Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Anų metų kronika. Aferistai

2023/08/13


„Šiaulių kraštas“ siūlo prisiminti, apie ką 1938 metais buvo rašoma Šiauliuose leistame laikraštyje „Įdomus mūsų momentas“. Kalba ir stilius netaisyti...

Ko tik ta mei­lė ne­pri­da­ro

Tū­la šiau­lie­čių po­re­lė smar­kiai my­lė­jo­si, bet jau­no­sios tė­vai tai mei­lei bu­vo prie­šin­gi, nes jau­ni­kis bu­vo la­bai ne­tur­tin­gas – visą jo tur­tą su­da­rė ra­di­jo apa­ra­tas, rankš­luos­tis ir dan­tų še­pe­tė­lis. Jau­no­sios tė­vai – ne­di­de­lių na­mu­kų sa­vi­nin­kai. Jau­nie­ji, ne­si­ti­kė­da­mi ge­ruo­ju iš­gau­ti su­ti­ki­mo jų ve­dy­boms, nu­ta­rė tai iš­gau­ti gud­ru­mu.
Jau­no­ji kas­die­ną da­rė­si vis liūd­nes­nė ir pra­dė­jo neaiš­kiai už­si­min­ti apie sa­vi­žu­dy­bę. Vie­ną gra­žią die­ną jau­nie­ji su­ta­rė ins­ce­ni­zuo­ti sa­vi­žu­dy­bę Jau­na­sis sa­vo my­li­mą­ją pa­gul­dė lo­von, pa­ruo­šė mui­lo pu­tų, ant prie lo­vos stovin­čio sta­liu­ko iš­py­lė ac­to bon­ku­tę, o pa­ts, nu­duo­da­mas su­si­rū­pi­nu­sį, sku­biai nu­bė­go pas jau­no­sios mo­ti­ną (tė­vo tuo lai­ku ne­bu­vo na­mie).

Kad la­bai ne­nu­gąs­di­nus bu­si­mo­sios uoš­vės, jau­ni­kis pra­ne­šė jai, kad duk­tė stai­ga su­si­rgu­si jo kam­ba­ry ir kviečian­ti at­vyk­ti ją. Mo­ti­na, aša­ro­da­ma, nu­sku­bė­jo pas sa­vo my­li­mą­ją vien­tur­tę. Ko­kia jau­di­nan­ti sce­na bu­vo at­vy­kus mo­ti­nai, skai­ty­to­jas ga­li įsi­vaiz­duo­ti. Duk­tė gu­li lo­vo­je iš bur­nos ver­žia­si pu­tos, o mo­ti­na, grą­žy­da­ma ran­kas, klū­po prie lo­vos ir kuk­čio­ja gai­liu bal­su:

– Duk­re­le ma­no bran­gio­ji, kam tu tai pa­da­rei? Aš tau tik ge­ro no­rė­jau, aš to ne­no­rė­jau, bran­gio­ji ma­no!... Dak­ta­ro, dak­ta­ro grei­čiau...

– Aš jau pa­kvie­čiau, — at­si­lie­pė nu­liū­dęs jau­ni­kis.

Nes­pė­jus jam baig­ti sa­ki­nio, tarp­du­ry pa­si­ro­dė ir „dak­ta­ras.“ Su­tei­kęs pir­mą­ją pa­gal­bą, dak­ta­ras išė­jo, paguodęs mo­ti­ną, kad duk­ters gy­vy­bei pa­vo­jaus nė­ra ir po ke­lių die­nų ji pa­sveik­sian­ti. Tarp kit­ko, pa­sa­kė mo­ti­nai pa­moks­lą, kad jau­nų­jų mei­lei ne­reik­tų prie­šin­tis.

Jau­nų­jų triu­kas pa­vy­ko. Mo­ti­na per­kal­bė­jo sa­vo vy­rą, ir prieš kiek lai­ko šie jau­nuo­liai su­si­tuo­kė ir gy­ve­na laimin­gai.

„Įdo­mus mū­sų mo­men­tas“, 1938 m. ge­gu­žės 8 d.


