Kauno rajono teritorija – 149,5 tūkst. ha, 55 proc. užima žemės ūkio plotai, 30,9 proc. – miškai, 5,2 proc. – vandenys. Rajone susitelkusios svarbiausios šalies agrarinės krypties mokslo, mokymo, verslo įstaigos, čia vyksta tarptautinės žemės ūkio parodos, veikia ūkininkams priklausanti pieninė. Šalyje savo iniciatyvomis, kooperacijos ir ūkio modernizavimo projektais žinomi Kauno r. žemdirbiai.
Dešimtmečiais puoselėtą augalininkystės, gyvulininkystės, sodininkystės darbą pastaruoju metu sunkina geopolitinė situacija, išbalansuota šalies energetikos sistema, rimtų problemų iškyla ūkininkams santykiuose su miškininkais ir medžiotojais.
Kauno rajono ūkininkų sąjunga Babtuose surengė žemdirbių, medžiotojų, miškininkų, verslininkų, centrinės ir vietinės valdžios atstovų pasitarimą. Kalbėta apie Karalgirio miškų (jų plotas – 5 720 ha) komerciniuose medžioklės plotuose gyvenančių žvėrių daromą žalą ūkininkų pasėliams, apie saulės elektrinių plėtrą dirbamos žemės plotuose, apie valstybinės žemės, kuri nėra iki galo juridiškai sutvarkyta ir grąžintina, nuomą, ekologiškų ir išskirtinės kokybės maisto produktų tiekimo Kauno r. mokykloms ir vaikų darželiams, energetinės krizės šuolio švelninimą ir kt. Pasitarime dalyvavo žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, jo patarėjas Daivaras Rybakovas, Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Žemės ir nekilnojamojo turto politikos departamento direktorė Aura Šalugienė, Kauno r. savivaldybės vicemeras Antanas Nesteckis, Lietuvos saulės energetikos asociacijos (LSEA) prezidentas Vitas Mačiulis, Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Raimundas Juknevičius, Valstybinių miškų urėdijos atstovai Kornelijus Alekna, Marius Gruzdas ir Kęstutis Markevičius. Pasitarimui vadovavo Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius.
„Karalgirio miškas liečia kelių seniūnijų ūkininkų laukus, – kalbėjo Vilkijos sen. ūkininkas Arūnas Pakalnis, – pastaruosius trejus metus žvėrių antplūdžiai nusiaubia apie 60–70 proc. rapsų laukų. Atsitikę taip, kad žvėrys nebijo žmogaus. Gaila gamtos, ir savo įdėto darbo ūkininkui gaila.“
„Vieną vakarą savo laukuose suskaičiavau 180 elnių bandą, – pasakojo ūkininkas Ričardas Maldutis, – net tvoros neapsaugo.“
„Raudondvario seniūnijoje esančios mūsų bendrovės laukai su Karalgirio mišku turi 8 km ribą, – kalbėjo AB „Lytagra“ vadovas Adomas Balsys, – kasmet dėl žvėrių patiriame apie 25 proc. derliaus nuostolių. Išsireikalauti kompensacijų už žvėrių padarytą žalą sudėtinga, investuoti į tvoras nuo miško – brangu. Reikia ieškoti išeičių.“
Ūkininkas Gintaras Špakauskas teigė dėl žvėrių patyręs apie 116 tūkst. Eur nuostolių. Keliolika metų kalbama apie nelinksmą kaimynystę. „Miškų urėdijos atlygina komisijų paskaičiuotus ūkininko nuostolius, bet žala kasmet didėja, – kalbėjo G. Špakauskas. – Negaliu savo laukuose taikyti sėjomainos, elniai nuėda apie 70 proc. rapsų pasėlių. Esame du šeimininkai – ūkininkai ir urėdija. Nuostolių atlyginimas – iš mokesčių mokėtojų kišenės. Tai ne išeitis.“
Ūkininkas Alfridas Galminas pasakojo laikantis 100 karvių, jų pašarams sėjantis kviečių, kitų kultūrų. „Ūkio laukus siaubia ir žvėrys, ir laukiniai paukščiai, – kalbėjo ūkininkas, – viename lauke buvo 4,5 mln. daigų, rudenį iš hektaro prikūliau toną grūdų. Kitame 8 ha lauke pavasarį varnos ir kuosos išlesė beveik visus kukurūzus. Beicuotos jų sėklos Lietuvoje nėra.“
„Žvėrių skaičių reikia reguliuoti, – išeitį iš apverktinos žemdirbių padėties siūlė ūkininkas Romualdas Majeras, – iš Karalgirio per ūkininkų pasėlių laukus šimtinės žvėrių bandos išmynę tvirtus kelius. Komisijos ūkininkams atlygina apie 5 proc. nuostolių, pataria kreiptis į teismus.“
„Mano laukų riba su mišku tęsiasi 12 km, – kalbėjo ūkininkas Juozas Staliūnas, – prieš daugelį metų mokslininkai buvo nustatę, kad tūkstantyje hektarų miško gali gyventi 20 elnių. Matome, kad šiandien jų daugiau. Mano nuomone, ūkininkas yra taikus ir kantrus žmogus. Prieš ketverius metus susitikome su tuomečiais žemės ūkio ir aplinkos ministrais – Giedriumi Surpliu ir K. Navicku – tobulinome žalų nustatymo metodiką, kvietėmės mokslininkus. Tačiau kalbos liko kalbomis.“
Žemdirbiams aktualius klausimus po susirinkimo aptarė Kauno rajono ūkininkų sąjungos vadovas Mindaugas Maciulevičius, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius.
Susijusios temos - skaitykite: Kauno r. žemdirbiai, žala ūkininkų pasėliams, Adomas Balsys, Mindaugas Maciulevičius