Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė
 

Ant turgaus aukuro – ne tik avies kumpis

2023/12/28


Ūkininkai, savo produkciją parduodantys ūkininkų turgavietėse, kurios veikia Kauno Centro seniūnijoje, nuo kitų metų už prekybos vietą per dieną mokės 10 Eur. Daugiau nei dvigubai šį mokestį padidino Kauno miesto savivaldybės taryba. Bendra suma, kurią ūkininkas atiduos už galimybę čia prekiauti, bus dar didesnė – 12 Eur arba 30–35 Eur per dieną.

Brangino nevienodai

Kauno Centro seniūnijai priklauso dvi miesto dalys – Senamiestis ir Naujamiestis. Kiekvienoje yra po ūkininkų prekyvietę. Penktadieniais Naujamiestyje, netoli prekybos ir pramogų centro „Akropolis“, šurmuliuoja mobilusis ūkininkų turgelis, administruojamas žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“. Garsesnis šurmulys – už šį turgelį daug didesniame ūkininkų turguje, veikiančiame šeštadieniais Senamiestyje, netoli pilies. Jį administruoja žemės ūkio kooperatyvas „Šeimos ūkis“. Šiose turgavietėse ir dvigubės mokestis už prekybos vietą. Kitose Kauno dalyse, pavyzdžiui, Žaliakalnyje, Panemunėje, Kalniečiuose, Šilainiuose, Šančiuose, taip pat veikia šių kooperatyvų administruojami ūkininkų turgeliai arba turgūs. Visuose juose, jei veikia valstybinėje žemėje, prekybos vieta nuo kitų metų brangs tik 50 ct ir kainuos 5 Eur. Dabar kainuoja 4,50 Eur.

„Savivaldybė dar 2012 m. nustatė mokestį už prekybos vietą ūkininkų turguje ir turgeliuose – 4,50 Eur. Jo nekeitė daugiau nei 10 metų. Ir savivaldybei reikia pajamų. Į privačioje žemėje veikiančių turgų ir turgelių rinkodarą nesikišame“, – „Ūkininko patarėjui“ aiškino Kauno savivaldybės administracijos Licencijų, leidimų ir paslaugų skyriaus vedėja Sonata Šėlienė.

Paklausta, kodėl savivaldybė labiausiai – nuo 4,50 iki 10 Eur – pabrangino prekybos vietą Centro seniūnijoje, moteris sakė, kad čia ūkininkų turgus veikia gražiausioje miesto vietoje, ji paliktina grožiui. Pridūrė, jog, atvykus šeštadienį į Senamiestį, nėra kur pasistatyti automobilio. Turgus užima automobilių stovėjimo aikštelę.

Prie pilies vieta brangiausia

„Prie pilies veikiantis ūkininkų turgus labai populiarus, jame gausu išskirtinių maisto produktų. Miesto svečiai stebisi, kokie jie kokybiškai, kokios gražios pakuotės. Valdžia neatsakingai pasielgė, daugiau nei dvigubai padidinusi mokestį už prekybos vietą šiame turgujeׅ“, – ŪP teigė žemės ūkio kooperatyvo „Šeimos ūkis“ vadovas Vidas Juodsnukis. Pasak jo, ūkininkai nurijo piliulę – kartėlį dėl gerokai pabrangusios prekybos vietos netoli pilies. Susirinkime nutarė tęsti darbą ir toliau čia prekiauti. Tik nori, kad niekas netrukdytų. „Kur jiems dėtis? Kur, susikūrus verslą, nusipirkus sandėliavimo įrangą, parduoti savo produkciją?“ – retoriškai klausė pašnekovas.

Kooperatyvo „Šeimos ūkis“ administruojamas turgus veikia ir kitur Kaune, pavyzdžiui, prie prekybos centrų „Savas“, „Molas“, „Hyper Maxima“. Ten kai kur ūkininkai už galimybę prekiauti per dieną moka apie 12 Eur. Prekiaujantieji ūkininkų turguje netoli pilies jį administruojančiam kooperatyvui už dieną sumoka 25 Eur. Nuo kitų metų mokės 30 Eur. Pasak V. Juodsnukio, kooperatyvas nesiekia pelno. Dalis šio mokesčio atitenka savivaldybei už prekybos vietą, kita dalis – „Kauno švarai“ už teritorijos sutvarkymą pasibaigus turgui. Likę už turgų surinkti pinigai skirti gretimam restoranui už prekeivių naudojimąsi tualetu bei keturių kooperatyvo darbuotojų atlygiui už rūpinimąsi turgumi.

„Mokestį už prekybos vietą mobiliuosiuose ūkininkų turgeliuose Kaune perskirstysime, kad jis išsilygintų – būtų nuo 7 iki 12 Eur per dieną. Neužtenka išsipirkti prekybos vietą – kainuoja ir elektra, mokamas atlygis turgelius prižiūrintiems kooperatyvo darbuotojams. Išlaidos tam įeina į šį mokestį. Verslo nedarome – svarbu, kad mobilieji turgeliai išsilaikytų“, – ŪP tvirtino žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ direktorius Mindaugas Maciulevičius.

Jei verksi, geriau nebus

Ar ūkininkai, prekiaujantys turguje netoli Kauno pilies, kitais metais atvyks į jį su savo produkcija? Ar spės paskui nuolat didėjančius mokesčius lėkti bėgti? Galbūt geriau ne bėgti lėkti, o ant sofos sėdėti?

„Atvyksiu. O ką daryti? Kur gyvulius dėsiu? Kaip galima gyventi kaime ir neauginti daržovių, paukščių, dar ko nors? Turguje pasižmonėju, pabėgu nuo nuobodybės. Pasišnekėjusi su pirkėjais, žinau, kuo jie gyvena. Baisu, kaip tyčiojasi, juokiasi iš ūkininkų. Lig šiol šiltuoju metų laiku už galimybę prekiauti šiame turguje per dieną mokėjau 25 Eur, nuo kitų metų mokėsiu 35 Eur – 5 Eur daugiau nei kiti, nes tiek kainuoja prisijungti šaldytuvą. Taigi teks už dyką atiduoti avies kumpį. Jis sveria apie 2 kg, o kilogramas kainuoja 16 Eur. Bendra kaina už prekybą prie „Molo“ yra normali – 15 Eur per dieną. Gal ten prekiausiu“, – ŪP sakė netoli Kalvarijos Senabūdžio kaime gyvenanti ūkininkė Ona. Prekiavo ir antiena, gaidiena. Kur vištiena? „Kiaušinius deda“, – sakė moteris.

„Jei verksiu, geriau nebus. Kitos išeities neturiu – čia prekiausiu ir lauksiu, kol viskas sugrius... Kaip išgyvensiu, jei neparduosiu to, ką pagaminu? Vis dėlto sunku, kai brangsta viskas – ne tik prekyvietė. Jei nebrangtų, patobulinčiau pieno perdirbimo cechą, karvėms nupirkčiau geresnių pašarų ir papildų, įsigyčiau traktorių, kitos technikos, kad lengviau šienaučiau, kitus ūkio darbus dirbčiau“, – guodėsi anonime pageidavusi likti Prienų r. Veiverių sen. ūkininkė, viena prižiūrinti 15 karvių ir turguje pardavinėjanti sviestą, varškę, įvairius sūrius.

Krutės iki paskutinės

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...