Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Ar lietuviškasis šafranas gali tapti verslu?

2023/07/14


Šafranas – legendomis apipintas prieskonis, savo istorija nukeliantis į senovės Romą, Persiją ir Indiją. Iš daugybės krokų žiedų purkų gaunamas brangiausias pasaulyje prieskonis, be kurio neapsieina rytietiški ir Viduržemio jūros pakrantės patiekalai. Pagal svorį šafranas, brangesnis už auksą, buvo vertinamas dėl prestižo, skonio ir gydomųjų savybių. „Pasakiau sau – jeigu negaliu aukso išsikasti, tai užsiauginsiu!“ – juokiasi rytietiškų patiekalų restorano „Ying Yang“ savininkas Aurimas Juknys, pirmasis Lietuvoje prieš porą metų išgavęs puikios kokybės šafrano.

Idėja užauginti ir pasigaminti šaf­rano kilo iš didelės meilės gėlėms ar prieskoniams?

Nuo mokyklos laikų jau 15 metų sukuosi virtuvėje. Labai mėgstu prieskonius ir, žino­ma, vieną egzotiškiausių – šafraną. Pirmas bandymas jo užsiauginti, deja, nepavyko. Pakišo koją užsidegimas ir noras viską daryti kuo greičiau – pirmasis derlius užaugo labai menkas, šafrano nebuvo net pusės gramo ir kokybė man nepatiko.

Dariau klaidų, nes nebuvau tinkamai pasiruošęs, vėlavau pasodinti. Ir ruduo buvo prastas krokams – lietingas. Jiems tokios sąlygos visai nepatiko. Dar suklydau pasirinkdamas vietą: reikėjo sodinti į gerai drenuojamą lysvę, drėgmę sulaikančią, bet ne per šlapią.

Surizikavau antrą kartą – šiek tiek dau­giau pasiskaitęs, pasirankiojęs informacijos iš patikimų užsienio tinklalapių. Lietuvoje nelabai kas žino, kaip auginti šafraną, žinių reikia ieškoti tose šalyse, kuriose jis auginamas. Iš pradžių žmona Gintarė skeptiškai žiūrėjo į mano eksperimentus, bet, krokams pradėjus žydėti, ji perėjo į mano pusę, ji juos ir prižiūri, ir skina, ir ruošia. O dukra Emilija mane erzina, juokais vadindama lietuviškojo šafrano karaliumi.

šafranas, Aurimas Juknys
Aurimas ir Gintarė Juknevičiai pirmieji šalyje pabandė užauginti šafrano.

Daržiniai krokai auginami ir Olan­dijoje?

Taip, mano spėjimas pasitvirtino. Dar­žinis krokas (Crocus sativus) yra vienintelė rūšis, iš kurios gaunamas šafranas. Kai kuriuose močiučių darželiuose augdavo šie krokai, tik jos nežinojo jų vertės. Olandijoje auginami didžiuliai laukai. Ten šilčiau, bet ir pas mus jau nebūna labai šaltų žiemų, juolab kad –15 °C temperatūrą krokai atlaiko. Jie sodinami ganėtinai giliai, 15–20 cm gylyje, išlaikant tam tikro dydžio tarpus, taigi ten įšalas mažesnis negu paviršiuje.

Vasarą krokai irgi kaprizingi, mėgsta šilumą, bet kaitri saulė kenkia. Ieškome jiems tinkamos vietos, kad gautų ir saulės, ir pavėsio, kad popietinė saulė jiems nebūtų per kaitri. Eksperimentuodami sodinome skirtingose vietose, skirtingais tarpais. Giminaičiai stebėjosi, kad krokus sodinu rugsėjį ir tais pačiais metais dar spėju gauti derlių.

Žemei šie krokai nėra reiklūs. Labiau mėgsta kalkingą, humusingą, neužmirks­tančią dirvą. Dalį krokų sodiname į visiškai naują vietą, nuėmę velėną, o kitą dalį – kur augo daržovės. Matysim, ar yra skirtumas. Ketverius metus krokai gali augti toje pačioje vietoje, tačiau penktaisiais jau reikia persodinti. Davus žemei pailsėti, ją patręšus, bent po dvejų metų vėl galima juos toje pačioje vietoje sodinti.

šafranas, krokai
Svogūnėlius reikia spėti pasodinti iki rugsėjo vidurio, kad būtų galima išauginti šafraną.

Gauti šafraną – didelis darbas. Kaip išrenkate krokų žiedadulkes?

