Ashburn +16,9 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +16,9 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Ar jau greitai kompensacijos už laukinių paukščių daromą žalą?

2023/02/13


Pernai gegužę Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pagarsino, kad žemdirbiai, kurių pasėliai nukenčia nuo laukinių paukščių, gali viltis kompensacijų. Esą žala galėtų būti atlyginta iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų. Iki šiol tokia žala nebūdavo kompensuojama.

Verta priminti pernykščiame ŽŪM pranešime cituotus žemės ūkio viceministro Pauliaus Astrausko žodžius: „Kartu su Aplinkos ministerija ieškojome geriausių išeičių, kaip padaryti, kad ir paukštis liktų sveikas, ir ūkininkas nenuskriaustas. Jei Vyriausybė ir Seimas pritars Žemės ūkio ministerijos siūlymui, bus kompensuojama laukinių žąsų, gervių ar gulbių padaryta žala žemės ūkio pasėliams, prijaukintiems laukiniams gyvuliams ir paukščiams, miškui, hidrotechnikos įrenginiams ar kitiems objektams“.

Žemės ūkio viceministras Paulius ASTRAUSKAS.

Tačiau viltinga žinia buvo paskleista, matyt, ne iki galo sutarus dėl „geriausių išeičių“. Nes paskui jokių žinių žemdirbių bendruomenei nebuvo pateikta.

Pažadėjo – paguodė? Ar vis dėlto kažkas yra daroma? Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidiumo posėdyje, kuris vyko praėjusį penktadienį, ŽŪM atstovai buvo paprašyti atskleisti kortas.

Ministerijos Augalininkystės ir žaliųjų technologijų skyriaus vyresnysis patarėjas Tadas Švilpauskas priminė žinomus dalykus: kad šiuo metu reglamentuojama tik medžiojamųjų gyvūnų padaryta žala, kad ŽŪM pripažįsta problemą, o jai spręsti reikalingi trijų įstatymų pakeitimai. Pripažinta, kad žemės ūkiui daugiausia nuostolių padaro trijų rūšių sparnuočiai: laukinės žąsys, kurios yra priskiriamos medžiojamiesiems gyvūnams, bei gervės bei gulbės.

Medžioklės įstatymo pataisa sukurtų teisinį pagrindą kompensuoti laukinių žąsų daromą žalą. Laukinės gyvūnijos įstatymo pataisa numatytų galimybę atlyginti už gervių bei gulbių eibes. Na, o Aplinkos apsaugos rėmimo programos įstatymas atvertų galimybę šio fondo lėšas nukreipti žalos kompensavimui.

Anot ŽŪM atstovo, viešam derinimui ministerija projektus pateikė 2021 m. rugpjūtį. Po mėnesio surengtas tarpinstitucinis susitikimas. Atsižvelgiant į AM pastabas patobulinti projektai pernai gegužę buvo pateikti Vyriausybei (tuomet ir išplatintas viltingas ŽŪM pranešimas spaudai).

Tačiau Vyriausybė paketą grąžino iniciatoriams tobulinti linkėdama numatyti, iš kokių papildomų šaltinių turėtų būti maitinamas Aplinkos apsaugos rėmimo programos fondas, bei projektus naujai teikti Vyriausybei tvirtinti tik suderinus su Aplinkos bei Finansų ministerijomis.

Žemės ūkio viceministras Paulius Astrauskas paaiškino, kuriame taške klausimas yra šiuo metu.

Faktiškai byla kol kas padėta ant lentynos. Laukiama mokslinės studijos, kurią yra užsakiusi AM, išvadų. Studija turėsianti išaiškinti praktines kompensavimo mechanizmo detales. Praėjusią savaitę vyko tarpinis studijos pristatymas, tačiau jokių detalių P. Astrauskas nežinojo.

„Taip, laikas bėga, bet didesnį proveržį mes galime pasiekti tik po AM studijos“, – patikino viceministras.

Taigi kol kas reikalas iš vietos nepajudėjo. Ne už kalnų pavasaris, ir vėl nuo sparnuočių antskrydžių kenčiantys žemdirbiai stversis už galvų, ir vėl mins kelius pas politikus vildamiesi pagalbos – visai kaip prieš metus ar kaip prieš dešimtį metų.

LŽŪBA prezidentas Eimantas Pranauskas svarsto: neteisinga, kad į Valdymo reikalavimus yra perkeltos Buveinių apsaugos bei Laukinių paukščių apsaugos direktyvų nuostatos, o valstybės institucijos negali sukurti nei žalą mažinančių metodų, nei žalos kompensavimo mechanizmo.

LŽŪBA prezidentas Eimantas PRANAUSKAS.

„Negali būti vienpusis direktyvos įgyvendinimo mechanizmas“, – teigė E. Pranauskas stebėdamasis, kad žemdirbiams keliami vis didesni reikalavimai, nors ta pati Laukinių paukščių direktyva kelia įpareigojimus ir valstybės institucijoms.

Dėl įstrigusio laukinių paukščių žalos kompensavimo reikalo LŽŪBA ketina kreiptis į Seimo Kaimo reikalų komitetą.

 

ŪP komentaras

123rf ir redakcijos archyvo nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/04/22

Jurginių išvakarėse – žiemos sugrįžimas

Jurginių išvakarėse į Lietuvą sugrįžo žiema. Pirmadienį sniegas, šlapdriba ir lietus maišėsi tarpusavyje, lydimi smarkoko ir šalto vėjo. Mišrūs krituliai nesiliovė iki vakaro. Ūkininkams vėl nemalonus gamtos pok&...
2024/04/22

Mėsa ir paukštiena prekiaujantiems gyventojams supaprastinta pajamų apskaita – tik e. būdu

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad individualią veiklą su pažyma ar verslu liudijimu vykdantys gyventojai, kurie turgavietėse ir viešose prekybos vietose prekiauja mėsa, paukštiena ir jų gaminiais, nuo gegužės 1 d. ...
2024/04/22

D. Trumpa: pasitraukus „Fonterrai“ naujo investuotojo „Rokiškio sūris“ neieškos

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ pasitraukus 10 proc. jos akcijų turėjusiai strateginei investuotojai – didžiausiai pasaulyje pieno eksportuotojai – Naujosios Zelandijos „Fon...
2024/04/22

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...
2024/04/22

Per savaitę pigo nafta ir šoktelėjo elektros energijos kainos

Praėjusią savaitę didmeninės elektros kainos Lietuvoje pakilo net 186,8 proc. – iki 78,6 Eur/MWh, po ankstesnę savaitę fiksuotų rekordiškai žemų kainų – 27,4 Eur/MWh. Elektra brango visame Baltijos jūros regione. Kainų kilimui į...
2024/04/22

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų lai...
2024/04/22

VRK parengė informaciją apie rinkimus ir referendumą lengvai suprantama kalba

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), siekdama užtikrinti informacijos apie rinkimus sklaidą kiekvienai rinkėjų grupei, parengė ir išleido specialų leidinį supaprastinta kalba (ang. Easy to Read).
2024/04/22

Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui

Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksniais, aplinkos poveikiu, mityba. Šiuo metu daug dėmesio teikiama žarnyno mikroflorai ir vitaminui D. „Vitamin...
2024/04/22

„Galinta“ įmonių grupei – 14,8 mln. eurų injekcija

„Citadele“ bankas ir viena didžiausių grikių kruopų, dribsnių, ryžių bei kitų kruopų gamintojų ir prekybininkių Baltijos šalyse, įmonių grupė „Galinta“, susitarė dėl 14,8 mln. eurų finansavimo. Lėšos  bus...