Columbus +20,2 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 18 Rgs 2024
Columbus +20,2 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 18 Rgs 2024

Ar ateityje daržoves dar auginsime laukuose?
Žalumyninių daržovių auginimo galimybės imituojant vertikalų ūkį. Autorė G. Samuolienė

Ar ateityje daržoves dar auginsime laukuose?

2024/09/13


Kintantis klimatas neišvengiamai daro poveikį sodininkystei ir daržininkystei. Mokslininkai nuolat ieško sprendimų, kaip efektyviai ir tvariai naudoti turimus išteklius. Apie tai ir dar daugiau bus kalbama rugsėjo 16–18 d. Kaune vyksiančioje tarptautinėje konferencijoje „Sodininkystės ir daržininkystės mokslinės aktualijos ir inovacijos 2024“ (SAIH2024), kurią organizuoja Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras, Lietuvos mokslų akademija ir Šiaurės šalių žemės ūkio mokslo federacija (NJF).

Renginyje pranešimus apie sodininkystės ir daržininkystės aktualijas skaitys mokslininkai iš Bulgarijos, Italijos, Švedijos, Vokietijos, Irano ir Lietuvos. Bus pristatyti 4 plenariniai ir 21 žodinis pranešimas sesijose „Augalų fiziologija ir genetika sodininkystės strategijoms“, „Augalų atsaku pagrįstos auginimo technologijos“, „Augalų apsauga ir produktų kokybė“ ir „Tvarus auginimas ir biologinė įvairovė“.

Kaip prisitaikyti prie klimato kaitos sukeltų ekstremalumų?

Remiantis Jungtinių Tautų konvencijos dėl kovos su dykumėjimu ataskaita, nuo 2000 m. regioninės sausros išaugo 30 %, o tai kelia pavojų žemės ūkio sistemoms.

„Pastaraisiais dešimtmečiais dėl besitęsiančios klimato krizės padažnėjo ekstremalūs klimato reiškiniai, pavyzdžiui, užsitęsęs kritulių trūkumas, potvyniai arba neįprastai aukšta ar žema temperatūra,“ – teigia viena iš konferencijos pagrindinių pranešėjų, Bulgarijos mokslų akademijos Augalų fiziologijos ir genetikos instituto docentė dr. Irina Vaseva.

Kaip vieną galimų šios problemos sprendimo būdų Italijos Bolonijos universiteto Žemės ūkio ir maisto mokslų katedros profesorius dr. Francesco Orsini siūlo vertikalųjį ūkininkavimą. Jo teigimu, naujausi tyrimai parodė, kad vertikalusis ūkininkavimas ypač pasiteisina esant ribotam išteklių (vandens ir maisto medžiagų) prieinamumui.

žalumynai
Metalų nanodalelių poveikis lapinio kopūsto maistinei vertei ir produktyvumui. Autorė R. Sutulienė.

Ateitis – išmaniųjų auginimo technologijų taikymas

Švedijos žemės ūkio mokslų universiteto profesorė Beatrix Alsanius pabrėžia dirbtinio apšvietimo svarbą grybinių augalų patogenų kontrolei uždaros aplinkos daržininkystėje. Vokietijos Bonos universiteto profesorius Nazim Gruda atkreipia dėmesį į pažangių technologijų ir duomenų integracijos svarbą siekiant išsaugoti vaisių ir daržovių kokybę įvairiuose tiekimo grandinės etapuose.

Lietuvos mokslų akademijos narės, LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų fiziologijos laboratorijos vedėjos dr. Giedrės Samuolienės teigimu, konferencijoje bus kalbama apie vartotojų poreikių įtaką naujoms veislėms, šviesos panaudojimą siekiant pagerinti prieskoninių žolelių kokybinius bei skoninių rodiklius ir kitas aktualias temas.

 

LAMMC informacija

Dalintis