Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


BNS

 

Analitikai: į įprastas vėžes grįžusi infliacija sausį vėl šoktels į viršų

2024/01/09


Infliacija grįžta prie įprastų tendencijų, tačiau sausį ar dar kelis artimiausius mėnesius dėl padidėjusių akcizų, minimalios algos bei išaugusio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) maitinimo verslui ji, tikėtina, vėl šoktels į viršų, sako ekonomistai. Pasak jų, labiausiai turėtų brangti paslaugos, todėl sausį defliaciją, tikėtina, keis 0,5 proc. infliacija.

„Matyt, reikia susitaikyti su tuo, kad infliacijos tendencijos grįžta į tą dinamiką, kurią stebėjome prieš šią šokų ir neekonominės prigimties išbandymų laikotarpį, kai infliaciją kėlė paslaugų kainų augimas, tuo tarpu prekių kainų dinamika buvo vangi, dabar irgi tą matome. Matyt, šiaip metais ši tendencija tik dar labiau išryškės“, – antradienį BNS sakė Šiaulių banko grupės ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.

Statistikai skelbia, kad gruodį Lietuvoje buvo 1,2 proc. metinė infliacija – mažiausia nuo 2021 metų vasario. Tuo metu per mėnesį – gruodį, palyginti su lapkričiu – kainos mažėjo 0,5 proc., mėnesio defliacija fiksuota antrą mėnesį iš eilės.

I. Genytė-Pikčienė sako, kad paskutinį metų mėnesį kainoms įtakos darė sezoniškumas, pigusios maisto žaliavos tarptautinėse rinkose, vangi nekilnojamojo turto rinka.

„Matome sezoniškumo komponentę pakankamai ryškią, nes rūbai, avalynė reikšmingai atpigo, taipogi gruodis pasižymėjo tarptautinėse žaliavų rinkose – atpigo cukraus žaliava ir atitinkamai paveikė ir kažkiek galutinio vartotojo kainas, taip pat vangesnė nekilnojamojo turto raida atsispindi būsto apstatymo, apyvokos reikmenų kategorijose“, – teigė ekonomistė.

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas teigė, jog jį nustebino gruodį labiau nei prognozuota pigę maisto produktai, taip pat kitos buities prekės.

„Labai aiški tendencija – pinga prekės, paslaugos brangta. Tai tęsiasi toliau, tik prekės pinga labiau nei mes, ekonomistai, prognozuojame“, – BNS antradienį sakė T. Povilauskas.

Sausį defliaciją keis infliacija

Jo teigimu, maisto prekių kainų mažėjimą lemia mažesnės energetinių išteklių kainos, taip pat atpigusios žaliavos, tuo metu paslaugos toliau brangsta dėl augančių darbo kaštų.

„Darbo kaštai yra augantys, nuo šių metų padidėjo minimali mėnesio alga, todėl mes sausio ir vasario infliacijos rodikliuose matysime, kad bus perskaičiuotos tam tikros paslaugų kainos, pavyzdžiui, valymo paslaugos (...), kur minimalios mėnesinės algos komponentė yra labai aiški“, – teigė T. Povilauskas.

Anot I. Genytės-Pikčienės, infliacijos dinamika šiemet turėtų išlikti panaši, tik sausį ji gali būti didesnė dėl nuo metų pradžios padidėjusių akcizų, minimalios algos ir maitinimo verslui panaikintos PVM lengvatos.

„Matyt, sausį galime vėl sulaukti mėnesinės infliacijos dėl akcizinių pokyčių, padidinimų, įsigaliojusios (didesnės – BNS) minimalios algos, PVM lengvatos panaikinimo maitinimo paslaugoms. Sausis, matyt, bus šiek tiek išskirtinis ir specifinis mėnuo, bet ilgainiui įsivyraus vangios paklausos diktuojamos tendencijos kainos“, – sakė I. Genytė-Pikčienė.

„Paslaugų kainas ir toliau kaitins nuo metų pradžios didinama minimali alga, kuri paslaugose vaidina reikšmingą vaidmenį, o prekių infliacija išliks vangi ir toliau stebėsime defliacijos epizodų“, – pridūrė ji.

T. Povilauskas prognozuoja, jog sausį mėnesio defliaciją keis 0,5 proc. infliacija, o metinis kainų augimas sieks apie 1 proc.

„Sausį mes turėsime mėnesinę infliaciją dėl visiems gerai žinomų priežasčių: (didesnis – BNS) akcizas dyzelinui, akcizas suskystintoms naftos dujoms, augantis akcizas tabako ir alkoholio gaminiams. Taip pat per sausį, vasarį, kovą išsidėlios maitinimo paslaugų kainų didėjimas dėl sugrąžinto (PVM – BNS) į 21 proc.“, – teigė T. Povilauskas.

Vis dėlto ekonomistas neatmeta, kad pavasarį galima sulaukti ir metinės defliacijos.

 

Autoriai: Valdas Pryšmantas, Giedrius Gaidamavičius / BNS

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...