Kaunas +1,2 °C Nedidelis sniegas
Sekmadienis, 8 Grd 2024
Kaunas +1,2 °C Nedidelis sniegas
Sekmadienis, 8 Grd 2024

Socialinio tinklo nuotr.

Ričardas ČEKUTIS
ŪP apžvalgininkas 

Amerika pasirinko: D. Trumpas jau geria šampaną

2024/11/08


Nepaisant ilgiausiai balsus skaičiuojančių svyruojančių valstijų bei balsų paštu laukimo, daugelis ekspertų bei politikų jau trečiadienio rytą pradėjo sveikinti Donaldą Trumpą su pergale JAV prezidento rinkimuose.

Amerikoje – patosas, Lietuvoje...

Trečiadienio rytą (Lietuvos laiku) Vest Palm Biče prieš didžiulę minią pasirodęs D. Trumpas su savo komanda ilgai negalėjo tarti žodžio dėl skambėjusių jo šalininkų ovacijų. Pagaliau joms nutilus, jis padėkojo savo rėmėjams ir rinkėjams.

„Mūsų judėjimas yra unikalus ir dabar jo svarba bus dar didesnė, – kalbėjo D. Trumpas. – Šiandien pakeitėme istoriją, o dabar pakeisime ir Ameriką. Kiekvieną dieną kovosiu už jus, nesiilsėsiu, kol nesutvarkysime mūsų šalies. Tai leis mums Ameriką vėl padaryti didžią. Mes laimėjome, jaučiu didžiulę jūsų meilę šioje salėje, todėl mes tikrai pateisinsime jūsų balsą. Amerika mums suteikė precedento neturintį stiprų mandatą. Mes atsiėmėme ir Senato kontrolę, be to, atrodo, kad sugebėsime išlaikyti ir Atstovų rūmų kontrolę – judėjimas „padaryk Ameriką didžią“ laimi visuose frontuose.“ Tada išrinktas prezidentas pristatė komandą, su kuria ketina dirbti visą kadenciją.

Kamala Harris, pradėjus plaukti rinkimų rezultatams iš valstijų, atšaukė savo naktinį kreipimąsi į rinkėjus, netiesiogiai pripažindama triuškinantį pralaimėjimą, nepaisant visų „reprezentacinių“ apklausų.

Tuo metu Lietuvoje, visų pralaimėtojų rupore LRT, vyravo slogios nuotaikos, o kalbinami politikai kaltino Ameriką „izoliacionizmu“ ir „populizmu“. Tiltų deginimo srityje tradiciškai itin stengėsi konservatorius Seimo narys Žygimantas Pavilionis, kuris pareiškė, kad ir dėl Ukrainos JAV administracija „nieko nedarys“, ir nuo pasaulio izoliuosis, ir įtakos neteks, žodžiu, beveik žlugs... Kai kurie politologai aiškino, kad po rinkimų nakties atsibudusi Amerika dabar patirs šoką. Neatsiliko ir rinkiminės laidos vedantieji. Antai užsienio politikos specialistu čia laikomas Vykintas Pugačiauskas būsimą JAV prezidentą laidos pabaigoje atviru tekstu pavadino nusikaltėliu. Apie tai bene taikliausiai parašė socialiniame tinkle vienas jo vartotojas, vardu Dainius: „O ko čia visi tokie nelaimingi per LRT, kažkas numirė?“

Riaušių laukimas

Balsavimo dieną net 20-ies valstijų nacionalinės gvardijos vadovybė skelbė, kad yra visiškai pasirengusi ir gali bet kuriuo momentu pajudėti į Vašingtoną, jeigu tik to prireiktų, t. y. jeigu kiltų riaušės ir „iškiltų pavojus demokratijai“. Beveik visų valstijų prokurorai kvietė rinkėjus ramiai priimti rinkimų rezultatus, kokie jie bebūtų, nesigriebti smurto ir taikiai reaguoti į oponentus.

Tačiau tuo pat metu Vašingtone ir kituose didesniuose miestuose smulkieji verslininkai užkalinėjo vitrinas faneros lakštais – jie iš liūdnos patirties žino, kaip vyksta porinkiminės riaušės, ir supranta, kad vieni protestuos, kiti – džiaugsis, bet visi vienodai daužys langus ir degins automobilius, jeigu rezultatai bus taškas į tašką, kaip prognozuota anksčiau. Simboliška, bet fanera ūkinių prekių parduotuvėse rinkimų dieną gerokai pabrango.

Tačiau D. Trumpas trečiadienio rytą priiminėjo sveikinimus iš visų pusių ir riaušėmis net nekvepėjo. Fanera trečiadienį vėl ėmė pigti...

