Columbus +9,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Lap 2024
Columbus +9,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Lap 2024

Ar gali rožė žydėti žaliai?

2023/08/01


Vieniems žavinga ir įdomi, kitiems nelabai graži, bet kone kiekvienam – netikėtai įspūdinga. Tokia žalioji rožė ‘Viridiflora’, kurią pavyko užauginti Dianai Brazinskaitei iš Kauno rajono, Užliedžių kaimo. Kuo unikalus šis retos struktūros senovinis augalas, pasiteiravome ir Kristinos Balnytės, Vilniaus universiteto Botanikos sodo vyresniosios botaninių kolekcijų kuratorės, komentaro.

Pakerėjo išskirtinumu

Ši paslaptinga ir kitokia negu visos kitos rožė ‘Viridiflora’ mūsų pašnekovę D. Brazinskaitę tarsi užbūrė unikalia išvaizda: „Negalėjau atsispirti pagundai įsigyti šią neįprastos spalvos ir labai natūraliai atrodančią rožę, žydinčią žaliai, – visiškai kitokią negu dauguma spalvingų rožių. Iki šiol nebuvo galimybių auginti, o pastaruoju metu atsirado kur kas daugiau laisvo laiko. Pernai įsirengiau nediduką darželį-rožynėlį. Užsisakius rožių internetu, teko luktelėti iki rugsėjo, kol į namus atkeliavo ir šios rožės ‘Viridiflora’ plikašaknė.“

Diana Brazinskaitė, žalia rožė, rožė mutantė
Diana Brazinskaitė

Pasodinusi rugsėjį ir žiemai jos net neuždengusi, Diana pavasarį džiaugėsi, kad kaip ir visos įsigytos rožyno gražuolės, žalioji kuo puikiausiai išgyveno. Žiedai iš pradžių buvo žali kaip lapai, vėliau įgijo tarsi vario atspalvį. Spyglių Diana pastebėjo tik augalo stiebo apačioje – ir tai vos vieną kitą. Kokiu nors išskirtiniu kvapu šį gėlė nepasižymi.

Augalo aukštis dabar siekia apie 60 cm (gali užaugti beveik iki metro), žiedeliai 2–5 cm skersmens. Pirmieji pumpurai pasirodė birželio pradžioje, prasiskleidė to mėnesio 25 dieną, tie patys žiedai džiugino ir po mėnesio, o liepą vis dar atsirasdavo naujų pumpurų.

žalia rožė, rožė mutantė
Įspūdinga ir iš toliau.

„Ši rožė visai nereikli, atspari drėgmei, ligos ir amarai beveik nepuola, žiedeliai ir pumpurai laikosi ilgiau nei įprastų rožių – kelias savaites šakeles puošė nė kiek nesikeisdami“, – vardino privalumus augintoja. Šios gėlės ir vazoje pamerktos išsilaiko ilgai. Kol kas minusą ji įžvelgia tik vieną –‘Viridiflora’ gležnutė, palyginus su kitomis rožėmis. Bet tai suprantama: šiam augalui tai pirmasis gyvenimo ir žydėjimo sezonas.

Rožė mutantė

Rosa chinensis ‘Viridiflora’ – kininė rožė (kininis erškėtis) – štai toks tikslus augalo pavadinimas, kurį nurodė gėlininkė specialistė K. Balnytė. Jos žiniomis, šias gėles britai augino jau nuo 1743 m.

žalia rožė, rožė mutantė
Rožės ‘Viridiflora’ žiedlapiai virtę žaliais lapeliais.

K. Balnytės teigimu, šią rožę galima pavadinti gėle mutante: „Viršutiniai augalo lapai ir žiedai mutavosi, žiedlapiai, kuokeliai ir piestelė tarsi supanašėjo su lapais, lyg būtų pavirtę savotiškais karpytais, pailgais lapeliais. Tie žiedlapiai ornamentiški, vėliau tamsėjančiais vario spalvos krašteliais. Užsienio specialistai tai vadina įrodymu, koks neišbaigtas gali būti žiedų ir lapų vystymosi procesas.“

 

Dianos BRAZINSKAITĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis