Columbus +23,7 °C Dangus giedras
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +23,7 °C Dangus giedras
Penktadienis, 19 Bal 2024

Ar jau greitai kompensacijos už laukinių paukščių daromą žalą?

2023/02/13


Pernai gegužę Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pagarsino, kad žemdirbiai, kurių pasėliai nukenčia nuo laukinių paukščių, gali viltis kompensacijų. Esą žala galėtų būti atlyginta iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų. Iki šiol tokia žala nebūdavo kompensuojama.

Verta priminti pernykščiame ŽŪM pranešime cituotus žemės ūkio viceministro Pauliaus Astrausko žodžius: „Kartu su Aplinkos ministerija ieškojome geriausių išeičių, kaip padaryti, kad ir paukštis liktų sveikas, ir ūkininkas nenuskriaustas. Jei Vyriausybė ir Seimas pritars Žemės ūkio ministerijos siūlymui, bus kompensuojama laukinių žąsų, gervių ar gulbių padaryta žala žemės ūkio pasėliams, prijaukintiems laukiniams gyvuliams ir paukščiams, miškui, hidrotechnikos įrenginiams ar kitiems objektams“.

Žemės ūkio viceministras Paulius ASTRAUSKAS.

Tačiau viltinga žinia buvo paskleista, matyt, ne iki galo sutarus dėl „geriausių išeičių“. Nes paskui jokių žinių žemdirbių bendruomenei nebuvo pateikta.

Pažadėjo – paguodė? Ar vis dėlto kažkas yra daroma? Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidiumo posėdyje, kuris vyko praėjusį penktadienį, ŽŪM atstovai buvo paprašyti atskleisti kortas.

Ministerijos Augalininkystės ir žaliųjų technologijų skyriaus vyresnysis patarėjas Tadas Švilpauskas priminė žinomus dalykus: kad šiuo metu reglamentuojama tik medžiojamųjų gyvūnų padaryta žala, kad ŽŪM pripažįsta problemą, o jai spręsti reikalingi trijų įstatymų pakeitimai. Pripažinta, kad žemės ūkiui daugiausia nuostolių padaro trijų rūšių sparnuočiai: laukinės žąsys, kurios yra priskiriamos medžiojamiesiems gyvūnams, bei gervės bei gulbės.

Medžioklės įstatymo pataisa sukurtų teisinį pagrindą kompensuoti laukinių žąsų daromą žalą. Laukinės gyvūnijos įstatymo pataisa numatytų galimybę atlyginti už gervių bei gulbių eibes. Na, o Aplinkos apsaugos rėmimo programos įstatymas atvertų galimybę šio fondo lėšas nukreipti žalos kompensavimui.

Anot ŽŪM atstovo, viešam derinimui ministerija projektus pateikė 2021 m. rugpjūtį. Po mėnesio surengtas tarpinstitucinis susitikimas. Atsižvelgiant į AM pastabas patobulinti projektai pernai gegužę buvo pateikti Vyriausybei (tuomet ir išplatintas viltingas ŽŪM pranešimas spaudai).

Tačiau Vyriausybė paketą grąžino iniciatoriams tobulinti linkėdama numatyti, iš kokių papildomų šaltinių turėtų būti maitinamas Aplinkos apsaugos rėmimo programos fondas, bei projektus naujai teikti Vyriausybei tvirtinti tik suderinus su Aplinkos bei Finansų ministerijomis.

Žemės ūkio viceministras Paulius Astrauskas paaiškino, kuriame taške klausimas yra šiuo metu.

Faktiškai byla kol kas padėta ant lentynos. Laukiama mokslinės studijos, kurią yra užsakiusi AM, išvadų. Studija turėsianti išaiškinti praktines kompensavimo mechanizmo detales. Praėjusią savaitę vyko tarpinis studijos pristatymas, tačiau jokių detalių P. Astrauskas nežinojo.

„Taip, laikas bėga, bet didesnį proveržį mes galime pasiekti tik po AM studijos“, – patikino viceministras.

Taigi kol kas reikalas iš vietos nepajudėjo. Ne už kalnų pavasaris, ir vėl nuo sparnuočių antskrydžių kenčiantys žemdirbiai stversis už galvų, ir vėl mins kelius pas politikus vildamiesi pagalbos – visai kaip prieš metus ar kaip prieš dešimtį metų.

