Ashburn -3,8 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -3,8 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

„Akmens veidai“ – iš praeities į dabartį

2023/06/23


Kiekvieno valia rinktis – sraigę, besišypsantį nykštuką, ant kojelės pasistiebusį angeliuką ar mąsliai, švelniai, o gal žaismingai, provokuojamai iš akmens žvelgiantį veidą. Bet kuris sprendimas atspindės žmogaus vidų, bylos apie jo jausmus, patirtį, skonį. Tad šįkart norime „pakutenti“ jūsų vaizduotę ir norus patyrusios skulptorės, dailininkės Audronės Dambrauskienės-Šiurkienės darbais. „Nesiruošiau pasukti į taikomąjį meną – nuo vaikystės žavėjo vaizduojamasis. Kauno J. Naujalio meno mokykloje mokiausi skulptūros, vėliau Vilniaus dailės institute baigiau keramiką. Tačiau gyvenimas atvedė čia, kur esu“, – šypsosi menininkė, kurios kūryba ir įkvepia, ir sužavi, ir puošia sodybas.

Jūs žinoma kaip keraminių skulptūrų „Akmens veidai“ kūrėja. Kodėl pasukote į taikomąją skulptūrą?

Studijų metu daug bendravau su savo dėstytoja, skulptore Jadvyga Mozūraite-Klemkiene. Už daug ką jai esu labai dėkinga. Tačiau kūrybos kelias tiesus nebuvo. Laimėjusi konkurse užsakymą didžiuliam pano, jį sėkmingai pagaminau iš molio ir nusivyliau, kai prieš išdegant radau jį sudaužytą į smulkius gabaliukus. Tai ilgiems metams sustabdė norą kurti. Viską metusi su šeima išvažiavau į vienkiemį.

Vėliau, grįžus namo, pamažu vėl prisiliečiau prie kūrybos – pirmiausia dirbdama su vaikais. Organizuodavau jiems darbų pamokas miesto ir Lietuvos mastu. Ilgiems metams veiklą nutraukė artimųjų slauga.

Antrąkart kūrybon grįžau tik 2010-aisiais. Per ketverius metus paruošiau nemažą autorinę parodą „Akmens veidai“. Paskui prasidėjo kitos parodos, užsakymai. Kartą teko daryti didelį lauko pano, o prie jo turėjo būti ir lauko vazų. Vazos? Sakydavau sau – niekada to nedarysiu! Bet... Pagalvojau – juk galiu jas lipdyti taip pat, kaip skulptūras, tik jos dar ir pritaikomos! Taip ir pradėjau. Vėliau teko daryti netgi puodelių projektus, kuriuos irgi išsprendžiau skulptūriškai.

Skulptūras pavadinote „veidais“. Kieno jie? Ką jais išreiškiate?

Tai būtybės, iš praeities besiveržiančios į dabartį. Pavadinau jas „Akmens veidais“, nes manau, kad akmuo – pats seniausias Žemės gyventojas. Per jį praėjo, pratekėjo Žemės istorija, jame ji susigeneravo, o dabar jį palietus (įjungus!) daugybė buvusių vaizdų ir veidų veržiasi į dabartį, norėdami vėl atgyti ir vėl gyventi! Tai pirmiausia pajutau Graikijoje, po kelionės ir brendo ši idėja.

Mano skulptūras įsigyja labai įvairūs žmonės. Vieni sau, kiti – dovanoms, keletas kūrinių išvykę į Italiją, Vokietiją, Olandiją. Bet dauguma su manimi dar keliauja po parodas. Artimiausiu metu vėl pradėsiu kurti naujus „veidus“. Gal ir skulptūrines vazas.

Skulptūroms niekada nepiešiu ir nelipdau eskizo, nes daug įdomiau dirbti, kai nežinai, kuo baigsis. Dažnai pradedu kelias iškart. Dirbu su viena, kol pritrūksta žinojimo, kas toliau? Tada imuosi kitos, dirbu tol, kol suprantu, ko trūksta pirmajai. Tada grįžtu prie jos ir taip toliau... Kartais užtrunku ir pusmetį, jei vis nerandu galutinio sprendimo. O su vazomis kitaip – nusilipdau eskizų ir tuos, kurie man atrodo vykę, išdidinu.

Ką manote apie skulptūras lauko augalų kompozicijose?

Suprantama, tarp želdinių skulptūros gali tapti akcentais, pabrėžiančiais eksterjero ir vietovės ypatumus, sudėliotus pagal šeimininko poreikius, dermę su turimais ir norimais įsigyti augalais.

Išdegtų skulptūrų dydis gali būti labai įvairus: kiekvieną jų galima išskaidyti į dalis, o išdegus, vėl sudėti visumon. Be to, yra labai didelių krosnių – ir dramblys tilptų (juokiasi). Statyti tarp augalų? Kodėl gi ne? Tai priklauso nuo želdinių dydžio, aukščio, ryškumo, užsodinimo plotų ir panašiai... Skulptūros gali būti statomos ir ant žvyro, trumpos žolės, ant stovų, įvairių pakylų.

Kuriate ir labai stilingas vazas. Ar jos skirtos gėlėms?

Tos stilingosios vazos gali būti traktuojamos ir kaip skulptūra, ir kaip floristinių kompozicijų sprendimų vieta. Nebūtina į jas kažką merkti ar sodinti, galima įberti kankorėžių, sraigių namelių, akmenėlių, sudžiūvusių vaisių, šakelių, samanų ir panašiai.

