Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Apie ekologinį auginimą

2023/03/14


Šiais laikais įprasta girdėti, kad viskas užauginama chemizuotai – naudojant trąšas bei apsaugos priemones.  Vis dėlto yra žmonių, ypač turinčių mažus dirbamus plotus, kurie linkę auginti savo derlių ekologiškai. Bet ar visi suprantame, ką tai reiškia?

Auginti ekologiškai – ne vien nenaudoti cheminių preparatų. Tai intensyvus ir kruopščiai planuojamas darbas.

  • Ekologiškai auginant bulves, pirmiausia visada patariame rinktis sveiką ir patikrintą nuo ligų sertifikuotą bulvių sėklą. Taip pat rinktis veisles, kurias rekomenduojama auginti ekologiškai, kaip pavyzdžiui: ‘Acoustic’, ‘Alouette’, Vineta ar Camelia. Taip pat tinka ankstyvos brandos veislės ‘Colomba’, ‘Primabelle’, ‘Adora’, kad būtų pakankamai laiko bulvėms subręsti ir jų neužpultų kenkėjai ar maras. Ypač aktualu pasirinkti pavojingiausioms ligoms, pvz., bulvių marui, atsparias veisles, o tai yra naujos kartos veislės. Auginant neatsparias marui ir vėlyvesnes veisles visada išlieka rizika, kad joms daugiau ar mažiau pakenks agresyvios maro sporos.
  • Dirvožemis turi būti itin sveikas, gyvybingas, o jo biologinė įvairovė gausi.
  • Naudojamos tinkamos sėjomainos, kad dirvožemį alinančios kultūros nebūtų sodinamos metai iš metų, tačiau būtų keičiamos su dirvožemį atstatančiomis kultūromis.
  • Agrotechnika parenkama pagal auginamą kultūrą ir jos vegetacijos laikotarpį.
  • Organines trąšas svarbu naudoti tinkamu metu. Pavyzdžiui, perpuvusį mėšlą į dirvą įterpti rudenį, srutomis laistyti laukus tik tam tikrais laikotarpiais.
  • Naudoti tik ekologiškus ar organiškus preparatus nuo kenkėjų ir ligų.

Pagrindinė ekologinio auginimo užduotis – naudoti kuo daugiau išteklių, kuriuos teikia pati gamta, ir kuo daugiau jai grąžinti. Taip vyksta natūralus „apsikeitimas“, nenaudojant sintetinių, neatsinaujinančių ir kenkiančių gamtai išteklių.

Nuo įprasto ūkio ekologinis skiriasi tuo, kad jame žemės ūkio produktai auginami nenaudojant sintetinių trąšų, pesticidų, augimo stimuliatorių.

Atminkite, kad mažiau yra daugiau! Tad visada rinkitės kokybiškas ir sertifikuotas sėklines bulvių veisles. Sertifikuotos sėklinės bulvės garantuoja, kad gumbai bus neužkrėsti ligomis bei duos sveiką ir kokybišką derlių.

Sertifikuotų sėklinių bulvių galite įsigyti internetu https://seklinesbulves.lt/, tiesiog išsirenkate mėgstamą veislę, įsidedate norimą kiekį į krepšelį, pasirenkate pristatymą kurjeriu ar atsiėmimą VFARM ūkyje ir, apmokėję, ramiai laukiate pavasario!

www.seklinesbulves.lt – su meile viskas apie bulves

 

Rugilė GIKARĖ, Petro VASILIAUSKO bulvių sėklininkystės ūkio VFARM atstovė

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...