Ashburn +3,6 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 21 Vas 2024
Ashburn +3,6 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 21 Vas 2024

Rūta VAITKEVIČIŪTĖ
„Rasų“ redaktorė
 

Apšalusios šakelės piktina, bet žydėjimas atima žadą

2023/06/03


Iš toli eglūnai – tarsi iš dangaus nusileidę rožiniai debesys. Ir tegul nesuklaidina pavadinimas, jie visai nepanašūs į egles, spyglius primenantys švelnūs lapeliai ryte pasidabina gaiviais rasos lašais. Gegužę itin išgražėjantys augalai nereiklūs dirvai, vandeniui ir lengvai formuojami kaip krūmai arba medeliai. Vis tik juos auginantieji kartkartėmis pasiskundžia arba sunerimsta dėl kai kurių eglūnų ypatumų.

Pavasarį atima žadą, vasarą sukuria ažūrą

Šį sausringuose Eurazijos ir Afrikos regionuose paplitusį augalą lietuviai pamėgo dėl itin gražaus žydėjimo. Smulkūs rausvi arba balti žiedeliai „susispietę“ į ilgus, kai kada ir 10 cm žirginius, lengvai siūbuojančius ant rausvų šakelių. Kai žydėjimas gausus ir eglūnas jau pakankamai augus, kitaip nei debesiu jo nepavadinsi. Tad nenuostabu, kad regint tokį vaizdą, sunku išlikti abejingu, nors ne visiems prie širdies jo išvaizda vasarą.

Sužaliuoti pavasarį šis augalas neskuba. Tik nubirus žiedams, ant svyrančių šakelių pasirodo smulkūs žvyniški lapeliai, primenantys kai kurių pušūnų spygliukus. Būtent tokie lapeliai sukuria lengvą, ažūrišką eglūno lają, puikiai tinkančią terasai papuošti ar užpildyti želdyno foną. Gražiai atrodo ir kaip soliteris vejoje.

Šviesiai žalias eglūnas dera tamsiai žalių ir sidabriškų spygliuočių fone. Suformuotas kaip medis atrodys žavingai rausvai žydinčių neaukštų lanksvų kompanijoje, o pasodintas su mėlynai visą vasarą žydinčiomis katžolėmis, tikrai nebus monotoniškai žalias.

Eglūnus galima formuoti kaip medelius ir kaip krūmus.

Pakalbintas UAB medelyno „Vitaflora“ savininkas Eugenijus Popovas pastebi, kad Lietuvoje daugiausia auginami šakotasis eglūnas (Tamarix ramosissima, sin. Tamarix pentandra), galintis atlaikyti iki –40 °C temperatūrą, ir smulkiažiedis T. Parviflora, ištveriantis iki –32 °C, kiek rečiau auginami, bet taip pat populiarūs eglūnai T. tetrandra, jie pakantūs –29 °C temperatūrai. „Esti ir baltažiedžių atmainų bei veislių, pasižyminčių itin ryškiais žiedais“, – teigia sodininkas.

Gyvybingumo nestokoja

Eglūnas sodyboje patogus tuo, kad galima formuoti ir kaip krūmą, ir kaip medį, nelygu, kokio tikslo sieksite. Gali užaugti 2–4 m aukščio. Beje, specialistai pastebi, kad augalas gana greitai ataugina šakas, tad jį genėti ir formuoti galima drąsiai. Kai kurie augintojai šį augalą vadina gremėzdu, bet pasidarbavus sekatoriumi, nesunku jį suvaldyti.

„Jei norite, kad jis būtų tam tikros formos, kasmet pavasario pabaigoje, po žydėjimo, apgenėkite. Pakenčia net itin smarkų genėjimą ir gali atželti „iš lazdos“, – žiniomis dalijasi E. Popovas.

Šakotasis eglūnas

Iš tiesų augalas gana gajus, socialiniuose forumuose galima rasti pasakojimų, kaip rudenį į vandenį pamerkta eglūno šakelė išleido šaknis ir, per žiemą palaikyta šiltnamyje, o pavasarį pasodinta lauke, nesunkiai prigijo ir jau kitais metais jaunas augalas sužydėjo.

Kaip ir kitus augalus eglūnus galima genėti. Medelyno savininkas akcentuoja, kad skirtingu metu atlikus genėjimą, pasiekiama kitokio rezultato: „Skatinamasis jaunų augalų genėjimas atliekamas kovą, dar iki jaunų ūglių augimo. Ribojamasis brandžių augalų genėjimas ir nereikalingų šakų pašalinimas atliekamas vasarą. Ko gero, universaliausia genėjimo formulė – kasmet pavasarį patrumpinti apie 80 proc. kiekvienos šakos ilgio.”

Vasariška eglūno žaluma.

Atsparus šalčiui

Nors eglūnai pristatomi kaip šalčiui atsparūs, tinkantys 4 šalčio atsparumo zonai ir atlaikantys 32 °C šaltį, sodybų savininkai juos kartais pakeiksnoja, mat po žiemos neretai apšąla šakelės ar nušąla viršutinė augalo dalis. Net Dzūkijoje ir Klaipėdos krašte auginamiems eglūnams pavasarį tenka karpyti nušalusias šakeles, o rytinėje ir šiaurinėje šalies dalyje esančiose sodybose žiemos šalčiai, net jei nesiekia –30 °C, augalams kartais pakenkia taip, kad belieka nupjauti ir storas šakas.