Kokie augalai jose geriausiai jaustųsi, turėtų spręsti specialistas, bet norint galima užsakyti konkrečiam augalui skirtą vazą.

Jūs sukūrėte specialią akmens masę, kuri garantuoja, kad kūrinys stovės ilgus metus. Kaip kilo tokia mintis?

Apie ilgą buvimą lauko sąlygomis pradėjau galvoti, kai teko spręsti kūrinių žiemojimo lauke problemą. Akmens masė nėra mano atrastoji medžiaga. Kadangi mane remia „YIT Kausta“, tiesiog pasirinkau šią medžiagą sėkmingesniam savo idėjų įgyvendinimui. Ji man patinka dar ir tuo, kad gaminama įvairių žemės spalvų, kuriomis išgaunu norimą spalvinį sprendimą nenaudodama glazūros: kažkodėl nesu jos mėgėja, mano akimis, ji vizualiai „išardo“ formą.

Kas Jus įkvepia kurti?

Daug kas! Be kūrybos neįsivaizduoju gyvenimo – neištverčiau tuštumos galvoje, jei joje nuolat nesisuktų naujos idėjos. O jų esti įvairių, kartais ir neįgyvendinamų... Bet mintys visąlaik veiksme. Pagrindinis mokytojas – gamta, kurioje viskas tobula, tereikia tai pastebėti ir savaip interpretuoti. Tarkime, pamačius katalonų architekto Antonijaus Gaudi stebuklus, net nekyla abejonių, kad jis seka gamta!

Nuolatinis kūrybinis veiksmas skleidžiasi ne tik mano skulptūrose, bet ir nuotraukose, eilėse, be to, pradėjau lieti akvareles, tapyti. Taigi kūryba liejasi laisvai.

Kai buvau įkūrusi „Vaikų ir jaunimo dailės centrą“, bandžiau ugdyti jų kūrybiškumą – jis padeda bet kokioje situacijoje, nesvarbu, kokį darbą dirbtume ir kokios profesijos atstovais būtume. Aštuonerius metus savanoriaudama Psichinės sveikatos centre pastebėjau, kokį stiprų gydantį poveikį žmonėms turi kūryba.

 

„Rasų“ korespondentė Giedrė RYMEIKYTĖ

Audronės Dambrauskienės-Šiurkienės nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/11/29

Nuteisti asmenys, sukčiavę atkuriant nuosavybę į žemės sklypus

Šiaulių apylinkės teisme priimtas nuosprendis, kuriuo už sukčiavimą ir dokumentų klastojimą nuteisti asmenys baudžiamojoje byloje, susijusioje su nuosavybės teisių atkūrimu į žemės sklypus ir jų pardavimu. Po daugiau nei 5 metus trukusio te...
2023/11/29

Siūloma išimtis – kam nereikėtų atkurti suartų daugiamečių pievų?

Suartų daugiamečių pievų ir ganyklų atkurti nereikės, jeigu konkrečiam pareiškėjui nustatytas privalomas atkurti plotas yra mažesnis nei 0,5 ha. Ši išimtis leis išvengti ūkininkams ir institucijoms pernelyg didelės admi...
2023/11/29

Kvapiosios aniužės tyrimai atskleidė naudingųjų savybių lobyną

Patentuota veiklioji medžiaga iš paprasto lietuviško vienmečio augalo eterinio aliejaus Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros mokslininkus paskatino ...
2023/11/29

Ar tikrai kalti tik bebrai?

Biržai („Biržiečių žodis“). „Šilų“ medžiotojų būrelio vadovas Rolandas Kubilius nustebo gavęs Parovėjos seniūnijos seniūnės Daivos Juozaitienės raštą. Tame rašte prašoma imtis priemonių, pa&scaro...
2023/11/29

Kaip įsirengti nuosavą kompiuterinių žaidimų erdvę

Jei esate užkietėję kompiuterinių žaidimų mylėtojai, ko gero suprantate, kad atskira erdvė, kurioje nevaržomai galėtumėte žaisti įvairius žaidimus yra labai svarbi. Žaidimų kambarys gali būti puiki vieta geram laiko praleidimui su draugais, &scaro...
2023/11/29

Lietuva programai „Grūdai iš Ukrainos“ skiria 2 mln. eurų

Šiandien Vyriausybės posėdyje pritarta 2 mln. eurų įnašo skyrimui Ukrainos kartu su tarptautiniais partneriais vykdomai humanitarinei maisto programai „Grūdai iš Ukrainos“, skirtai prisidėti prie apsirūpinimo maist...
2023/11/29

VPT ir VMVT atliko ugdymo įstaigų maitinimo paslaugų sutarčių ir kokybės vertinimus

Viešojoje erdvėje kilus abejonių dėl ugdymo įstaigų įsigyjamų maitinimo paslaugų viešųjų pirkimų sąžiningumo ir skaidrumo, Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai (VMVT) atli...
2023/11/29

Daržininkė į pagalbą pasitelkė kenkėjus atbaidančius augalus

Žibutė Čiuladienė iš Elektrėnų ir jos šeima, kurdama daržą, siekė ne tik patogios ir naudingos, bet ir natūralios aplinkos, kurioje cheminių priemonių neaptiksi nė pėdsako. Pakeltose lysvėse kuo geriausiai užderėjo netgi bulvės, bra&...
2023/11/29

NMA: ūkininkams išmokėta 309 mln. eurų avansinių išmokų

Nuo spalio vidurio iki šiol ūkininkams išmokėta 309 mln. eurų avansinių išmokų už deklaruotus plotus, skaičiuoja Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA).