Columbus +16,3 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 9 Geg 2024
Columbus +16,3 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 9 Geg 2024

Ankštiniams augalams Europoje kuriama perspektyvi ateitis

2024/03/17


Pastaraisiais metais itin daug kalbama apie ankštinių augalų naudą ūkininkavimo ir maisto sistemose. Jie yra baltymų ir kitų maistinių medžiagų šaltinis tiek žmonėms, tiek gyvūnams, o įtraukti į pasėlių sistemas padeda stabdyti dirvožemio alinimo procesą: kaupia azotą, padidina dirvos humusingumą, tap mažina mineralinių azoto trąšų poreikį. Bet mokslininkai sako, kad Europos Sąjungoje (ES) jų potencialas dar ne visai atskleistas, tad daug vilčių siejama su pernai rudenį startavusiu tarptautiniu projektu BELIS.

Dar viena priežastis, paskatinusi imtis šio projekto, yra tai, kad ES vis dar labai priklausoma nuo augalinių baltymų importo. Žemdirbiai neskuba sėti ankštinių augalų, nes trūksta veislių, pritaikytų skirtingo klimato sąlygoms ir galinčių duoti stabilų bei gausų derlių. Iki šiol Senajame žemyne buvo per mažai užsiimama ankštinių augalų selekcija ir mažai skiriama dėmesio jų kokybei gerinti.

2023 m. spalio 1 d. startavusiame ir penkerius metus vyksiančiame projekte BELIS sudarytas 34 partnerių konsorciumas, įskaitant mokslinių tyrimų ir technikos institutus, augalų selekcininkus ir sėklų įmones bei kitus su ankštinių augalų auginimu susijusius dalyvius iš 18 valstybių (15 ES šalių, Šveicarijos, Jungtinės Karalystės, Norvegijos ir Libano). Jam skirta 7 mln. eurų.

Projekte dalyvauja ir Lietuvos atstovas Lietuvos agrarinių Ir miškų mokslų centras. Lietuva yra vienintelė iš Baltijos šalių, dalyvaujanti šiame projekte.

Daugiausia dėmesio skiriama septynioms pašarinėms kultūroms (raudoniesiems, baltiesiems ir vienmečiams dobilams, liucernoms, vikiams, kt.) ir septynioms grūdinėms kultūroms (žirniams, pupelėms, sojoms, baltiesiems lubinams, lęšiams, avinžirniams ir paprastosioms pupelėms).

Šiuo metu šios kultūros auginamos galvijų, avių, ožkų, kiaulių, naminių paukščių lesalui ir pašarams gaminti, maistui, naudojami sėjomainos sistemose.

Ankštinių augalų selekcija paprastai grindžiama tradicine fenotipine pasikartojančia atranka, tačiau tikimasi, kad molekulinės informacijos ir genetinių išteklių naudojimas padidins atrankos intensyvumą ir greitį, leis geriau atsižvelgti į specifinius vartotojų poreikius, rašoma oficialioje BELIS interneto svetainėje.

Šioje srityje daug patirties turi Olandijos tyrimų centras ILVO. Jis naudos DNR žymenų technologiją, kad padidintų augalų atsparumą ligoms, pavyzdžiui, dobilų atsparumą puviniui, bei padidintų sojų derlingumą ir baltymų kiekį jose, rašo portalas „Vilt“. ILVO dalijasi ir savo nuotolinio stebėjimo technologija, skirta įvertinti derlių bandymų laukuose, su trimis Europos selekcijos įmonėmis, užsiimančiomis raudonųjų dobilų selekcija.

Projekto veiklos laukas apima ne tik selekcijos klausimus. Partneriai siekia sukurti sistemą, leisiančią pagerintoms veislėms greičiau patekti į laukus Europos šalyse, nagrinėja nacionalines veislių registravimo procedūras. Informacija apie naujas veisles taip pat turi sklisti sklandžiau, tad čia svarbus vaidmuo tenka paslaugų ir sėklų įmonėms.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/05/09

Karvių ferma – lyg raketų gamykla?

Ūkininkų bendruomenėje dažnai linksniuojama žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko sparnuota frazė, kad žemės ūkis – ne raketų mokslas. Bet norint gauti leidimą karvių fermos statybai, reikalavimai tokie, lyg būtų statoma raketų gamykla. Sudėt...
2024/05/09

Japonai gardžiuosis lietuviškais ledais ir alumi

Japonijoje imama statyti pirmoji lietuviško alaus gamykla, pradedamas ir pramoninių kiekių ledų eksportas. Japonai ne tik importuos lietuviškus ledus, jie taip pat perkėlė į mūsų šalį vieną iš savo gaminamų ledų linijų....
2024/05/09

Prekeiviai turgavietėje siūlė nesaugius pieno produktus

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Alytaus apygardos priežiūros skyrius praėjusią savaitę vykdė rotacinį patikrinimą Urmo prekybos miestelyje, Kaune. Nustatyti trys prekiautojai, grubiai pažeidę galiojančią prekybos maisto produkt...
2024/05/09

Išlaidos onkologiniams vaistams kompensuoti perkopė 200 milijonų eurų ribą

Per pastaruosius aštuonerius metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) išlaidos priešnavikiniams vaistams kompensuoti Lietuvos gyventojams padidėjo 3,3 karto, rodo Valstybinės ligonių kasos (VLK) atlikta analizė.
2024/05/09

Prekyba žemės ūkio produktais ES susitraukė 3,2 proc.

2023 m. prekybos žemės ūkio produktais (importo ir eksporto) tarp ES ir kitų pasaulio šalių vertė siekė 410,9 milijardo eurų, t. y. 13,5 milijardo eurų mažiau nei 2022 m. (424,4 milijardo eurų), t. y. sumažėjo 3,2 proc.
2024/05/09

Vidutinės degalų kainos mažėjo antrą savaitę iš eilės

Per savaitę benzinas atpigo 1,0 proc., o dyzelinas – 2,3 procento. Tai jau antra savaitė iš eilės, kai vidutinės degalų kainos Lietuvoje mažėjo. Degalai mūsų šalyje dabar vėl yra pigesni negu Lenkijoje.
2024/05/09

BNS klausia kandidatų į prezidentus apie teismus ir teisėsaugą: tobulintų teisėjų atranką

Paskutinėje straipsnių ciklo, kuriame prezidento posto siekiantys kandidatai atsako į BNS užduotus klausimus, dalyje pateikiame atsakymus apie Lietuvos teismus ir teisėsaugą. Prezidento posto siekiančių politikų teiravomės jų nuomonės apie te...
2024/05/09

VMVT: nauji reikalavimai brandintai mėsai įsigalios jau nuo šio rudens

Lietuvoje yra nemažai mėsos gamintojų, kurie į rinką tiekia brandintą mėsą. Nepaisant to, iki šiol šios kategorijos mėsos produktams nebuvo nustatytų bendrų reikalavimų. Gamintojai turėjo įdiegti ir pritaikyti brandinimo procesą, rem...
2024/05/09

Dvidešimt ES narystės metų: Lietuvos kaimo ir žemės ūkio sėkmės istorija

Šiemet jau dvidešimtąjį pavasarį Lietuvos ūkininkai sutinka būdami Europos Sąjungos (ES) dalimi. Per tą laiką mūsų šalies žemės ūkis labai pasikeitė, apie šiuos pokyčius bei kaimo viziją Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) or...