Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Aplinkoje, gyvūnuose ir žmonėse randama 170 skirtingų pesticidų

2023/02/07


Pagal Europos Komisijos finansuojamą europinį projektą SPRINT atliekami didelio masto tyrimai, susiję su pesticidų likučių įvertinimu aplinkoje, gyvūnuose ir žmonėse. Tarpiniai rezultatai rodo, kad pesticidų pėdsakų mišinio galima rasti beveik visur aplinkoje, taip pat gyvūnuose ir žmonėse. Tolesni mokslinių tyrimų rezultatai turėtų parodyti, koks yra šių medžiagų mišinių poveikis sveikatai.

Siekiant apsaugoti augalus nuo ligų ir kenkėjų cheminiai pesticidai žemės ūkyje naudojami nuo praėjusio amžiaus 5-ojo dešimtmečio. Kai kurios medžiagos dabar yra uždraustos dėl žalingo poveikio žmonėms ir aplinkai, kitos vis dar yra rinkoje. Europos rinkoje yra beveik 500 produktų. Anksčiau nebuvo tiriama (tarp)nacionaliniu lygiu, kiek ir kokiu mastu naudojami pesticidai, kokių likučių iš tikrųjų galima rasti ekosistemoje bei žmonėse ir kokį poveikį likučių mišiniai turi ekosistemai ir žmonių sveikatai.

Bandymas su 207 skirtingais pesticidais

Per pastaruosius dvejus projekto partneriai, 10 Europos šalių ir Argentinos mokslininkai, tyrė, kokie pesticidų likučiai ir koks jų kiekis gali būti aptinkamas aplinkoje, gyvūnuose ir žmonėse. SPRINT tyrėjai ėmė dirvožemio, paviršinio vandens, nuosėdų, namų dulkių ir oro mėginius. Taip pat buvo ištirtas daugiau nei 700 žmonių kraujas, išmatos ir šlapimas.

Mėginiai buvo testuojami su 207 skirtingais pesticidais, iš kurių 151 leidžiama naudoti rinkoje, o 56 uždrausti. Tačiau jų pėdsakų vis dar galima rasti po daugelio metų.

Dažniausiai aptinkamas glifosatas

Nyderlanduose mėginiai buvo imami Groningeno ir Fryzijos apylinkėse (24 ūkiuose), kur daugiausia auginamos bulvės, taip pat tirti 24 Groningeno miesto gyventojai. Iš viso čia rasta 170 skirtingų medžiagų pėdsakų. Piktžolių žudiko glifosato rasta daugiausiai ir didžiausiais kiekiais.

Tyrėjai įvertino tiek tradicinį žemės ūkį, tiek ekologinį ūkininkavimą. Likučių rasta ir ekologinės gamybos ūkiuose, kuriuose draudžiama naudoti cheminius pesticidus. Tik šiuose ūkiuose aptinkami kiekiai yra mažesni. Palyginti su kitomis šalimis, Nyderlandų tradicinės žemdirbystės ūkiuose bei aplinkoje ir žmonėse aptinkamas likučių kiekis yra didelis.

Nyderlanduose pesticidų likučių mišinių rasta beveik visuose mėginiuose. Namų dulkėse galima aptikti 144 medžiagų pėdsakų, dažnai namų dulkių mėginiuose randama daugiau nei 100 medžiagų. Maždaug trys ketvirtadaliai rastų medžiagų yra įteisintos rinkoje, ketvirtadalis – draudžiamos.

Perpus sumažinti iki 2030 m.

Europos Sąjunga siekia iki 2030 m. 50 proc. sumažinti cheminių pesticidų naudojimą, kaip nurodyta strategijoje „Nuo ūkio iki stalo". SPRINT tyrimų rezultatai gali būti panaudoti pereinant prie vis tvaresnio pesticidų naudojimo žemės ūkyje.

Per ateinančius dvejus metus bus tiriama pesticidų likučių, aptinkamų ekosistemoje ir žmonėse, rizika. Tai apima bendradarbiavimą su toksikologijos institutais visoje Europoje. Europos lygmeniu taip pat kuriamas priemonių rinkinys, kurs leistų greičiau nustatyti riziką. Kartu su didele suinteresuotųjų subjektų grupe tyrėjai bando nustatyti kliūtis, kaip paspartinti perėjimą prie tvarios pasėlių apsaugos.

Šio pirmojo etapo rezultatai artimiausiais mėnesiais bus išsamiai paskelbti moksliniame leidinyje.

 

Vageningeno universiteto pranešimas

123rf nuotrauka

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...