Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Aplinkosaugininkų tikrinimai turgavietėse: dėmesys laukiniams gyvūnams ir augalams

2024/03/31


Pavasarį Aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos departamento pareigūnai tikrina prekiaujančius laukiniais gyvūnais, jų dalimis, gaminiais iš jų, invazinių ar saugomų rūšių augalais.  

„Gauname pranešimų dėl pažeidimų susijusių su laukiniais gyvūnais ir augalais, todėl organizuosime reidus įvairiose prekybos vietose, pvz., tikrinsime ne tik turgavietes, bet ir interneto skelbimus socialiniuose tinkluose ir skelbimų svetainėse“, – sako Gyvosios gamtos aplinkos apsaugos departamento direktorė Mantė Ramanauskienė.

Aplinkosaugininkė pastebi, kad neteisėta prekyba laukiniais gyvūnais ir augalais svarbi saugant gyvūnų gerovę ir vietines augalų rūšis.

Aplinkosaugininkų rekomendacijos norintiems pirkti ir įsigyti laukinius gyvūnus ar augalus

Nusprendus įsigyti egzotinį gyvūną, pirmiausia svarbu pasitikrinti, ar gyvūnas saugomas, ar jis nėra invazinis. Siūlome prieš įsigyjant gyvūną pasiskaityti Laukinių gyvūnų naudojimo taisykles bei Prekybos laukiniais gyvūnais, augalais ir grybais taisykles.

Jei gyvūnas – saugomos rūšies, prekiautojas turi turėti Aplinkos apsaugos agentūros išduodamą leidimą prekybai, gyvūno teisėtą įgijimą bei kilmę pagrindžiančius dokumentus (gyvūnai turi būti paženklinti) ir kitus reikiamus dokumentus.

Aplinkosaugininkai įspėja, kad prekeiviai, norėdami pasipelnyti iš parduodamų saugomų rūšių laukinių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų, neretai teigia, kad jokių specialių dokumentų ar leidimų tam nereikia.

Pardavėjui atsisakius pateikti minėtus dokumentus, kyla pagrįstų įtarimų, kad prekyba vykdoma nelegaliai, o pirkėjas, įsigijęs tokį pirkinį tampa atsakingas už jo laikymą.

Prekybai saugomų laukinių gyvūnų dalimis (pvz., iškamšoms, ragams) ar gaminiams, kurių sudėtyje yra saugomų gyvūnų (pvz., kosmetikos gaminiams, kailiams, batams ir pan.) taip pat reikalingas leidimas.

Išimtys

Išimtys taikomos teisėtai sumedžiotiems ar teisėtai įgytiems medžioklės trofėjams, jei tai saugomoms rūšims nepriskiriamų medžiojamųjų gyvūnų medžioklės trofėjai, taip pat numestais (be kaukolės ar jos dalies) briedžių, danielių, tauriųjų ir dėmėtųjų elnių, stirnų ragais.

Augalai

Prieš įsigyjant augalus, svarbu pasitikrinti ar tai nėra invazinė ar saugoma augalų rūšis.

Jei kyla klausimų, visada galite pasikonsultuoti su Aplinkos apsaugos departamento darbuotojais.

Susidūrus su nelegalia prekyba gyventojai turėtų informuoti Aplinkos apsaugos departamentą, užfiksuodami neteisėtos prekybos aplinkybes ir skambindami telefonu 112.

Ką svarbu žinoti prekiautojams

Jei prekiaujama laukiniais gyvūnais ar jų dalimis ir gaminiais iš jų reikia turėti:

  • teisėto įsigijimo ir kilmę pagrindžiančius dokumentus;
  • Aplinkos apsaugos agentūros išduodamą prekybos laukiniais gyvūnais leidimą (vykdant prekybą gyvūnais);
  • į Reglamento (EB) Nr. 338/97 priedus įtrauktų rūšių Reglamente (EB) 865/2006 nurodytus sertifikatus ar importo leidimus.

Be to, prekiaujant laukiniais gyvūnais svarbu pasitikrinti, ar gyvūnas nėra invazinės rūšies, nes invazines laukinių gyvūnų rūšis Lietuvoje draudžiama tiek laikyti, tiek jomis prekiauti.

Jei prekiaujama augalais, reikia pasitikrinti ar augalas nėra invazinis, nes kaip ir invaziniais laukiniais gyvūnais, taip ir invazinėmis augalų rūšimis prekiauti draudžiama.

Prekiaujant augalų saugomoms rūšims reikia turėti:

  • teisėto įsigijimo ir kilmę pagrindžiančius dokumentus;
  • į Reglamento (EB) Nr. 338/97 priedus įtrauktų rūšių Reglamente (EB) 865/2006 nurodytus sertifikatus ar importo leidimus.

Atsakomybė

Prekybos metu neturint minėtų dokumentų iš prekiautojo paimami laukiniai gyvūnai, jų dalys, gaminiai iš jų ir pradedama administracinė teisena. Pagal Administracinių nusižengimų kodekso 303 straipsnio 4 dalį gresia bauda nuo 30 iki 300 eurų su laukinių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų konfiskavimu.

Invazinių rūšių patiekimas rinkai, tyčinis paleidimas į aplinką ar perkėlimas (introdukcija) pažeidžiant nustatytą tvarką pagal Administracinių nusižengimų kodekso 3042 straipsnio 3 dalį užtraukia baudą asmenims 300 iki 500 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 800 iki 1500 eurų ir invazinių rūšių konfiskavimą.

Prekyba laukiniais augalais (ar jų dalimis) pažeidžiant nustatytą tvarką užtraukia baudą asmenims nuo 10 iki 30 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 70 iki vieno 140 eurų.

 

AAD informacija

ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...
2024/04/24

Kova su nesąžiningos prekybos praktika maisto tiekimo grandinėje: EK įžvalgos

Šiandien Komisija paskelbė Direktyvos dėl nesąžiningos prekybos praktikos (NPP) įgyvendinimo maisto tiekimo grandinėje ataskaitą. 2019 m. priimta vadinamąja apsaugos nuo NPP direktyva draudžiama 16 praktikų, kurios gali turėti žalingą povei...
2024/04/24

Kuo daugiau uždaroma bankų skyrių – tuo didesni pelnai

„Vien tik auksas valdo mus, žmonės jam tarnauja!“ (J. V. Goethe, Mefistofelio sparnuota frazė dramoje „Faustas“) Lietuvos komerciniai bankai, žarstantys įspūdingus pelnus, regionuose uždaro skyrius, gyventojai lieka be...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

VMVT kviečia diskusijai: kodėl geriausią žmogaus draugą kaustome grandinėmis?

Balandžio 24 dieną minima Šuns diena. Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų, tokios progos minėjimas skatina atkreipti dėmesį į problemas, keisti požiūrį į augintinius ir elgesį su jais. Anksčiau šuo bu...
2024/04/24

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduod...
2024/04/24

LSA kategoriškai nepritaria siūlymui įvesti naują savivaldybės tarybos pirmininko pareigybę

Bandymas paskubomis ir be diskusijų įvesti naują savivaldybės tarybos pirmininko pareigybę yra nepriimtinas ir diskredituoja ne tik teisinės valstybės principus, bet ir vos metus veikiantį naująjį vietos savivaldos modelį. Taip Lietuvos savivaldyb...
2024/04/24

Finansinę pagalbą jauniesiems ūkininkams teiks kredito unijos

INVEGA pasirašė sutartį su LKU grupe, į kurią jau galima kreiptis dėl paskolų pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“. Šia finansine pagalba, su kuria didesnei daliai paskolos taikomos nulinės palūkanos, gali pasinau...