Iš re­por­te­rio blok­no­to

Apel­si­nų karšt­li­gė šiau­lie­čiuo­se bai­gia at­slūg­ti. Kiek iš pra­džių jie at­ro­dė pir­kė­jams pi­gūs, da­bar, jau įpra­tus prie pa­sto­vios kai­nos, at­ro­do bran­go­ki. Pre­ky­bi­nin­kai ti­kė­jo­si, kad gau­sus kli­jen­tų plau­ki­mas tę­sis vi­są se­zo­ną ir jie tu­rės ge­rą už­dar­bį, bet da­bar jau skun­džia­si – ur­mi­nin­kai pa­kė­lė kai­nas, be to, bū­nąs di­de­lis nuo­šim­tis su­ge­du­sių apel­si­nų. Pir­kė­jai gi skun­džia­si, kad pre­ky­bi­nin­kai, ypač prie­mies­čių, pa­kė­lę apel­si­nų kai­nas, o ne­nu­si­ma­nan­tiems blo­ges­nės rū­šies apel­si­nus par­da­vi­nė­ją kaip ge­res­nius. (Klu­buo­se už apel­si­ną ima­ma 80 ct.)

Vie­na kau­nie­tė po­nia, vie­šė­ju­si Šiau­liuo­se dvi sa­vai­tes, pa­reiš­kė man, kad šiau­lie­čiai esą di­de­li plet­kų mė­gė­jai.

– Ket­vir­tą die­ną ma­no bu­vi­mo Šiau­liuo­se, – pa­si­skun­dė ji, – jau apie ma­ne bu­vo to­kių „is­to­ri­jų“ su­kur­ta, kad tie­siog au­sys lin­ko.

Kau­nie­tė, man ro­dos, per­dė­jo, bet... Bet ne­ga­li­ma už­gin­čy­ti, kad vis dėl­to mū­sų tar­pe dar yra plet­kų mė­gė­jų. Su­fan­ta­zuo­ja­ma to­kių da­ly­kų, kad iš tie­sų ga­li au­sys link­ti. Pa­vyz­džiui, ne­se­niai bu­vo pa­skleis­ti ple­pa­lai, kad tū­la mo­te­riš­kė iš vie­nos li­go­ni­nės kie­mo nak­tį vo­gu­si mal­kas. Sar­gas ją be­va­giant su­ga­vęs ir už­da­ręs la­vo­ninėn. Ry­tą, atė­jęs va­gi­šę iš­leis­ti, sar­gas ra­dęs ją ne­gy­vą – mi­ru­sią iš bai­mės.

Ką to­kiais ple­pa­lais žmo­nės no­rė­jo pa­siek­ti ir ko­kia nau­da iš to – sun­ku su­pras­ti. Vie­na aiš­ku: šiau­lie­čių tar­pe ne­stin­ga to­kių, ku­rių lie­žu­vis di­des­nis už jų pro­tą...

„Įdo­mus mū­sų mo­men­tas“, 1938 m. va­sa­rio 20 d.


Šiau­lių lais­vo­sio­se ka­pi­nė­se

Gi­mi­nių lė­šo­mis pa­sta­ty­tas ir ati­deng­tas čia 1934 m. pa­lai­do­tam lais­vos min­ties jau­nuo­liui Kos­tui Jac­kui, 25 m. am­žiaus, kuk­lus ir ori­gi­na­lus pa­mink­las: pa­pras­tas, neap­dai­lin­tas, lyg Krė­vės ap­ra­šy­to­ji Už­keik­ta Mer­ga, lau­kų ak­muo, apie 1 met­ro aukš­čio, pa­sta­ty­tas ant ta­šy­tų ak­me­nų pa­grin­do (vi­so pa­mink­lo aukš­tis apie 1,7 m.).

Pa­mink­lo ak­me­ny, be Jac­kaus fo­tog­ra­fi­jos ir įpras­to įra­šo, yra iš­kal­tas už­ra­šas:

„Kas prie­ta­rų me­lo ne­drįs­ta at­mes­ti, tas lais­vas nie­ka­da ne­bus“.

Pa­žy­mė­ti­na, kad tiek dėl pa­ties K. Jac­kaus pa­lai­do­ji­mo, tiek ir dėl šio pa­mink­lo me­džia­gos pa­dirb­di­ni­mo giminėms te­ko ne­ma­ža by­li­nė­tis su įvai­riais truk­dy­to­jais bei są­mo­nin­gais ken­kė­jais. Šia pro­ga pa­žy­mė­ti­na, kad lais­vo­sio­se ka­pi­nė­se jau yra 4 pa­mink­lai: kun. V. Dembs­kiui, inž. V. Biels­kiui, J. A. Vals­ty­bių ar­mi­jos ka­ri­nin­kui Bud­ri­kui ir Kos­tui Jac­kui. Gir­dė­ti, kad ne­to­li­mo­je atei­ty­je bū­siąs gi­mi­nių sta­to­mas ir šį pa­va­sa­rį čia pa­lai­do­tam Jo­nui Tre­čio­kui pa­mink­las, ku­rio pro­jek­tą ga­mi­nąs dai­lin. K. Ši­mo­nis.