Nors eglūnai šakeles gali atauginti net nuo pat žemės, galima suprasti ir augintojų nusivylimą, tad E. Popovas pirmiausia pataria kieme paieškoti saulėtos vietos, jaukesnės užuovėjos. Lietuvos klimato sąlygomis auginami tik pralaidžioje dirvoje, o sunkiose, kur kaupiasi daug drėgmės, šaltą žiemą gali žūti.

Dirvai ne itin reiklus

Ne visada turime galimybę augalus sodinti į turtingą dirvą. Tenka gerokai pavargti, kol paruošiame tinkamą vietą, bet eglūnai tikri chameleonai. „Jie toleruoja įvairiausias dirvas, nuo smėlio iki molio. Pakenčia sausras (ir sausus žiemos vėjus), kai auginamas druskingose pajūrio arba kalkėtose derlingesnėse dirvose. Ir priešingai, auginamas rūgščiuose smėliuose, mėgsta drėgnesnę dirvą, – apie neįprastas savybes pasakoja medelyno savininkas. – Druska dirvoje padeda augalui išsaugoti drėgmės atsargas, todėl natūraliai gamtoje eglūnai paplitę jūrų pakrantėse.“

E. Popovas teigia, kad dirvos nebūtina gerinti, nebent palengvinti ir pakalkinti ar „pasūdyti“. Jei priesmėlis, smėlis ar lengvas priemolis, niekaip ruošti nereikia. „Jei molis, reiktų iškasti didesnę ir gilesnę duobę, išvežti sunkų dirvožemį ir atvežti lengvesnio. Jei molis itin sunkus, duobės dugne galima išgręžti su žemės grąžtu skylę ir užpildyti ją žvyru ar smėliu“, – kaip prireikus tinkamai paruošti vietą eglūnui sodinti komentuoja pašnekovas. Pamulčiuoti verta, pasak jo, jei augalas auginamas įprastinėmis sąlygomis.

 

123rf nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/20

Ministerijoje – teisės aktų kaitaliojimo karštligė

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ir jos vadovai gyvena savo sukurtų klaidų karalystėje, aukšta tvora atsitvėrę nuo žemdirbių bendruomenės, jų veiklos metoduose nėra nuoseklumo, tad rezultatai netenkina nei ūkininkijos, nei savivaldybių administ...
2024/02/20

Gyvūnus šunimis pjudę asmenys nuteisti pagrįstai

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas vasario 20 d. priėmė nutartį baudžiamojoje byloje, kurioje asmenys apeliacinės instancijos teismo nuosprendžiu pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (BK) 310 straipsnio 1 dalį nuteisti baudos bausmėm...
2024/02/20

Lucasas: ryškėja pavojingi Europos nesutarimai dėl gynybos

Europos požiūris į riziką skiriasi. „Gyvenk laisvas arba mirk“ grupės atstovai mano, kad rizikuoti patekti į vergiją Rusijos valdžioje yra daug blogiau už mirtį. Jie kovos už savo laisvę ir suverenitetą, kad ir kas benutiktų. Jų prie&s...
2024/02/20

Elektros kaina biržoje sumažėjo – tokia buvo pernai gegužę

Per šių metų vasario du pirmuosius dešimtadienius vidutinė elektros energijos kaina buvo 0,078 Eur/kWh be PVM, o tai 33 proc. mažiau už sausio mėnesio vidutinę kainą, kuri siekė 0,117 Eur/kWh be PVM. „Nord Pool“ biržoje v...
2024/02/20

Kooperatyvų nariams – papildomas priedas už pieninę karvę

Žemės ūkio ministerija, siekdama paskatinti pieno gamintojus kooperuotis, pripažintų kooperatyvų nariams numatė skirti papildomą 30 eurų siekiantį priedą už pieninę karvę.
2024/02/20

Triukšmas dėl žemės mokesčio

Lazdijuose vyksta karšti debatai. Visos aistros – dėl žemės mokesčio dydžio, kuris gerokai išaugo. Pernai rajono ūkininkai sumokėjo dvigubai ar net trigubai didesnį žemės mokestį nei užpernai. Ir šiemet neapsikentė: reik...
2024/02/20

Prezidentas pasirašė įstatymo pataisas, ištaisančias akcizų politikos klaidas

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo neeilinėje sesijoje priimtas Akcizų įstatymo pataisas dėl sumažinto akcizo suskystintoms naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams, taip pat dėl žymėto dyzelino naudojimo t...
2024/02/20

Atnaujinti žemės našumo balų duomenys

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) informuoja apie atnaujintus žemės našumo balų duomenis. Vidutinis žemės našumo balas viršija 39.
2024/02/20

Nematomas frontas: epidemijos 1918–1920 m.

Minėdami Vasario 16-ąją, pirmiausia prisimename diplomatines Lietuvos signatarų ir kariuomenes kovas dėl Lietuvos nepriklausomybės. Tačiau tuo laikotarpiu nematomame fronte vyko ir kitokia kova. Daugiau nei po šimto metų mums ir vėl teko ja...