Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Ar atgims susidomėjimas kultivuojamos mėsos produktų gamyba?

2023/09/22


Pastaruoju metu Europoje vėl stiprėja iniciatyva investuoti į kultivuojamos mėsos pramonės vystymą. Laišką, raginantį šiai sričiai skirti milijardus eurų, ES prezidentei Ursulai von der Leyen pasirašė ir klimato aktyvistai, ir mokslininkai, ir politikai, ir Nobelio premijos laureatai.

Kultivuojama mėsa jokia naujiena. Jungtinėse Amerikos Valstijose jau uždegta žalia šviesa prekybai tokios mėsos gaminiais. Apie šiuo principu gaunamą pieno pakaitalą, kurio gamybos procesai labiau primena farmacijos pramonę, šią vasarą jau rašė portalas Ūkininkopatarėjas. Šios pramonės šakos vystymui finansavimo negaili Singapūras, Kanada, JAV, Izraelis, Japonija ir Kinija. Tačiau Europos Sąjungoje į tai kol kas žiūrima atsargiai.

ES prezidentei išsiųstame laiške siūloma nuo dabar iki 2030 m. šios pramonės šakos vystymui skirti net 25 mlrd. eurų. „Ambicinga suma, tačiau ji sudaro tik 5 procentus iš 500 mlrd. eurų, skirtų „Žaliojo kurso“ investicijų planui, – teigiama laiške, cituojamame portale VILT. – Esame ant technologinės ir maisto revoliucijos slenksčio, tokio masto, kokio nematėme nuo žemės ūkio aušros. Europa turi pasirinkimą. Investuokite ir pasinaudokite baltymų gamybos be gyvūninės kilmės pranašumais arba dvejokite ir atidėliokite, kol likęs pasaulis imsis lyderystės.“

Aktyvistai kultivuojamos mėsos gamybos svarbą prilygina žaliajai energijai. Savo argumentus jie grindžia skaičiais, kad perėjimas prie tiksliosios fermentacijos būdų gaminamų mėsos produktų sukurtų 1,1 trilijono dolerių turto ir 9,8 mln. darbo vietų visame pasaulyje.

Tad kodėl gi Europoje ši naujovė neranda sau vietos? Šių metų pavasarį tame pačiame portale VILT nuskambėjo belgų įkurtos įmonės bankroto istorija. 2019 m. įkurta įmonė „Peace of Meat“ startavo puikiai ir jau kitais metais statė 2 laboratorijas bei atvirai kalbėjo apie ambiciją tapti Europos rinkos lydere kultivuojamos mėsos srityje. Ji buvo laikoma Flandrijos kultivuojamos mėsos, auginamos laboratorijose ir kuriai reikia labai mažai arba visai nereikia gyvūninės kilmės medžiagų, pradininku. Flandrijos vyriausybės jai skyrė 3,6 mln. eurų subsidijų.

2020 m. pabaigoje belgų įmonę už 15 mln. eurų įsigijo didelė Izraelio įmonė „Meat-Tech 3D“, eksperimentuojanti su mėsos pakaitalų spausdinimu 3D būdu. „Peace of Meat“ tikėjosi pramoniniu mastu gaminti įvairių rūšių kultivuojamą mėsą, siekdama išaugti į pasaulinį šio rinkos segmento lyderį.

Savų tikslų bei ambicijų turėjo ir Izraelio bendrovė, nusprendusi Flandrijoje įkurti naują dukterinę įmonę „MeaTech Europe“. Apie tai, kad siekdami išnuomoti auginamos mėsos 3D spausdinimo technologijas stambiems maisto gamintojams visame pasaulyje, ji pasirinko „Peace of Meat“, prieš kelis metus rašė belgų portalas Flanders Investment & Trade.

Kartu „Peace of Meat“ ir „MeaTech 3D“ tikėjosi konkuruoti su Amerikos kompanijomis, tokiomis kaip „Beyond Meat“ ir „Impossible Foods“. „Mėsa be mėsos yra didelis verslas JAV, pritraukiantis turtingus verslininkus, įžymybes, net buvusį „McDonald's“ generalinį direktorių Doną Thompsoną ir didžiausią šalies mėsos perdirbėją „Tyson Foods“, – prieš trejus metus rašė portalas.

Tačiau po kelerių metu Izraelio įmonė nustojo finansuoti „Peace of Meat“ ir ši patyrė milijoninių nuostolių. Šiuo metu aukcione dairomasi naujo pirkėjo. Potencialiam pirkėjui siūloma įsigyti ne tik laboratorijų patalpas, įrangą, bet ir dešimties darbuotojų žinias. Jie su viltimi žvelgia į ateitį ir tikisi, kad galės tęsti pradėtą veiklą. Siekdami įtikinti tiek vyriausybę, tiek privačius investuotojus įsigyti įmonę ir investuoti į jos veiklos tęstinumą, aukciono namai „Hammertime“ akcentuoja, kad „Peace of Meat“ gali pasiekti proveržį sprendžiant CO2 emisijos ir pasaulinio maisto skurdo problemą.

 

Parengta ŪP pagal VILT ir Flanders Investment & Trade informaciją

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/10

Ekologinių Danijos ūkių sėkmės paslaptis: dėmesys efektyvumui, inovacijoms ir vartotojų pasitikėjimas

Danijos ūkiai pagrįstai laikomi vienais inovatyviausių pasaulyje. Keliuose jų apsilankęs žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis kartu su Žemės ūkio ministerijos, „Ekoagros“, ūkininkų bei jų atstovais domėjosi, kaip danų ūkininkai...
2023/12/10

Kodėl verta pamėginti skiepyti arbūzų daigus?

Arbūzus auginti jau išmokome, tad atėjus žiemai, kai daržininkams atsiranda daugiau laiko, verta pasvarstyti – galbūt kitą sezoną bandyti skiepyti arbūzų daigus. Ir kaipgi tai daroma? Kaip liežuvėliais jų daigeliai skiepijami į juosva...