„Įdo­mus mū­sų mo­men­tas“, 1938 m. rugp­jū­čio 21 d.


Pa­sau­go­jo ra­tus

V. Jo­nai­tis, gyv. Ža­džiū­nų k., Šiau­lių v., at­ve­žė į Šiau­lius par­duo­ti šie­no. Tur­gu­je prie jo pri­sto­jo du ži­no­mi afe­ris­tai Ko­ja­la­vi­čius ir Du­lie­ba ir pra­šė par­duo­ti ark­lį. Jo­nai­tis, pri­kal­bė­tas, su­ti­ko ark­lį par­duo­ti, bet ne­tu­rė­jo kur pa­dė­ti ra­tų. Abu pirk­liai su­ti­ko ra­tus pa­sau­go­ti ir jam pri­sta­ty­ti į na­mus. Bet da­bar abu pirk­liai su ra­tais din­go be ži­nios.

„Įdo­mus mū­sų mo­men­tas“, 1938 m. rugp­jū­čio 21 d.


Žmo­nės, ku­rie vaikš­čio­ti neiš­mo­ko

Šiau­lių m. po­li­ci­ja va­ka­rais, ka­da gat­vė­se vyks­ta di­des­nis ju­dė­ji­mas, mo­ko šiau­lie­čius eis­mo tai­syk­lių. Kol kas po­li­ci­jos pa­rei­gū­nai praei­vius tik įspė­ja, bet vė­liau ne­tvar­kin­gie­ji bus bau­džia­mi. At­kak­les­niems, ku­rie po­li­ci­jai prie­ši­na­si, jau ir da­bar su­ra­šo­mi pro­to­ko­lai. Bū­din­ga, kad dau­giau­sia pro­to­ko­lų su­ra­šy­ta ne šiau­lie­čiams, bet...kau­nie­čiams.

Po­li­ci­jos pa­rei­gū­nai gat­vė­se ju­dė­ji­mą tik­ri­na va­ka­rais nuo 19 iki 20 val. Po 20 va­lan­dos, kai pa­rei­gū­nai iš­si­skir­to, dau­ge­lis šiau­lie­čių vėl „senais—pramintais ta­kais“ ei­na, kaip kam pa­tin­ka.

– Cio­cyt, – šūk­te­li po­li­ci­nin­kas, – kur ei­ni?

– O, Vieš­pa­tie, ir vėl po­li­ci­ja,– aik­te­li mo­te­rė­lė ir at­si­tū­pia vi­du­ry gat­vės. Priė­jęs po­li­ci­nin­kas pa­pra­šo at­si­sto­ti ir aiš­ki­na jai, kad įstri­žai gat­ve ei­ti ne­ga­li­ma – taip įsta­ty­mai ne­lei­džia.

– Ma­tai, – įsi­drą­si­na mo­te­rė­lė – ma­ne, 60 me­tų su­lau­ku­sią, ims mo­ky­ti vaikš­čio­ti! Ma­žus mo­ky­kit, ne ma­ne... O aš ma­niau, kad vėl ma­ne kra­tys, – at­si­dus­ta leng­viau mo­te­rė­lė. – Gąs­di­nat be rei­ka­lo žmo­nes, ir dau­giau nie­ko...

– Tams­ta neat­si­kal­bi­nėk, – sa­ko pa­rei­gū­nas, – gat­ve rei­kia ei­ti tei­sin­gai.

– Alia, jei mo­kė­jau vaikš­čio­ti 60 me­tų, mo­kė­siu ir lig gra­bo len­tos!.. – mur­mė­da­ma nu­ki­ce­na mo­te­rė­lė.

–-
Įst­ri­žai gat­ve ei­na puoš­nus fran­tas.

– Po­ne, su­sto­kit, – pa­si­girs­ta po­li­ci­nin­ko bal­sas.

– O ką pa­ts no­ri? – iš­di­džiai pa­klau­sia šis.

– Ma­lo­nė­kit pa­ro­dy­ti do­ku­men­tus.

Fran­tas ne­no­riai pa­duo­da pa­są.

– Tams­ta kau­nie­tis ir ne­mo­ki tai­syk­lin­gai gat­vę pe­rei­ti.

– Ma­nęs ga­li ne­mo­ky­ti kaip rei­kia vaikš­čio­ti, – sta­čio­kiš­kai at­ker­ta kau­nie­tis. – Pas mus, sos­ti­nė­je, tru­pu­tį griež­čiau žiū­ri­ma eis­mo tvar­kos, ne­gu pro­vin­ci­joj.