Prieskonis gaunamas iš krokų purkų – žiedų viduje esančių trijų siūliukų. Gėlės žydi apie 20 dienų. Nesupraskite, kad vienas žiedas žydi visą šį laiką – prasi­skleidęs jis nuvysta jau po poros dienų. Taigi tomis dienomis su gėlėmis reikia elgtis kaip su kūdikėliais: kas rytą tikrinti ir nuskinti žiedus tik jiems prasiskleidus. Tai atliekame ryte, kai žiedas prasiskleidė, bet dar negavo saulės. Tada išimame purkas ir džioviname. Viskas turi būti atliekama rankomis. Vienintelis darbas, kurį galima atlikti mechanizuotai, – tai sodinti.

Įsivaizduokite, kad turite 10 futbolo stadionų dydžio krokų lauką. Kiek reikia žmonių, kad per 20 dienų nurinktų derlių? Vienas žmogus per dieną nuskina apie 10 000 žiedų, o kilogramui reikia 150 000–200 000. Iš viso lauko gautume apie 5 kg šafrano. Tad nieko keista, kad šafranas toks brangus. Labai gera kaina yra Irane ir Indijoje – apie 4 eurai už gramą, Lietuvoje gerokai brangiau. Tik perspėju – šafraną reikia pirkti specializuotose prieskonių parduotuvėse, kitur gali būti padirbiniai.

šafranas, krokai
Sodinant daržinius krokus, svarbu tarpai tarp svogūnėlių: arčiau susodinti krokai bus geresnės kokybės, bet susodinus tankiau svogūnėliai bus labiau linkę daugintis.

Ar jūsų šafranas kuo nors skiriasi nuo perkamo azijietiško?

Mano geresnis! Pirmas požymis, ski­riantis gerą šafraną nuo prasto, – spalva. Kokybiškas yra tamsiai raudonas, beveik juodas – aišku, nesudegęs. Kad prieskonis maiste tolygiai pasiskirstytų, užpilame karštu, maždaug 80 °C temperatūros van­deniu. Jokiu būdu ne verdančiu. Baigdami gaminti patiekalą, jį pagardiname šafrano antpilu. Tik reikia nepadauginti prieskonio, nes atsiras kartumo ir specifinio kvapo, primenančio vaistus.

Jei šafranas kvepia panašiai kaip vaistai, gal jis ir gydo? XIV a. europiečiai tikėjo, kad šafranas gydo net nuo maro, kaip tik dėl to kilo „šafrano karai“.

Bijau kažką sakyti, bet žmonija nuo seno tuo tikėjo. Jau 1 500 m. pr. Kristų šafranas buvo vartojamas galvojant, jog tai sveika. Pasakojama, esą imperatoriai tikėjo, kad jis yra nemirtingumo šaltinis, maudydavosi pieno su šafranu voniose, kad išsaugotų jaunystę. Manyta, kad jis veikia ir kaip afrodiziakas. Net šių dienų medikai neneigia, kad šafraną sveika vartoti.

Šafranas visais laikais buvo viena brangiausių prekių.

Pavyzdžiui, senovės Romoje jį vartojo vien turtingieji. Jis buvo ženklas, kad žmogus turi daug pinigų. Jeigu žmogus vilki geltonai oranžiniais rūbais ar dėvi šios spalvos batus, akivaizdu, jis turtuolis, nes jo apranga dažyta šafranu. Toks dažymo būdas kainavo baisius pinigus – juk tam reikia ne mažiau kaip kilogramo šafra­no! Jis ir dabar galėtų kainuoti maždaug 2 500–5 000 eurų!

šafranas, krokai
Kad prieskonis maiste tolygiai pasiskirstytų, jį reikia užplikyti maždaug 80 °C temperatūros van­deniu.

Kokiems patiekalams gardinti siūlote jį naudoti?

Šafranas labai tinka ryžių, makaro­nų patiekaluose. Aš mėgstu juo gardinti pieno, grietinėlės padažus. Naudojamas marinuojant mėsą, tinka avienai, nes su­švelnina specifinį jos kvapą ir skonį. Dera su visais kalėdiniais prieskoniais: cinamonu, gvazdikėliais, imbieru. Pats jo kalėdiniams kepiniams dar nemėginau, bet manau, kad turėtų būti tobulas derinys.

Be abejo, patiekalai tampa brangesni, bet šafrano nereikia daug. 120–200 ml karšto vandens pakanka 1 g šafrano. Ne­piktnaudžiaujant to gali užtekti keturiems patiekalams. Esu matęs televizijos laidą apie maisto su šafranu gamybą. Virtuvės šefas tvirtino, kad kiaušinienė su šafranu vasarą gali kainuoti apie 20, žiemą – apie 30 eurų. Labai tikiuosi, kad galėsiu savo išauginto šafrano pasiūlyti pigiau. Juo labiau kad jis bus šviežesnis, nes gaminamas Lietuvoje.

 

„Rasų“ korespondentė Giedrė RYMEIKĖ

Gintarės JUKNIENĖS nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...