Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Ar jau greitai kompensacijos už laukinių paukščių daromą žalą?

2023/02/13


Pernai gegužę Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pagarsino, kad žemdirbiai, kurių pasėliai nukenčia nuo laukinių paukščių, gali viltis kompensacijų. Esą žala galėtų būti atlyginta iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų. Iki šiol tokia žala nebūdavo kompensuojama.

Verta priminti pernykščiame ŽŪM pranešime cituotus žemės ūkio viceministro Pauliaus Astrausko žodžius: „Kartu su Aplinkos ministerija ieškojome geriausių išeičių, kaip padaryti, kad ir paukštis liktų sveikas, ir ūkininkas nenuskriaustas. Jei Vyriausybė ir Seimas pritars Žemės ūkio ministerijos siūlymui, bus kompensuojama laukinių žąsų, gervių ar gulbių padaryta žala žemės ūkio pasėliams, prijaukintiems laukiniams gyvuliams ir paukščiams, miškui, hidrotechnikos įrenginiams ar kitiems objektams“.

Žemės ūkio viceministras Paulius ASTRAUSKAS.

Tačiau viltinga žinia buvo paskleista, matyt, ne iki galo sutarus dėl „geriausių išeičių“. Nes paskui jokių žinių žemdirbių bendruomenei nebuvo pateikta.

Pažadėjo – paguodė? Ar vis dėlto kažkas yra daroma? Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidiumo posėdyje, kuris vyko praėjusį penktadienį, ŽŪM atstovai buvo paprašyti atskleisti kortas.

Ministerijos Augalininkystės ir žaliųjų technologijų skyriaus vyresnysis patarėjas Tadas Švilpauskas priminė žinomus dalykus: kad šiuo metu reglamentuojama tik medžiojamųjų gyvūnų padaryta žala, kad ŽŪM pripažįsta problemą, o jai spręsti reikalingi trijų įstatymų pakeitimai. Pripažinta, kad žemės ūkiui daugiausia nuostolių padaro trijų rūšių sparnuočiai: laukinės žąsys, kurios yra priskiriamos medžiojamiesiems gyvūnams, bei gervės bei gulbės.

Medžioklės įstatymo pataisa sukurtų teisinį pagrindą kompensuoti laukinių žąsų daromą žalą. Laukinės gyvūnijos įstatymo pataisa numatytų galimybę atlyginti už gervių bei gulbių eibes. Na, o Aplinkos apsaugos rėmimo programos įstatymas atvertų galimybę šio fondo lėšas nukreipti žalos kompensavimui.

Anot ŽŪM atstovo, viešam derinimui ministerija projektus pateikė 2021 m. rugpjūtį. Po mėnesio surengtas tarpinstitucinis susitikimas. Atsižvelgiant į AM pastabas patobulinti projektai pernai gegužę buvo pateikti Vyriausybei (tuomet ir išplatintas viltingas ŽŪM pranešimas spaudai).

Tačiau Vyriausybė paketą grąžino iniciatoriams tobulinti linkėdama numatyti, iš kokių papildomų šaltinių turėtų būti maitinamas Aplinkos apsaugos rėmimo programos fondas, bei projektus naujai teikti Vyriausybei tvirtinti tik suderinus su Aplinkos bei Finansų ministerijomis.

Žemės ūkio viceministras Paulius Astrauskas paaiškino, kuriame taške klausimas yra šiuo metu.

Faktiškai byla kol kas padėta ant lentynos. Laukiama mokslinės studijos, kurią yra užsakiusi AM, išvadų. Studija turėsianti išaiškinti praktines kompensavimo mechanizmo detales. Praėjusią savaitę vyko tarpinis studijos pristatymas, tačiau jokių detalių P. Astrauskas nežinojo.

„Taip, laikas bėga, bet didesnį proveržį mes galime pasiekti tik po AM studijos“, – patikino viceministras.

Taigi kol kas reikalas iš vietos nepajudėjo. Ne už kalnų pavasaris, ir vėl nuo sparnuočių antskrydžių kenčiantys žemdirbiai stversis už galvų, ir vėl mins kelius pas politikus vildamiesi pagalbos – visai kaip prieš metus ar kaip prieš dešimtį metų.

LŽŪBA prezidentas Eimantas Pranauskas svarsto: neteisinga, kad į Valdymo reikalavimus yra perkeltos Buveinių apsaugos bei Laukinių paukščių apsaugos direktyvų nuostatos, o valstybės institucijos negali sukurti nei žalą mažinančių metodų, nei žalos kompensavimo mechanizmo.

LŽŪBA prezidentas Eimantas PRANAUSKAS.

„Negali būti vienpusis direktyvos įgyvendinimo mechanizmas“, – teigė E. Pranauskas stebėdamasis, kad žemdirbiams keliami vis didesni reikalavimai, nors ta pati Laukinių paukščių direktyva kelia įpareigojimus ir valstybės institucijoms.

Dėl įstrigusio laukinių paukščių žalos kompensavimo reikalo LŽŪBA ketina kreiptis į Seimo Kaimo reikalų komitetą.

 

ŪP komentaras

123rf ir redakcijos archyvo nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...