Ashburn +12,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024
Ashburn +12,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024

Aplinkoje, gyvūnuose ir žmonėse randama 170 skirtingų pesticidų

2023/02/07


Pagal Europos Komisijos finansuojamą europinį projektą SPRINT atliekami didelio masto tyrimai, susiję su pesticidų likučių įvertinimu aplinkoje, gyvūnuose ir žmonėse. Tarpiniai rezultatai rodo, kad pesticidų pėdsakų mišinio galima rasti beveik visur aplinkoje, taip pat gyvūnuose ir žmonėse. Tolesni mokslinių tyrimų rezultatai turėtų parodyti, koks yra šių medžiagų mišinių poveikis sveikatai.

Siekiant apsaugoti augalus nuo ligų ir kenkėjų cheminiai pesticidai žemės ūkyje naudojami nuo praėjusio amžiaus 5-ojo dešimtmečio. Kai kurios medžiagos dabar yra uždraustos dėl žalingo poveikio žmonėms ir aplinkai, kitos vis dar yra rinkoje. Europos rinkoje yra beveik 500 produktų. Anksčiau nebuvo tiriama (tarp)nacionaliniu lygiu, kiek ir kokiu mastu naudojami pesticidai, kokių likučių iš tikrųjų galima rasti ekosistemoje bei žmonėse ir kokį poveikį likučių mišiniai turi ekosistemai ir žmonių sveikatai.

Bandymas su 207 skirtingais pesticidais

Per pastaruosius dvejus projekto partneriai, 10 Europos šalių ir Argentinos mokslininkai, tyrė, kokie pesticidų likučiai ir koks jų kiekis gali būti aptinkamas aplinkoje, gyvūnuose ir žmonėse. SPRINT tyrėjai ėmė dirvožemio, paviršinio vandens, nuosėdų, namų dulkių ir oro mėginius. Taip pat buvo ištirtas daugiau nei 700 žmonių kraujas, išmatos ir šlapimas.

Mėginiai buvo testuojami su 207 skirtingais pesticidais, iš kurių 151 leidžiama naudoti rinkoje, o 56 uždrausti. Tačiau jų pėdsakų vis dar galima rasti po daugelio metų.

Dažniausiai aptinkamas glifosatas

Nyderlanduose mėginiai buvo imami Groningeno ir Fryzijos apylinkėse (24 ūkiuose), kur daugiausia auginamos bulvės, taip pat tirti 24 Groningeno miesto gyventojai. Iš viso čia rasta 170 skirtingų medžiagų pėdsakų. Piktžolių žudiko glifosato rasta daugiausiai ir didžiausiais kiekiais.

Tyrėjai įvertino tiek tradicinį žemės ūkį, tiek ekologinį ūkininkavimą. Likučių rasta ir ekologinės gamybos ūkiuose, kuriuose draudžiama naudoti cheminius pesticidus. Tik šiuose ūkiuose aptinkami kiekiai yra mažesni. Palyginti su kitomis šalimis, Nyderlandų tradicinės žemdirbystės ūkiuose bei aplinkoje ir žmonėse aptinkamas likučių kiekis yra didelis.

Nyderlanduose pesticidų likučių mišinių rasta beveik visuose mėginiuose. Namų dulkėse galima aptikti 144 medžiagų pėdsakų, dažnai namų dulkių mėginiuose randama daugiau nei 100 medžiagų. Maždaug trys ketvirtadaliai rastų medžiagų yra įteisintos rinkoje, ketvirtadalis – draudžiamos.

Perpus sumažinti iki 2030 m.

Europos Sąjunga siekia iki 2030 m. 50 proc. sumažinti cheminių pesticidų naudojimą, kaip nurodyta strategijoje „Nuo ūkio iki stalo". SPRINT tyrimų rezultatai gali būti panaudoti pereinant prie vis tvaresnio pesticidų naudojimo žemės ūkyje.

Per ateinančius dvejus metus bus tiriama pesticidų likučių, aptinkamų ekosistemoje ir žmonėse, rizika. Tai apima bendradarbiavimą su toksikologijos institutais visoje Europoje. Europos lygmeniu taip pat kuriamas priemonių rinkinys, kurs leistų greičiau nustatyti riziką. Kartu su didele suinteresuotųjų subjektų grupe tyrėjai bando nustatyti kliūtis, kaip paspartinti perėjimą prie tvarios pasėlių apsaugos.

Šio pirmojo etapo rezultatai artimiausiais mėnesiais bus išsamiai paskelbti moksliniame leidinyje.

 

Vageningeno universiteto pranešimas

123rf nuotrauka

Dalintis
2024/02/27

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/27

APVA: 12 mln. eurų saulės elektrinėms išdalinta per pusantros valandos

Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) antradienį pradėjus priimti paraiškas paramai gyventojų saulės elektrinėms įsirengti, tam skirta 12 mln. eurų suma išdalinta per pusantros valandos, sako APVA atstovė Eglė Pliuskuvienė.
2024/02/27

Nuo žmogaus papilomos viruso paskiepyta 13 tūkstančių berniukų

Nuo praeitų metų vasario Lietuvoje pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių žmogaus papilomos viruso vakcina pradėti skiepyti 11 metų sulaukę berniukai. Per pirmuosius vakcinacijos metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis n...
2024/02/27

Smulkiajam verslui apie atsiskaitymų priėmimo negrynaisiais pinigais galimybes

Vartotojų galimybės pasirinkti jiems priimtiną atsiskaitymo būdą gerėja, tačiau dalis gyventojų vis dar susiduria su situacijomis, kai prekybos vietoje negali atsiskaityti norimu būdu. Verslo atstovai svarsto, koks būdas priimti atsiskaitymus jiem...
2024/02/27

2 iš 10 lietuvių mokėtų gynybos mokestį, trečdalis – prieš daugiau lėšų krašto apsaugai

Du iš dešimties Lietuvos gyventojų pritartų siūlymui patys mokėti vadinamąjį gynybos mokestį, tačiau daugiau nei trečdalis apskritai nemano, kad lėšų krašto gynybai reikia skirti daugiau, rodo BNS užsakymu „Vilmor...
2024/02/27

Ūkio vystymo strategijų daug. Kur link sukti?

(VDU ŽŪA langas) Žemės ūkis yra sudėtingesnis nei daugelis kitų verslų, su kuriais paprastai lyginamas. Tai sąlygoja betarpiškas žemės ūkio sąryšis su gamta. Moksliniuose darbuose ir politiniuose dokumentuose bei sprendimuose pažymim...
2024/02/27

EP pritarė planui atkurti 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų

Antradienį, vasario 27 d., Europos Parlamento (EP) nariai patvirtino gamtos atkūrimo įstatymą, kuriuo siekiama iki 2030 m. atkurti bent 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų, o iki 2050 m. – visas nualintas ekosistemas.
2024/02/27

Pagal „off grid“ filosofiją gyvenantis dailininkas: „Vilnius dabar – mūsų kaimas“

Kai žinomas dailininkas Vygantas Vėjas nutarė mesti sostinę, dažnas stebėjosi. Kodėl buvusiam Vilniaus Užupio respublikos rezidentui, praeityje gyvenusiam Tokijuje, apkeliavusiam pusę pasaulio, reikėjo atsidurti vos ne džiunglėse prie Baltarusijos...
2024/02/27

Koks ryšys tarp saulės elektrinės ir gardžios mėsos?

Trečius metus iš eilės saulės elektrinę Lietuvoje galima tiesiog laimėti. Tereikia įsigyti mėsos gaminių ir dalyvauti akcijoje „Krekenavos perki – saulės jėgainę vėl laimi“.