Gali skaičiuoti ramiai

Svarbiausia kandidatui į prezidentus buvo laimėti septyniose „svyruojančiose“ valstijose, iš kurių pagrindinė – žemės ūkio valstija Pensilvanija, turinti net 19 rinkikų. Čia tradiciškai daugiausia žmonių balsuoja paštu, visi biuleteniai kruopščiai tikrinami, net ir rinkėjų parašai, todėl čia ilgiausiai užtrunka balsų skaičiavimas. Ekspertai teigia, kad geriausiu atveju balsai čia bus suskaičiuoti tik savaitgalį, o jie ir galėtų lemti, kas taps Baltųjų rūmų šeimininku.

Be to, Nevada ir Arizona tradiciškai skaičiuoja dar ilgiau. Tačiau jau trečiadienio rytą paaiškėjo, kad jų skaičiavimai šampaną geriančiam D. Trumpui nėra aktualūs.

Taip pat buvo nuogąstaujama, kad, nepaisant rinkimų rezultatų, ne vienoje valstijoje teks susidurti su pralaimėjusios pusės teismo ieškiniais ir reikalavimais perskaičiuoti balsus konkrečiose apylinkėse. Atsižvelgiant į tokias aplinkybes, oficialus nugalėtojas galėtų paaiškėti po kelių savaičių ar net mėnesių, tačiau trečiadienio vakarą Lietuvos laiku rezultatas buvo 277 (D. Trumpas) prieš 224 (K. Harris), todėl ir tokie nuogąstavimai nublanko. Be to, D. Trumpas pirmavo ir visų rinkėjų balsais – net 5 mln.

Parlamento laukimas

Greta prezidento rinkimų, JAV vyko ir Senato bei Kongreso narių rinkimai.

Trečiadienio rytą paaiškėjo, kad Senate daugumą iškovojo respublikonai. Tai reiškia, kad D. Trumpas, jeigu jo pergalė bus patvirtinta, galės laisvai skirti Aukščiausiojo teismo teisėjus, federalinius teisėjus ir teismų sekretorius. Be to, panašu, kad respublikonai išlaikė ir Kongreso kontrolę.

Ekonomistas Marius DUBNIKOVAS:

„Lažybų kontoroms jau prognozuojant 99 proc. D. Trumpo pergalę finansų rinkos šauna į rekordines aukštumas. SP500 prieš rinkos atsidarymą kyla beveik 2 proc. – link 5 900 punktų. Verslas teigiamai vertina D. Trumpo laimėjimą. Jo pažadai – mažinti mokesčius, „kirsti“ išlaidas sveikatos apsaugai skurdžiausiems ir kelti naujai parduodamų elektromobilių skaičių link 50 proc. Dar vienas rezultatas – Elonas Muskas atgauna investicijas į D. Trumpo paramą. „Teslos“ akcijos kyla 16 proc. prieš prekybos pradžią. Verslas gali aktyviai remti politikus JAV. Dar reikia nepamiršti, kad prezidentas iš Niujorko, o ten visi viską matuoja akcijų kainomis. Aišku, dar lieka pažadas nutraukti karą Ukrainoje, tik įdomu, kaip ir kieno sąskaita. Kinams jau reikia skaičiuoti laiką iki naujų muitų įvedimo. Lietuvos naujai valdžiai jau reikia pirkti bilietus į JAV.“

Politikos apžvalgininkas Audrius BAČIULIS:

„Ir nereikėjo laukti nei kitos dienos, nei kitos savaitės, kaip aiškino Demokratų partijos ir K. Harris pasturlakai iš pasenusios liberalios žiniasklaidos, bei jų melagienas bukai papūginantys mūsų naminiai „anal-itikai“. Na, o jeigu skaitėte „WSJ“, „FOX“, „The Federalist“, nevengdavote nuosekliai leftistines melagienas demaskuojančio „Breitbart“, rinkėjų nuotaikų kaitą stebėjote pagal dar 2016 m. savo tikslumą praktiškai patvirtinusius „Rasmussen Reports“ ir „Atlas Intel“, o ne melagiena, kuria leftistinius fanatikus šeria „Washington Post“, „CNN“ ir „New York Times“, tai jūs nė kiek nenustebote.“

Politologas Vladimiras LAUČIUS:

„Donaldo Trumpo oponentų teiginys, kad laimėjo populizmas, yra propagandos klišė. Laimėjo ne populizmas, o demokratija. Demoso valdžia. Demosas ir jo pasirinkimai gali patikti ar nepatikti, būti protingi ir nelabai, ypač kai renkamasi tarp dviejų neprotingų alternatyvų, bet vadinti juos populizmu, vadinasi, niekinti savo šalies piliečius ir pačią demokratinę santvarką.

Kaip tik dėl tokio požiūrio į demokratiją JAV demokratai ir pralaimėjo. Dėl požiūrio, kad piliečiai – maži vaikai, kuriems „brandus“ politinis elitas turi formuoti „teisingas“ nuostatas apie tai, kaip galima ir negalima kalbėti, kaip galima ir negalima mąstyti, ką reikia išbraukti iš istorijos ir ką joje palikti, kokias knygas galima skaityti ir kokias būtina cenzūruoti, ką cancel’inti ir ką palikti.