Fran­tas pik­tai iš­trau­kia po­li­ci­nin­kui iš ran­kų pa­są ir pa­si­su­ka ei­ti... Ži­no­ma, šiam įžu­liam po­nai­čiui te­ko susipažin­ti su pro­tok­lo­lu.

„Įdo­mus mū­sų mo­men­tas“, 1938 m. rug­sė­jo 18 d.

Iš re­por­te­rio blok­no­to

Nau­jo­ji tur­ga­vie­tė pro­gre­suo­ja: čia jau spė­jo įsi­kur­ti sep­ty­nios alu­dės bei trak­tie­riai. Tur­ga­die­niais šios „įstaigos“ bū­na sau­sa­kim­šos. Alu­di­nin­kai da­ro di­de­les apy­var­tas. Ir, kaip te­ko pa­tir­ti, šia­me ra­jo­ne dar ant­ra tiek at­si­da­rys res­to­ra­nų. Bra­vo, ūki­nin­kai! Sta­ty­kit bra­vo­rams ir trak­tie­ri­nin­kams mū­rus, o pa­tys vaikš­čio­kit be kel­nių.


Re­ky­vos šven­ta­die­nio sta­tis­ti­ka:

1. Su­va­žiuo­ja iki pen­kių tūks­tan­čių šiau­lie­čių.

2. Iš­ge­ria­ma iki de­šim­ties tūks­tan­čių bon­kų alaus ir per tūks­tan­tį skaid­rio­sios pus­bon­kių.

3. Pei­liais su­ba­do­ma po du tris as­me­nis.

4. Ru­siš­ki keiks­mai neaps­kai­čiuo­ja­mi.

Nė­ra ko sa­ky­ti, gra­ži šiau­lie­čių ates­ta­ci­ja.

„Įdo­mus mū­sų mo­men­tas“, 1938 m. rugp­jū­čio 7 d.

 

Iš Viliaus PURONO ir Vla­do Ver­te­lio se­no­sios spau­dos rin­ki­nio/ŠIAULIŲ KRAŠTAS

Titulinė nuotr.: ark­liai prie Ko­ma­rų dva­ro (Bai­so­ga­los vlsč.) vė­jo ma­lū­no. G. Bag­do­na­vi­čiaus nuo­tr. Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus fon­dai

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Pagerbti 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesoriai

Liepos 16 d., kai minima Agronomų diena, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre surengta 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesorių pagerbimo popietė.
2025/07/19

Žvėrys mieste

Meškos pasilakstymas Vilniaus gatvėse sukėlė nemažą šurmulį ir įplieskė plačias diskusijas visose žiniasklaidos priemonėse. Žinoma, Lietuvai tai buvo neeilinis įvykis, turint galvoje, kad tik pastaraisiais metais gauruotosios vis daž...
2025/07/19

Nuo darbo „Michelin“ restoranuose iki gelbstinčių gyvybes projektų

Darbas geriausiuose, net į „Michelin“ gidą įtrauktuose restoranuose, galimybė prisidėti prie vitaminų, skirtų besivystančioms šalims, formulių tobulinimo, naujų maisto produktų kūrimas – tik keletas tarptautinės produktų r...
2025/07/19

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina ES daugiamečio biudžeto pasiūlymą

Europos Komisijai trečiadienį pristačius ES daugiamečio biudžeto 2028-2034 m. pasiūlymą, Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina pasiūlymo apimtį, ambicingumą ir finansavimą konkrečioms sritims.
2025/07/19

Garbanoti persikų lapai signalizuoja pavojingą ligą

Pavasarį sprogstant persikų lapams galima pastebėti, kad jauni lapeliai garbanojasi, keičia spalvą, sustorėja, formuojasi pūslės. Tai – tafrinozė. Ši liga gali pažeisti ir besiformuojančius vaisius, o pats kaulavaisis kitais metais ne...
2025/07/19

NMA: svarbu nuo plėšrūnų siekiantiems apsisaugoti ūkininkams

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Apsaugos priemonės nuo didžiųjų plėšrūnų daromos žalos“ pla...
2025/07/19

„S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio 92-osios metinės: lenkų pagarba mūsų herojams – lyg saviems didvyriams“

Lietuvai minint Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą sukaktį, ypatingą pagarbą šiam istoriniam įvykiui kasmet atiduoda ir Lenkijos visuomenė. Lakūnų žūties vietoje Pščelniko miške surengtas tradicija tapęs atm...