LŽŪBA prezidentas Eimantas Pranauskas svarsto: neteisinga, kad į Valdymo reikalavimus yra perkeltos Buveinių apsaugos bei Laukinių paukščių apsaugos direktyvų nuostatos, o valstybės institucijos negali sukurti nei žalą mažinančių metodų, nei žalos kompensavimo mechanizmo.

LŽŪBA prezidentas Eimantas PRANAUSKAS.

„Negali būti vienpusis direktyvos įgyvendinimo mechanizmas“, – teigė E. Pranauskas stebėdamasis, kad žemdirbiams keliami vis didesni reikalavimai, nors ta pati Laukinių paukščių direktyva kelia įpareigojimus ir valstybės institucijoms.

Dėl įstrigusio laukinių paukščių žalos kompensavimo reikalo LŽŪBA ketina kreiptis į Seimo Kaimo reikalų komitetą.

 

ŪP komentaras

123rf ir redakcijos archyvo nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/04/18

Naujosios Zelandijos „Fonterra“ traukiasi iš „Rokiškio sūrio“

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ traukiasi strateginė investuotoja, didžiausia pasaulyje pieno eksportuotoja – Naujosios Zelandijos kompanija „Fonterra“, turėjusi 10 proc. ak...
2024/04/18

Administracinė našta ūkininkams – kaip akmuo po kaklu

Europos Komisija (EK) baigė ūkininkų apklausą apie administracinę naštą, su kuria jie susiduria kasdieniame darbe. Už žemės ūkį atsakingas EK narys Januszas Wojciechowskis tikisi, kad, apžvelgus Europos Sąjungos (ES) ūkininkų problemas, bus...
2024/04/18

Penktadienį protestą rengiantis maitinimo verslas prašo grąžinti 9 proc. PVM lengvatą

Maitinimo sektoriaus atstovai penktadienį prie Vyriausybės rengia protesto akciją reikalaudami grąžinti iki šių metų galiojusį lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą. 
2024/04/18

Lietuvoje degalų kainos padidėjo, tačiau išlieka mažiausios tarp kaimynų

Praėjusią savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje padidėjo: benzinas pabrango 0,4 proc., o dyzelinas – 0,2 procento. Benzinas brangsta jau ketvirtą savaitę, dyzelinas – trečią savaitę iš eilės. Tačiau mūsų šalyje degala...
2024/04/18

Skiriamos dotacijos privačių miškų kokybei gerinti

Miškų savininkams, norintiems pagerinti jiems priklausančių išretėjusių ir ekonomiškai menkaverčių medynų ar krūmynų kokybę, pertvarkant juos į produktyvius ir atsparius klimato kaitai medynus, bus skiriamos dotacijos. Aplinko...
2024/04/18

Bankų sektorius 2023 m.: mažino paskolų maržas, didino palūkanas už indėlius, dalį pelno pervedė gynybai

„Bankai buvo aktyvūs ir skatino buksuojančią ekonomiką, tačiau kartu nenuleisdami kokybės kartelės – vadinamųjų blogų paskolų lygis yra vienas mažiausių euro zonoje. Gyventojus kviečiame pasinaudoti pakilusių palūkanų normų aplinkos te...
2024/04/18

Nors dalyje Lietuvos taikomos lengvesnės AKM valdymo priemonės – virusas nesitraukia

Šiuo metu Lietuvoje afrikinio kaulių maro (AKM) virusas jau patvirtintas beveik 400 šernų, kai 2023 m. per visus metus atvejų skaičius siekė 600. Taigi laukinėje gamtoje virusas plinta augančia tendencija, todėl ūkininkai ir medžioto...
2024/04/18

Priminė pacientų teises ir atsakomybę už savo sveikatą

Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyriausybinių organizacijų, visuomenės narių dėmesį į pacientų teisių svarbą. Ligonių kasos primena pagrindines Europos Sąjungos pa...
2024/04/18

Seimas priėmė pataisas dėl laikinos laisvos valstybinės žemės nuomos

Seimas pritarė Žemės įstatymo pataisomis, leisdamas laisvą valstybinę žemę (ne tik kaime, bet ir miestuose) laikinai naudoti tik ūkininkams arba įmonėms, kurie naudojo ją iki 2023 metų pabaigos.