Ashburn +9,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +9,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024

Apžiūrėkime veją – gal reikia „pašukuoti“

2024/03/25


Pavasarį veja ne visada džiugina akį. Neretai tarp žalių atželiančios žolės ūgliukų galime pastebėti apmirusių senų lapelių, kurie tarsi susivėlę į rudą veltinį. Plonas tokių lapų ir nesuirusio smulkintos žolės mulčo sluoksnis vejai nekenkia, tačiau storas veltinis gali pridaryti  žolynui nemažai žalos.

Įsitikinkite, kad sluoksnis nestoras

Toks veltinis susidaro iš negyvų pernykščių apatinių žolės lapų ir žolės mulčo likučių, kurio nesuardė mikroorganizmai. „Jei jo sluoksnis plonas, neviršija 1 cm, sausrų metu pridengia dirvą ir neleidžia vandeniui greitai išgaruoti, o dirvos mikroorganizmai negyvą organinę medžiagą palaipsniui skaido į humusą, reikalingą vejos žolei“, – paaiškina VDU Žemės ūkio akademijos docentas dr. Evaldas Klimas.

Kur kas blogiau, jeigu veltinio sluoksnis storas, daugiau nei 2 cm. Priešingai nei plonas, jis ne tik gadina vejos estetinį vaizdą, bet ir trukdo į žemę susigerti krituliams ar drėkinimo vandeniui, dirvoje ima trūkti deguonies, žolės šaknys blogai auga. Vejų specialistas pastebi, kad tokiu atveju viršutinėje žolyno dalyje būna drėgna, o apatinėje – sausa. Tokioje aplinkoje greičiau dauginasi ligų sukėlėjai, gausėja dumblių, samanų, nepageidaujamų žolių rūšių. Todėl vejose šį veltinio sluoksnį reikia kontroliuoti.

Padeda „šukavimas“

Nedideliuose vejų plotuose veltinis gali būti „iššukuojamas“ metalinėmis skėtinėmis šluotelėmis su plieniniais gerai spyruokliuojančiais dantimis. Pagelbėti gali ir rankinė mašinėlė, turinti vertikalius kas 2–3 cm lygiagrečiai išdėstytus peiliukus. „Šukuojant peiliukai turi 2–3 mm įsmigti į žemę, – akcentuoja mokslininkas. – Kitaip šią problemą tenka spręsti didesniuose vejų plotuose, naudojant specialias benzinines arba elektrines aeravimo mašinėles, kur vertikalūs peiliukai sukasi dideliu greičiu ir sparčiai ardo veltinį bei išdrasko samanas.“

Patogiausia tai daryti anksti pavasarį, prieš prasidedant žolių vegetacijai ar jai tik prasidėjus. Tuo metu žolių augimas yra aktyvesnis ir padraskytos sparčiau atsigauna, žolynas labiau sutankėja. Jei po šukavimo žolynas atrodo retas, doc. E. Klimas rekomenduoja anksti pavasarį pabarstyti tos pačios sudėties žolių sėklų mišinio, vienam arui išberiant 1 kg sėklų arba 10 g/kv. m.

Kodėl gi susiformavo veltinis?

Kiekvienam vejos turinčiam sodybos savininkui, naudinga ne tik žinoti, kaip pašalinti nereikalingą senos, susivėlusios žolės sluoksnį, bet ir suprasti, kodėl jis susiformavo. Kelis dešimtmečius su įvairių tipų vejomis eksperimentuojantis mokslininkas įvardija kelis veltinio formavimosi intensyvumą lemiančius faktorius:

  • vejos žolyno sudėtis, pavyzdžiui, raudonųjų ir avinių eraičinų lapuose yra daugiau silicio junginių ir mikroorganizmų sunkiai skaidomo lignino;
  • mulčiavimo metu paskleistas žaliosios masės kiekis;
  • rūgšti dirvožemio reakcija;
  • sutankėjusi ir blogai vėdinama dirva;
  • netinkamas (per aukštas) žolės pjovimo aukštis.

 

„Rasų“ inf.

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...