, sąmoningai formuojant asmeninę poziciją. Psichologas teigė, kad antrojo tipo sėkmė yra ilgalaikė.
  • Tyrimai rodo, kad net apie 90 proc. žmonių turi neįgyvendintų norų ir svajonių. Pagrindinė priežastis – nežinojimas, kaip juos pasiekti.
  • Kai kurie psichologai pataria perskaityti užrašytus norus, tikslus kas rytą, kad neprarastumėte krypties ir susitelkę jų siektumėte.
  • Tikslai turi būti kuo konkretesni. Kuo aiškiau suformuluotas tikslas, tuo lengviau jį pasiekti. Pagrindinį tikslą rekomenduotina išskaidyti į mažus uždavinius, reikalingus jam pasiekti. Pavyzdžiui, norint išmokti kokią nors kalbą, verta susiplanuoti kas mėnesį išmokti po 200 naujų žodžių ir dvi gramatikos taisykles. Tokie etapai motyvuoja ir padeda siekti norų išsipildymo.
  • Psichologė dr. Cate Brown teigia: reikia išmokti mėgautis mokymosi procesu, netgi savo nesėkmėmis. Jos nuomone, laimėtojus ir pralaimėtojus skiria vienas dalykas – nemokėjimas prisipažinti, kad kelias ne visada yra tiesus.

Violeta Gustaitytė

seimininkePeržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis

2023/02/04

Sutrypė Pieno įstatymą?

Tauragės rajono Girininkų kaime ūkininkaujantis, pieninių karvių bandą laikantis Egidijus Kleinaitis, neapsikentė pieno supirkėjų savivalės ir ketvirtadienio rytą pieno išvežti jau nebedavė.
2023/02/04

Brandiname pieno ūkių tragediją

„Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) trečiadienį posėdžiavusi visuomeninė Pieno taryba konstatavo, jog kažkas kaltas, kad žemdirbiai dėl kritusių pieno supirkimo kainų likviduoja ūkius, tačiau kaip bus toliau – atsakymo nerasta“,...
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/04

Erdvioje Gustonių sodyboje namų šilumą patiria ir globojami vaikai

Pasvalio rajone 48 globėjai augina 73 vaikus, be to, yra keturi budintys globėjai, pasiruošę visą parą priimti vaikus, jeigu jų šeimoje dėl priežiūros ir saugumo staiga iškilo rimtų problemų. Gustoniuose gyvenanti Viktorija Ob...
2023/02/04

Plungiškis užsimojo pastatyti darželį Kenijoje

Dažnas, apsilankęs trečiojo pasaulio šalyse, pradeda labiau vertinti tai, ką turime čia, Lietuvoje, tačiau ne kiekvienas imasi veiksmų, kad suteiktų realią pagalbą skurdžiau gyvenantiems žmonėms. Keli lietuviai pasiryžo prisiimti tokią soci...
2023/02/04

Santaros klinikų medikai: vėžio diagnozavimo ir gydymo būdai kartais primena fantastinių filmų scenarijus

Vasario 4 d. minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose per metus gydoma virš 4000 naujų vėžio atvejų – čia diagnozuojami ir gydomi visų rūšių navikai vaikams ir suaugusiesiems, gy...
2023/02/04

Tarsi vyšnios... ant palangės žiemą

Ar esate matę žiemą ant palangės vyšnias? Jeigu einant pro langą taip pasirodė, iš tiesų tai optinė apgaulė: ryškiaspalvėmis raudonomis arba oranžinėmis uogytėmis iš tolo švyti vėlyvosios kiauliauogės „karo...
2023/02/04

Lydekos ir baltieji plačiakakčiai skaidrina Lietuvos ežerų vandenis

Žydinčių ežerų vandenų būklei gerinti 2018 m. pradėtas ir 2023 m. tęsiamas įžuvinimo projektas. Liko į vandens telkinius, būtent į Veisiejo ežerą Lazdijų rajone, paleisti 38 tūkst. lydekaičių.
2023/02/04

Nors dažniausiai mirštama nuo širdies ir kraujagyslių ligų, labiausiai bijoma vėžio: ką sako medikai?

Vasario 4 d. minima pasaulinė kovos su vėžiu diena. Nors Lietuvoje daugiau nei pusę mirties atvejų per metus sudaro širdies ir kraujagyslių ligos, vis dėlto draudimo bendrovės ERGO ir tyrimų centro SKDS atliktas saugumo indekso tyrimas rodo...