Ashburn +26,9 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024
Ashburn +26,9 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024

Dineta BABARSKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Apsipirkinėjimai Lenkijoje keliauja į praeitį

2024/01/20


Į kaimyninę Lenkiją pigesnių maisto produktų ar kitokių prekių lietuviai jau neplūsta, todėl šiemet Lenkijos prekybos centrai – apytuščiai. Vietų apstu ir automobilių stovėjimo aikštelėse prie parduotuvių, o ir parduotuvėse, kaip būdavo anksčiau, apgulties nebėra. Pakalbinti lenkai patikino, kad nepadėjo ir PVM panaikinimas maistui – produktai brangsta. „Greit mes pas jus važiuosime“, – „Ūkininko patarėjui“ tarstelėjo Seinuose sutiktas Lenkijos lietuvis. Tik gerai įgudę, ne pirmą kartą į Lenkiją atvažiuojantys lietuviai dar geba apsipirkti pigiau.

Šiemet Suvalkuose daug ramiau – pirkėjų iš Lietuvos yra, tačiau jie atidžiai apžiūrinėja prekes, pasiskaičiuoja, ar iš tiesų pigiau nei Lietuvoje. Prekių jau nešluoja nuo lentynų glėbiais, kaip buvo įpratę anksčiau, ir tik įsitikinę, kad tikrai pigiau, perka. Vis tik tie, kas gyvena arčiau Lenkijos sienos, patikina, jog važiuoja specialiai į Seinų parduotuves – pigesnių produktų nei Lietuvoje vis dar randa.

jogurtas
Jogurtų kainos maloniai stebina. Lietuviai prisipažįsta, kad tokių jogurtų gali sau leisti nusipirkti tik pas kaimynus.

Seinų „Biedronkoje“ šiemet dar ir dovanos ypatingos, anksčiau tokių nebuvę. Paklaustas vietinis lietuvis tuoj paaiškina: „Jei pirksite už 99 zlotus, 10 zlotų jums dovanos, jei už 199 zlotus – 20 zlotų gausite. Kai atvažiuosite vėl apsipirkti, parodysite čekį, šią sumą jums išskaičiuos iš bendros sumos. Bet jūs iš Lietuvos, tai kitą savaitę neatvažiuosite ir jums tai neaktualu.“

Anot jo, prekybos centrai griebiasi visokių gudrybių, kad tik daugiau klientų priviliotų. Šalia stovėjęs lietuvis rodo kvitą: „Sumokėjau 431,94 zloto, gavau 20 zlotų kuponą, kurį galėčiau panaudoti, jei apsilankyčiau čia iki sausio 17 d.“

Ir visgi – kas Lenkijos parduotuvėse pigiau nei Lietuvoje? Mūsiškiai sako – alkoholis ir pieno produktai. „Atvažiavau kasdienio vartojimo prekių: pieno, sviesto, grietinės, jogurtų vaikams“, – ŪP vardija tautietė. Kita moteris patikina, kad čia apsipirkti pigiau nei Lietuvoje: nebent Lietuvoje pirktų nukainotas prekes, jau besibaigiančio galiojimo, tada gal ir nevertėtų važiuoti į Lenkiją. Tačiau pripažįsta, kad dabar perkant lenkiškuose prekybos centruose reikia apdairumo. „Dažniausia reikia pirkti dvi tas pačias prekes ar net daugiau, nes tik tuomet būna pigiau. Štai, pavyzdžiui, kainų etiketėje skelbiama, kad litras pieno tekainuoja 1,95 zloto – vos 0,45 Eur, tačiau mažomis raidelėmis parašyta, jog tokia kaina taikoma perkant 6 l. Nepažiūrėsi, pasiimsi vieną ar du butelius pieno ir mokėsi trečdaliu brangiau už kiekvieną butelį“, – aiškina pirkėja.

suris
Tautiečiai graibsto lenkiškus sūrius.

Pirko žmonės antis, vištas, kiaulienos sprandinės faršą, mat gera kaina tądien buvo. „Ne tie laikai, kai dėjomės į krepšį viską iš eilės, dabar jau reikia skaičiuoti“, – pastebi iš Lietuvos atvykę pirkėjai. Dažnas į Seinus atvažiuoja tiesiog iš įpročio, nes jau taip įpratę. Vyriškis į automobilį krovėsi alų, degtinę, šampaną, vyną, sakė, laukia graži šventė – jubiliejus, tad reikia apsipirkti, o alkoholis pas kaimynus – gerokai pigesnis.

Retas iš parduotuvės išeina be šunų ėdalo, nes namuose laukia augintiniai. Šunims ėdalą čia pirkti tikrai verta. „Svarbiausia atidžiai žiūrėti, kur prekė padėta, kokia jos kaina, nes lentynose taip viskas sumaišyta, kad sunku suprasti: dažnai prekė – vienokia, kaina – kitokia. Tokioje maišalynėje sunkiai apsipirksi, o naujokui toks apsipirkimas – kietas riešutėlis. Tik alkoholio lentynose kainos ir prekės išdėstytos tvarkingai“, – atkreipia dėmesį dzūkas iš Lazdijų.

Atvažiavusieji į Lenkiją tikina, kad jei būtų naujokai, tai apsipirktų gal net brangiau nei Lietuvoje, tačiau „senų vilkų“ neapgaus, apsipirkti jie jau išmokę – už tiek prekių lietuviškuose prekybos centruose būtų sumokėję gerokai daugiau, nors neslepia, kad ir Lenkijoje šįkart išleido daugiau nei įprastai.

varškė
Lietuviai neslepia, kad vien dėl pieno produktų žemų kainų jau verta iš Lazdijų „šoktelėti“ į Seinus.

Pokyčiai kaimyninės šalies ekonomikoje jau pasimatė ne tik parduotuvėse, bet ir degalinėse. Manoma, kad tai susiję su spalį vykusiais rinkimais į parlamentą – iki tol Lenkijoje ir maisto prekės buvo pigesnės, ir degalai. Dabar gi degalai Lazdijuose jau pigesni nei Seinuose: degalinėje, prie pat sienos, dyzelinas – 1,48 Eur/l, benzinas – 1,39 Eur/l, pas lenkus dyzelinas – 6,47 zloto už litrą (1,50 Eur/l), benzinas – 6,25 zloto už litrą (1,45 Eur/l).

 

Autorės nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Po švenčių šeimininkės irgi keps pyragus... iš gerokai pigesnių lenkiškų miltų. Prekybos centrai griebiasi visokių gudrybių, kad tik priviliotų daugiau pirkėjų.


     

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis