Columbus +18,7 °C Dulksna
Sekmadienis, 29 Rgs 2024
Columbus +18,7 °C Dulksna
Sekmadienis, 29 Rgs 2024

Apie miškų apsaugą miškų savininkams – „gyvai“

2023/08/29


Pastaruoju metu Lietuvoje smarkiai plinta pavojingiausias miškų kenkėjas – žievėgraužis tipografas. Jo daroma žala ekosistemai skaičiuojama jau dešimtimis tūkstančių eurų. Dėl kenkėjo daromos žalos Šalčininkų, Vilniaus rajono, Trakų ir Rokiškio rajonų savivaldybėse jau paskelbta stichinė nelaimė. Apie tai, kaip apsaugoti savo miškus ir ką daryti, kad kenkėjai neplistų, Valstybinės miškų tarnybos (VMT) specialistai kalbėjo susitikime su Šalčininkų rajono savivaldybės miškų savininkais.

Susitikimas vyko 2023 m. rugpjūčio 24 dieną Valstybinių miškų urėdijos Šalčininkų regioniniame padalinyje.

Valstybinės miškų tarnybos duomenimis, Šalčininkų, Rokiškio, Trakų ir Vilniaus rajonų savivaldybių teritorijose dėl žievėgraužio tipografo pažeidimų išdžiūvusių ir džiūstančių medynų tūris šiais metais sudaro daugiau kaip po 25 tūkst. kubinių metrų ir viršija Miškų įstatymo 18 straipsnio 3 dalyje numatytą kriterijų. Dėl to, šiose savivaldybėse Aplinkos ministro įsakymu buvo paskelbta stichinė nelaimė ir buvo pradėtos taikyti specialiosios apsaugos ir stichinių nelaimių padarinių šalinimo miškuose priemonės.

Miškininkų teigimu, dėl klimato kaitos plintantys medžių kenkėjų pažeidimai fiksuojami ir dalyje Europos. Lietuvoje ryškus kenkėjų invazijos padidėjimas stebimas nuo 2022 m. pavasario ir nuolat ieškoma veikiančių priemonių susidariusiai problemai spręsti.

Susitikimo metu Valstybinės miškų tarnybos specialistai pasakojo, jog stabdyti žievėgraužio tipografo bei kitų kenkėjų plitimą arba bent sumažinti jų daromą žalą galima. Pagrindinė efektyviausia miško sanitarinės apsaugos priemonė prieš žievėgraužius tipografus – savalaikis šių kenkėjų apgyvendinto medžio nukirtimas ir medienos išvežimas iš miško, nužievinimas arba sumalimas į skiedras. Šiuo tikslu miško savininkai ar valdytojai privalo reguliariai apžiūrėti savo miško valdas ir, pastebėjus žievėgraužio tipografo ar kitų kenkėjų padarytus pažeidimus, kuo skubiau pranešti Valstybinei miškų tarnybai bei laiku įgyvendinti sanitarinės miško apsaugos priemones pagal gautus Valstybinės miškų tarnybos nurodymus.

Kenkėjų pažeistiems medynams fiksuoti Valstybinės miškų tarnybos ir Aplinkos apsaugos departamento specialistai sukūrė interaktyvų žemėlapį. Jame galima pasižiūrėti, ar Jūsų arba kaimyno miške yra fiksuotas miško kenkėjų židinys, koks jo išplitimas bei kokių veiksmų buvo imtasi. Norint pažiūrėti, ar kenkėjas pažeidė medynus Jūsų valdoje, žemėlapyje tereikia įvesti savo miško valdos ar sklypo unikalų numerį ir galima tai pamatyti.

Duomenis į interaktyvųjį žemėlapį įveda Valstybinės miškų tarnybos, Aplinkos apsaugos departamento, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos bei Valstybinių miškų urėdijos specialistai.

Žemėlapis pasiekiamas ČIA.

Valstybinė miškų tarnyba prašo visų miško savininkų aktyviai stebėti savo miškų būklę ir informuoti apie naujus židinius!

 

VMT informacija

Dalintis