Tai jau nebe demokratija; tai – kažkas kita. Tai tokia santvarka, kurioje valdančioji politinės klasės dalis viską „žino geriau“. Tai – kelias į Viktoro Orbano vadinamąją „krikščioniškąją demokratiją“, tik be krikščionybės, po to – gal ir į Vladimiro Putino „suverenią demokratiją“.

Demokratams, einantiems šiuo keliu ir šaukiantiems apie populizmą, nereikia lyginti D. Trumpo su V. Orbanu, V. Putinu arba Adolfu Hitleriu, o tą jie nuolat daro. Tereikia atidžiau pasižiūrėti į veidrodį. Demokratijos jie jame gali ir nebepamatyti.“

Politologas Linas KOJALA:

„Jei norite optimizmo:

  • D. Trumpas žada didinti JAV gynybos biudžetą. Demokratai prioriteto tam neteikė. Pavyzdžiui, Joe Bideno administracija 2025 m. prašo Kongreso didinti gynybos išlaidas 1 proc. – mažiau, nei infliacijos lygis. Nors didinti gynybos išlaidas dėl valstybės skolos nebus paprasta, gausesnis gynybos biudžetas stiprina atgrasymo aspektą visoms JAV priešininkėms.
  • D. Trumpas žada didesnę naftos gavybą. Tai sudaro prielaidas globalios naftos kainos mažėjimui, kuri turėtų tiesioginį ir itin neigiamą poveikį Rusijai. Demokratai daugiau dėmesio skyrė klimato kaitos suvaldymui, nors ir prie jų naftos gavyba 2023 m. pasiekė rekordinius skaičius.
  • D. Trumpas pirmojoje kadencijoje kritikavo NATO dėl menkų gynybos išlaidų bei tokiu būdu prisidėjo prie jų augimo. D. Trumpas taip pat kritikavo Vokietiją dėl „Nord Stream 2“ dujotiekio projekto, kuriam J. Bideno administracija sankcijų nepritaikė. Laikas parodė, kad jis (ir Lietuva, Lenkija bei kitos valstybės) buvo teisus.
  • D. Trumpas pirmasis Ukrainai pradėjo siųsti letalinę ginkluotę dar iki didelio masto invazijos. Barako Obamos administracija ukrainiečiams, nepaisant jų prašymų, teikė tik neletalinę paramą.
  • Prie D. Trumpo JAV karių kuopa Lietuvoje išaugo į batalioną.

Jei norite pesimizmo:

  • Didelę dalį užsienio politikos sprendimų lėmė ne pats prezidentas, o jo komanda. Pirmosios kadencijos D. Trumpo komanda buvo gausi tradicinių, „vanagiškos“ užsienio politikos respublikonų. Dabar D. Trumpą supa kiti žmonės, įskaitant Ukrainos giliai nemėgstantį viceprezidentą Jamesą Davidą Vance’ą, kuris, kaip doras krikščionis, kritikuoja Ukrainą dėl uždaromų rusų ortodoksų bažnyčių. Be to, greta D. Trumpo per neseną susitikimą su Volodymyru Zelenskiu sėdėjo NATO ir Ukrainos skeptikas Richardas Grenellis. Tad teigti, kad D. Trumpo pirmoji ir antroji kadencijos sutaps – drąsu.
  • Net ir tie buvę D. Trumpo komandos nariai, kurie netapo jo aštriais kritikais, negali suprasti jo asmeninių simpatijų V. Putinui, pvz., jis mėgo susitikimuose savo patarėjams pasidžiaugti, kad jį giria toks lyderis, kaip V. Putinas.
  • Kampanijos metu D. Trumpas bene dažniausiai minėjo V. Orbaną kaip puikų politiką. Prorusiškų nuostatų neslepiantis Vengrijos premjeras rado kelią į respublikono širdį, nors su juo ryšį megzti bandė ir, pvz., Lenkijos prezidentas Andžejus Duda, tik negirdėjau jo minint nė karto.
  • Respublikonų partija yra kaip niekada D. Trumpo kišenėje. Pirmojoje kadencijoje dalis partijos elito, ypač Senate, buvo atvirai skeptiški dėl prezidento. Ir neskubėdavo remti jo iniciatyvų. Artimiausius dvejus metus, ypač perėmę Senato daugumą ir, tikėtina, išlaikę dominavimą Atstovų rūmuose, respublikonai bus priklausomi nuo D. Trumpo.
  • D. Trumpas žada įvesti muitus ne tik Kinijai, bet ir potencialiai Europos Sąjungai. Senajame žemyne ir taip buksuojant didžiausiai ekonomikai – Vokietijai – tokios priemonės galėtų turėti itin neigiamų pasekmių.“

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Verslas